Λαγός

άλλο ένα "τέρας" Σταμάτη! Μακάρι να κλείσει η χρονιά το σκ που έρχεται με τουλάχιστον άλλον ένα...
Να σαι καλά. Ήταν όντως ψωμομενος λαγός. Και σήμερα καλά ήταν αλλά τουφεκιστηκε πολύ κοντά και η φωτό ήταν κάπως αποκρουστική. Μετά που γυρίσαμε σπίτι τον έβγαλα μια ποιο καλή χαχαχαχα

IMG-1bde4f0d537873a9da886a30be87ece5-V.jpg
 
Να σαι καλά. Ήταν όντως ψωμομενος λαγός. Και σήμερα καλά ήταν αλλά τουφεκιστηκε πολύ κοντά και η φωτό ήταν κάπως αποκρουστική. Μετά που γυρίσαμε σπίτι τον έβγαλα μια ποιο καλή χαχαχαχα

View attachment 39235
Σταμάτη κοίτα να δεις πως θα τραβάς φωτογραφία τον λαγό χωρίς να είναι αποκρουστική....
IMG_20211226_151444_1.jpg
...έτσι αγκαλίτσα θα τον παίρνεις....yel..yel..yel.
 
Σταμάτη κοίτα να δεις πως θα τραβάς φωτογραφία τον λαγό χωρίς να είναι αποκρουστική....
View attachment 39236
...έτσι αγκαλίτσα θα τον παίρνεις....yel..yel..yel.

Χαχαχαχαχα σωστός. Και σου έχω πει ρε Σταμάτη πρόσεξε θα τον χαλάσεις. Μην τουφεκας τόσο κοντά έλεγε ο πατέρας μου σήμερα χαχαχαχαχα
 
Σταμάτη κοίτα να δεις πως θα τραβάς φωτογραφία τον λαγό χωρίς να είναι αποκρουστική....
View attachment 39236
...έτσι αγκαλίτσα θα τον παίρνεις....yel..yel..yel.
στρατοοοο πρωτημο να περνω αγκαλιτσα ετσι τα δυποδα κουνελακιααααα .think.
.yel.
 
Χαχαχαχαχα σωστός. Και σου έχω πει ρε Σταμάτη πρόσεξε θα τον χαλάσεις. Μην τουφεκας τόσο κοντά έλεγε ο πατέρας μου σήμερα χαχαχαχαχα
Δικιο έχει ο πατέρας σου....αλλά που θα το βρει;;;
Εγώ πάντως είμαι της άποψης ριξ'του όπου τον βλέπεις...(δεν εννοώ στα 100 μέτρα)...
 
Δικιο έχει ο πατέρας σου....αλλά που θα το βρει;;;
Εγώ πάντως είμαι της άποψης ριξ'του όπου τον βλέπεις...(δεν εννοώ στα 100 μέτρα)...

Και εγώ θα του την ρίξω ακόμα και καουμποΐκη αν είναι. Όχι μακριά. Μακριά τους αφήνω να φύγουν
 
Δυστυχώς η χρονιά φέτος για το λαγό για εμάς δεν ήταν όπως τα θέλαμε.Λίγα κυνήγια παρέα με παππού συνέχεια, καταφέραμε και στραβώσαμε μερικούς.Πατέρας και θείος δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν, μετά ήρθαν και οι ελιές και το παρατήσαμε εντελώς.Τώρα πάλι με κορόνα γίνεται χαμός και δεν πάει κανείς μας προς το χωριό μεριά, μην γίνει καμιά αναποδιά....Πέρυσι πάλι που είχαμε ξεκινήσει πολύ πιο καλά είχε έρθει το κλείσιμο...Τι να πεις...Άντε και του χρόνου λαγάδες!!! Θα μου πείτε του χρόνου, αλλά θα έχουμε ξεμπλέξει από αυτήν την μ@λ@κία; Το σκυλί πάει στα 12, ο παππούς στα 80....Αυτά δεν γυρνάνε πίσω...IMG_20211113_102808.jpgIMG_20211009_084211.jpg
 
Last edited:
5 σηκοματα σημερα κανενας στο σακουλη.πολη βροχη κακο μερος πολη πικνο η λαγοι διαολοι σκετη την κοπαναγαν πρην πανε τα σκυλια.και του χρονου ναμαστε καλα να τους βρουμε.
Καλη ληξη λαγοκυνιγοι

Δεν πειράζει Γιάννη και του χρόνου με το καλο. Εμείς το τελευταίο ΣΚ δεν κυνηγήσαμε γιατί είχαμε κρούσμα στην ομάδα και προτιμησαμε να κάτσουμε σπίτι. Έληξε λίγο άδοξα η σεζόν αλλά καλά ήταν και έτσι. Και του χρόνου παίδες
 
Πρώτη και τελευταία έξοδος μου φέτος για κυνήγι, μαζί με έναν μπάρμπα μου (που είναι 10 χρόνια νεώτερός μου!) και τρια λαγωνικά. Τελικά άξιζε το πρωινό ξύπνημα και το ξεποδάριασμα - τρία βρήκαμε, δύο πήραμε.
Εξοπλισμός: Baikal MP153 (71cm, Mod.Cyl), Baikal IZH43KH (61cm, fixed chokes Mod.Cyl. & Full). Φυσίγγια Rottweil Hare, 36gr, #3, Rottweil Weidsmannheil 36gr, #5.

ΥΓ: τα άρβυλα ελληνικού στρατού που φόραγα δεν γλιστρούν στα βρεγμένα βράχια, αλλά "μπάζουν" υγρασία - δεν τα περιποιήθηκα σωστά φέτος:(
 
Δυστυχώς και εγώ δεν μπόρεσα να πάω όσο ήθελα φέτος με το θείο μου μαζί. Είναι πραγματικό σχολείο όχι μόνο κυνηγίου λαγού, αλλά και ζωής και ιστορίας... Παρά τα σχεδόν 80 του χρόνια πάντα με τη μια σκύλα αμολυτή και με την άλλη στη ζώνη, με το περαστό σακιδιάκι του και το δίκανο θα πάρει τα μονοπάτια και θα βάλει σε όλους τα γυαλιά.

Έτσι και σήμερα ξεκίνησε μόνος του από Αθήνα, κυνήγησε, έβγαλε, βράχηκε και αφού του έφυγε στο πέταγμα με υπομονή και αφού τον γυρίσαν ώρες τα σκυλιά έβαλε όλη του τη μαεστρία και τον βάρεσε... Ένα αρσενικό από τους μεγαλύτερους της ζωής του... Και του χρόνου λαγάδες!!!
νειλος.jpg
 
Back
Top