Λεϊσμανίαση (kala-azar)

Έμαθα πρόσφατα ότι υπάρχει εμβόλιο κατά του καλαζαρ. Έχει ένα κόστος όπως μου είπαν γύρο στα 65 ευρώ, έχει κανείς άποψη; Το κάνετε στα σκυλιά σας;
Καλημέρα φίλε μου ο κουνιάδος μου το κανει καθε χρονο και προς το παρον δεν εχουν δειξει κατι τα σκυλιά και το λεω αυτο γτ ο κουνιάδος. μου έχασε τρια σκυλιά απο αυτην την ασθενεια και τα τρια μολις εκλεισαν 3 χρονων του είπε ο κτηνιατρος οτι είναι ο τόπος εκει που φταίει και να αλλαξει τοπο αλλα λογο χώρου δεν γίνεται και τωρα με το εμβόλιο τα σκυλιά είναι 6 χρονων χωρίς να εχουν πάθει τπτ δεν ξέρω τωρα αν εχει κανει αντιδραση το εμβόλιο η κατι αλλο ,και τωρα θα παω και γω να τους κανω απο τι ρωτησα τον κτηνίατρο μου είπε είναι 80% αποτελεσματικό..
 
Έμαθα πρόσφατα ότι υπάρχει εμβόλιο κατά του καλαζαρ. Έχει ένα κόστος όπως μου είπαν γύρο στα 65 ευρώ, έχει κανείς άποψη; Το κάνετε στα σκυλιά σας;
το κόστος ειναι μεγαλύτερο γιατί πριν το κανεις πρέπει να κάνεις την εξέταση εάν έχει ήδη. Και εννοείται ότι το κάνεις γιατί αμα κολλήσει ο κόστος ειναι πολύ μεγαλύτερο για να το κανεις καλα. Ο πρώτος σου σκύλος ειναι?
 
Καλημέρα φίλε μου ο κουνιάδος μου το κανει καθε χρονο και προς το παρον δεν εχουν δειξει κατι τα σκυλιά και το λεω αυτο γτ ο κουνιάδος. μου έχασε τρια σκυλιά απο αυτην την ασθενεια και τα τρια μολις εκλεισαν 3 χρονων του είπε ο κτηνιατρος οτι είναι ο τόπος εκει που φταίει και να αλλαξει τοπο αλλα λογο χώρου δεν γίνεται και τωρα με το εμβόλιο τα σκυλιά είναι 6 χρονων χωρίς να εχουν πάθει τπτ δεν ξέρω τωρα αν εχει κανει αντιδραση το εμβόλιο η κατι αλλο ,και τωρα θα παω και γω να τους κανω απο τι ρωτησα τον κτηνίατρο μου είπε είναι 80% αποτελεσματικό..
Μου είπαν ότι είναι σε έλλειψη και το έχω παραγγείλει. Άρα αξίζει τον κόπο. Σε ευχαριστώ πολύ!
 
το κόστος ειναι μεγαλύτερο γιατί πριν το κανεις πρέπει να κάνεις την εξέταση εάν έχει ήδη. Και εννοείται ότι το κάνεις γιατί αμα κολλήσει ο κόστος ειναι πολύ μεγαλύτερο για να το κανεις καλα. Ο πρώτος σου σκύλος ειναι?
Σωστοτατος, δεν το είχα σκεφτεί αυτό ούτε μου το ανέφερε ο κτηνίατρος, αλλά φαίνεται πως έχεις απόλυτο δίκιο. Το πρώτο σκυλάκι που είχα είχε καλαζαρ από την αρχή που το πήρα και δυστυχώς ήταν μαζί μου μόνο δύο μήνες. Το δεύτερο το είχα δέκα- έντεκα χρόνια και έφυγε από καρκίνο και τώρα έχω ένα κουταβάκι 4 μηνών. Απλά επειδή οικονομικά δεν αντέχω να συντηρώ δεύτερο και τρίτο σκύλο, έχω ένα και το προσέχω σαν τα μάτια μου.
 
Σωστοτατος, δεν το είχα σκεφτεί αυτό ούτε μου το ανέφερε ο κτηνίατρος, αλλά φαίνεται πως έχεις απόλυτο δίκιο. Το πρώτο σκυλάκι που είχα είχε καλαζαρ από την αρχή που το πήρα και δυστυχώς ήταν μαζί μου μόνο δύο μήνες. Το δεύτερο το είχα δέκα- έντεκα χρόνια και έφυγε από καρκίνο και τώρα έχω ένα κουταβάκι 4 μηνών. Απλά επειδή οικονομικά δεν αντέχω να συντηρώ δεύτερο και τρίτο σκύλο, έχω ένα και το προσέχω σαν τα μάτια μου.
Όταν βάλεις σειρά και του κάνεις το εμβόλιο να βάλεις και στο πρόγραμμα μια φορά το χρόνο να του κάνεις και εξετάσεις καλαζαρ, σκουλίκι στην καρδιά, διροφυλαριωση και ανάπλασμα
Το καλό με το εμβόλιο για το καλαζαρ είναι ότι πλέον βγαίνει και μονοδοσικό
Πριν ήθελες τρείς δόσεις και μετά εάν έχανες την επόμενη χρονιά το εμβόλιο πάλι από την αρχή
 
Όταν βάλεις σειρά και του κάνεις το εμβόλιο να βάλεις και στο πρόγραμμα μια φορά το χρόνο να του κάνεις και εξετάσεις καλαζαρ, σκουλίκι στην καρδιά, διροφυλαριωση και ανάπλασμα
Το καλό με το εμβόλιο για το καλαζαρ είναι ότι πλέον βγαίνει και μονοδοσικό
Πριν ήθελες τρείς δόσεις και μετά εάν έχανες την επόμενη χρονιά το εμβόλιο πάλι από την αρχή
Από όλα όσα ανέφερες μόνο το καλαζαρ ήξερα, όλες τις άλλες ασθενείς πρώτη φορά τις διαβάζω!
 
Από όλα όσα ανέφερες μόνο το καλαζαρ ήξερα, όλες τις άλλες ασθενείς πρώτη φορά τις διαβάζω!
Ρώτησε τον κτηνίατρο σου θα σου πει
Καλύτερα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο γύρω στα 75 ευρώ πάνε αυτές
 
Ρώτησε τον κτηνίατρο σου θα σου πει
Καλύτερα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο γύρω στα 75 ευρώ πάνε αυτές
Ευχαριστώ φίλε Γιώργο που μου έδωσες μια εικόνα του κόστους για να ξέρω τι να περιμένω περίπου. Τι να κάνουμε είναι απαραίτητα αυτά.
 
Το καλό με το εμβόλιο για το καλαζαρ είναι ότι πλέον βγαίνει και μονοδοσικό
Πριν ήθελες τρείς δόσεις και μετά εάν έχανες την επόμενη χρονιά το εμβόλιο πάλι από την αρχή
όχι μόνο είναι μονοδοσικό πλέον αλλά και με λιγότερες παρενέργειες... Με το προηγούμενο, το ζώο ήταν σα χαμένο μετά από κάθε δόση... Επίσης το προηγούμενο είχε κατηγορηθεί και για ιδιοπαθείς υγρές περικαρδίτιδες...
 
Καλο ειναι να το κανεις και οπως προειπαν σε καλυπτει σε ποστοστο 80% ΑΛΛΑ οπως το εμβολιο για την ιωση κλπ ετσι και το καλαζαρ δεν ειναι σιγουρο οτι ο σκυλος σου δεν θα κολλησει.. Ειναι ενα μετρο προληψης οπως τα περιλαιμια και η σιτρονελα.. Με λιγα λογια κανεις γιατρος δεν σου λεει οτι δεν θα αρρωστησεις αν εχεις κανει αντιγριπικο και γυριζεις με φανελακι τον χειμωνα… Για αυτο καλο ειναι συνδυασμος ολων κ προπαντων παιδια απο ιδια εμπειρια οχι πολλα νερα γυρω απο τα σκυλακια μας το καλοκαιρι. Προσελκυει κουνουπια, για αυτο αν τα πλενουμε καλο ειναι να το κανουμε αυτο πρωινες ωρες μετα το χαραμα ετσι μεχρι το βραδυ να εχει στεγνωσει καλα και να μην υπαρχουν πολλα χορτα τριγυρω… Ιδιως τους καλοκαιρινους μηνες που υπαρχει σκνιπα
 
Σε συνεχεια του προηγουμενου ποστ θα σας προτεινα μια οικονομικη λυση που εφαρμοζω εγω στα 4 σκυλακια μου με πολυ καλα αποτελεσματα. Εκτος απο αντιπαρασιτικα εμβολια κλπ, τα ψεκαζω με σιτρονελα και επειδη λιγο πολυ πλεον λογω ακριβειας σκεφτομαστε τα παντα θα σας πω τι κανω:
Παιρνω ενα μπουκαλακι καθαρο ελαιο σιτρονελας απο το φαρμακειο chemco 100 ml και στα 500 ml βαζω 20 ml ελαιο σιτρονελας μαζι με λιγο καθαρο οινοπνευμα επειδη βοηθαει στην αναδυση κ σπασιμο του ελαιου.. Ετσι με περιπου 10€ φτιαχνετε 5 μπουκαλακια τη στιγμη που θα θελατε 30-35 αν αγοραζατε σπρει… Την συνταγη τη βρηκα στο internet κ σιγουρα υπαρχουν κι αλλες αλλα αυτη ειναι η πιο οικονομικη. 4 χρονια τωρα κανενα προβλημα μυριζει οπως μυριζουν κ τα σπρει της αγορας και ισως περισσοτερο και το εχω πει κ στον κτηνιατρο ο οποιος συμφωνει.
 
Last edited:
........
Παιρνω ενα μπουκαλακι καθαρο ελαιο σιτρονελας απο το φαρμακειο chemco 100 ml και στα 500 ml βαζω 20 ml ελαιο σιτρονελας μαζι με λιγο καθαρο οινοπνευμα
Μηπως τα 500 που γράφεις εννοείς νερο ;
Κατι δε μου κολλάει..
 
Παθον απο την λεισμανιαση που μου στερησε πολλα απο ενα υπεροχο σκυλι , απο το 2013 χρησιμοποιω αμπουλες αντβαντιξ μηνιαως
Πριν χρησιμοποιούσα τα τοτε κολλαρα χωρις αποτελεσμα-σκαλιμπρο
Μην βραχει μην κανει μην ρανει
Επιπλεον απαπαρασιτωσεις στα κλουβια και ψεμασμοι
Στα κουμασια υπαρχει συσκευη για τα κουνουπια και στον διπλα χωρο συσκευη με
Λαμπες και ρευμα για να τα τραβα εκει
Υπαρχει μεγαλο προβλημα στα μερη μου

Ακομη και με
Ολα αυτα δεν νιωθω ασφαλεια γιατι οταν αυτη η κωλοαρωστια σου στερησει σκυλι την φοβασαι ακομη και αν μπορεις να το χεις κλειστο σε γυαλα
 
Παθον απο την λεισμανιαση που μου στερησε πολλα απο ενα υπεροχο σκυλι , απο το 2013 χρησιμοποιω αμπουλες αντβαντιξ μηνιαως
Πριν χρησιμοποιούσα τα τοτε κολλαρα χωρις αποτελεσμα-σκαλιμπρο
Μην βραχει μην κανει μην ρανει
Επιπλεον απαπαρασιτωσεις στα κλουβια και ψεμασμοι
Στα κουμασια υπαρχει συσκευη για τα κουνουπια και στον διπλα χωρο συσκευη με
Λαμπες και ρευμα για να τα τραβα εκει
Υπαρχει μεγαλο προβλημα στα μερη μου

Ακομη και με
Ολα αυτα δεν νιωθω ασφαλεια γιατι οταν αυτη η κωλοαρωστια σου στερησει σκυλι την φοβασαι ακομη και αν μπορεις να το χεις κλειστο σε γυαλα
Καποια πραγματα δυστυχως ειναι θεμα τζοκερ, αν καταλαβαινεις τι σου λεω.. Οτι και να κανεις μπορει να σου τυχει αλλα οτι παραπανω κανεις καλο ειναι. Ειχα χασει και εγω μια σκυλιτσα εμβολιασμενη παρολα αυτα και ενω της εκανα τα παντα..
 
Back
Top