Λαγός στιφάδο

N

Nikolis

Αγαπητοί μου φίλοι, ζητήσατε να σας γράψω την συνταγή του λαγού όπως τον φάγαμε μαζί στην υπέροχη συνάντηση μας.
Η συνταγή ειναι απλούστατη θα έλεγα.
Εφόσον έχετε κόψει το λαγό σε μικρές μερίδες θα τον τσιγαρίσετε ή αλλιώς σωτάρετε με ελαιόλαδο και ένα μικρό κρεμμύδι.
Η φωτιά πρέπει να ειναι σε χαμηλή ένταση, αφήστε τον να βγάλει το νερό του και να ψηθεί για λιγο με αυτό.
Τα μπαχαρικά που είχαμε χρησιμοποιήσει ηταν πιπέρι, κύμινο και ένα μεγάλο φύλλο δάφνης ή δυο μικρά.
Εφόσον αρχίσει να πίνει το νερό του προσθέστε ένα μικρό ποτήρι κρασί παλιό δικό σας ώστε να τον αρωματίσει περισσότερο, όσο ψήνετε και χαμηλώνει το νερό του θα χρειαστεί να προσθέσετε ένα ποτηράκι νερό και ξανά ένα μικρό ποτήρι κρασί. Μην το παρακάνετε με το κρασί διότι θα επικρατήσει το άρωμα του στα υπόλοιπα. Δεν θελουμε λαγό κρασάτο.
Προς το τέλος κόβουμε 2-3 κρεμμύδια μεσαία και τα προσθέτουμε αφήνοντας τα για μερικά λεπτά έως ότου έχουν μαλακώσει και έχουν ψηθεί με την σάλτσα.
Η παραπανω διεργασία έχει διάρκεια περίπου από 1:30 έως και 2 ώρες ίσως και λιγο παραπάνω, ανάλογα την ηλικία του λαγού.
 
Last edited by a moderator:
View attachment 28760τσιγαρισμα αλατι μαυρο πιπερι δυο μπιλιες μπαχαρι σβησιμο με κρασι και σκεπασμα ολα τα υλικα με νερακι και πουμαρο βρασιμο μεχρι να ξεκολησει το κρεας απ τα κοκαλα
Να τον χαίρεσαι Τόλη !!! Μάγκας φαίνεται !!
 
View attachment 28760τσιγαρισμα αλατι μαυρο πιπερι δυο μπιλιες μπαχαρι σβησιμο με κρασι και σκεπασμα ολα τα υλικα με νερακι και πουμαρο βρασιμο μεχρι να ξεκολησει το κρεας απ τα κοκαλα
Τρελή φάτσα ο γιος σου, να τον χαίρεσαι!!!
 
Πάρτου ένα όπλο του παιδιού ... μεγάλωσε.
Αστέρι ...
5 χρονων ειναι ρε συ ακομα του πηρα απ τα jumpo αλλα να ξερεις οτι οσο προσπαθεις απο μικρο να τον κανεις κυνηγο τοσο φευγει πρεπει να τα παμε σιγα σιγα τα παιδια τωρα ξερει ολα τα θυραματα και μου λεει να ερχετε τρυγωνι φασσα και κανει απορτ αχαχαχαχαχα
 
5 χρονων ειναι ρε συ ακομα του πηρα απ τα jumpo αλλα να ξερεις οτι οσο προσπαθεις απο μικρο να τον κανεις κυνηγο τοσο φευγει πρεπει να τα παμε σιγα σιγα τα παιδια τωρα ξερει ολα τα θυραματα και μου λεει να ερχετε τρυγωνι φασσα και κανει απορτ αχαχαχαχαχα
Στον άνθρωπο είναι φίλε... Εγώ από 6-7 χρόνων ακολουθούσα τον πατέρα κ κόλλησα για τα καλά... Ο αδερφός μου παρόλο που ερχόταν δεν έγινε ποτέ κυνηγός... Να τον μάθεις να αγαπάει τη φύση κ να σέβεται το θήραμα κ γίνει δεν γίνει κυνηγός να είναι κερδισμένος στη ζωή του... Σου εύχομαι πάντως να μην προλαβαίνεις να τουφεκισεις σε λίγα χρόνια...
 
Ετσι ακριβως
Σαν σημερα το χω στο μυαλο
Θυμαμαι να στεκομαι στην πορτα του δωματιου 8 χρονων
Ειχα στα χερια το περιοδικο ´´κυνηγοσ´´
Ειχε μεσα παιδι αφιερωμα που εκανε σκοποβολη
Με ειχε παει ο πατερας μια φορα κ ειχα κολλησει τοτε
Ρωταω τον πατερα ποτε θα μπορεσω κ γω να ριξω με το οπλο
Η απαντηση
Οταν γινεις 12
Το καλοκαιρι που θα εκλεινα τα 12 βρηκα τον παππου και του ειπα
Οπου κ να σε τα κλεινω τα 12
Και ετσι ξεκινησα.....
 
Στον άνθρωπο είναι φίλε... Εγώ από 6-7 χρόνων ακολουθούσα τον πατέρα κ κόλλησα για τα καλά... Ο αδερφός μου παρόλο που ερχόταν δεν έγινε ποτέ κυνηγός... Να τον μάθεις να αγαπάει τη φύση κ να σέβεται το θήραμα κ γίνει δεν γίνει κυνηγός να είναι κερδισμένος στη ζωή του... Σου εύχομαι πάντως να μην προλαβαίνεις να τουφεκισεις σε λίγα χρόνια...
Ετσι ειναι να το χεις μεσα σου αλλα δε θελω να τον πιεσω κιολας τη φυση τη λατρεβει παντος να σε καλα!
 
Βλέπω ότι δεν το αναφέρουν πουθενά, αλλά θέλει πολύ προσοχή.
Όταν τον γδέρνουμε, στην λεκάνη προσεκτικά να βρούμε την τομή της με καλό μαχαίρι, για να αφαιρέσουμε την ουρήθρα.
Χωρίζουμε σε μερίδες το λαγό αλλά δεν θρυμματίζουμε τα κόκαλα με τον μπαλτά.
Με υπομονή και κοφτερό μαχαίρι χωρίζουμε τα κόκαλα στις κλειδώσεις !
Αποφεύγουμε τον τεμαχισμό του λαγού κατά μήκος(σπονδυλική στήλη) σε 2 κομμάτια γιατί θα γεμίσει το κρέας με μικρά αλλά κοφτερά κοκαλάκια.
Οποιοδήποτε κοκαλάκι θα το βρούμε στο φαγητό και αν δεν σπάσουμε δόντι θα μας χαλάσει την διάθεση.
Καλά μαγειρέματα.
 
Βλέπω ότι δεν το αναφέρουν πουθενά, αλλά θέλει πολύ προσοχή.
Όταν τον γδέρνουμε, στην λεκάνη προσεκτικά να βρούμε την τομή της με καλό μαχαίρι, για να αφαιρέσουμε την ουρήθρα.
Χωρίζουμε σε μερίδες το λαγό αλλά δεν θρυμματίζουμε τα κόκαλα με τον μπαλτά.
Με υπομονή και κοφτερό μαχαίρι χωρίζουμε τα κόκαλα στις κλειδώσεις !
Αποφεύγουμε τον τεμαχισμό του λαγού κατά μήκος(σπονδυλική στήλη) σε 2 κομμάτια γιατί θα γεμίσει το κρέας με μικρά αλλά κοφτερά κοκαλάκια.
Οποιοδήποτε κοκαλάκι θα το βρούμε στο φαγητό και αν δεν σπάσουμε δόντι θα μας χαλάσει την διάθεση.
Καλά μαγειρέματα.
Πρώτα πρέπει να βρούμε έναν λαγό.Ας ξεκινήσουμε από εκεί...
 
Βλέπω ότι δεν το αναφέρουν πουθενά, αλλά θέλει πολύ προσοχή.
Όταν τον γδέρνουμε, στην λεκάνη προσεκτικά να βρούμε την τομή της με καλό μαχαίρι, για να αφαιρέσουμε την ουρήθρα.
Χωρίζουμε σε μερίδες το λαγό αλλά δεν θρυμματίζουμε τα κόκαλα με τον μπαλτά.
Με υπομονή και κοφτερό μαχαίρι χωρίζουμε τα κόκαλα στις κλειδώσεις !
Αποφεύγουμε τον τεμαχισμό του λαγού κατά μήκος(σπονδυλική στήλη) σε 2 κομμάτια γιατί θα γεμίσει το κρέας με μικρά αλλά κοφτερά κοκαλάκια.
Οποιοδήποτε κοκαλάκι θα το βρούμε στο φαγητό και αν δεν σπάσουμε δόντι θα μας χαλάσει την διάθεση.
Καλά μαγειρέματα.
Το ίδιο για το Αγριοκούνελο!

Πας για...χειρουργός άμα συνηθίσεις !!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Back
Top