Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Καθε φορα που τελειωνω το κυνηγι περναω τις καννες με το φιδακι
Κανει τρομερη δουλεια αφου τα χονττα φευγουν αμεσα και δεν στιβαζονται εφοσον το φιδακι εχει πανω τριχινη μεταλικη βουρτσα
Και καθαριζω εξωτερικα
Οταν δεν στιβαζονται οι ακαθαρσιες οταν μετα θα καθαρισεις τις καννες ειναι πολυ πιο καλα
Επιπλεον εμενα ενα καθαρο οπλο μου δινει μια πιο ευχαριστη οπτικη οπως και για καππιο λογο αυτοπεποοθηση
Καπιοι λενε οτι οταν η καννη ειναι καθαρη δουλευει πιο σωστα
Αλλα αυτο δεν μπορω να το αποδειξω ουτε μπορω μα πω οτι το εχω προσωπικα επιβεβαιωσει

Οταν θα καθαρισω το οπλο τωρα, το πιανω στην μεγγενη οπου εχω βαλει ξυλινα ενθετα για προστεασια απο τις δαγκανες στα κλειδια

Περναω με την ελικοειδη μια δυο φορες οπως ειναι στεγνη
Ακολουθως με την μεταλικη τριχινη και ατσαλαλο
Ψεκαζω λαδι και αφηνω δεκα λεπτα
Ασχολουμε με βαση κοντακι και παπια
Και ακολουθως ξεκινω το καθαρισμα τις καννης που εχω αφησει να δουλεψει το λαδι
Κανει την δουλεια πολυ πιο ευκολη αυτη η διεδικασια κατ εμενα
 
Εγώ ψεκαζω πρώτα τις καννες clp. Τιςα αφηνω πιάνω το υπόλοιπο οπλο. Μετα περναω τις καννες με την πυκνη ορειχαλκινη βούρτσα. Μετα πανακια. Αν δεν εχουν βγει ολα, ψεκαζω με εναν αφρό που εχω παρει αφηνω λιγο ξανα βουρτσα και μετα λαδι πανακια. Το νιτρο πλεον δε το χρησιμοποιώ γιατι μυρίζει πολυ. Πάντως με την πυκνή βουρτσα γίνεται πολυ καλη δουλειά. Οποιος δεν εχει τέτοια , η ελικοειδή ορειχαλκινη με λαδι κανει εξισου καλη δουλειά.
 
Καθε φορα που τελειωνω το κυνηγι περναω τις καννες με το φιδακι
Ψάχνω κ εγώ να βρω έναν κροταλια για αυτή την δουλειά αλλά δεν βρίσκω ααααχαχααχαχα...

Αλήθεια τώρα, κάνει κάτι τo snake bore?
Εγώ νομίζω πως είναι περισσοτερο για ώρα ανάγκης...
Λενε ότι πλένεται κανονικά στο πλυντηριο αλλά κατά ποσο θα το καθαρίζει απο την μαυρίλα δεν ξέρω...
 
Για χρονια το ειχα αχρησιμοποιητο γιατι δεν ηξερα την χρηση του
Ελεγα ποιος ο λογος να το λερωσω αγου εχω την βεργα
Μετα νρηκα αυτη τη χρηση
Ειναι στην θηκη του οπλου
Δεν ειναι για να κανεις το οπλο λαμπικο
Αν και κανει καλη δουλεια για ενα περασμα
Πολυ καλη!
Ειναι ακριβως για να περνει τα πολλα οσο ειναι φρεσκα
Εγω δεν το επλυνα ποτε
Αν θελεις ομως να το πλυνεις
Μια πλαστικη κουπα με ζεστο νερο και σαπουνι
Το αφηνεις μεσα 5 λεπτα
Κανεις ενα ελαφρυ τριψιμο
Και τελος
Οπως κανουμε με τα φιλτρα απο τα γεωργικα μηχανηματα
Θα το κανω φετος και εγω στην ληξη
 
Ψάχνω κ εγώ να βρω έναν κροταλια για αυτή την δουλειά αλλά δεν βρίσκω ααααχαχααχαχα...

Αλήθεια τώρα, κάνει κάτι τo snake bore?
Εγώ νομίζω πως είναι περισσοτερο για ώρα ανάγκης...
Λενε ότι πλένεται κανονικά στο πλυντηριο αλλά κατά ποσο θα το καθαρίζει απο την μαυρίλα δεν ξέρω...
Θα βάλεις το snake μέσα στο πλυντήριο που πλένεις τα ρουχα σου ?......
 
Θα βάλεις το snake μέσα στο πλυντήριο που πλένεις τα ρουχα σου ?......
Ναι αν το είχα θα το εβαζα μια φορά στο τόσο....
Αλλά όχι μαζί με ρουχα....
Τι φοβασε πως θα γίνει..?
Εξάλλου σε ολα πλυντήρια το σωστό είναι από καιρο σε καιρό να κάνουν "άδειες" πλυσεις με διαφορά καθαριστικα κ απολυμαντικα.....
 
Ψάχνω κ εγώ να βρω έναν κροταλια για αυτή την δουλειά αλλά δεν βρίσκω ααααχαχααχαχα...

Αλήθεια τώρα, κάνει κάτι τo snake bore?
Εγώ νομίζω πως είναι περισσοτερο για ώρα ανάγκης...
Λενε ότι πλένεται κανονικά στο πλυντηριο αλλά κατά ποσο θα το καθαρίζει απο την μαυρίλα δεν ξέρω...
Για καθάρισμα από κυνήγι σε κυνήγι κάνει πολύ καλή δουλειά....ειδικά τα αχρωμίωτα ποιος ο λόγος να τα ξεπατωνεις στο καθάρισμα κάθε φορά??? 2 περάσματα με το "φιδάκι" και είσαι γάτα!
 
Για καθάρισμα από κυνήγι σε κυνήγι κάνει πολύ καλή δουλειά....ειδικά τα αχρωμίωτα ποιος ο λόγος να τα ξεπατωνεις στο καθάρισμα κάθε φορά??? 2 περάσματα με το "φιδάκι" και είσαι γάτα!
Μάλλον θες να πεις τα χρωμιωμενα.......
Τα αχρωμιωτα είναι αυτά που θέλουν συχνό καθαρισμα κ μεγαλυτερη φροντίδα....
 
Α ρε ρεμι ούτε καθαρίσματα ούτε γυαλισματα τα χωνεύει όλα (μόνο η θαλαμη θέλει ένα γυαλισματακι στις 870 ) .
Από τα ποιο αγαπημένα όπλα των αμερικανων οι στογκερ τα κάνει όλα και συμφέρει .
Κωνσταντινε....αυτη η stoeger πρεπει να εχει κανει θραυση στην Αμερικη......απο αξιοπιστια τι λεει?
 
Μάλλον θες να πεις τα χρωμιωμενα.......
Τα αχρωμιωτα είναι αυτά που θέλουν συχνό καθαρισμα κ μεγαλυτερη φροντίδα....
Ναι χρωμιωμενα ήθελα να γράψω. Εγώ την καραμπίνα Μ αυτό την περνάω μετά από κάθε κυνήγι και είναι τζιτζί!!!!
Τώρα με ευκαιρία του λάθους που έκανα....κάπου είχα διαβάσει ότι κ αυτό πως τα αχρωμίωτα θέλουν συχνό και καλό καθάρισμα είναι μύθος, μόνο νερά και υγρασία θέλουν προσοχή. Δεν ξέρω αν ισχύει απλά το διάβασα και το λέω.
 
Τώρα με ευκαιρία του λάθους που έκανα....κάπου είχα διαβάσει ότι κ αυτό πως τα αχρωμίωτα θέλουν συχνό και καλό καθάρισμα είναι μύθος, μόνο νερά και υγρασία θέλουν προσοχή. Δεν ξέρω αν ισχύει απλά το διάβασα και το λέω.
Κανονικά κ αν θέλουμε να προσεχουμε το οπλο μας κάθε κάννη θέλει καθαρισμα μετά από χρήση, ασχέτως αν είναι χρωμιωμενη η αχρωμιωτη....

Η αχρωμιωτη είναι ένας λόγος παραπανω να γίνεται συχνά γιατί το μεταλλο εσωτερικά είναι "γυμνο" χωρίς προστασια..
Δεν είναι μόνο το νερό....
Οποιαδήποτε καμμενη πυριτιδα(οχι μόνο οι διβασικες)μείνει στα τοιχώματα των καννων από ένα διάστημα κ μετα διμηουργει οξειδωσεις...
 
Last edited:
Κωνσταντινε....αυτη η stoeger πρεπει να εχει κανει θραυση στην Αμερικη......απο αξιοπιστια τι λεει?
Αλέξανδρε πραγματικά θραύση όπως το είπες , το όπλο του μέσου κυνηγού που δεν θέλει να ξοδέψει και πολλα αλλά και να κάνει και όλα του τα κυνηγια . Αν τα ιταλικά έκαναν την αρχη αυτές έκαναν το αποτελείωμα , με τιμή μιας επαναληπτικής εχεις ένα αξιόπιστο αυτογεμες , από τα φόρουμ τους που παρακολουθώ η αγαπημένη των υδροβιων και τον γαλοπουλαδων , γενικά την έχουν ψηλά ειδικά την 3000 ίση θα έλεγα με τις άλλες μακροβιότερες και ακριβότερες εταιρείες .
 
Αλέξανδρε πραγματικά θραύση όπως το είπες , το όπλο του μέσου κυνηγού που δεν θέλει να ξοδέψει και πολλα αλλά και να κάνει και όλα του τα κυνηγια . Αν τα ιταλικά έκαναν την αρχη αυτές έκαναν το αποτελείωμα , με τιμή μιας επαναληπτικής εχεις ένα αξιόπιστο αυτογεμες , από τα φόρουμ τους που παρακολουθώ η αγαπημένη των υδροβιων και τον γαλοπουλαδων , γενικά την έχουν ψηλά ειδικά την 3000 ίση θα έλεγα με τις άλλες μακροβιότερες και ακριβότερες εταιρείες .
Απ'οτι εχω δει...σαν θεμα αν βγαλουν μονο κανα εξολκεα αν σπασει.......να σου πω...την εχω λιγουρευτει...
 
Απ'οτι εχω δει...σαν θεμα αν βγαλουν μονο κανα εξολκεα αν σπασει.......να σου πω...την εχω λιγουρευτει...
Δεν θέλω να σε επηρεάσω κάποτε που ψαχνόμουν δεν την πηρα για γνωστούς λόγους χωρίς να έχει να κάνει με το όπλο . Έβγαλε μια προσφορά τότε η beretta Hellas τότε και μου κάτσε η βιτορια, και θα την πρότεινα σε όποιον θέλει να βρει ένα οικονομικό αυτογεμες αδράνειας άνετα , αν μπορέσεις να βρεις κάποια έστω και μεταχειρισμένη αλλιώς θα κοίταγα και την beretta benelli ibérica .
 
Δεν θέλω να σε επηρεάσω κάποτε που ψαχνόμουν δεν την πηρα για γνωστούς λόγους χωρίς να έχει να κάνει με το όπλο . Έβγαλε μια προσφορά τότε η beretta Hellas τότε και μου κάτσε η βιτορια, και θα την πρότεινα σε όποιον θέλει να βρει ένα οικονομικό αυτογεμες αδράνειας άνετα , αν μπορέσεις να βρεις κάποια έστω και μεταχειρισμένη αλλιώς θα κοίταγα και την beretta benelli ibérica .
Και γω σε αυτους τους γνωστους λογους κολλαω....:D
 
Back
Top