Μαγκάλια και Σούβλες

Χθες το βράδυ με έκπληξη διαπίστωσα ότι είχαν μείνει στην κατάψυξη πέρδικες οπότε
αποφάσισα να της μαγειρέψω σημερα . Κρίμα που έμεινα ξεχασμένες τόσο καιρό και αυτό φάνηκε λίγο στη γεύση.

1717246146703.png

1717246071793.png
1717246087400.png
 
Χθες το βράδυ με έκπληξη διαπίστωσα ότι είχαν μείνει στην κατάψυξη πέρδικες οπότε
αποφάσισα να της μαγειρέψω σημερα . Κρίμα που έμεινα ξεχασμένες τόσο καιρό και αυτό φάνηκε λίγο στη γεύση.

View attachment 88300

View attachment 88298
View attachment 88299
Μπράβο θείο,καλοφαγωτες!

Έπιασες και προζύμι??
 
Χθες το βράδυ με έκπληξη διαπίστωσα ότι είχαν μείνει στην κατάψυξη πέρδικες οπότε
αποφάσισα να της μαγειρέψω σημερα . Κρίμα που έμεινα ξεχασμένες τόσο καιρό και αυτό φάνηκε λίγο στη γεύση.

View attachment 88300

View attachment 88298
View attachment 88299
Πέρδικες κοκκινιστές!!!
Ωραίος μεζές Μήτσο!!!

Και γω την περασμένη βδομάδα, βρήκα στον καταψύκτη ένα σακουλάκι με ενα κουαρτέτο ξυλόκοτες και τις έκανα παστιτσάδο...
Και επειδή οι γυναίκες τους σπιτιού τις σνόμπαραν...τις έφαγα όλες μόνος μου...😆😆😆😆
 
Και εγω νομιζα οτι ειχα τελειωσει με τις περδικες αλλα βρηκα ακομη 2-3 πουλια οποταν θα κανονησω καμια κατασταση με φιλαρακια να τις τιμησουμε
Σημερα εχει σπιτικο κουνελακι στο καρβουνο μαριναρισμενο σε κοκκινο κρασι σπασμενο κολιανδρο θυμαρι ρηγανι ελαιολαδο
κομμενο σε μεριδες ψηνεται ψηλα σε δυνατη φωτια και πριν το τελειωμα το κατεβαζουμε λιγο πιο χαμηλα

Εξαιρετικο και σαν κυριως φαι αλλα και σαν μεζες στο ποτο με φιλους
 
Και εγω νομιζα οτι ειχα τελειωσει με τις περδικες αλλα βρηκα ακομη 2-3 πουλια οποταν θα κανονησω καμια κατασταση με φιλαρακια να τις τιμησουμε
Σημερα εχει σπιτικο κουνελακι στο καρβουνο μαριναρισμενο σε κοκκινο κρασι σπασμενο κολιανδρο θυμαρι ρηγανι ελαιολαδο
κομμενο σε μεριδες ψηνεται ψηλα σε δυνατη φωτια και πριν το τελειωμα το κατεβαζουμε λιγο πιο χαμηλα

Εξαιρετικο και σαν κυριως φαι αλλα και σαν μεζες στο ποτο με φιλους
Χρύσανθε, πόσο το αφήνεις στη μαρινάδα; Το σκουπίζεις πρίν το βάλεις στη φωτιά;
 
Και εγω νομιζα οτι ειχα τελειωσει με τις περδικες αλλα βρηκα ακομη 2-3 πουλια οποταν θα κανονησω καμια κατασταση με φιλαρακια να τις τιμησουμε
Σημερα εχει σπιτικο κουνελακι στο καρβουνο μαριναρισμενο σε κοκκινο κρασι σπασμενο κολιανδρο θυμαρι ρηγανι ελαιολαδο
κομμενο σε μεριδες ψηνεται ψηλα σε δυνατη φωτια και πριν το τελειωμα το κατεβαζουμε λιγο πιο χαμηλα

Εξαιρετικο και σαν κυριως φαι αλλα και σαν μεζες στο ποτο με φιλους
Καλή όρεξη Χρύσανθε!!!!
Φαίνεται εξαιρετικό....
 
Back
Top