Λεϊσμανίαση (kala-azar)

Καποια πραγματα δυστυχως ειναι θεμα τζοκερ, αν καταλαβαινεις τι σου λεω.. Οτι και να κανεις μπορει να σου τυχει αλλα οτι παραπανω κανεις καλο ειναι. Ειχα χασει και εγω μια σκυλιτσα εμβολιασμενη παρολα αυτα και ενω της εκανα τα παντα..
Δυστυχώς σήμερα έλαβα κακά νέα για το σκυλακο
Μέσα σε άλλα δυσάρεστα θέματα τελευταία, χτες προστέθηκε και το μπηγκλακι μου. Πήγαμε στο γιατρό για πρόβλημα στο λαιμό και πεσμένη διάθεση και φύγαμε με διάγνωση καλαζάρ. Μετά από αυτό χάθηκε και η δική μου η διάθεση και μου έχουν βγει τα μάτια από χθες να διαβάζω και να ψάχνω.
Από το διπλό τεστ καλαζάρ-ερλιχιωσης που έκανε βγήκε θετική σε καλαζάρ περίπου σε 1/400 όπως το εκτίμησε εμπειρικά ο γιατρός. Έχει τη σπλαχνικη μορφή και είναι σε αρχικό στάδιο καθώς δε φαίνεται να έχουν επηρεαστεί σε μεγάλο βαθμό ακόμα τα νεφρά της.
Ξεκινησε σήμερα augmentin για να αντιμετωπίσουμε την μόλυνση που την ταλαιπωρεί στο λαιμό και zylapour για να βοηθηθεί έναντι του καλαζάρ. Σε δέκα μέρες που θα αντιμετωπιστεί η μόλυνση θα ξεκινήσουμε τη θεραπεία με το milteforan.
Όταν είδα το κόστος του έπαθα ένα μικρό σοκ αλλά θα κάνουμε τα πάντα για να τη βοηθήσουμε. Στα δώδεκα κιλά της Ίριδας δεν ξέρω αν θα φτάσουν οριακά τα 30ml ή θα χρειαστεί τα 60. Θα μιλήσω με τον κτηνίατρο. Διάβασα για παραγγελία από Ισπανία σε καλύτερες τιμές μέχρι και 40%. Θα τα ψάξω τις επόμενες μέρες.
Η ασθένεια είναι τόσο διαδεδομένη όπως διάβασα και μου είπε και ο γιατρός που πάνω από τα μισά σκυλιά, (διάβασα και για ποσοστά 80%) είτε νοσησαν και ανέπτυξαν ανοσία είτε νοσούν συμπτωματικά ή ασυμπτωματικά. Θα ήθελα να ακούσω συμβουλές από όσους το αντιμετώπισαν και σίγουρα να προτείνουν φτηνότερα σημεία πώλησης φαρμάκων. (Ήδη διάβασα για ένα Κτηνιατρικό φαρμακείο στην Ιερά οδό.)
Καλησπέρα, σήμερα δυστυχώς έλαβα κακά νέα για τον σκυλακο μου αφου βγηκε θετικος στο καλαζαρ με ενδειξη 1/400.ειναι κοκερακος 2,5 χρονων. Αν δεις αυτό το μυνημα μπορείς να επικοινωνήσεις αν δε σου είναι δύσκολο φυσικά. Το email μου ειναι vasilikiplg@gmail.com. Ο κτηνίατρος μου ειπε να ξεκινήσουμε ζιλαπουρ των 300 2 φορές τη μέρα πρωί βράδυ. Δεν έχω ιδέα τί έπεται και δεν μπορώ να σκεφτώ ότι θα τον χάσω.
 
Παναγιώτη καλή δύναμη και όλα καλά θα πάνε. Είμαι παθών δυστηχως, υπάρχουν τώρα πλέον αποτελεσματικές θεραπείες. Το σίγουρο είναι πως θεραπεύεται αλλά θέλει προσοχή μην επηρεαστούν ζωτικά όργανα. Όπως και να έχει σου εύχομαι τα καλύτερα.
Καλησπέρα σας.

Δυστυχώς σήμερα έλαβα κακά νέα για τον σκυλακο μου. Είναι ενας κοκερινος 2,5 χρονων και βγήκε θετικός στο καλαζαρ με ενδειξη 1/400. Εχει καποια συμπτώματα όπως το γλύψιμο στις πατουσες, η μύτη του ειναι πυωδης και φαίνεται σα να εχει φαγουρα και τιναζεται συχνά. Ο κτηνίατρος μου ειοε να του χορηγησουμε ζιλαπουρ των 300 2 φορές τη μέρα πρωί - βράδυ. Υπάρχει κάποιος που να μπορεί ν μοιραστεί καποια γνώση από δική του εμπειρία?
 
Καλησπέρα σας.

Δυστυχώς σήμερα έλαβα κακά νέα για τον σκυλακο μου. Είναι ενας κοκερινος 2,5 χρονων και βγήκε θετικός στο καλαζαρ με ενδειξη 1/400. Εχει καποια συμπτώματα όπως το γλύψιμο στις πατουσες, η μύτη του ειναι πυωδης και φαίνεται σα να εχει φαγουρα και τιναζεται συχνά. Ο κτηνίατρος μου ειοε να του χορηγησουμε ζιλαπουρ των 300 2 φορές τη μέρα πρωί - βράδυ. Υπάρχει κάποιος που να μπορεί ν μοιραστεί καποια γνώση από δική του εμπειρία?

Εγώ στο δικό μου είχα κάνει την θεραπεία με τις ενέσεις και ζιλαπουρ φυσικά. Το σκυλάκι διαγνώστηκε με καλαζαρ σε ηλικία 6 ετών και έζησε μέχρι τα 18 του χρόνια. Αν είναι σε αρχικό στάδιο μην φοβάσαι
 
Καλημερα σας Θελω τη γνωμη σας αν ξεει καποιος .Αν ειναι αξιοπιστο χωρις παρενεργιες το εμβολειο κατα τηςλεισμανιασης
Εγώ της το έκανα το εμβόλιο πέρυσι, δεν έπαθε τίποτα. Ίσα ίσα είναι ένα πολύ γερό και μυώδες σκυλί. Είχα και εγώ τις αμφιβολίες μου αλλά με έπεισε ο κτηνίατρος ότι είναι οκ
 
Καλημερα σας Θελω τη γνωμη σας αν ξεει καποιος .Αν ειναι αξιοπιστο χωρις παρενεργιες το εμβολειο κατα τηςλεισμανιασης
Εγώ το έκανα από την αρχή όταν κυκλοφόρησε,δεν είδα κάτι
Στο 100% μέχρι στιγμής τουλάχιστον δεν καλύπτει αλλά σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα είναι πρόληψη
 
Υπάρχει περίπτωση να κολησει ο άνθρωπος.Πχ αν πάμε να ταισουμε το σκύλο μας που του κάνουμε θεραπεία και έχει λεισμανιασει να τσιμπήσει αυτόν και μετά να τσιμπήσει και ένας και να κολησουμε;
 
Υπάρχει περίπτωση να κολησει ο άνθρωπος.Πχ αν πάμε να ταισουμε το σκύλο μας που του κάνουμε θεραπεία και έχει λεισμανιασει να τσιμπήσει αυτόν και μετά να τσιμπήσει και ένας και να κολησουμε;
Αυτό που έχω ακούσει, ένα έντομο-φορεας,πρέπει να τσιμπήσει πολλές φορές ένα υγιή "άτομο" ώστε να μεταφέρει το μικρόβιο.Για περίπτωση νόσησης ανθρώπου παντως,δεν έχει τύχει ν'ακουσω...
 
Υπάρχει περίπτωση να κολησει ο άνθρωπος.Πχ αν πάμε να ταισουμε το σκύλο μας που του κάνουμε θεραπεία και έχει λεισμανιασει να τσιμπήσει αυτόν και μετά να τσιμπήσει και ένας και να κολησουμε;
Αυτό που μου έχει πει ο γιατρός μου είναι ότι από τη στιγμή που θα τσιμπήσει το έντομο ένα άρρωστο σκύλο πρέπει να μείνει μέσα του το αίμα για αρκετές ώρες ώστε να μπορεί να το μεταδώσει. Γι αυτό το λόγο κινδυνεύουν πιο πολύ τα ζώα που βρίσκονται μακριά από το άρρωστο παρά αυτά που βρίσκονται δίπλα του.
 
Εδω εχουν αρρωστησει και ανθρωποι που δεν εχουν δικο τους σκυλο .Η σκνιπα κυκλοφορει. Εγω εχω ψεκασει εχω αμπουλα και λουρι στα σκυλια και εχω και λαμπα που τις καει .Σκευτωμε και το εμβολειο αλλα ειναι πανακριβο .Και καθε ημερα το απογευμα ψεκασμα με σιτρονελα .Κανει δουλεια .Και κανεις και το σταυρο σου .
 
Δυο περπτωσεις ξερω που κολλησαν καλαζαρ.
Ο ενας μανιωδης λαγοκυνηγος εδω στην περιοχη, ταλαιπωρηθηκε πολυ με συνεχεις μεταγγισεις αιματος για να γινει καλα.
Ναι .Ενα μηνα στην αθηνα στο νοσοκομειο
 
Δυστυχώς μετά από πάρα πολλά χρόνια την πορτα...εχουμε ξεκινησει θεραπεια με ζιλαπουρ πρωι-βραδυ ο σκυλακος παει καλυτερα εχει παρει κιλα και τωρα περιμενουμε να περασει ο καιρος για να γινουν οι ειδικες αιματολογικες για να σταλθουν στην Αθηνα και το χειροτερο...κολλησε και η σκυλιτσα του φιλου μου τι να πεις πραγματικα θα παιξω και ενα τζοκερ
 
Δυστυχώς μετά από πάρα πολλά χρόνια την πορτα...εχουμε ξεκινησει θεραπεια με ζιλαπουρ πρωι-βραδυ ο σκυλακος παει καλυτερα εχει παρει κιλα και τωρα περιμενουμε να περασει ο καιρος για να γινουν οι ειδικες αιματολογικες για να σταλθουν στην Αθηνα και το χειροτερο...κολλησε και η σκυλιτσα του φιλου μου τι να πεις πραγματικα θα παιξω και ενα τζοκερ
Αν δεν εχει πιραξει εσωτερικα οργανα θα γινει καλα .Αλλα θα εισαι στην τζιλια συνεχεια Θα ειναι φορεας .Καλη τροφη και μην το κουραζεις Περαστικα
 
Αν δεν εχει πιραξει εσωτερικα οργανα θα γινει καλα .Αλλα θα εισαι στην τζιλια συνεχεια Θα ειναι φορεας .Καλη τροφη και μην το κουραζεις Περαστικα
Θα φανεί με τις αιτολογικες γενικα παντως και ο κτηνίατρος που το ειδε προχθές λεει οτι τον έχει πιάσει η θεραπεία τρώει κανονικά με όρεξη και εχει πάρει κιλά
 
Back
Top