Λαγός

καλημερα παιδες...καφεδακι σημερα ...δεν ειχε εξοδο...πηγα μια βολτα χθες, φαγαμε γιδα κανονικα, που λεει ο λαος και γυρισαμε απραγοι..ζητημα να λυχτισαν 5 φορες τα σκυλια το ντορο...χθες το απογευμα επλενα το αμαξι γιατι ειχε μαζεψει πανω 2 δακτυλα σκονη απο το χωματοδρομο...εχει γινει ο τοπος μπαρουτι απο το νοτια...
 
Για να δούμε το σημερινό ψιλοβροχο αν θα εξελιχθεί σε κάτι πιο καλό..
Εαν ειχε μερες να βρεξει και τα χορτα ειναι ημιξερα προς ξερα σε στνδιασμο με την σκονη το πιο πιθανον ειναι οι συνθηκες να ειναι πολυ δυσκολες για νεαρα σκυλια μετα το ψιλοβροχο φιλε
 
ευχαριστω πολυ χρηστο...παρολο που εχω θυσιασει πολλους λαγους και εξορμησεις λογω των προβληματων υγειας που εχει, χαλαλι του αφου ακομη και τωρα παραμενει κοντα μου
Μην το σκέφτεσαι έτσι, εμένα μου έχει κάνει πολλές χαλάστρες ο παππούς επειδή δεν ακούει αλλά ας είναι καλά να πάμε μαζί!!! Αυτό μετράει!!!
 
χαχα..αν σου πω σκηνικα ...κατανοω πληρως τι λες...το πιο προσφατο φετος...τραβαω ενα λαγο 2 χιλιομετρα πανω πλαγια ....ημουν μονος μου και ο πατερας μου κατω εκει που τον επιασα ντορο...μου φευγει και τον βλεπω στα 80-90 μετρα και του ριχνω δυο οπλα απο τα νευρα μου...του λεω στο σιμπι..σου ρχεται ο λαγος κατω.....ΤΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ, μου λεει με φωνη και σθενος 20αρη....χαχα..το σκεφτομαι και γελαω...του ριχνει 3 οπλα και του φευγει...τον κυνηγαει το σκυλι, τον σηκωνει παλι και του ριχνει αλλα 3 και τον παιρνει...περιττο να σου πω τι εγινε....τι φυσιγγια ειναι αυτα που μου εδωσες ....κλπ κλπ..
 
μετα απο πολυ κοπο χτυπαω ενα λαγο στη διωξη αφου του ειχα ριξει και 3 οπλα στο πεταμα...γυριζω με το σκυλι, τον βρισκω, του δινω το λαγο να τον βαλει στο αμαξι για να τακτοποιησω σκυλια και οπλα..φευγουμε και ξαφνικα τον ρωταω...τον λαγο τον εβαλες στο αμαξι;....πωωωωω μου λεει ...τον ξεχασα πανω στην πετρα διπλα απο το αμαξι..γυρισαμε και τον πηραμε μετα απο μιση ωρα..
 
χαχα..αν σου πω σκηνικα ...κατανοω πληρως τι λες...το πιο προσφατο φετος...τραβαω ενα λαγο 2 χιλιομετρα πανω πλαγια ....ημουν μονος μου και ο πατερας μου κατω εκει που τον επιασα ντορο...μου φευγει και τον βλεπω στα 80-90 μετρα και του ριχνω δυο οπλα απο τα νευρα μου...του λεω στο σιμπι..σου ρχεται ο λαγος κατω.....ΤΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ, μου λεει με φωνη και σθενος 20αρη....χαχα..το σκεφτομαι και γελαω...του ριχνει 3 οπλα και του φευγει...τον κυνηγαει το σκυλι, τον σηκωνει παλι και του ριχνει αλλα 3 και τον παιρνει...περιττο να σου πω τι εγινε....τι φυσιγγια ειναι αυτα που μου εδωσες ....κλπ κλπ..
Ένα παρόμοιο σκηνικό όπως λες φέτος, παίρνω καβάλα την σκυλα την μεγάλη 12 χρονών κοντά πλέον...Δεν βάραγε αλλά πήγαινε νευρικά, ξαφνικά σταματάει επιτόπου και με παίρνει τηλ....Αφού χτύπησε έκανα την μλκια και εγώ να το σηκώσω...Τέσπα, τον είχαμε ξαναβγάλει μάλλον ο ίδιος και είχα δει πως είχε φύγει...Του λέω πήγαινε ανατολικά και κάτσε στο άνοιγμα θα σου έρθει καρφί.Ξέρει τα μέρη καλύτερα από τον καθένα και το ανατολικά-δυτικά-βόρεια-νότια έχει τρομερή αίσθηση του χώρου! Κλείνω και είχε σύρει τον βλέπω στα 100 μέτρα σίγουρα με κατεβασμένα αυτιά και μόλις είχε καταλάβει ότι μας είχε ξεγελάσει όλους ανεβάζει τις αυτάρες και πήγαινε καρφί στον παππού.Αν δεν είχε χτυπήσει το τηλ θα τον είχα ζυγώσει κοντά μιας και ήξερα σχεδόν το γιατάκι του...Περιμένα να ρίξει τίποτα..Μαμιέμαι να βγω πάνω όλο ανήφορο και πάω και τον βλέπω δυτικά...Καλά του λέω τι σου είπα...Άμα δεν ακούς αυτά παθαίνεις...
 
καλα ε;...εχω την εικονα σου μπροστα μου...τα ιδια ακριβως...τους βαζεις στο μαρακανα, τους περναει ο λαγος στη σεντρα κ δεν παιρνουν χαμπαρι...
Λουκούμι ήταν αυτός ο λαγός αν είχα πάει εκεί που ήθελα και όπως έφυγε...Μόνο ένα μονοπάτι έχει και τριγύρω πολύ πυκνό...Σαν καθιστό θα τον βάραγα, μέχρι και οικωλόγο να έβαζα πρώτη φορά στο όπλο θα τον βάραγε...
 
παμε σαββατο σε ενα μερος...πιανει η σκυλα λαγο...ζεστο...περασμενη η ωρα..του λεω, ειναι κοντα ο λαγος...φευγω για το καρτερι,πανω ψηλα σε ενα δρομο...οχι μου λεει..οχι κατσε...καθομαι και εγω και σε 2 λεπτα τον σηκωνει η σκυλα με ριξιμο τρελο..και τι μου λεει;;..τρεξε να βγεις πανω στο καρτερι..τρεξε εσυ τωρα του λεω...χαχα...
 
παμε σε αλλο μερος...σαββατο παλι...πιανω καρτερι..η σκυλα απο κατω μου ...ακουω το σηκωμα και περιμενω, ειμαι σε μια στροφη καρμανιολα...ακουω στο σιμπι..πηγαινε πιο κατω..λιγο πιο κατω μου λεει...ε λεω απο μεσα μου, βλεπει το λαγο και με κατευθυνει...τρεχω να παω και μολις κανω 10 μετρα απο εκει που καθομουν τρακαρω με το λαγο που εβγαινε στο δρομο να ερθει στο καρτερι μου και του ριχνω μια μπηχτη τουφεκια και δεν τον παιρνω...ρε πατερα του λεω...εβλεπες το λαγο;..οχι μου λεει..επρεπε να πας πιο κατω,..παμε εκει την κυριακη..τον στελνω καρτερι..του λεω αυστηρα..θα πας ακριβως στη στροφη...ακριβως του λεω...σηκωνει η σκυλα το λαγο και παει καρφι πανω του..ακουω μια τουφεκια...λεω τον πηρες;;;;οχι μου λεει ..μου βγηκε πολυ μακρια..60-70 μετρα...ησουν στη στροφη του λεω;;..οχι μου λεει ...πιο κατω 60-70 μετρα.....hair.
 
παμε σε αλλο μερος...σαββατο παλι...πιανω καρτερι..η σκυλα απο κατω μου ...ακουω το σηκωμα και περιμενω, ειμαι σε μια στροφη καρμανιολα...ακουω στο σιμπι..πηγαινε πιο κατω..λιγο πιο κατω μου λεει...ε λεω απο μεσα μου, βλεπει το λαγο και με κατευθυνει...τρεχω να παω και μολις κανω 10 μετρα απο εκει που καθομουν τρακαρω με το λαγο που εβγαινε στο δρομο να ερθει στο καρτερι μου και του ριχνω μια μπηχτη τουφεκια και δεν τον παιρνω...ρε πατερα του λεω...εβλεπες το λαγο;..οχι μου λεει..επρεπε να πας πιο κατω,..παμε εκει την κυριακη..τον στελνω καρτερι..του λεω αυστηρα..θα πας ακριβως στη στροφη...ακριβως του λεω...σηκωνει η σκυλα το λαγο και παει καρφι πανω του..ακουω μια τουφεκια...λεω τον πηρες;;;;οχι μου λεει ..μου βγηκε πολυ μακρια..60-70 μετρα...ησουν στη στροφη του λεω;;..οχι μου λεει ...πιο κατω 60-70 μετρα.....hair.
Λουκούμι ήταν αυτός ο λαγός αν είχα πάει εκεί που ήθελα και όπως έφυγε...Μόνο ένα μονοπάτι έχει και τριγύρω πολύ πυκνό...Σαν καθιστό θα τον βάραγα, μέχρι και οικωλόγο να έβαζα πρώτη φορά στο όπλο θα τον βάραγε...
Παλληκάρια, τα γερόντια σαν τα μάτια σας! Αυτές τις ιστορίες θα τις λέτε αργότερα στα εγγόνια σας και θα αγαλλιάζουν οι γέροντες στα ουράνια!
 
Back
Top