Μάλλινη τάπα

Ωραία πράματα Κων/νε!!!
Αν παραμερίσεις το έξτρα κόστος και την μπελαλίδικη διαδικασία γόμωσης...Σε διάφορους συνδυασμούς με φελλό, χαρτόταπα ή και διπλή μαλλινόταπα, βγάζεις φυσιγγάκια σπεσιαλ...
Στα θετικά της γνήσιας μαλλινόταπας, σε σχέση με τις τάπες τύπου diana, είναι ότι μπορεί να προσφέρει άριστη έμφραξη ακόμα και σε αυλούς 18,7-18,8 χωρίς την ανάγκη πλαστικού εμφρακτήρα επί της πυρίτιδας...

Όπως τις βλέπω, πρέπει να είναι στεγνές...όχι λιπασμένες...
H diana κατευθείαν πάνω στο μπαρούτι έχει αρκετή διαφυγή αερίων .Παλιά τόκανα με καλά αποτελέσματα αλλά .........έβαζα +10% μπαρούτι απ'αυτό που έβαζα σε κανονικό πλαστικό βύσμα (1.40 -1.55 με DIANA).
 
H diana κατευθείαν πάνω στο μπαρούτι έχει αρκετή διαφυγή αερίων .Παλιά τόκανα με καλά αποτελέσματα αλλά .........έβαζα +10% μπαρούτι απ'αυτό που έβαζα σε κανονικό πλαστικό βύσμα (1.40 -1.55 με DIANA).
Εεε... αφού είναι κούτσουρο βρε Λάμπη...
Και το κάτι παραπάνω πυρίτιδα δεν είναι και η καλύτερη λύση...
Από τη στιγμή που η ποσότητα διαφυγής αερίων δεν είναι συγκεκριμένη, δεν μπορείς να υπολογίσεις το + της πυρίτιδας με ασφάλεια...άσε που με το + πυρίτιδας επιδεινώνεις τα αρνητικά αποτελέσματα της διαφυγής που έχεις στην μάζα των σκαγιών...συσσωματώσεις κ.λ.π...

Η καλύτερη λύση στην diana, για μένα, είναι ο πλαστικός εμφρακτήρα, με αναλογία πλαστικού βύσματος και μεσαίο καψούλι...
 
Η CIP ορίζει τις διαστάσεις της μάλλινης τάπας, μίνιμουμ 18.1mm, νορμαλ 18.3mm, μάξιμουμ 18.5mm.
Ο δίσκος, χάρτινος εμφρακτήρας 18.1mm.
Διερωτώμαι, ο μικρότερος χάρτινος εμφρακτήρας προκαλεί καλύτερη διαστολή της μάλλινης;
AF4-FF1-E2-0703-4158-B7-D2-E2-BC8-D22706-F.jpg
 
Η CIP ορίζει τις διαστάσεις της μάλλινης τάπας, μίνιμουμ 18.1mm, νορμαλ 18.3mm, μάξιμουμ 18.5mm.
Ο δίσκος, χάρτινος εμφρακτήρας 18.1mm.
Διερωτώμαι, ο μικρότερος χάρτινος εμφρακτήρας προκαλεί καλύτερη διαστολή της μάλλινης;
AF4-FF1-E2-0703-4158-B7-D2-E2-BC8-D22706-F.jpg
Μήπως εννοεί Νικολή το δισκίο που βάζουμε για το ρέλιασμα?
 
...η δική μου σγρόμπια πάντως κόβει στα 18,6 πάντα εκτός προδιαγραφών. Για 18,2 αυλό είναι τέλεια, για 18,5 αυλό είναι παραπάνω από καλά, για μεγαλύτερους αυλούς δεν παίρνω όρκο ότι κάνει σωστή έμφραξη.....
 
Εγω δεν το εχω παθει ποτε αυτο ισως που εβαζα χοντρα πιτουρα οχι ψιλα
Έχω διαβάσει για το πίτουρο έχω δει βιντεάκια και εκτός αυτού ο παππούς μου πριν από πολλά χρόνια μου έλεγε ότι όταν κυνηγούσανε παπιά στη λίμνη των Ιωαννίνων χρησιμοποιούσαν πίτουρο όχι από ανάγκη αλλά επειδή έβγαζε καλύτερες μακρύνες ντουφέκιες........ Θα ήθελα να μου απαντήσουν όσοι ασχολούνται με αυτού του είδους τη γόμωση σε κάποια ερωτήματα που έχω! Η βυσματωση αυτού του τύπου ονομάζεται χωροδικτυωση και έχει σαν πλεονέκτημα ότι βγαίνοντας το πίτουρο από την κανη του όπλου διαλύεται αμέσως και δεν εμβολίζει τα σκάγια και για αυτό προκύπτει το καλύτερο βλητικό αποτέλεσμα....... Εκεί που μπερδεύονται τα πράγματα είναι ότι η χωροδικτυωση γεμιζεται τοποθετώντας την πυρίτιδα και επάνω της απ' ευθείας το πίτουρο και έπειτα χαρτονακι η κουβέτ η χάρτινη κούπα και μετά τα σκάγια! Παρόλα αυτά κάποιοι τοποθετούν την πιτυρίδα μετά χαρτονακι η κουβέντα και μετά το πίτουρο μετά χαρτονακι και μετά τα σκάγια ........ Είναι κάτι πολύ διαφορετικό πιστεύω και θα ήθελα τις γνώμες και τις εμπειρίες σας!!!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
...η δική μου σγρόμπια πάντως κόβει στα 18,6 πάντα εκτός προδιαγραφών. Για 18,2 αυλό είναι τέλεια, για 18,5 αυλό είναι παραπάνω από καλά, για μεγαλύτερους αυλούς δεν παίρνω όρκο ότι κάνει σωστή έμφραξη.....
Ωραίο παχύμετρο...τέτοιου τύπου χρησιμοποιώ και γω...
 
Έχω διαβάσει για το πίτουρο έχω δει βιντεάκια και εκτός αυτού ο παππούς μου πριν από πολλά χρόνια μου έλεγε ότι όταν κυνηγούσανε παπιά στη λίμνη των Ιωαννίνων χρησιμοποιούσαν πίτουρο όχι από ανάγκη αλλά επειδή έβγαζε καλύτερες μακρύνες ντουφέκιες........ Θα ήθελα να μου απαντήσουν όσοι ασχολούνται με αυτού του είδους τη γόμωση σε κάποια ερωτήματα που έχω! Η βυσματωση αυτού του τύπου ονομάζεται χωροδικτυωση και έχει σαν πλεονέκτημα ότι βγαίνοντας το πίτουρο από την κανη του όπλου διαλύεται αμέσως και δεν εμβολίζει τα σκάγια και για αυτό προκύπτει το καλύτερο βλητικό αποτέλεσμα....... Εκεί που μπερδεύονται τα πράγματα είναι ότι η χωροδικτυωση γεμιζεται τοποθετώντας την πυρίτιδα και επάνω της απ' ευθείας το πίτουρο και έπειτα χαρτονακι η κουβέτ η χάρτινη κούπα και μετά τα σκάγια! Παρόλα αυτά κάποιοι τοποθετούν την πιτυρίδα μετά χαρτονακι η κουβέντα και μετά το πίτουρο μετά χαρτονακι και μετά τα σκάγια ........ Είναι κάτι πολύ διαφορετικό πιστεύω και θα ήθελα τις γνώμες και τις εμπειρίες σας!!!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Για να μετατρεψεις ενα σεταπ με συγκεντρωτηρα σε χωροδικτιωση θες οποσδηποτε ταχογραφο....
Μετρας ταχυτητες στον συγκεντρωτηρα....
Μετα φτιαχνεις με της ιδιες αναλογιες το σεταπ με το πυτουρο απευθειας πανω στην μπαρουτι και με ενα χαρτακι αναμεσα σε αυτο και τα σκαγια....
Ρηχνεις για αρχη 2 γρ πυτουρο και μετρας ταχυτητες....
Πρεπει να παρεις περιπου της ιδιες με τον συγκεντρωτηρα...
Αυξομιωνεις αναλογα μεχρι να το βρεις.....
Δυο πραγματα που πρεπει να προσεξεις στο πυτουρο ειναι η υγρασια του και η ομοιομορφια του....
Πρωτα το κοσκηνηζουμε με καταληλο κοσκινο αφερωντας τα χοντραδια απο μεσα....επειτα με ενα ψιλο κοσκινο για να αφαιρεσουμε την σκονη που εχει μεσα....
Με ενα μησαωρο στον φουρνο το φουρνηζουμε αφαιρώντας την υγρασια του διαφορετικα θα την μεταφερη στην μπαρουτι μας....
Ενωητε πως φτιαχνουμε μια μεγαλη ποσοτητα και την αποθηκευουμε σε καταληλο δοχειο....
 
Η χωροδυκτιωση ειναι για να ανεβασουμε την πρωοδευτηκοτητα της πυρητιδας και για αλους λογους που δεν θα καταλαβεις σε πολυ σπεσιιαλ γεμησματα το καλητερο ηεμξσμα με πυτουρο ειναι
Πυρητιδα
Φουστα απο βυσμα οχι κουβετ που ειναι φλατ
Πυτουρο
Φελος 4 χιλ
Σκαγια
Κλησιμο αστερι
Αν πρωσθεσεις και λυγο βρωμαλευρο γινεται θανατηφορο σε μακρηνες αποστασεις
 
Η χωροδυκτιωση ειναι για να ανεβασουμε την πρωοδευτηκοτητα της πυρητιδας και για αλους λογους που δεν θα καταλαβεις σε πολυ σπεσιιαλ γεμησματα το καλητερο ηεμξσμα με πυτουρο ειναι
Πυρητιδα
Φουστα απο βυσμα οχι κουβετ που ειναι φλατ
Πυτουρο
Φελος 4 χιλ
Σκαγια
Κλησιμο αστερι
Αν πρωσθεσεις και λυγο βρωμαλευρο γινεται θανατηφορο σε μακρηνες αποστασεις
Σε κλείσιμο με ρελι στρογγυλό με δισκάκι μπορεί να εφαρμοστεί με επιτυχία σε 32γραμμαρια π.χ. με granular η σε 34 με c7????? και αν ναι η δόση πιρυτιδας θα είναι όπως σε ένα νορμάλ σεταπ????? Αυτού του είδους η βυσματωση κάνει διάφορα στις πιέσεις που αναπτύσσονται?????
 
Ωραία πράματα Κων/νε!!!
Αν παραμερίσεις το έξτρα κόστος και την μπελαλίδικη διαδικασία γόμωσης...Σε διάφορους συνδυασμούς με φελλό, χαρτόταπα ή και διπλή μαλλινόταπα, βγάζεις φυσιγγάκια σπεσιαλ...
Στα θετικά της γνήσιας μαλλινόταπας, σε σχέση με τις τάπες τύπου diana, είναι ότι μπορεί να προσφέρει άριστη έμφραξη ακόμα και σε αυλούς 18,7-18,8 χωρίς την ανάγκη πλαστικού εμφρακτήρα επί της πυρίτιδας...

Όπως τις βλέπω, πρέπει να είναι στεγνές...όχι λιπασμένες...
Ναι στεγνες είναι Σπύρο, όπως λες λίγο μπελαλιδικη η διαδικασία αλλά αυτά είναι τα ωραία, προορισμός βέβαια κάνα περδικοφυσιγγο όταν αξιωθω είτε μόνες είτε σε μορφή sfs .
 
Ναι στεγνες είναι Σπύρο, όπως λες λίγο μπελαλιδικη η διαδικασία αλλά αυτά είναι τα ωραία, προορισμός βέβαια κάνα περδικοφυσιγγο όταν αξιωθω είτε μόνες είτε σε μορφή sfs .
Καλημερα! Τι ειναι η μορφη sfs???
 
Back
Top