Μελισσοκομία

Εκατσε σήμερα και βρήκα εργάτη του πευκου να στάζει μελι. Το έντομο μέσα στο λευκό κουκούλι παραγει μελιτωμα το οποίο απ'οτι βλέπετε τιμούν πολλά έντομα. Οι μελισσες το παίρνουν και το επεξεργαζονται και ετοιμάζουν το βασικότερο και μεγαλύτερο σε παραγωγή μελι του ελλαδικου χώρου, το πευκομελο! IMG-102b3b4f062ab65cd4f266d0d0b79bac-V.jpg
 
Οποιος ασχολειται με τα μελισσια και ειναι πιο νοτια απο εμενα ας κανει ενα κοπο να ψαξει τα ελατα στην περιοχη του...View attachment 70525
Έχει πολύ κοριό φέτος φίλε μου αλλά να δούμε με τον καιρό τι θα γίνει...Είδη το ρυκι το χάσαμε άμα χάσουμε και τον έλατο κλαψτα
 
Έχει πολύ κοριό φέτος φίλε μου αλλά να δούμε με τον καιρό τι θα γίνει...Είδη το ρυκι το χάσαμε άμα χάσουμε και τον έλατο κλαψτα
Κλασσικα πραματα. Βρεχει οταν δεν το θελεις και οταν το θελεις οχι... Εδω νορμαλ πανε , δεν πεινανε τουλαχιστον , αλλα ριχνουν βασιλικα κελια κατα ριπας. Με φωναξε ενας προχθες και επιασα ενα σμηνος στην αυλη του , 6 πλαισια μελισσι! Να δουμε , αν θα δωσει ο κοριος. Εδω παντως εχει απο το 18 να δωσει. Τοτε οι πετρες ηταν καλυμμενες με μελιτωμα....
 
Κλασσικα πραματα. Βρεχει οταν δεν το θελεις και οταν το θελεις οχι... Εδω νορμαλ πανε , δεν πεινανε τουλαχιστον , αλλα ριχνουν βασιλικα κελια κατα ριπας. Με φωναξε ενας προχθες και επιασα ενα σμηνος στην αυλη του , 6 πλαισια μελισσι! Να δουμε , αν θα δωσει ο κοριος. Εδω παντως εχει απο το 18 να δωσει. Τοτε οι πετρες ηταν καλυμμενες με μελιτωμα....
Ουτε εδώ πεινάνε αλλά αν κράταγε γύρω στις 10 μέρες και λιγότερο θα κάναμε ένα τρυγο στο ρυκι αλλά ξεκολιαστηκε..Και εδώ βασιλοκελια χαμός αλλά τα χαλαμε
 
Ουτε εδώ πεινάνε αλλά αν κράταγε γύρω στις 10 μέρες και λιγότερο θα κάναμε ένα τρυγο στο ρυκι αλλά ξεκολιαστηκε..Και εδώ βασιλοκελια χαμός αλλά τα χαλαμε
Τα χαλαμε , κοβουμε παραφυαδες αλλα σταματημο δεν εχουν!!! Ειπαμε δυστυχως ο καιρος μας παει κοντρα συνεχως....
 
Δύο ερωτήσεις προς στους φίλους μελισσοκόμους, παρατηρώ εφέτος σε κάποια ορτυκοτόπια να έχουν τοποθετηθεί εκατοντάδες κυψέλες, το αποτέλεσμα είναι να μην μπορούμε να κυνηγήσουμε σε αυτές τις περιοχές ...
1. Μπορεί να τοποθετεί κάποιος τα μελίσσια του όπου θέλει ;
2. Τόσο πολλές μέλισσες σε ένα τόπο, μπορούν να βρίσκουν την τροφή που χρειάζονται ;
Δυστυχώς δεν έβγαλα φωτογραφία για να σας δείξω τι ακριβώς εννοώ όταν λέω πολλές κυψέλες και πόση έκταση καλύπτουν...
Έβγαλα όμως μια φωτογραφία με τα νέα φωτογραφικά μου σύνεργα μία μέλισσα σε ρείκι και την ποστάρω για να μη με πάρετε με κακό μάτι :)




f DSC02853.jpg
 
Δύο ερωτήσεις προς στους φίλους μελισσοκόμους, παρατηρώ εφέτος σε κάποια ορτυκοτόπια να έχουν τοποθετηθεί εκατοντάδες κυψέλες, το αποτέλεσμα είναι να μην μπορούμε να κυνηγήσουμε σε αυτές τις περιοχές ...
1. Μπορεί να τοποθετεί κάποιος τα μελίσσια του όπου θέλει ;
2. Τόσο πολλές μέλισσες σε ένα τόπο, μπορούν να βρίσκουν την τροφή που χρειάζονται ;
Δυστυχώς δεν έβγαλα φωτογραφία για να σας δείξω τι ακριβώς εννοώ όταν λέω πολλές κυψέλες και πόση έκταση καλύπτουν...
Έβγαλα όμως μια φωτογραφία με τα νέα φωτογραφικά μου σύνεργα μία μέλισσα σε ρείκι και την ποστάρω για να μη με πάρετε με κακό μάτι :)




View attachment 81529
Εκεί όπου επιτρέπεται το κυνήγι, επιτρέπεται και η τοποθέτηση κυψελών. Και τα μελίσσια έχουν προτεραιότητα.
 
Γιατί αυτό; Ρωτάω γιατί είμαι άσχετος με μελισσοκομία.
Επίσης είναι κάπου γραμμένο ή είναι άποψη;
Το κυνήγι διέπεται από περισσότερες απαγορεύσεις και περιορισμούς από ότι η μελισσοκομία. Η μόνες περιοχές που γνωρίζω ότι απογοητεύονται τα μελίσσια είναι οι ΝΑTURA, αρχαιολογικοί χώροι, και πλησίον σε κατοικημένες περιοχές.
Σίγουρα κάπου θα το βρεις, αν ψάξεις, γραμμένο.
Όπως και να έχει όμως, η άποψη μου είναι πως "προτεραιότητα" έχει το μέσο που σου δίνει τον επιούσιο και όχι αυτό που σου γεμίζει τις μπαταρίες.😉
 
Εκεί όπου επιτρέπεται το κυνήγι, επιτρέπεται και η τοποθέτηση κυψελών. Και τα μελίσσια έχουν προτεραιότητα.
Γεια σου Γιάννη πατριώτη ...
Μπορούν να βάλουν όπου θέλουν όσα θέλουν ;; Ανεξάρτητα του αριθμού τους δηλαδή ;
Για τη δεύτερη ερώτηση δεν μας είπες κάτι ! ...
Πάντως κάποιοι φίλοι μου, που είναι καλοί μελισσοκόμοι και γνώστες, και σήμερα έτυχε να τους δω και να τους ρωτήσω, μου περιέγραψαν μια κατάσταση ασυδοσίας που τελικά βλάπτει και την μελισσοκομία συνολικά ...
 
Back
Top