Κυνηγώντας...

Περιμένοντας τις γαλάζιες..

2podzew.jpg
 
Ψαρόνια. Εδώ τα λεμέ μαυροπούλια.
Είχα ακούσει ότι εσείς εκεί πάνω συνηθίζετε να μην τραβάτε και τα τσιχλοκότσυφα και να τα αποκαλείται όλα μαυρόπουλα! Δεν παραπονιέμαι άλλωστε περισσότερα για εμάς εδώ που έχουμε πιο φτωχό κυνήγι απλά αναρωτιέμαι αν ισχύει κάτι τέτοιο...
 
Είχα ακούσει ότι εσείς εκεί πάνω συνηθίζετε να μην τραβάτε και τα τσιχλοκότσυφα και να τα αποκαλείται όλα μαυρόπουλα! Δεν παραπονιέμαι άλλωστε περισσότερα για εμάς εδώ που έχουμε πιο φτωχό κυνήγι απλά αναρωτιέμαι αν ισχύει κάτι τέτοιο...

Μάνο δεν ισχύει ότι όλα τα λέμε μαυρόπουλα. Τα ψαρόνια λέμε μόνο έτσι. Αυτό που ισχύει είναι ότι κανένας δεν ασχολείται με τα μαυροπούλια και τα κοτσύφια και ελάχιστοι με τις τσίχλες...
 
Το εχω ζησει και εγω μια φορα που ειχαν πεσει κατι ελιες απο ενα τρακτερ και περνουσαμε αναμεσα και ανοιγαν τα ψαρονια σαν το κυμα που το σκιζει σκαφος... Σκετη μαγεια...
 
Εγώ θυμάμαι σε ένα κυνήγι μου στην Εύβοια πριν 5-6 χρόνια τα ψαρόνια που περνούσαν από πάνω σε απίστευτο ύψος ήταν εκατομμύρια κυριολεκτικά. Μιλάμε μετανάστευαν σε μια γραμμή πάχους 50 μέτρων και το μήκος κυριολεκτικά δεν μπορούσα να το δω. Δεν μπορούσα να δω ούτε τη μία ούτε την άλλη άκρη!
 
Πριν 5 - 6 χρονια ανεβαινοντας απο παραλια προς την Κυμη, κυριολεκτικα μαυρισε ο ουρανος, Δεν ειχα ξαναδει τοσα πολλα ψαρονια, ηταν πραγματικα
απιστευτο!!!
 
Στην ασωπια σημερα στο γνωστό γεφυρακι χιλιάδες ψαρονια. Παρά πολλα πανω στο δρόμο. Σταμάτησα γιατι θα τα παταγα.

Για δειτε και πειτε τι ίχνος ειναι αυτο;
 

Attachments

  • image.jpg
    image.jpg
    212,2 KB · Προβολές: 60
Στην ασωπια σημερα στο γνωστό γεφυρακι χιλιάδες ψαρονια. Παρά πολλα πανω στο δρόμο. Σταμάτησα γιατι θα τα παταγα.

Για δειτε και πειτε τι ίχνος ειναι αυτο;
Μαλλον απο αγελαδα ειναι...:D:D:D
tommy περα απο την πλακα θα βοηθουσε αν ειχαμε φωτο απο 3-4 συνεχομενα...
 
Ναι οντως. Δεν εβγαλα ουτε τόλμησα να τα ακολουθήσω. Εκει πρόβατα σκυλιά και αλεπούδες εχει, αλλα τέτοια ίχνη ειδα αλλού και ηταν μικρότερα. Το μέγεθος με τρομάζει.
 
Back
Top