Μαγκάλια και Σούβλες

Και εγώ ψάρι σήμερα Πέστροφές που είχα από τα τζουμέρκα.
Καθότι ομως διανύω εργένικη περίοδο ,εξάντλησα την τέχνη μου σε άλλων τομέα αφού για αγοραστο δεν γίνεται λόγος εδώ και πολλά χρόνια.
Ε ναι.... .big smile.

 
Και εγώ ψάρι σήμερα Πέστροφές που είχα από τα τζουμέρκα.
Καθότι ομως διανύω εργένικη περίοδο ,εξάντλησα την τέχνη μου σε άλλων τομέα αφού για αγοραστο δεν γίνεται λόγος εδώ και πολλά χρόνια.
Ε ναι.... .big smile.

Θείο,φόρεσες ποδιτσα η έγινες σαν μυλωνάς από τ'αλευρια? :rolleyes:
 
Θείο,φόρεσες ποδιτσα η έγινες σαν μυλωνάς από τ'αλευρια? :rolleyes:
Καλώς τον . Σε περίμενα στη γωνία,αλλα η αλήθεια είναι ότι ξεπρόβαλες ποιο γρήγορα απ ότι υπολόγιζα .yel.
Ούτε που ποδίτσα φόρεσα, ούτε σαν μυλωνάς έγινα , γιατί είμε γνώστης μαστροτζέπετο.
.big smile.
 
Last edited:
Και εγώ ψάρι σήμερα Πέστροφές που είχα από τα τζουμέρκα.
Καθότι ομως διανύω εργένικη περίοδο ,εξάντλησα την τέχνη μου σε άλλων τομέα αφού για αγοραστο δεν γίνεται λόγος εδώ και πολλά χρόνια.
Ε ναι.... .big smile.

Και όμως κυκλοφορούν κάτι γαλέτες βαπτισμενες
χωριάτικες ή Χασιάς
που όταν κατηφορίζουν προς το στομάχι
αυτό στουμπωνει σαν να έχει φάει τρεις μερίδες πιλάφι ορφανό ( άνευ μεζέ ) :rolleyes:

Δώσε συνταγή :p
 
Και εγώ ψάρι σήμερα Πέστροφές που είχα από τα τζουμέρκα.
Καθότι ομως διανύω εργένικη περίοδο ,εξάντλησα την τέχνη μου σε άλλων τομέα αφού για αγοραστο δεν γίνεται λόγος εδώ και πολλά χρόνια.
Ε ναι.... .big smile.

Για ανάμεικτο το κόβω, για όλες τις χρήσεις με ολικής!
 
Καλώς τον . Σε περίμενα στη γωνία,αλλα η αλήθεια είναι ότι ξεπρόβαλες ποιο γρήγορα απ ότι υπολόγιζα .yel.
Ούτε που ποδίτσα φόρεσα, ούτε σαν μυλωνάς έγινα , γιατί είμε γνώστης μαστροτζέπετο.
.big smile.
Είσαι και χρυσοχερης!😍
 
Για ανάμεικτο το κόβω, για όλες τις χρήσεις με ολικής!
Αυτό που φτιάχνουμε πάντα είναι με 70 έως 80% ολικης άλεσης και το υπόλοιπο κίτρινο. Πάντα με προζύμι .Όμως σήμερα λόγω έλλειψης η αναλογία είναι περιπου 30% άσπρο 20 κίτρινο και 50 ολικής και όχι σκέτο προζύμι γιατί θα μας έπαιρνε το βράδυ μέχρι να φουσκώσει.
 
Δεν μας άρεσε το ολικής.
Τώρα φτιάχνουμε μισό κίτρινο μισό για όλες τις χρήσεις με νωπή μαγιά.
Εδώ και 9 περίπου χρόνια δεν αγοράσαμε έτοιμο.
Το προζύμι το αφήνουμε για το καλοκαίρι.
Εξαρτάται τι ολικής βρίσκεις Μερικά είναι όντως άνωστα και με πολύ χοντροκομμένη φλούδα
 
Συνταγή για προζύμι,ρίξτε.
Αλεύρι σίκαλης = όσο νερό τόσο αλεύρι, σε βάρος.
Την πρώτη φορά μόνο βάζεις 80% για όλες τις χρήσεις και 20% κίτρινο με ίδιο βάρος νερό.
Τις πρώτες 5 μέρες μόνο συμπληρώνεις, δηλαδή 30 γραμμάρια νερό και 30 γραμμάρια αλεύρι σίκαλης. Μετά όσο αφαιρείς τόσο προσθέτεις στο σύνολο.
Καλό είναι να αφαιρείς το 95% σχεδόν και να προσθέτεις μετά.
Πάντα σε θερμοκρασία πάνω από 22 βαθμούς η ζύμωση.
Όταν "πιάσει" το συντηρείς στο ψυγείο έως 9 με 10 μέρες. Μετά αφαιρείς και το ξαναταΐζεις.
 
Back
Top