Κυνηγώντας...

Για την ιστορία, στη Νότια Εύβοια έμαθα ότι τα κοτσύφια τα αποκαλούσαν οι παλιοί, μορτοπούλια. Από το "μόρτο","μουέρτο" που σημαίνει Θάνατος.....προφανώς ο χρωματισμός τους έδωσε τον χαρακτηρισμό
 
Για την ιστορία, στη Νότια Εύβοια έμαθα ότι τα κοτσύφια τα αποκαλούσαν οι παλιοί, μορτοπούλια. Από το "μόρτο","μουέρτο" που σημαίνει Θάνατος.....προφανώς ο χρωματισμός τους έδωσε τον χαρακτηρισμό
Και εμείς εδώ που είμαστε πιο ψηλά γενικά τα τσιχλοκοτσύφια τα λέμε μορτοπούλια, αλλά την προέλευση δεν την γνώριζα... Τις γερακότσιχλες επίσης εμείς τις λέμε και τσότσιχλες...
 
Aυτο το παλικαρακι το τελευταιο... ρε που το ξερω... που το ξερω.... .goodboy..goodboy..goodboy..goodboy.
Πως γινεται ομως να σας βγαζω ολους ομορφους δεν ξερω... Θα ανοιξουν οι ασκοι του αιολου για γυναικεις εγγραφες ετσι οπως παμε... .sarcastic.
Την φαση της τελευταιας φωτογραφιας την θυμαμαι... Περσυ Γεναρη στον Εβρο, οι δυο Δημητρηδες σε μια φυλαχτρα με βορια κ χιονονερο κ εγω με το Γιωρικα στην αλλη... Μπαινουν κατι ψηλωμενα πρασινα σε μας κ περνουμε δυο, οποτε σαν γνωστο πειραχτηρι :p γυριζω στους Δημητρηδες κ φωναζω... Ειδατε πως τα σβηνουμε εμεις τα παπια....ha ha ha. Δεν περνανε λιγα λεπτα κ μπαινουν σε αυτους δυο, οποτε με τελειο συγχρονισμο σηκωνοινται και τα παιρνουν... Ακουω κ εγω τη φωνη του Βεγγου... .yel..yel. Ειδατε πως δουλεουν και οι παππουδες ομως... .buy buy..buy buy..shake hands.
 
Πηγαίνοντας για παπιά. Όταν λίγο πριν το σούρουπο επιστρέφουν τα μαυροπούλια (ψαρόνια) στη λίμνη, το θέαμα είναι απλά υπέροχο. Ο ουρανός μαυρίζει κυριολεκτικά με περίεργα σχέδια από τους κυματισμούς στο πέταγμα των πουλιών. Η φωτό δεν αποδίδει ούτε στο ελάχιστο την πραγματικότητα. Έβαλα μέσα στις κόκκινες γραμμές ένα μέρος της έκτασης που καταλάμβαναν τα πουλιά στον ουρανό. Δεξιά και αριστερά από τις φωτό συνεχίζουν και άλλα πουλιά...

20150116_171313-1.jpg 20150116_171319-1.jpg
 
sto%20telos%20fasses.AVI_000977935.jpg
 
Κανονικά είναι να μπει στο θαυμάζοντας (για το εργαλείο .sarcastic. )

Πολύ όμορφη φωτογραφία Κώστα, για κάποιο περίεργο λόγο το μέρος και ο φωτισμός μου θυμίζει καλοκαιρινό κυνήγι τρυγονιού....cool.
 
Back
Top