Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Λογικοτατο....

Λάθος μεγάλο έκανες Χρήστο...
Έπρεπε να έφευγες κατευθείαν.....
Τα τσιμπήματα ήταν πολλα κ μπορεί να σου διμηουργουσαν καποιο αλλεργικο σοκ....
Εξαρτάται κ στο σημείο που σε τσίμπησαν...
Έχουν προλάβει ανθρώπους στο τσακ πριν τον θάνατο......
Δεν έχεις άδικο σε αυτό Τάσο. Να ξέρετε ότι με το που αποκολληθεί το κεντρί η μέλισσα πεθαίνει αλλά το κεντρί συνεχίζει να πάλλεται και να βγάζει μια φερομόνη που σημαίνει συναγερμό και κάνει και άλλες να σε τσιμπήσουν!!! Όσο για τις αλλεργίες εάν δεν έχετε τσιμπηθεί ποτέ από μέλισσα η σφήκα καλό είναι να μην πλησιάζετε καθόλου κυψέλες.
 
Ρε παιδιά με συγχωρείτε αλλά πώς θα καταλάβω ποιες μέλισσες είναι επιθετικές? Θα κρατάνε κοντάρια ?
Καλύτερα να φεύγουμε μακριά.Ολα αυτά τα έντομα είναι επικίνδυνα.Μονο το ζουζουνισμα που ακούω και δρόμο δύο χιλιόμετρα.
 
Δεν έχεις άδικο σε αυτό Τάσο. Να ξέρετε ότι με το που αποκολληθεί το κεντρί η μέλισσα πεθαίνει αλλά το κεντρί συνεχίζει να πάλλεται και να βγάζει μια φερομόνη που σημαίνει συναγερμό και κάνει και άλλες να σε τσιμπήσουν!!! Όσο για τις αλλεργίες εάν δεν έχετε τσιμπηθεί ποτέ από μέλισσα η σφήκα καλό είναι να μην πλησιάζετε καθόλου κυψέλες.
Όταν ήμουν 2-3χρ με τσίμπησε σφήκα κ πηγα στον γιατρό γιατί διμηουργηθηκε αλλεργικο σοκ.. Τότε κατάλαβαν πως ήμουν αλλεργικος...
Γυρω στα 13-14χρ κ ενώ ήμουν κυνήγι αισθάνομαι να καθεται κάτι στον λαιμό μου κ ασυναίσθητα σηκώνω τον ώμο, το 'εσφιξα' κ με τσιμπησε,"κατεβάζω" τον ώμο βλέπω να φευγει μια σφηκα...
Μέσα σε λίγα λεπτά με πιανει φαγουρα σε όλο το σώμα, σηκώνω την μπλουζα κ βλέπω να ειμαι γεμάτος κοκκινίλες(συμπτώματα που δεν χωράνε ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ)...γρηγορα στο νοσοκομείο... Μου φάνηκε πως δεν μπορουσα να μιλήσω καν..... Αν ήταν διαφορετικά αντε γεια........
Ο Γιατρός είπε ότι όταν ενηλικιωθω μπορει ο οργανισμός να αντιδράσει διαφορετικά κ να το ξεπεράσω..
Και μάλλον ειχε δίκιο...
Έκτοτε με έχουν τσιμπησει άλλες 5-6 φορές στο ψάρεμα χωρίς να παρουσιασω κάτι.........
Αλλά παντα έχω τον νου μου........
 
Ρε παιδιά με συγχωρείτε αλλά πώς θα καταλάβω ποιες μέλισσες είναι επιθετικές? Θα κρατάνε κοντάρια ?
Καλύτερα να φεύγουμε μακριά.Ολα αυτά τα έντομα είναι επικίνδυνα.Μονο το ζουζουνισμα που ακούω και δρόμο δύο χιλιόμετρα.
Κοντάρια δεν κρατάνε αλλά δεν θα φύγουν για να σε τσιμπήσουν αν περνάς μακριά από τις κυψέλες. Καλό είναι να κρατάς αποστάσεις. Εγώ έχω συνηθίσει στις τσιμπιες αλλά στο κυνήγι όταν συναντήσω μελισσοκομειο περνάω ανοιχτά. Αν κάνει κρύο δεν πετάνε. Στο σούρουπο τον χειμώνα παλι δεν πετανε. Έχει κάτι ωραία καρτερια σε μελισσοκομεια και δεν πάει κανένας;)
 
Άλλο ένα περιστατικο που έχω ξαναπεί αλλά το ξαναλέω για όσους δεν γνωρίζουν η αψηφούν ότι αυτό το μικρό εντομο μπορεί να μας στείλει.. Αδιάβαστους.....

Καλοκαίρι πριν δέκα περιπου χρόνια..
Ενας πηγαινε για το κτήμα του, κ ξαφνικά βλέπει μια λευκή κλουβα να μαρσάρει πεσμενη πανω σε μια καρυδια...
Πάει κοντά κ βλέπει τον μπαρμπα -Νικόλα(το ν πατερα ενός καλου μου φίλου) πεσμενο πανω στο τιμόνι κ το ποδι του κολλημένο στο γκάζι..
Τι έπαθες Νίκο?
Δεν μπορουσε να μιλησει, μόνο σήκωσε το χέρι του κ του έδειξε το αριστερό του αυτί που ήταν πρησμενο...
Ευτυχώς που το χωριό διεθεται αγροτικό γιατρό κ σώθηκε από "κουκί"......
Ενώ οδηγουσε μπήκε μια μέλισσα από το ανοιχτό παραθυρο κ τον τσίμπησε....
Έπεσε σε κώμα μετά από ισχυρο αλλεργικο σοκ...

Τόσο στο κυνήγι όσο κ στο ψάρεμα δεν είναι δυσκολο να έχουμε τέτοιες συναντήσεις..

Σε καμία περιπτωση ΔΕΝ πρεπει να μένουμε ησυχοι επειδή βάλαμε αμμωνία, τζελ η.. ξυδι.....

Και επίσης αν η σφήκα τυγχάνει να είναι "μολυσμενη" γιατί κάθεται πανω σε ψοφίμια κλπ τα πραγματα μπορεί να αλλάξουν ακόμα κ αν κάποιος μέχρι πριν δεν έχει παρουσιασει συμπτώματα αλλεργίας......
 
Παίδες δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή αν έχουμε κάποιο μέλος από Φλώρινα... είτε έχουμε είτε όχι, θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο για τα κρασιά που φτιάχνουν στην περιοχή της Φλώρινας.
Δεν έχω πάει ποτέ σε αυτή την περιοχή για κυνήγι, αλλά θα πάω και ελπίζω να προλάβω να κυνηγήσω γιατί σίγουρα θα δοκιμάσω όλα τα κρασιά τους ...
Εκτος απο τα κρασια να δοκιμασεις σπληνα γεμιστη και κεμπαπια μιλαμε για απολαυση ;)
 
Τα απομεσήμερα του Σεπτέμβρη πήγαινα περπατητό 2-3 ώρες για τρυγόνια, μιας και τα πρωινά δούλευα και δεν γινόταν να πάω κάθε μέρα.
Πολλές φορές η ζέστη με ίδρωνε πολύ και ένα από τα φανελάκια που φόραγα (συνθετικό) όταν βρεχόταν γυάλιζε πολύ. Σε μια τέτοια περίπτωση μου ήρθαν μέλισσες και σφήκες από μακρυά και καθόντουσαν απάνω μου μάλλον για νερό!!! ευτυχώς δεν με τσίμπησαν.
Το φανελάκι αυτό δεν το ξαναφόρεσα ...
 
Εκτος απο τα κρασια να δοκιμασεις σπληνα γεμιστη και κεμπαπια μιλαμε για απολαυση ;)
Επειδή στο συγκεκριμένο θέμα είσαι Πατριάρχης και σε εμπιστεύομαι 100% , το σημειώνω και θα γίνει και η εξόρμηση και οι δοκιμές οπωσδήποτε...
 
Παίδες δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή αν έχουμε κάποιο μέλος από Φλώρινα... είτε έχουμε είτε όχι, θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο για τα κρασιά που φτιάχνουν στην περιοχή της Φλώρινας.
Δεν έχω πάει ποτέ σε αυτή την περιοχή για κυνήγι, αλλά θα πάω και ελπίζω να προλάβω να κυνηγήσω γιατί σίγουρα θα δοκιμάσω όλα τα κρασιά τους ...
Κρασιά από την Φλώρινα ή το Αμύνταιο;
 
Επειδή στο συγκεκριμένο θέμα είσαι Πατριάρχης και σε εμπιστεύομαι 100% , το σημειώνω και θα γίνει και η εξόρμηση και οι δοκιμές οπωσδήποτε...
Γιωργο συνηθως οταν πηγαινω σε εναν τοπο που δεν ξερω
οταν ειναι για μασα ρωταω παντα τους Γεροντες της περιοχης η τους Τσοπανιδες
και παντα με καθοδηγουν στις καβατζες που τρωνε οι ντοπιοι
Εκει με εστειλαν σε μια ταβερνα που λεγεται Πρεσπα και μου προτειναν την σπληνα
αλλα και τα κεμπαπια
Εχουν και καυτερες πιπεριες που βγαζεις αφρους αν δεν ξερεις πως να την φας
αλλα γενικα εχουν ωραιους μεζεδες ;)
Το μονο που θα προσεξεις ειδικα τον χειμωνα ειναι ο παγος την νυχτα στους δρομους
αλλα και τους Σκοπιανους που οδηγουν σαν ταγαρια εχουν οργωσει ολα τα χωραφια
 
Εσεις που ασχολειστε με μελισια.μπορειτε να μου πειτε γιατι βαζουν φωτακια που αναβοσβηνουν κοντα?
Φωτάκια έχω δει πολύ παλιά σε καρτερία για φασες που βάζανε απο βράδυ στην Καρδίτσα Για να πιάσουν το καρτέρι. ....Για μελίσσια δεν έχω δει.... Στο καρτέρι για φασες τον Οκτώβριο που πάω έχει δυο μελίσσια στα 30 μέτρα μόνιμα. ..Δεν με έχουν ενοχλήσει ποτέ.
 
Εσεις που ασχολειστε με μελισια.μπορειτε να μου πειτε γιατι βαζουν φωτακια που αναβοσβηνουν κοντα?
Πραγματικά δεν το γνωριζω. Πολλές μόδες έχουν εμφανιστεί στο χώρο τελευταία με το ίντερνετ. Δεν ακολουθώ καμία και μια χαρά τα παω!
 
Δεν ήθελα να πω για να μην φανεί διαφήμιση...
(ο ένας μεζές ήταν οι τελευταίες μπεκάτσες)
Αν είναι κ οι μπεκάτσες χτυπημένες με 3Α διασπορας και είναι κ το πιλαφι με ρυζι 3Α, τότε ταιριάζει γάντι... Χαχαχα.....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top