Μάλλινη τάπα

Ανάλογα το στήσιμο Κώστα! Ο φελλός όπως και να το κάνουμε είναι έξτρα αμορτισέρ.. μετά παίζει το γενικό στήσιμο του φυσιγγίου...
Υπάρχουν έτοιμα SFS στην Ελληνική αγορά και που????? Επίσης είναι απαραίτητη η χρήση κουβέτ στο σεταπ με SFS ????? Μπορεί να συναρμολογηθεί ως εξής: φελος κετσες φελος με η χωρίς τη χρήση κουβέτ????? Φαντάζομαι ότι τέτοιου τύπου βυσματωσεις θα μας δίνουν ποιο μαλακια ντουφέκια με καλύτερες συγκεντρώσεις!!!
 
Η CIP ορίζει τις διαστάσεις της μάλλινης τάπας, μίνιμουμ 18.1mm, νορμαλ 18.3mm, μάξιμουμ 18.5mm.
Ο δίσκος, χάρτινος εμφρακτήρας 18.1mm.
Διερωτώμαι, ο μικρότερος χάρτινος εμφρακτήρας προκαλεί καλύτερη διαστολή της μάλλινης;
AF4-FF1-E2-0703-4158-B7-D2-E2-BC8-D22706-F.jpg
Από ότι καταλαβαίνω, χωρίς να ξέρω ιταλικά, ο πίνακας αυτός αναφέρεται στην εσωτερική διάμετρο της κάννης στα διάφορα διαμετρήματα (την "ονομαστική", καθώς και την ελάχιστη και τη μέγιστη), και στο δισκάκι κλεισίματος του φυσιγγίου. Δεν ξέρω αν θεωρεί ότι ισχύει το ίδιο και για τη μάλλινη ή τις fiber τάπες, πάντως πρώτοι οι Ιταλοί δεν το εφαρμόζουν ... Κάποτε είχα πάρει τα NS-20 FIBRE 28gr. (νομίζω ότι δεν τα βγάζει πλέον η NSI) που είχαν χαρτονάκι πάχους 4 χιλ. για εμφρακτήρα πυρίτιδας και τάπα τύπου Diana. Τα είχα μετρήσει και τόσο το χαρτονάκι όσο και η τάπα είχαν διάμετρο κάπου 18,8 - 19 χιλ. Αλλά και κάποιες τάπες μάλλινες και Diana που είχα πάρει παλιότερα από το Siarm αυτή τη διάμετρο είχαν. Το ίδιο και κάποια χαρτονάκια για ρελιαστό κλείσιμο που είχα πάρει επίσης (19 χιλ.)
Όπως και νά'χει, τουλάχιστον για το χαρτονάκι κλεισίματος κάτι δεν μου πάει καλά στον παραπάνω πίνακα. Δεν μπορεί να έχει διάμετρο ίση ή μικρότερη από την ελάχιστη (κατά CIP) διάμετρο της κάννης !!! Οι κάλυκες έχουν εσωτερική διάμετρο (οι πλαστικοί τουλάχιστον, χάρτινους δεν έχω μετρήσει) 18,6+ χιλ. Έχω βρει από 18,6 μέχρι 18,9 χιλ. - ακόμη και 19 χιλ. κάποιους ... Οπότε θα υπήρχε και "τεχνικό πρόβλημα" ... για όποιους θα ήθελαν να ρελιάζουν σε παραδοσιακή χειροκίνητη ρελιάστρα ... Μόλις θα γύριζαν το φυσίγγι οριζόντια (για να το βάλουν στη ρελιάστρα) θα άδειαζαν τα σκάγια !!!:eek: ;):)
 
Σωστά κατάλαβες Στέλιο, αυτοί χρησιμοποιούν τον πίνακα της Cip έτσι προτείνουν. ώστε να κόβουν τις μάλλινες στο ίδιο διαμέτρημα με τον αυλό του όπλου τους.
Δεν έχω καταλάβει το χαρτονακι κλεισίματος γιατί ειναι 18.1mm, όντως θα πέσουν τα σκάγια οριζόντια, ή ρελιαζουν κάθετα ;
 
Ευχαριστω για την απαντηση!! Ωραιο το sfs!.big smile.
Πολυυυυ ωραίο.... .big smile..shake hands.
Και που να δειτε την fsf ειδικα τις ροζ τις γαλλικες τι μαργαριταρια ειναι..το χω ξαναπεο λειπουν πολλα διαμαντια απο την ελληνικη αγορα για ιδιογομωση
 
Back
Top