Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μήπως θα μπορούσες να μας παραθέσεις αυτές τις μελέτες??? Η κάποιο λινκ που να παραπέμπει σε αυτές???

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=covid+19+vaccinated+people

H πιο αξιοπιστη βάση μελετών που υπάρχει με αναγνώριση από την διεθνή ιατρική κοινότητα. Αν γνωρίζεις πως διαβάζουμε τις μελέτες αυτές θα βρείς πολλά ενδιαφέροντα πράγματα που συμβαίνουν στην ιατρική όσο εμείς ασχολούμαστε με το blog της Κυρα Νίτσας και τους δημοσιογράφους του Newsbomb αλλά και τις θεωρίες του Βελόπουλου!

Eδώ για παράδειγμα https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32947988/ μπορείς να δείς μια μελέτη στην Ιταλία που έδειξε ότι οι εμβολιασμένοι για γρίπη στην Ιταλία είχαν καλύτερη κλινική εικόνα όταν νόσησαν από Covid σε σχέση με αυτούς που δεν είχαν εμβολιαστεί για γρίπη.

Conclusions: In the Italian population, the coverage rate of the influenza vaccination in people aged 65 and over is associated with a reduced spread and a less severe clinical expression of COVID-19. This finding warrants ad hoc studies to investigate the role of influenza vaccination in preventing the spread of COVID-19.
 
Last edited:
Γιώργο, με εκπλήσσεις! Αν δεν μπορούσαν να επιβληθούν οι απόψεις, τότε προς τι η προπαγάνδα και η συστηματική πλύση εγκεφάλου:
Η προπαγάνδα φίλε Σπύρο δεν πιάνει σε όλους!
Από αυτά που ακούς να μην πιστεύεις τίποτα. Πρώτα θα τα επιβεβαιώνεις μόνος σου από πολλές μεριές... και μετά θα τα βάζεις στα υπόψιν ότι μπορεί και να ισχύουν!!! Αν έστω και κάτι λίγο δεν κολλάει σε όσα μαθαίνεις ή θα το διευκρινίζεις αν μπορείς, αλλιώς μούφα η "είδηση" :)
Έχει γεμίσει ο τόπος προφήτες ...
 
Από αυτά που ακούς να μην πιστεύεις τίποτα.
Συμφωνώ...πως αυτά που γράφονται στο διαδίκτυο και λέγονται στην τηλεόραση....με τίτλους του στύλ...."Φλέγεται η Αττική"..."Κόκκινος συναγερμός"...."Βουλιάζει η Ελλάδα στο 4ο Κύμα"....κτλ κτλ.... είναι πλέον γελοία και έχουν αρχίσει να έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα στον κόσμο που τα διαβάζει αλλά και τα ακούει!

Προσωπικά πλέον με εκνευρίζουν...και θεωρώ ότι η δημοσιογραφία στην χώρα μας είναι πολύ χαμηλού επιπέδου!
 
Όσο κι αν θέλουμε να παραβλέψουμε την "αρνητικότητα", αυτή ισούται πάντα με τη "θετικότητα", και μας χτυπάει καταπρόσωπο με την πραγματικότητά της. Απλά, στην εποχή της αναλγησίας, "θετικό" ονομάσαμε το ευχάριστο, αυτό δηλαδή που δεν μας πονάει, αφού, αισθητήριο όργανο, έχουμε μόνο για τον πόνο και μόνον αυτός είναι πραγματικός.

Κάθε σύστημα, στο σύνολό του, βρίσκεται σε ηρεμία και ισορροπία. Αυτό μόνο ένας εξωτερικός παρατηρητής μπορεί να το θεωρήσει.
Εκείνος που θεωρεί ότι βρίσκεται στη "θετική" μεριά του συνόλου, τα βλέπει "θετικά" και έτσι τα ονομάζει.
Εκείνος που θεωρεί ότι βρίσκεται στην "αρνητική" μεριά, τα βλέπει "αρνητικά" και έτσι τα ονομάζει.
Το σύνολο των "θετικών" και των "αρνητικών" πραγμάτων μέσα σε ένα σύστημα, ισούται πάντα με το μηδέν, και αυτό σημαίνει ότι το σύστημα, για έναν εξωτερικό πάντα παρατηρητή, βρίσκεται σε ισορροπία και ηρεμία. Το σημαντικό όμως για όλα τα μέρη ενός συνόλου, είναι εσωτερικά να επικρατεί δικαιοσύνη, η οποία φέρνει την εσωτερική ισορροπία.
Η άποψη του ενός, είναι χρήσιμη για τον άλλο, έτσι ώστε, όλοι, να μπορούν να θεωρούν το όλον. Καταμερισμός στη θεώρηση του κόσμου δεν μπορεί να υφίσταται.

Οι χαρακτηρισμοί πλέον δεν με πτοούν, διότι είναι αδύνατο να αλλάξει ο χαρακτήρας ενός ανθρώπου. Ούτε και οι προσωπικές επιθέσεις με θίγουν, διότι, από προσωπικότητα, δεν έχει μείνει και κάτι για να θιγεί. Εκείνο στο οποίο αποσκοπώ, είναι να καταρρίψω την εξουσία της χαζοχαρούμενης θετικότητας και της αβάσιμης αισιοδοξίας (Μεναγακισμός), οι οποίες έχουν κυριαρχήσει στο δημόσιο λόγο, και, μέσω του δια-λόγου και της συ-ζήτησης, να δούμε όλοι το όλον μέσα από τις απόψεις των άλλων. Είναι όντως μια δύσκολη και άχαρη δουλειά, αλλά, όταν βλέπω τα φιτίλια μου να ανάβουν ουσιαστικές συζητήσεις προς αυτήν την κατεύθυνση, αυτή είναι και η αμοιβή μου. ;)
 
Γιάννη όπως πας, θα κατηγορηθείς για αγκιτάτορας! Γιώργο, το αίτημα για ελεύθερα Μέσα της εποχής του Έβερτ, δε συνοδεύτηκε και από ελευθερία πληροφόρησης! Οπότε το από πολλές μεριές που προτείνεις, παραμένει μετέωρο!
 
Όσο κι αν θέλουμε να παραβλέψουμε την "αρνητικότητα", αυτή ισούται πάντα με τη "θετικότητα", και μας χτυπάει καταπρόσωπο με την πραγματικότητά της. Απλά, στην εποχή της αναλγησίας, "θετικό" ονομάσαμε το ευχάριστο, αυτό δηλαδή που δεν μας πονάει, αφού, αισθητήριο όργανο, έχουμε μόνο για τον πόνο και μόνον αυτός είναι πραγματικός.

Κάθε σύστημα, στο σύνολό του, βρίσκεται σε ηρεμία και ισορροπία. Αυτό μόνο ένας εξωτερικός παρατηρητής μπορεί να το θεωρήσει.
Εκείνος που θεωρεί ότι βρίσκεται στη "θετική" μεριά του συνόλου, τα βλέπει "θετικά" και έτσι τα ονομάζει.
Εκείνος που θεωρεί ότι βρίσκεται στην "αρνητική" μεριά, τα βλέπει "αρνητικά" και έτσι τα ονομάζει.
Το σύνολο των "θετικών" και των "αρνητικών" πραγμάτων μέσα σε ένα σύστημα, ισούται πάντα με το μηδέν, και αυτό σημαίνει ότι το σύστημα, για έναν εξωτερικό πάντα παρατηρητή, βρίσκεται σε ισορροπία και ηρεμία. Το σημαντικό όμως για όλα τα μέρη ενός συνόλου, είναι εσωτερικά να επικρατεί δικαιοσύνη, η οποία φέρνει την εσωτερική ισορροπία.
Η άποψη του ενός, είναι χρήσιμη για τον άλλο, έτσι ώστε, όλοι, να μπορούν να θεωρούν το όλον. Καταμερισμός στη θεώρηση του κόσμου δεν μπορεί να υφίσταται.

Οι χαρακτηρισμοί πλέον δεν με πτοούν, διότι είναι αδύνατο να αλλάξει ο χαρακτήρας ενός ανθρώπου. Ούτε και οι προσωπικές επιθέσεις με θίγουν, διότι, από προσωπικότητα, δεν έχει μείνει και κάτι για να θιγεί. Εκείνο στο οποίο αποσκοπώ, είναι να καταρρίψω την εξουσία της χαζοχαρούμενης θετικότητας και της αβάσιμης αισιοδοξίας (Μεναγακισμός), οι οποίες έχουν κυριαρχήσει στο δημόσιο λόγο, και, μέσω του δια-λόγου και της συ-ζήτησης, να δούμε όλοι το όλον μέσα από τις απόψεις των άλλων. Είναι όντως μια δύσκολη και άχαρη δουλειά, αλλά, όταν βλέπω τα φιτίλια μου να ανάβουν ουσιαστικές συζητήσεις προς αυτήν την κατεύθυνση, αυτή είναι και η αμοιβή μου. ;)
Τώρα απομένει πλέον να πεις ότι πιστεύεις και στον ελεϋθερο έρωτα.:)
 
Μήπως θα μπορούσες να μας παραθέσεις αυτές τις μελέτες??? Η κάποιο λινκ που να παραπέμπει σε αυτές???
Τι να τα κανεις???Αφου ετσι ειπαν στην τηλεοταση...
Αποκλειεται να μας λενε ψεματα...Δεν υπαρχει τετοια περιπτωση..Αδυνατω να την δεχτω...
 
Τι να τα κανεις???Αφου ετσι ειπαν στην τηλεοταση...
Αποκλειεται να μας λενε ψεματα...Δεν υπαρχει τετοια περιπτωση..Αδυνατω να την δεχτω...
Δίκιο έχεις.....δεν το σκέφτηκα....όντως στην τηλεόραση δεν λένε ψέματα...εμείς είμαστε καχύποπτοι!!
 
Ποσοι απο εσας που γραφεται κατεβατα καθαρησατε τον τοπο σας μαζη με τον κ.συλλογο η με λεφτα δηκα σας....ποσοι ρηξατε τροφι ...ποσοι καταγγηλαν αυθερεσιες σε δαση και βαλτους...ποσοι καθαρησαν χωματερες. ....για αυτο τα βαζω με αυτους που λενε το κυνηγι χομπι....ειναι ο τροπος ζωης μας παλεψτε για αυτον αν ο συλλογο σας ειναι ανενεργος καντε το με 5/10 φιλους σας....παλεψτε για τα δικαιωμα σας να ζειτε κοντα στην φυση
 
Γιάννη όπως πας, θα κατηγορηθείς για αγκιτάτορας! Γιώργο, το αίτημα για ελεύθερα Μέσα της εποχής του Έβερτ, δε συνοδεύτηκε και από ελευθερία πληροφόρησης! Οπότε το από πολλές μεριές που προτείνεις, παραμένει μετέωρο!
Για να πάρεις απόφαση τι θα κάνεις ανάλογα τι είναι αυτό που θέλεις, ψάχνεις και ρωτάς εκεί που πρέπει, δεν ρωτάς τα μέσα! π.χ. Θέλεις να διαλέξεις αυτοκίνητο; δεν θα ρωτήσεις τη θεία μου! που γράφει στα "μέσα". :p
Θα δεις τι σου κάνει, πόσα διαθέτεις, τι επιδόσεις σου αρκούν κ.λ.π. από εκεί που υπάρχουν αυτά τα στοιχεία ... δεν θα σου πουν τα "μέσα" τι θα πάρεις και αν θα πάρεις!!! ... έχουμε φτάσει για όλα να ενημερωνόμαστε είτε μας ενδιαφέρει είτε όχι από καλοθελητές ... χωρίς να έχουμε ρωτήσει τίποτα.
Για εμένα όποιος με ενημερώνει για θέμα που δεν ρώτησα κάνει προπαγάνδα. :D
 
Για να πάρεις απόφαση τι θα κάνεις ανάλογα τι είναι αυτό που θέλεις, ψάχνεις και ρωτάς εκεί που πρέπει, δεν ρωτάς τα μέσα! π.χ. Θέλεις να διαλέξεις αυτοκίνητο; δεν θα ρωτήσεις τη θεία μου! που γράφει στα "μέσα". :p
Θα δεις τι σου κάνει, πόσα διαθέτεις, τι επιδόσεις σου αρκούν κ.λ.π. από εκεί που υπάρχουν αυτά τα στοιχεία ... δεν θα σου πουν τα "μέσα" τι θα πάρεις και αν θα πάρεις!!! ... έχουμε φτάσει για όλα να ενημερωνόμαστε είτε μας ενδιαφέρει είτε όχι από καλοθελητές ... χωρίς να έχουμε ρωτήσει τίποτα.
Για εμένα όποιος με ενημερώνει για θέμα που δεν ρώτησα κάνει προπαγάνδα. :D
Γιώργο, δεν μπορώ να συνεχίσω άλλο, πραγματικά εξουθενώθηκα! Σημερα έκανα, όσα post κάνω σε ένα μήνα! Θέλω πραγματικά να ζητήσω συγγνώμη από τον Tzak(Ιάκωβο) αν ήμουν αγενής! Στην τρυφερή ηλικία των 60 χρόνων που βρισκόμαστε δεν είμαστε....για πολλές συγκινήσεις!
 
Γιώργο, δεν μπορώ να συνεχίσω άλλο, πραγματικά εξουθενώθηκα! Σημερα έκανα, όσα post κάνω σε ένα μήνα! Θέλω πραγματικά να ζητήσω συγγνώμη από τον Tzak(Ιάκωβο) αν ήμουν αγενής! Στην τρυφερή ηλικία των 60 χρόνων που βρισκόμαστε δεν είμαστε....για πολλές συγκινήσεις!
Πραγματικά δεν ήθελα να στρεσάρω κανέναν...:)
Κυνηγετικές ειδήσεις είναι το θέμα και εδώ και μήνες το έχουμε κάνει ...
Για να βρεις κυνηγετική είδηση (αληθινή και κυνηγετική όχι προφητεία) ψάχνεις ανάμεσα σε πολλά άσχετα ... :)
 
Εκείνο στο οποίο αποσκοπώ, είναι να καταρρίψω την εξουσία της χαζοχαρούμενης θετικότητας και της αβάσιμης αισιοδοξίας (Μεναγακισμός), οι οποίες έχουν κυριαρχήσει στο δημόσιο λόγο, και, μέσω του δια-λόγου και της συ-ζήτησης, να δούμε όλοι το όλον μέσα από τις απόψεις των άλλων. Είναι όντως μια δύσκολη και άχαρη δουλειά, αλλά, όταν βλέπω τα φιτίλια μου να ανάβουν ουσιαστικές συζητήσεις προς αυτήν την κατεύθυνση, αυτή είναι και η αμοιβή μου. ;)
Την θετικότητα, έστω και χαζοχαρούμενη και την αισιοδοξία, έστω και αβάσιμη θέλω να μου πεις που την είδες ... γιατί εγώ δεν τις έχω δει πουθενά και σε κανέναν στο μέρος που μένω.
Όλοι ελπίζουν για το καλύτερο και προετοιμάζονται για το χειρότερο.

Αν μιλάς για τηλεόραση και ειδήσεις έχω να δω κανένα εξάμηνο (μπορεί να περισσότερο) ...
Αν μιλάς για συζητήσεις περί επικαιρότητας, όλοι ενημερώνονται από το facebook, "το έχουν ψάξει" και τα ξέρουν όλα, οπότε δεν τίθεται θέμα διαλόγου όταν κάτι το γράφει το facebook :) (Μιλάω για δικές μου συζητήσεις με γνωστούς και συναδέλφους - νέους ως επί το πλείστων)

Τεχνολογική αφασία, παντογνωσία και εφαρμογή της αρχής της ήσσονος προσπάθειας !!!
Αυτές είναι οι αρχές του δημόσιου λόγου συνεπικουρούμενες από τους γνωστούς και μη εξαιρετέους τρόπους και μέσα πειθούς.
 
To σίγουρο είναι ότι όσοι επιλέξουν να μην εμβολιαστούν θα έχουν κάποια δυσκολία σε διάφορους τομείς. Σίγουρα στα ταξίδια και στις μετακινήσεις.

Για την κυβέρνηση αλλά και για την ΕΕ στο σύνολο της το διαβατήριο για την ελευθερία είναι ο εμβολιασμός και μονό. Θεωρώ βέβαιο ότι τους εμβολιασμένους δεν μπορεί πλέον κανείς να τους σταματήσει από μια ομαλή καθημερινότητα.

Σήμερα άκουγα τον Γιεραπετρίτη να λέει ότι τους εμβολιασμένους δεν μπορούμε να τους περιορίσουμε και οφείλουμε να τους δώσουμε πίσω την "ελευθερία" τους.

Θεωρώ λοιπόν....ότι και θα κυνηγίσουμε τον χειμώνα....αλλά και ότι θα έχουμε μια πιο εύκολη καθημερινότητα όσοι από εμάς επέλεξαν να εμβολιαστούν.

Περισσότεροι από 4.000.000 Έλληνες έχουν πλήρως εμβολιαστεί!

Σε ότι αφορά την απορία σου..πόσοι εμβολιασμένοι θα αρρωστήσουν.....οι νεότερες μελέτες έδειξαν ότι περίπου ένα 5% των εμβολιασμένων νοσεί...αλλά και όσοι νοσούν έχουν περισσότερο από 40% χαμηλότερο ιικό φορτίο σε σχέση με τους ανεμβολίαστους....καθώς και δεν χρίζουν νοσηλείας αφού έχουν ήπια συμπτώματα.

Στην Ελλάδα τα χθεσινά νούμερα στις ΜΕΘ έδειξαν ότι οι 168 διασωληνωμένοι ανα την επικράτεια είναι όλοι ανεμβολίαστοι.

Αυτά γνωρίζω!
Δηλαδή ο Δημοκράτης Γεραπετριτης και τα υπόλοιπα λαμόγια της Βουλής θα αποφασίσει ποιος θα είναι ελεύθερος και ποιος οχι;Δεν θα υποχρεώσουν την κοινωνία να εμβολιαστεί άμεσα θα βάλουν άλλους πχ εργοδοσία να το κάνουν έμμεσα,η δημοκρατία και το σύνταγμα αυτής της χώρας είναι αλά καρτ .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top