Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Άλλο ένα περιστατικο που έχω ξαναπεί αλλά το ξαναλέω για όσους δεν γνωρίζουν η αψηφούν ότι αυτό το μικρό εντομο μπορεί να μας στείλει.. Αδιάβαστους.....

Καλοκαίρι πριν δέκα περιπου χρόνια..
Ενας πηγαινε για το κτήμα του, κ ξαφνικά βλέπει μια λευκή κλουβα να μαρσάρει πεσμενη πανω σε μια καρυδια...
Πάει κοντά κ βλέπει τον μπαρμπα -Νικόλα(το ν πατερα ενός καλου μου φίλου) πεσμενο πανω στο τιμόνι κ το ποδι του κολλημένο στο γκάζι..
Τι έπαθες Νίκο?
Δεν μπορουσε να μιλησει, μόνο σήκωσε το χέρι του κ του έδειξε το αριστερό του αυτί που ήταν πρησμενο...
Ευτυχώς που το χωριό διεθεται αγροτικό γιατρό κ σώθηκε από "κουκί"......
Ενώ οδηγουσε μπήκε μια μέλισσα από το ανοιχτό παραθυρο κ τον τσίμπησε....
Έπεσε σε κώμα μετά από ισχυρο αλλεργικο σοκ...

Τόσο στο κυνήγι όσο κ στο ψάρεμα δεν είναι δυσκολο να έχουμε τέτοιες συναντήσεις..

Σε καμία περιπτωση ΔΕΝ πρεπει να μένουμε ησυχοι επειδή βάλαμε αμμωνία, τζελ η.. ξυδι.....

Και επίσης αν η σφήκα τυγχάνει να είναι "μολυσμενη" γιατί κάθεται πανω σε ψοφίμια κλπ τα πραγματα μπορεί να αλλάξουν ακόμα κ αν κάποιος μέχρι πριν δεν έχει παρουσιασει συμπτώματα αλλεργίας......
Γι αυτό το λόγο πρέπει να έχουμε κορτιζόνη στο φαρμακείο μας.... ειδικά όσοι ξέρουν ότι είναι αλλεργικοί και πάντα το φαρμακείο μαζί μας.... όχι στο αυτοκίνητο.
 
Εσεις που ασχολειστε με μελισια.μπορειτε να μου πειτε γιατι βαζουν φωτακια που αναβοσβηνουν κοντα?
Σε κάποια μέρη εδώ στην Δράμα που έχω δει τα βάζουν για τις αρκούδες από ότι έχω ακούσει.....και γενικά ίσως για να μην έρχονται άγρια ζώα και τα χαλάνε...
 
Πραγματικά δεν το γνωριζω. Πολλές μόδες έχουν εμφανιστεί στο χώρο τελευταία με το ίντερνετ. Δεν ακολουθώ καμία και μια χαρά τα παω!
Πατρίδα, πολλές φορές με τον πατέρα μου έχουμε κάνει συζήτηση για να ξεκινήσουμε αλλά όλο κάτι τυχαίνει και μένει πίσω.Πως το βλέπεις εσύ;
 
Σε κάποια μέρη εδώ στην Δράμα που έχω δει τα βάζουν για τις αρκούδες από ότι έχω ακούσει.....και γενικά ίσως για να μην έρχονται άγρια ζώα και τα χαλάνε...
Αν δεν έχει ρεύμα η περίφραξη, χεστηκε η αρκούδα για τα φωτακια!!!!
 
Πατρίδα, πολλές φορές με τον πατέρα μου έχουμε κάνει συζήτηση για να ξεκινήσουμε αλλά όλο κάτι τυχαίνει και μένει πίσω.Πως το βλέπεις εσύ;
Γιατί οχι... Ωραία ενασχολήση κ μαγικός ο κόσμος της μελισσας........
Και εμένα ένας φίλος πριν λίγα χρόνια ξεκίνησε αφου πρωτα έκανε κάτι σεμινάρια κλπ......
Η πλακα ειναι που την πρωτη φορα που τρυγησε μου εδωσε ένα βάζο κ μου λεει
Δοκίμασε κ πεσμου αλλά, μην με ρωτησεις από τι άνθη είναι γιατί δεν ξέρω να σου πω χαχα...
Καμιά σχέση με του εμπορίου(και όχι μόνο...)
Δυστηχως γίνονται πολλες νοθείες κ εκει.....
 
Πατρίδα, πολλές φορές με τον πατέρα μου έχουμε κάνει συζήτηση για να ξεκινήσουμε αλλά όλο κάτι τυχαίνει και μένει πίσω.Πως το βλέπεις εσύ;
Να ξεκινήσεις μελισσοκομία? Η υπομονή είναι το σημαντικότερο εφόδιο που χρειάζεται. Μπορείς να ξεκινήσεις σιγά σιγά και να φτιάξεις ένα κοπαδακι που πρώτα απ'όλα να βγάζει τα έξοδα του που δεν ειναι και λίγα και θα σου αφήνει και εσένα κατι. Δύσκολο επάγγελμα γιατί η παραγωγή του εξαρτάται από τον καιρο 100%. Τα χρήματα του μελισσοκομου κρέμονται στα κλαριά και τα χορτάρια και άμα θέλουν του τα δινουν. Και τελευταίο και σημαντικότερο στο μέλι όχι μαιμουδιες. Ο κόσμος δεν ειναι χαζός και ξέρει πλέον να ξεχωρίζει και θα την πατήσει μια φορα μονο!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top