Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Χρησιμοποιώ εδω και οκτω χρόνια μονο λάδι αυτοκινήτου τόσο στην Α400 , και σε ενα ραβδωτο σκοπευτικο επίσης. Θεωρώ οτι μεγαλύτερη καταπόνηση απο τον κινητηρα αυτοκινήτου δεν εχει το όπλο. Η λαδιλα απο το selenia δεν στεγνώνει το 7 μηνο που δεν κυνηγάω. Μερικες φορες χρησιμοποιω και το hoopes bore gel για την πολυκαπνισμενη κανη λιγοτερο στο λειοκανο και καθε φορα στο ραβδωτο.
Εμπλοκες δεν είχα ποτε ουτε και σκουριες ακομα και στη ξυσμενη κανη του λειοκανου .
Για τις σκανδάλες χρησιμοποιώ το G96 crud buster polymer safe για καθαρισμό και απολιπανση.
 

Attachments

  • 20210111_162220.jpg
    20210111_162220.jpg
    154,2 KB · Προβολές: 33
Οταν εχουμε μολυβδωσεις στη κανη και το λαδι δεν επαρκει, το wd40 κανει δουλεια ή χρειαζομαστε κατι πιο δυνατο πχ solvent?Το solvent το απλωνουμε με πανακι μεσα στη κανη?Τον αφρο solvent tetra gun τον εχει χρησιμοποιησει κανενας?Κατι αλλο για εντονες μολυβδωσεις?
 
Οταν εχουμε μολυβδωσεις στη κανη και το λαδι δεν επαρκει, το wd40 κανει δουλεια ή χρειαζομαστε κατι πιο δυνατο πχ solvent?Το solvent το απλωνουμε με πανακι μεσα στη κανη?Τον αφρο solvent tetra gun τον εχει χρησιμοποιησει κανενας?Κατι αλλο για εντονες μολυβδωσεις?
Φιλε Λεωνιδα εχω χρησιμοποιησει τον αφρο της τετρα και δεν το βρηκα τοσο καλο οσο το Hoppes solvent. Βεβαια παιζει ρολο να διαθετεις και μια πυκνη ποιοτικη ορειχαλκινη βουρτσα. Το solvent το περναω με πανακι που το εχω ποτισει με αυτο. Ελπιζω να βοηθησα.
 
Παλαιότερα κ απο καιρο σε καιρο "έμπλεκα" με έντονες μολυβδωσεις λόγω φυσιγγιων διασπορας...
Σε βαθμό που να βγαίνουν από το στόμιο ρινισματακια μολύβδου...
Χρησιμοποιουσα ότι σπρέι είχα κ τυλιγα στην βέργα ψιλο ατσαλομμαλλο(τότε δεν είχα πυκνη ορειχαλκινη βουρτσα) το οποίο ανανεωνα κατα την χρήση αμεσως μόλις μαυριζε η έμεναν ρινισματακια πανω του....
Αυτή η δουλειά βέβαια έχει λίγο ζόρι γιατί πρεπει να περναει λιγο σφιχτά από τα τοιχώματα της καννης για να την καθαρίζει παντου...αν είναι "λασκα" δεν γίνεται δουλειά...
Αλλά πραγματικα τίποτα δεν μπορεί να αντισταθεί......

Ναι αν είναι το nitro solvent σε μορφή υγρού περνιεται ένα πανακι κ αφήνετε κανένα 10 λεπτο περιπου να δράσει...
Φαντάζομαι πως έτσι ξεμπερδευει κ κάποιος πολυ γρήγορα κ με λιγότερο κόπο...

Εγώ παντως ποτε δεν το θεώρησα απαραίτητο......
 
Παλαιότερα κ απο καιρο σε καιρο "έμπλεκα" με έντονες μολυβδωσεις λόγω φυσιγγιων διασπορας...
Σε βαθμό που να βγαίνουν από το στόμιο ρινισματακια μολύβδου...
Χρησιμοποιουσα ότι σπρέι είχα κ τυλιγα στην βέργα ψιλο ατσαλομμαλλο(τότε δεν είχα πυκνη ορειχαλκινη βουρτσα) το οποίο ανανεωνα κατα την χρήση αμεσως μόλις μαυριζε η έμεναν ρινισματακια πανω του....
Αυτή η δουλειά βέβαια έχει λίγο ζόρι γιατί πρεπει να περναει λιγο σφιχτά από τα τοιχώματα της καννης για να την καθαρίζει παντου...αν είναι "λασκα" δεν γίνεται δουλειά...
Αλλά πραγματικα τίποτα δεν μπορεί να αντισταθεί......

Ναι αν είναι το nitro solvent σε μορφή υγρού περνιεται ένα πανακι κ αφήνετε κανένα 10 λεπτο περιπου να δράσει...
Φαντάζομαι πως έτσι ξεμπερδευει κ κάποιος πολυ γρήγορα κ με λιγότερο κόπο...

Εγώ παντως ποτε δεν το θεώρησα απαραίτητο......
Αυτα τα διασπορας που βαζω σε μπεκατσα ειναι ολο το προβλημα...το θεμα ειναι οτι εαν χρησιμοποιησω solvent (hoppes 9 μαλλον),μηπως κατα λαθος μου σταξει στο εξωτερικο της κανης και μου χαλασει τη βαφη...δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε και καπου διαβασα οτι μπορει να προκαλεσει ζημια....ή μηπως ειναι υπερβολες?
 
Αυτά ειναι ισχυρά χημικά καθαριστικά....
Οποτε καλο ειναι κ για να αποκλεισουμε κάθε άλλο ενδεχόμενο να έρθει σε επαφή μόνο με το εσωτερικό της καννης......
Με λίγη παραπανω προσοχη γίνεται....
 
Αυτα τα διασπορας που βαζω σε μπεκατσα ειναι ολο το προβλημα...το θεμα ειναι οτι εαν χρησιμοποιησω solvent (hoppes 9 μαλλον),μηπως κατα λαθος μου σταξει στο εξωτερικο της κανης και μου χαλασει τη βαφη...δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε και καπου διαβασα οτι μπορει να προκαλεσει ζημια....ή μηπως ειναι υπερβολες?
Καταρχην εχει δικιο ο Τασος οσο αφορα το ψιλο ατσαλομαλλο. Το σολβεντ το περναω με το πανακι οποτε δεν ειναι τετοια η ποσοτητα που να μου εχει σταξει σε αλλο μερος εκτος καννης για να εχω εμπειρια τι γινεται αν πεσει αλλου, αν ξερει καποιος αλλος και θελει ας μας πει.
 
Αυτα τα διασπορας που βαζω σε μπεκατσα ειναι ολο το προβλημα...το θεμα ειναι οτι εαν χρησιμοποιησω solvent (hoppes 9 μαλλον),μηπως κατα λαθος μου σταξει στο εξωτερικο της κανης και μου χαλασει τη βαφη...δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε και καπου διαβασα οτι μπορει να προκαλεσει ζημια....ή μηπως ειναι υπερβολες?
Υπερβολές. Δεν υπάρχει θέμα ζημιάς στη βαφή της κάννης. Αλλά από τη δική μου μικρή πείρα (... γιατί φυσίγγια που υποψιάζομαι ότι θα αφήνουν μολυβδώσεις τα αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι)... δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει ιδιαίτερα, όχι μόνο το Hoppe's 9 αλλά οποιοδήποτε nitro solvent. Δεν είδα να κάνουν κάποια σημαντική διαφορά από το Wd-40 ή από άλλα υγρά καθαρισμού ή CLP. Κανένα δεν θα διαλύσει-μαλακώσει-απομακρύνει μεταλλικά υπολείμματα, όπως οι μολυβδώσεις. Μόνο σε συνδυασμό με πολύ τρίψιμο με ορειχάλκινη βούρτσα ή/και συρματάκι κουζίνας (ατσαλόμαλλο) όπως είπε κι ο Τάσος γίνεται η δουλειά. Έχω χρησιμοποιήσει και το Hoppe's 9 και το Shooters Choice και άλλα solvents. Πιο πολύ για τη κάπνα και τα πλαστικά κατάλοιπα από τους συγκεντρωτήρες είναι. Έτσι κι αλλιώς το τρίψιμο - πολύ τρίψιμο, δεν το γλυτώνεις ...
 
Όταν το πρωτοείδα σε μια έκθεση κυνηγιού έπαθα πλάκα. Πρέπει να το θυμάστε. Ο τύπος που το προωθούσε, προκειμένου να αποδείξει ότι το προϊόν είναι εντελώς αδιάβροχο, έκανε κάτι που στα μάτια μου φαινόταν αδιανόητο.
Είχε μπροστά του μια τεράστια λεκανη γεμάτη νερό. Κρατούσε στο ένα χέρι του ένα ντουί με βιδωμενη λάμπα και στο άλλο το σπρέι. Ψεκαζε όλο το ντουί και τη λάμπα και το καλώδιο με το σπρέι, το έβαζε στην πρίζα και η λάμπα άναβε, και μετά βουτούσε το ντουί μέσα στο νερό. Κρατώντας το με το χέρι, ντουί, λάμπα αναμμένη και χέρι όλα μέσα στο νερό!!!!!!! Δεν ξέρω αν ήταν κάποιο τρυκ αλλά δεν πίστευα στα μάτια μου.
Από τότε το χρησιμοποιώ ανελλιπώς. Και στο όπλο, στα ηλεκτρικά της βάρκας, παντού όπου θέλω να λιπάνω και να αδιαβροχοποιήσω μόνο αυτό χρησιμοποιώ. Πάρα πολύ καλό.
Μου θύμησες το σπρέι που βαζανε παλιά στα μπουζί των αυτοκινήτων οταν ξεκίναγαν οι βροχες για να μην πιανουν νερό !
 
Αν είναι έτσι Στέλιο τότε άνθρακες ο Θησαυρός.......
Και αυτό το λέω κ γιατί οποιος το αγοράζει το κάνει για να γλιτώσει απο τον κόπο αν χρησιμοποιουσε αλλά μέσα........
Και να σκεφτείς που όλοι οι ειδικοί τόσα χρόνια μας το προτειναν για έντονες μολυβδωσεις....
Βέβαια καμμια φορά έλεγαν ότι αν δεν μας τα καθαρίσει το πρωτο περασμα, βάζουμε κ δευτερη φορα...............

Το σετ καθαρισμου που έχω τις hoppes(που αν θυμάμαι καλα έχεις το ίδιο)
Έχει σε πλαστικό μπουκάλι το bore cleaner,
μηπως ξέρεις ποια ειναι η διαφορά του από το αντίστοιχο nitro solvent στο γυάλινο μπουκάλι?
Δεν το έχω χρησιμοποιηση ποτε, ουτε κ καθαριστικά solvent...
Για να το κάνω πρεπει να φτάσω στο "Αμην".
Αλλά κ ετσι οπως τα λες...... Δεν αξίζει......
 
Last edited:
..........................
Το σετ καθαρισμου που έχω τις hoppes(που αν θυμάμαι καλα έχεις το ίδιο)
Έχει σε πλαστικό μπουκάλι το bore cleaner,
μηπως ξέρεις ποια ειναι η διαφορά του από το αντίστοιχο nitro solvent στο γυάλινο μπουκάλι? ........
Δεν ξέρω Τάσο, μάλλον δεν έχουμε το ίδιο σετ. Εμένα είχε σε γυάλινο μπουκαλάκι το Nitro powder solvent (έτσι το λέει, τώρα το ξανακοίταξα) και σε πλαστικό πλακέ μπουκαλάκι το λάδι Lubricating oil.
Όταν μου τελείωσε το solvent ξέπλυνα το μπουκαλάκι με βενζίνη, και έβαλα εκεί το λάδι που είχε περισσέψει (μάλλον το λάδι ήταν περισσότερο, αλλά ξοδεύεται και πιο αργά σε μικρότερες ποσότητες). Γιατί το πλαστικό μπουκάλι έχανε από το καπάκι, που είχε μύτη που διπλώνει - δεν ξέρω πως το λένε - και λάδωνε απ'εξω το μπουκάλι και τριγύρω και με εκνεύριζε!
Τέτοιο καπάκι έχει και το λάδι και το CLP M-pro 7, και κάθε φορά που θα τα χρησιμοποιήσω κατεβάζω καντήλια !!! .sarcastic.
 
Αυτό ειναι Στέλιο... Και με μυρωδιά βαριά που θυμίζει nitro solvent...
Κάτι παρομοιο πρεπει να είναι λογικά.....
Αν θες αγοράζεις(ειναι παμφθηνα)από κάποιο φαρμακειο πλαστικα μπουκαλάκια με μικρό ρύγχος (που βοηθαει να πεφτουν σταγονες ) κ που υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη....
IMG_20210203_165404.jpg
 
Αυτό ειναι Στέλιο... Και με μυρωδιά βαριά που θυμίζει nitro solvent...
Κάτι παρομοιο πρεπει να είναι λογικά.....
Αν θες αγοράζεις(ειναι παμφθηνα)από κάποιο φαρμακειο πλαστικα μπουκαλάκια με μικρό ρύγχος (που βοηθαει να πεφτουν σταγονες ) κ που υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη....
View attachment 22400
Δεν το ξέρω, μάλλον κάτι παρόμοιο πρέπει να είναι ...
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο καιρό το σκέφτομαι να πάρω τέτοια μπουκαλάκια, και κάθε φορά που πάω φαρμακείο το ξεχνώ τελείως ... Και πάω τουλάχιστον μία φορά το μήνα για τα φάρμακα της μάνας μου!!! Μάλλον πρέπει κάποια στιγμή να πάω επίτηδες, για τα μπουκαλάκια, αλλιώς ....yel.
.hair..sarcastic.
 
Αρα παιδια απ οτι καταλαβα απο τον Στελιο και με το wd40 γινεται η δουλεια και μαλιστα πιο οικονομικα.Λογικα εαν αφησουμε κανα τεταρτο το wd40 και μετα τριψιμο με ατσαλομαλλο(εαν ειναι και με δραπανο ακομη καλυτερα) λογικα καθαριζουν οι μολυβδωσεις....αλλιως και δευτερο χερι...παντως τα διασπορας με ελικα και γενικα οσα δεν εχουν προστατευτικα πτερυγια ειναι σκετη ταλαιπωρια στο καθαρισμα.Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα το Α2 και πιο προσφατα το sonax sx90....σε δυσκολες μολυβδωσεις χρειαζεται κατι παραπανω...
 
Σε δυσκολες μολυβδωσεις χρειαζεται κατι παραπανω.....
Το μόνο που χρειάζεται είναι λίγη παραπανω υπομονή.... Δεν υπάρχουν θαυματουργά καθαριστικά που θα ψεκάσουμε κ θα μας "σηκωσουν" όλα τα κατάλοιπα.....
Το μόνο που κάνουν είναι να τα μαλακωσουν λιγο κ απο εκει κ περα αναλαμβάνει να η βουρτσα μας και το λάδι που υπάρχει ας πουμε ότι τα "ξεπλένει" κατά καποιο τροπο κ τα κάνει να να κολλησουν ευκολότερα στην βουρτσα μας κ αργότερα στα πανακια μας...

Για αυτό κ είναι γνωστό από αρχαιοτάτων ότι δεν ψεκάζουμε πρωτα την κάννη κ μετα καθαρίζουμε.....
Αλλά πρωτα περναμε την βουρτσα 2-3 φορές σε "στεγνη" κάννη( ετσι ώστε να υπαρχουν κ μεγαλυτερες τριβές) για να "σηκωσουμε" κ να "αγριεψουμε" τα περισοτερα καταλοιπα, μετα ψεκαζουμε,το αφήνουμε λίγα λεπτά να "μαλακωσουν" κ μετα καθαρίζουμε.....
 
Last edited:
Εγω παντως αν και αχρωμιωτη η κανη εχει τοσο καλο γυαλισμα πλεον που οτι και να εχω ριξει, μαλλινη ταπα αλλα και καποια διασπορας με ελικοειδη που ειχα δοκιμασει, καθαριζει παρα πολυ ευκολα με σκετη βουρτσα και μετα λιγο λαδι σε ενα πανακι.
Θα τριψω μερικες φορες με την βουρτσα, θα περασω δυο τρεις φορες το πανακι με το λαδι, μετα αλλες δυο τρεις με στεγνο πανι και ειναι καθρεπτης.
 
Αλέξη λένε για τις αχρωμιωτες καννες ότι με συχνό κ επιμελλει καθαρισμό κ έπειτα από καποιο διάστημα αποκτούν μια "πατινα " οπου καθαρίζουν πιο ευκολα γιατί δεν "κάθονται καλά" τα καταλοιπα πανω της ....
Σίγουρα όμως παιζει ρόλο κ ποσο καλά είναι λειασμενη μια κάννη από το εργοστάσιο...
 
Αλέξη λένε για τις αχρωμιωτες καννες ότι με συχνό κ επιμελλει καθαρισμό κ έπειτα από καποιο διάστημα αποκτούν μια "πατινα " οπου καθαρίζουν πιο ευκολα γιατί δεν "κάθονται καλά" τα καταλοιπα πανω της ....
Σίγουρα όμως παιζει ρόλο κ ποσο καλά είναι λειασμενη μια κάννη από το εργοστάσιο...
Σε ολα μεσα,εισαι Τασαρα!!
 
Αρα παιδια απ οτι καταλαβα απο τον Στελιο και με το wd40 γινεται η δουλεια και μαλιστα πιο οικονομικα.Λογικα εαν αφησουμε κανα τεταρτο το wd40 και μετα τριψιμο με ατσαλομαλλο(εαν ειναι και με δραπανο ακομη καλυτερα) λογικα καθαριζουν οι μολυβδωσεις....αλλιως και δευτερο χερι...παντως τα διασπορας με ελικα και γενικα οσα δεν εχουν προστατευτικα πτερυγια ειναι σκετη ταλαιπωρια στο καθαρισμα.Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα το Α2 και πιο προσφατα το sonax sx90....σε δυσκολες μολυβδωσεις χρειαζεται κατι παραπανω...
Ατσαλομαλλο με λαδάκι στην βεργα
 
Back
Top