Κυνηγετικές ασχολίες στη νεκρή κυνηγετικά περίοδο

Σκοπευτηριο 1-2 φορεςτη βδομαδα. Γεμισμα και ανανεωση του στοκ των φυσιγγιων, και δοκιμες νεων φυσιγγιων. Φετος πριν το σκοπευτηριο εχει επισκεψη στον οπλουργο για το σκοπευτικο. Και καλο καθαρισμο στα αλλα δυο οπλα και αποθηκευση
 
Εγώ μάγκες μετα το τελος της περιόδου οπότε έχω χρόνο κάνω σκοποβολή μετο αεροβολο στο χωράφι μου σε τενεκεδακια-μπουκαλακια σε διαφορές αποστάσεις ,αλλά αυτό που μου αρέσει πολύ τα απογεύματα από τις 20 Απριλίου μεχρι τις 20μαιου είναι να περνώ το καφεδάκι μου και κοιταω τα κοπάδια με τα τρυγόνια που πανε για τα βόρεια,πετανε τόσο ήρεμα και είναι ωραίο θέαμα(και λέω από μέσα μου ραντεβού το σεμπτεβρη)!!!!!!
 
αλλά αυτό που μου αρέσει πολύ τα απογεύματα από τις 20 Απριλίου μεχρι τις 20μαιου είναι να περνώ το καφεδάκι μου και κοιταω τα κοπάδια με τα τρυγόνια που πανε για τα βόρεια,πετανε τόσο ήρεμα και είναι ωραίο θέαμα(και λέω από μέσα μου ραντεβού το σεμπτεβρη)!!!!!!
Χαρας την δυναμη σου...shake hands.
Θελει τεραστια ψυχικα αποθεματα.sarcastic.
 
Εγώ παιδιά μόλις τελειώσει το κυνήγι , καθαρίζω την ίδια μέρα το όπλο , δίνω στην γυναίκα μου τα κυνηγετικά ρούχα να πλυθούν ώστε να αποθηκευτούν στην ντουλάπα και δεν ασχολούμαι ξανά μέχρι την μέρα που θα ξαναβγώ στο βουνό , δηλαδή τον Οκτώβρη .
Αν γίνει η έκθεση τον Απρίλη θα πάω να την δω και τον υπόλοιπο χρόνο θα περάσω αρκετές φορές από φίλους που έχουν κυνηγομάγαζα να τα πούμε και να ενημερωθώ για νέα προϊόντα.
Από 1ης Μαρτίου ξεσκονίζω του χάρτες για να δω που θα είναι το επόμενο μοτοταξίδι μου και φυσικά ελέγχω τα ψαρικά μου αφού σχεδόν πάντα τέτοια εποχή έρχονται οι πρώτες πληροφορίες για "παχουλούς" μπαλάδες:):)
 
Τα πρωτα 2 ΣΚ που ακολουθουν μετα την ληξη ειναι τα χειροτερα μου και ειδικα οταν ειναι να καθαρισω τον οπλισμο και τα συνεργα για να τα αποθηκευσω μεχρι την εναρξη
εκει με πιανει μια μελαγχολια :(
Μετα απο καιρο ξεκιναω κανενα εκπαιδευτικο με την σκυλα μου αφου βεβαια τελειωσει η αναπαραγωγικη περιοδος
Φετος λεω να ασχοληθω και με το ψαρεμα αν και ειμαι εντελως ασχετος αλλα θα το προσπαθησω
απλα ετσι κανενα ΣΚ για να περασει καπως ευχαριστα οχι πολυ μακρια
λιγο ποιο εξω απο το καμινι της τσιμεντουπολης που την σιχαινομαι

εστω και μεχρι το Αλεποχωρι -Μαραθωνα-Ψαθα-Πορτο Γερμενο κτλ διεξοδος κατι ειναι και αυτο ;)
 
Μετα την ληξη της περιοδου εχει ενα καλο καθαρισμο των οπλων και συνεχιζω με επισκεψεις μια με δυο φορες το μηνα σκοπευτηριο με καλη παρεα οποτε βρισκω...φετος θα προσθεστουν και νεοι στην παρεα..!!.ha ha ha..ha ha ha.
 
μπραβω ρε παιδεςςς ολησας εισται ωραιηηηηη.terror. περα την πλακα που κανω το οτι τρωο τα κυνηγιααα,,γιατι ωντος τα τρωο με καλη παρεα ωπως σημερα,,εχω και το ψωνιο με το σκοπευτηριοοοο αρα συνεχης εξωδααααα.hair.hippo δεν με πηραζη καθωλουυυυυ γιατι δεν τα τρωο ουτε στα κουμαριααα κτλ τα τρωο μωνοσμου και δεν με πηραζη καθωλουυυυ βγαζω γουστα και το τουφεκιμου το επωμιζω 12 μηνες τον χρονοοοοοο.terror..shoot..shoot..shoot.
 
Όσο κυνηγούσα τριχωτά πήγαινα κάθε Κυριακή για άνοιγμα μονοπατιών, σχεδόν κάθε 2-3 μέρες τα σκυλιά έπρεπε να βγουν για εκπαίδευση,και φυσικά υπήρχε το τάισμα, αγοράζαμε καλαμπόκι και ταιζαμε όλο το καλοκαίρι για να κρατήσουμε ζώα στην περιοχή μας!
Τώρα πλέον κάνω μόνο εκπαίδευση τα σκυλάκια μου και ασχολούμαι με το κτήμα μου!
 
Εργασίες στο σπίτι (& στο εξοχικό), γκαζόν, λουλούδια, δέντρα, μπαξέδες, όνειρα για την επόμενη σεζόν. Και σίγουρα περισσότερες οικογενειακές στιγμές έξω από το σπίτι όχι μόνο λόγω διακοπής κυνηγιού αλλά και λόγω καιρού ;)
 
Φέτος θα ασχοληθώ λίγο αργότερα με τα ξύλα της καραμπίνας μιας και έχουν μαζέψει αρκετά χτυπηματακια και γρατζουνιές και έχουν σκουρυνει τα σημεία λαβης.
Αν έχω αρκετή όρεξη ίσως φτιάξω και το κάλυμμα πάνω από το κλειστρο που γεμίζει στιγματακια σκουριάς.
Μετά από αυτό τον Αύγουστο πάλι θα επανέλθει η νοσταλγία και θα βλέπω κάνα βίντεο μέχρι την έναρξη.
Εκτός κυνηγετικών θεμάτων θα κάνω πολλές κατασκευές μιας και στο σπίτι μου έχουμε πολύ DIY στυλ.
 
Περπάτημα σήμερα στο βουνό για ξεσκουριασμα.
Εν τω μεταξύ τόσο κόσμο έξω στη φύση δεν έχω ξαναδεί.
Ούτε Πρωτομαγιά να ήτανε.
Μέχρι και γκομενες είχε το βουνό.
Από δω και πέρα θα κάνω μπάνιο και μετά θα βγαίνω στα κακοτραχαλα!
Screenshot_20200321-174635_Samsung Health.jpg
 
Περπάτημα σήμερα στο βουνό για ξεσκουριασμα.
Εν τω μεταξύ τόσο κόσμο έξω στη φύση δεν έχω ξαναδεί.
Ούτε Πρωτομαγιά να ήτανε.
Μέχρι και γκομενες είχε το βουνό.
Από δω και πέρα θα κάνω μπάνιο και μετά θα βγαίνω στα κακοτραχαλα!
View attachment 10931

Ρε φίλε χθες που πήγα μια βόλτα στο βουνό το ειδα κι εγω αυτό που λες. Αρκετός κόσμος.
Φαίνεται οτι όλοι τωρα ανακάλυψαν το βουνό και αυτο δεν μ αρέσει και πολύ . Γιατι κάπως έτσι ανακάλυψαν ολοι την προβατίνα και από τότε τρώμε μαλακίες..sarcastic.
Εν τω μεταξύ όταν κατέβαινα ,ανέβαιναν δυο λες και βγήκαν από την πισίνα .
Ρε ούτε στα βουνά δεν ηρεμούμε ....sarcastic.
 
Ρε φίλε χθες που πήγα μια βόλτα στο βουνό το ειδα κι εγω αυτό που λες. Αρκετός κόσμος.
Φαίνεται οτι όλοι τωρα ανακάλυψαν το βουνό και αυτο δεν μ αρέσει και πολύ . Γιατι κάπως έτσι ανακάλυψαν ολοι την προβατίνα και από τότε τρώμε μαλακίες..sarcastic.
Εν τω μεταξύ όταν κατέβαινα ,ανέβαιναν δυο λες και βγήκαν από την πισίνα .
Ρε ούτε στα βουνά δεν ηρεμούμε ....sarcastic.
Άστα δράμα...

Βλέπω μια με κολάν και ένα μπουστάκι αθλητικό λίγο πιο μεγάλο από το σουτιέν και κρατούσε ένα σκύλο στα χέρια και μου ήρθε να αρχίσω να γαβγιζω!
 
Back
Top