Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπερίζω την παρέα.
Τελικα η σημερινη έξοδος με το σκυλάκι κατέληξε σε θρίλερ.
Πήγα Αγιο Θωμα τελικά και μετα απο μισή ώρα ενω πλησιασαμε το καναλι ,τον βλεπω να ανεβαίνει στο στηθαίο ,να κάθεται και να κοιτάει απεναντι. Τον φωνάζω και με έγραφε. Αγριευω λίγο και ερχεται. Σε λιγα μέτρα περνάμε ενα γεφυράκι και βρισκόμαστε απ την αλλη πλευρά του καναλιού και ενω ειναι διπλα μου και περπαταμε , ξαφνικά επιταχύνει ,κανει πρωτο σάλτο πανω στο στηθαίο και δευτερο να περάσει απέναντι το κανάλι. Σκαει στο απεναντι στηθαιο και πεφτει μεσα στο καναλι ,οπου η ορμή του νερού το παρασέρνει.
Εκει αρχίζει το δράμα . Πετάω το οπλο ,βγαζω ενα μεγάλο ευτυχως λουρί απο το γιλεκο και προσπαθώ διπλώνοντας το να το πιάσω. Το σκυλι να παρασύρεται κι εγω να προσπαθω σε μια πορεία πανω απι 150μ να το πιάσω με το λουρί. Τελικα βγάζω ενα κλιπς απο το γιλέκο και κανω το λουρι θηλια . Η προσπάθεια συνεχίζεται και μετα απι καμποσο καταφέρνω να περάσω τη θηλια και να το πιασω. Το σηκώνω όσο μπορούσα και σκυμμένος πανω απο το στηθαίο με τα δάχτυλα καταφερα να πιασω το κολάρο του και να το τραβήξω πανω από το στηθαίο. Το σκυλί να τρέμει κι εγώ με το ζορι να στέκομαι. Τον πηρα αγκαλιά ,τον τυλιξα με την φλις ζακετα μου και μείναμε ετσι μισή ωρα .
Μετα απο αυτο είχαμε καταρρεύσει και οι δυο.
 
Last edited:
Καλησπερίζω την παρέα.
Τελικα η σημερινη έξοδος με το σκυλάκι κατέληξε σε θρίλερ.
Πήγα Αγιο Θωμα τελικά και μετα απο μισή ώρα ενω πλησιασαμε το καναλι ,τον βλεπω να ανεβαίνει στο στηθαίο ,να κάθεται και να κοιτάει απεναντι. Τον φωνάζω και με έγραφε. Αγριευω λίγο και ερχεται. Σε λιγα μέτρα περνάμε ενα γεφυράκι και βρισκόμαστε απ την αλλη πλευρά του καναλιού και ενω ειναι διπλα μου και περπαταμε , ξαφνικά επιταχύνει ,κανει πρωτο σάλτο πανω στο στηθαίο και δευτερο να περάσει απέναντι το κανάλι. Σκαει στο απεναντι στηθαιο και πεφτει μεσα στο καναλι ,οπου η ορμή του νερού το παρασέρνει.
Εκει αρχίζει το δράμα . Πετάω το οπλο ,βγαζω ενα μεγάλο ευτυχως λουρί απο το γιλεκο και προσπαθώ διπλώνοντας το να το πιάσω. Το σκυλι να παρασύρεται κι εγω να προσπαθω σε μια πορεία πανω απι 150μ να το πιάσω με το λουρί. Τελικα βγάζω ενα κλιπς απο το γιλέκο και κανω το λουρι θηλια . Η προσπάθεια συνεχίζεται και μετα απι καμποσο καταφερνω να περασω τη θηλια και να το πιασω. Το σηκωνο οσο μπορούσα και σκυμμένος πανω απο το στηθαίο με τα δάχτυλα καταφερα να πιασω το κολάρο του και να το τραβήξω πανω από το στηθαίο. Το σκυλί να τρέμει κι εγώ με το ζορι να στέκομαι. Τον πηρα αγκαλιά και μείναμε ετσι μισή ωρα .
Μετα απο αυτο είχαμε καταρρεύσει και οι δυο.
Έκανε μια κακή εκτίμηση της απόστασης το έρημο .Θα πνιγόταν τζάμπα και βερεσε.Μην πηγαινεται ρε παιδιά σε τέτοια κολομερη με κανάλια με σκυλιά.
Όχι τίποτα άλλο αλλά έχει και όνομα Αγίου η περιοχη και δεν μπορείς να βρίσεις .Και στην Λαυρεωτική με τα ορτύκια πέφτουν τα σκυλιά στα πηγάδια.
 
Καλησπερίζω την παρέα.
Τελικα η σημερινη έξοδος με το σκυλάκι κατέληξε σε θρίλερ.
Πήγα Αγιο Θωμα τελικά και μετα απο μισή ώρα ενω πλησιασαμε το καναλι ,τον βλεπω να ανεβαίνει στο στηθαίο ,να κάθεται και να κοιτάει απεναντι. Τον φωνάζω και με έγραφε. Αγριευω λίγο και ερχεται. Σε λιγα μέτρα περνάμε ενα γεφυράκι και βρισκόμαστε απ την αλλη πλευρά του καναλιού και ενω ειναι διπλα μου και περπαταμε , ξαφνικά επιταχύνει ,κανει πρωτο σάλτο πανω στο στηθαίο και δευτερο να περάσει απέναντι το κανάλι. Σκαει στο απεναντι στηθαιο και πεφτει μεσα στο καναλι ,οπου η ορμή του νερού το παρασέρνει.
Εκει αρχίζει το δράμα . Πετάω το οπλο ,βγαζω ενα μεγάλο ευτυχως λουρί απο το γιλεκο και προσπαθώ διπλώνοντας το να το πιάσω. Το σκυλι να παρασύρεται κι εγω να προσπαθω σε μια πορεία πανω απι 150μ να το πιάσω με το λουρί. Τελικα βγάζω ενα κλιπς απο το γιλέκο και κανω το λουρι θηλια . Η προσπάθεια συνεχίζεται και μετα απι καμποσο καταφερνω να περασω τη θηλια και να το πιασω. Το σηκωνο οσο μπορούσα και σκυμμένος πανω απο το στηθαίο με τα δάχτυλα καταφερα να πιασω το κολάρο του και να το τραβήξω πανω από το στηθαίο. Το σκυλί να τρέμει κι εγώ με το ζορι να στέκομαι. Τον πηρα αγκαλιά και μείναμε ετσι μισή ωρα .
Μετα απο αυτο είχαμε καταρρεύσει και οι δυο.
Κατάλαβε πόσο κινδύνευσε και ότι το έσωσες ;
 
Απο αυτα που είδα οταν συνήλθε οσο ηταν δυνατόν , νομίζω πως ναι .
Τωρα εχω χτυπησει 3 τσίπουρα να συνέλθω .
Κατά τη γνώμη μου το σημαντικότερο βήμα στην εκπαίδευση του σκύλου είναι ο κυναγωγός να κερδίσει την εμπιστοσύνη του σκύλου. Ίσως αυτό το επικίνδυνο περιστατικό να βγει σε καλό αν το σκυλάκι κατάλαβε τι έγινε ...
 
Εγώ κατέβηκα από το αυτοκίνητο και είχα ήδη μια πίσω στο γιλέκο
Αυτα μονο ο Τζακ Νορις τα κανει....yelling.
Εγώ κατέβηκα από το αυτοκίνητο και είχα ήδη μια πίσω στο γιλέκο από την προηγούμενη μέρα το απόγευμα.Την είχα ξεχάσει.
Αληθεια λεω ρε πουσταριό......
Οταν το ειπα του συνκυνηγου μου, μου λεει....αλλη φορα θα μπαινεις με το αμαξι στα πευκα μαλακα, μη περπαταμε......sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top