Κυνηγετικές Ειδήσεις

Dr V

Staff member
Περιοχή
Εύβοια
Όνομα
Βασίλης
Για να δούμε ρε παιδιά τι θα δούμε...
Είμαι πολύ προβληματισμένος. Φοβάμαι πολύ το σημερινό υπουργό Περιβάλλοντος.
Επίσης βλέπω τις τελευταίες μέρες ένα "περιβαλλοντικό" κίνημα ας το πω διαμέσου μέσων και δημοσιογράφων προσκείμενων προς την κυβέρνηση, όπου εξυμνούνται ανεμογεννήτριες-αιολικά πάρκα (είδατε ονομασίες... αιολικό πάρκο να φέρνει στο μυαλό του πολίτη της πόλης/αποξενωμένου απ' τη φύση θετική σκέψη), τα οποία τα θεωρώ κίνδυνο-θάνατο για τη φύση συνολικά και όχι απλά για το κυνήγι.
Είμαι πολύ στεναχωρημένος τελευταία, καθώς μαθαίνω πως υπάρχουν σχέδια έτοιμα για δημιουργία αιολικών πάρκων στους ορεινούς όγκους της Εύβοιας (δήμων Μεσσαπίων-Ερετρίας-Κύμης/Αλιβερίου), πάνω στους πνεύμονες πρασίνου και στην καρδιά των διαδρόμων αποδημίας του νησιού.
Εάν γίνουν πράξη, όπως φαίνεται, ξεχνάμε πλήρως κυνηγετικά την Εύβοια όσον αφορά στα αποδημητικά.
Στο χωριό μου, ήδη δύο χρόνια πάνω απ' τα κεφάλια μας έχουμε 9 ανεμογεννήτριες, στα καμμένα του 2007. Το βουητό τους ακούγεται μέχρι την παραλία με νηνεμία.

Περιοχή
Αθήνα και ΑΡΤΑ
Όνομα
Θοδωρης
Για να δούμε ρε παιδιά τι θα δούμε...
Είμαι πολύ προβληματισμένος. Φοβάμαι πολύ το σημερινό υπουργό Περιβάλλοντος.
Επίσης βλέπω τις τελευταίες μέρες ένα "περιβαλλοντικό" κίνημα ας το πω διαμέσου μέσων και δημοσιογράφων προσκείμενων προς την κυβέρνηση, όπου εξυμνούνται ανεμογεννήτριες-αιολικά πάρκα (είδατε ονομασίες... αιολικό πάρκο να φέρνει στο μυαλό του πολίτη της πόλης/αποξενωμένου απ' τη φύση θετική σκέψη), τα οποία τα θεωρώ κίνδυνο-θάνατο για τη φύση συνολικά και όχι απλά για το κυνήγι.
Είμαι πολύ στεναχωρημένος τελευταία, καθώς μαθαίνω πως υπάρχουν σχέδια έτοιμα για δημιουργία αιολικών πάρκων στους ορεινούς όγκους της Εύβοιας (δήμων Μεσσαπίων-Ερετρίας-Κύμης/Αλιβερίου), πάνω στους πνεύμονες πρασίνου και στην καρδιά των διαδρόμων αποδημίας του νησιού.
Εάν γίνουν πράξη, όπως φαίνεται, ξεχνάμε πλήρως κυνηγετικά την Εύβοια όσον αφορά στα αποδημητικά.
Στο χωριό μου, ήδη δύο χρόνια πάνω απ' τα κεφάλια μας έχουμε 9 ανεμογεννήτριες, στα καμμένα του 2007. Το βουητό τους ακούγεται μέχρι την παραλία με νηνεμία.
Πόσο δίκιο έχεις.....τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει και εγώ σε διάφορες σελίδες που εξυμνούν τις ανεμογεννήτριες και να τονίζουν πόσο λανθασμένη είναι η άποψη αυτών που τις θεωρούν επιβλαβείς για το περιβάλλον. Επίσης κάπου γράφαμε ότι τα αιολικά πάρκα δεν ευθύνονται σχεδόν καθόλου για την αλλαγή διαδρομών τον αποδημιτηκών!!!

Αυτό το γαμημενο ρουφιανοκρατος της δεξιάς είναι σε πλήρη εξέλιξη.... κάποιους δεν τους αγγίζει ομως!
καποιος ανταγωνιστής τους έδωσε φαντάζομαι και μάλλον καλά έκανε γιατί ο αθέμιτος ανταγωνισμός δεν παλεύεται μάγκες. Δεν γίνεται κάποιος να είναι με άδειες (λεφτά) και όλα τιμολογημένα και ο άλλος πειρατής, στο τέλος κλείνει η κανονική επιχείρηση.

Περιοχή
γορτυνια - πετρουπολη
Όνομα
τακης
καποιος ανταγωνιστής τους έδωσε φαντάζομαι και μάλλον καλά έκανε γιατί ο αθέμιτος ανταγωνισμός δεν παλεύεται μάγκες. Δεν γίνεται κάποιος να είναι με άδειες (λεφτά) και όλα τιμολογημένα και ο άλλος πειρατής, στο τέλος κλείνει η κανονική επιχείρηση.
Πόλεμος είναι και ο μεγαλύτερος λαμογιος θα επικρατήσει!

Περιοχή
ΡΕΘΥΜΝΟ
Όνομα
ΣΤΡΑΤΟΣ
Εμενα με στεναχωρει το γεγονος οτι σε αυτη τη χωρα αν εισαι τιμιος ,ειλικρινης και κανεις κατι καλο....πεφτουνε σαν τα κορακια να σε φανε ζωντανο.... Δε λεω... ο ανταγωνισμος πρεπει να υπαρχει και ειναι προς συμφερον των καταναλωτων αλλα καποιοι μαλλον δε χορταινουν.... η πιτα ειναι μικρη και οσο παει μικραινει κι αλλο...αντε να δουμε ποιος θα βγει κερδισμενος...σιγουρα οχι εμεις που ασχολουμαστε με το κυνηγι...

Περιοχή
Xανιά
Όνομα
Βικτωρας
Οσο κλεινουν μαγαζια, τοσο ειναι εναντια στο συμφερον ολων. Και αυτος που χαιρεται γιατι εκλεισε το διπλα μαγαζι, δυστυχως δεν θα δει διαφορες στο τζιρο του και στο δικο του.

Αμα δεν βαλουν μυαλο να στρωσουν λιγο τις τιμες, και να καινοτομησουν λιγο αντι να προσφερουν το ιδιο προιον σε αλλο περιτυλιγμα, εδω θα μαστε και θα τα ξαναλεμε

δούλευε νόμιμα και το έκλεισαν? εγώ κατάλαβα ότι ήταν στην ζούλα. Αυτό που ξέρω ότι όπου υπάρχει καλό περιθώριο κέρδους τότε εμφανίζονται νέοι έμποροι να παρουν μερίδιο. Όπου δεν βγαίνει μεροκάματο αποσύρονται.

Όνομα
Ηλιας
Διαβάζω τους προλαλήσαντες και η εγώ δεν καταλαβαίνω τι μου γίνεται η δε πάμε καλά!!!!Είναι δυνατόν να παράγει ο οποιοσδήποτε εκρηκτικές ύλες (φυσίγγια) και να μην έχουν πιστοποίηση ασφαλείας. Μη γράφετε ανακρίβειες.Καθε κουτί φυσίγγια αναγράφει ένα κωδικό (lot)στο εσωτερικό χάρτινο τμήμα του που το πιστοποιεί ότι έχει ελεγχθεί και είναι ασφαλές κάτι σαν τράπεζα δοκιμών στα όπλα. Τώρα εάν ήταν φθηνός εάν ο γείτονας ήταν κακός εάν εμένα με βόλευε γιατί αγόραζα φθηνά τα ακούω βερεσέ. Στην Ελλάδα γενικά ότι δηλώσεις είσαι, είσαι μαϊμού γιατρός δε πειράζει να φας και κανέναν είσαι μαϊμού κατασκευαστής φυσιγγιων δεν πειράζει να σκάσει και κανένα στα μούτρα μας η κομπίνα να γίνεται

Περιοχή
Αθήνα
Τελικα, γνωριζουμε τι εγινε; Εκλεισε το μαγαζι;
Αφού δεν αναφέρονται ονόματα μπορεί κάποιος φίλος να μας πει τι μάρκας "μαϊμού" φυσίγγια πούλαγαν?
Μήπως "και καλά" Ισπανικά που πουλάει (τα original) ο Καλαντζάκος και σημειώνει "προσοχή στις ...μαιμούδες"?

Alex37

Moderator
Όνομα
Αλεξανδρος
Το μαγαζί λειτουργεί κανονικά. Από όσο μπορώ να γνωρίζω το θέμα υπήρξε με το λοτ της πυρίτιδας.
Δεν παιζει αυτο.Να κανει εισαγωγη βαρελια πυριτιδα χωρις lot!!Oταν σπας βαρελι σε μπουκαλια
εχεις θεμα.To μπουκαλι δεν εχει lot.Εκει γινεται η κομπλα παντα.Οι επισημες συσκευασιες των
εταιριων στο κιλο εχουν lot κανονικα,το χυμα ποτε.

Vasilis

Staff member
Περιοχή
Σλοβακία
Όνομα
Βασίλης
Δεν παιζει αυτο.Να κανει εισαγωγη βαρελια πυριτιδα χωρις lot!!Oταν σπας βαρελι σε μπουκαλια
εχεις θεμα.To μπουκαλι δεν εχει lot.Εκει γινεται η κομπλα παντα.Οι επισημες συσκευασιες των
εταιριων στο κιλο εχουν lot κανονικα,το χυμα ποτε.
Τι ακριβώς δεν παίζει; Αυτό που γράφεις δεν αναιρεί αυτό που γράφω. Ότι περιγράφεις έγινε λογικά...