Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ρε Τόλη! Από πού είσαι γιατί θα μας τρελάνεις εσύ!
Απο δραμα ειμαι φιλε μου το να παω πρωτη μερα να βαρεσω καμοα 6- 7 τρυγωνια καλα ειναι μετα δεν εχει το ιδιο παιχνιδι μη φανταστεις οτι τρελενομαι να τα ψαχνω κιωλας κανα μηνα πριν εαν τα βρω στα σρανταρ μεροι καλως μετα εχω τα σκυλια να βγαλω στα ορτυκια
 
Πόσα χρόνια έχεις να πιάσεις το όριο στα τρυγόνια? Αυτό σε πείραξε .sarcastic.
Μα δν με πείραξε κάτι πάνω σε αυτό!!
Αυτό που με πειράζει είναι η ΖΗΜΙΑ στην Αφρική.
Και εγώ προσωπικά στ'@.....μου αν μιώσουν ή όχι γιατί όριο στα Τρυγόνια δν έχω κάνει διότι τις παλιές καλές εποχές εγώ δν κυνηγούσα ακόμη...τώρα πλέον πάμε από το κακό στο χειρότερο κυνηγετικά......αλλά
καλό θα ήταν να μίνει ως έχει η κάρπωση.
 
Επιτροπές , γραμματείς , φαρισαίοι , και όλο το κακό συναπάντημα , το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η κονόμα , τόσα χρόνια που είμαι στον κυνηγητικό χώρο , πάντα εμείς οι κακή ελληνες κυνηγοί κάνουμε την μεγαλύτεροι οικολογική καταστροφή σε αυτό τον πλανήτη , και οι περιορισμοί , και οι απαγορεύσεις είναι πλέον σε κάθε κυνηγητική περίοδο σχεδόν στάνταρ , να μην πω λεπτομέρειες ,αλλά ο καθένας από εμάς ξέρει το τι αλλαξε στην περιοχή του , και γενικά στον τρόπο που θα κυνηγάμε . Και σχεδόν κάθε χρόνο η τιμημένη αύξηση της έκδοσης κυνηγητικής άδειας , και τα λαμο......α , η μεγαλοκαρχαριες αντί να είναι στο πλευρό μας , και να διεκδικούν παραπάνω πράγματα για εμάς , γιατί από την δικιά μας την τρέλα κονομάνε , κάθε χρόνο κοιτάν πως θα μας δαγκώσουν και αυτοί παραπάνω . Πτώση η τιμή του μολύβδου στις διεθνείς αγορές , αύξηση τα φυσίγγια στην Ελλάδα , άνοδο η τιμή του μολύβδου , διπλή αύξηση αυτοί . Οκ θα μου πείτε ρε φίλε χόμπι είναι και το χόμπι πληρώνετε , ναι και για τους Ευρωπαίους κυνηγούς χόμπι είναι , και σίγουρα το πληρώνουν και αυτοί ναι αλλά το γουστάρουν . Αν είμαι άδικος , και υπερβολικός ως προς τη σκέψη μου , ζητώ συγνώμη , όμως αυτό έχω καταλάβει τόσα χρόνια , απαγορευσης - περιορισμοί - προσωρινά κλεισίματα περιοχών ,που έγιναν μόνιμα ,και κανείς δεν μιλάει , για τα αιολικά πάρκα , κεραίες κινητής τηλ , φυτοφάρμακα , μεγάλες οδικές κεντρικές αρτηριες , που τα αρμόδια υπουργία , το μόνο που τους καίει είναι hippo . Οχι μολύβδινα σκάγια στους υδροβιοτοπους γιατί είναι βλαβερό για τη χλωρίδα και πανίδα του τόπου . Και τα φυτοφάρμακα που ρίχνουν τι είναι ? Και μην ακούω ότι οι ποσότητες που ρίχνουν είναι μικρές .very funny. η ότι τηρούνται τα όρια γιατί θα ξαναβάλω τα .very funny.. Νομίζω λοιπόν πως όλοι αυτοί η κατά τα άλλα έξυπνη , και ταυτόχρονα ευαίσθητη για τη φύση κύριοι , αν για μια , η και δυο χρονιές δεν βγουν αρκετές κυνηγητικές άδειες , θα, μας δουν πιο σοβαρά , πάντα ταπεινή αποψη .
 
Δεν καταλαβαίνω που το πας Τόλη.
Τα όρια είναι για να τα τηρούμε, όχι για να τα φτάνουμε. Επειδή εγώ ποτέ δε θα φτάσω το όριο των 8-10-12 τρυγονιων, πάει να πει ότι δεν με πειράζει να μειωθεί;
Όχι φίλε μου δεν πάει έτσι.
Οχι φιλε μου δε το καταλαβες καλα θελω να πω οτι δε θα βγαλεις αδεια για το τρυγωνι και μονο γτ δν ειναι και κανα θυραμα που το χουμε σε αφθονια και διαρκεια
 
Να έρθω κι εγώ; Κάνω και απορτ άμα λάχει χα χα
Τι γελάτε ρε! Βγάζω άδεια 26 συνεχόμενα χρόνια και μόνο μια φορά έχω κάνει όριο τρυγόνια. Το συνηθισμένο μου είναι 0 με 3 στην καλύτερη, πρώτη μέρα μιλάμε πάντα.... μετά άστα....
Γι'αυτό σας λεω, απορτ στον Τέλη και στα κέφια μπορεί να του φερμάρω και κάνα ορτυκάκι!
 
Όταν πιάσει φωτιά το σπίτι του γείτονα θα καεί και το δικό μας......το σκεπτικό..ο τόπος μου δεν έχει τρυγόνια άρα δεν με νοιάζει η απαγόρευση είναι λάθος, γιατί σηνερα είναι το τρυγόνι, αύριο θα είναι άλλο θύραμα, μεθαύριο άλλο.....σαφώς και πρέπει να βοηθήθει ενα θύραμα αν πραγματικά κινδυνεύει αλλά σε όλους τους τόπους που περνάει ή διαβιωνει....το να το βοηθήσεις στην Ελλάδα και στα γύρω κράτη να μην τρέχει τίποτα είναι άτοπο.
 
Τις επόμενες μέρες και ανάλογα την χρονιά ακόμα πιο εύκολα μπορείς να πιάσεις το όριο!
Ο κάμπος είναι άδειος από κόσμο και αν τα βρεις μαζεμένα κάνεις ''κηδεία''!
Ετσι ειναι αλλα αντε να τα βρεις που λουφαζουν εχω και τα σκυλακια να παω κανα ορτυκι εαν τα ξαναβρω ευχαριστως εαν τα επιτρεψουν φετος να τη στησω παλι ασε που εδω τα ντοπια ειναι λιγα τα υπολοιπα ειναι οτι φοβησμενο γλυτωσε απο βουλγαρια και στο πρωτο μπαμ κατευθειαν αποδημια στην αφρηκη που τα λυπουντε και τα σεβοντε αχαχαχαχαχαχαχαχα
 
Όταν πιάσει φωτιά το σπίτι του γείτονα θα καεί και το δικό μας......το σκεπτικό..ο τόπος μου δεν έχει τρυγόνια άρα δεν με νοιάζει η απαγόρευση είναι λάθος, γιατί σηνερα είναι το τρυγόνι, αύριο θα είναι άλλο θύραμα, μεθαύριο άλλο.....σαφώς και πρέπει να βοηθήθει ενα θύραμα αν πραγματικά κινδυνεύει αλλά σε όλους τους τόπους που περνάει ή διαβιωνει....το να το βοηθήσεις στην Ελλάδα και στα γύρω κράτη να μην τρέχει τίποτα είναι άτοπο.
Καθολου ατοπο φιλε με τα ατομα που ειναι στο τιμονι με τις ρεζερβες που στησανε γυρο γυρο τι περιμενεις
 
Όταν πιάσει φωτιά το σπίτι του γείτονα θα καεί και το δικό μας......το σκεπτικό..ο τόπος μου δεν έχει τρυγόνια άρα δεν με νοιάζει η απαγόρευση είναι λάθος, γιατί σηνερα είναι το τρυγόνι, αύριο θα είναι άλλο θύραμα, μεθαύριο άλλο.....σαφώς και πρέπει να βοηθήθει ενα θύραμα αν πραγματικά κινδυνεύει αλλά σε όλους τους τόπους που περνάει ή διαβιωνει....το να το βοηθήσεις στην Ελλάδα και στα γύρω κράτη να μην τρέχει τίποτα είναι άτοπο.
Έτσι όπως τα λες είναι Γιάννη. Λιγότερα τρυγόνια για την Ελλάδα σημαίνει περισσότερα για τους υπόλοιπους. Απλά κάποιες ΜΚΟ δικαιολογούν την ύπαρξη τους αρα και τα επιπλέον χρήματα που χρειάζονται.
 
Ούτε εγώ πιάνω πολλά τρυγόνια.. πέρσι πρέπει να έπιασα καμία 25 άρια όλα κι όλα....αλλά πιστεύω ότι το κυνήγι τους σου χαρίζει πολυ ωραίες τουφεκιές-στιγμες.... Έτσι κι αλλιώς αν δε διαμαρτυρόμαστε δε θα μας αφήσουν ούτε τσίχλες να κυνηγάμε στο τελος...
 
Έτσι όπως τα λες είναι Γιάννη. Λιγότερα τρυγόνια για την Ελλάδα σημαίνει περισσότερα για τους υπόλοιπους. Απλά κάποιες ΜΚΟ δικαιολογούν την ύπαρξη τους αρα και τα επιπλέον χρήματα που χρειάζονται.
Με αυτα τα παραπανω χρηματα μπωρουνε να πανε και στα βαλκανια να τα προστατεψουνε διπλα μας ειναι
 
Με αυτα τα παραπανω χρηματα μπωρουνε να πανε και στα βαλκανια να τα προστατεψουνε διπλα μας ειναι
Σενάρια μπορώ να σκεφτώ διάφορα. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν οι ίδιοι που τωρα είναι μέλη των μκο και «παλεύουν» για τα πουλιά αργότερα να έχουν τις δικές τους ρεζέρβες και να βγάζουν φράγκα. Αν θες να πουλήσεις ένα προϊόν και δεν υπάρχει ζήτηση τότε ένας τρόπος είναι να την δημιουργήσεις εσυ την ανάγκη για ζήτηση...
 
Σενάρια μπορώ να σκεφτώ διάφορα. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν οι ίδιοι που τωρα είναι μέλη των μκο και «παλεύουν» για τα πουλιά αργότερα να έχουν τις δικές τους ρεζέρβες και να βγάζουν φράγκα. Αν θες να πουλήσεις ένα προϊόν και δεν υπάρχει ζήτηση τότε ένας τρόπος είναι να την δημιουργήσεις εσυ την ανάγκη για ζήτηση...
Να το κρατήσουμε αυτό που είπες Βασίλη γιατί το βλέπω σαν πιθανό σενάριο στα επόμενα χρόνια...
 
Το να μην κυνηγαμε ενα θηραμα το καταλαβαινω, γιατι και μας εδω πχ τα υδροβια ειναι πρακτικα απαγορευμενα. Αυτο τι σημαινει, οτι οι οποιες απαγορευσεις θα πρπει να με βρισκουν συμφωνο; Δεν παει ετσι, οταν αρχισουν οι απαγορευσεις μπορει να χτυπησουν και τη δικη μας πορτα. Καλο ειναι να μη σκεφτομαστε εγωιστικα λοιπον
 
Οχι φιλε μου δε το καταλαβες καλα θελω να πω οτι δε θα βγαλεις αδεια για το τρυγωνι και μονο γτ δν ειναι και κανα θυραμα που το χουμε σε αφθονια και διαρκεια
Η μόνη μου αντίδραση είναι να κρεμάσω το όπλο και να τους στερήσω τα 110€ που θα μου έπαιρναν για να μου λενε, ναι ξέρεις εμείς δίνουμε μάχες απ' το 1990, αλλά.......
Δεν είναι τυχαίο ότι πλέον είναι 160.000 οι άδειες από 300 κάποτε.
Άμα γινόταν μαζικά αυτό και έβγαιναν φέτος 10.000 άδειες θα έβλεπαν τη γλύκα.
Και τονίζω, όχι άδεια=κρέμασμα το όπλο στο τζάκι. ;)
 
Η μόνη μου αντίδραση είναι να κρεμάσω το όπλο και να τους στερήσω τα 110€ που θα μου έπαιρναν για να μου λενε, ναι ξέρεις εμείς δίνουμε μάχες απ' το 1990, αλλά.......
Δεν είναι τυχαίο ότι πλέον είναι 160.000 οι άδειες από 300 κάποτε.
Άμα γινόταν μαζικά αυτό και έβγαιναν φέτος 10.000 άδειες θα έβλεπαν τη γλύκα.
Και τονίζω, όχι άδεια=κρέμασμα το όπλο στο τζάκι. ;)
Ετσι φιλε αλλα πρεπει ολοι μαζι να το κανουμε ασ κανουμε λιγο υπομονη και μερικους μηνες
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top