Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Επιτελους, ας ηρεμησουμε λιγακι..
Δε βγηκε η ρυθμιστικη, δε μας ενημερωνουν, δεν κανουν τιποτα, γκρινια, γκρινια, γκρινια......
Ας ειμαστε ρεαλιστες... Και η ρυθμιστικη θα βγει στην ωρα της και θα κυνηγησουμε εφετος και δεν πιστευω οτι θα κοπει τιποτα.
Οι εισηγησεις και επιστημονικες μελετες εχουν παει στους καθ υλην αρμοδιους.
Αυτα που επρεπε να γινουν, εχουν γινει..
Ας εχουμε λιγο υπομονη..
Αλλα θα πρεπει να φοβομαστε... Ακουμε, διαβαζουμε, βλεπουμε... Το χτικιο μας ξαναχτυπαει την πορτα....
 
Ρε σύντροφοι....

Σταματήστε την γκρίνια και τα σενάρια!

Χαλαρώστε λίγο... εκεί λίγο μετά τις 20/7 θα έχουμε νεότερα όπως κάθε χρονιά.
Επιτελους, ας ηρεμησουμε λιγακι..
Ας ειμαστε ρεαλιστες...
Ας εχουμε λιγο υπομονη..
Αλλα θα πρεπει να φοβομαστε...
Είχα κάτι μέρες που ένιωθα μια ένταση και αναρωτιόμουν: Πότε θα αρχίσει το χαλαρωτικό μασάζ;

Και πάνω που θα έγραφα «Μην ανησυχείτε αδέρφια! όπου να ‘ναι θα έρθει ο Overload να μας αναπληρώσει με υπομονή και να μας εμβολιάσει με ισχυρές δόσεις ελπίδας. Έχουμε Νέο κύμα εμπαιγμού μπροστά μας, αυταρχισμού, εκφοβισμού και παραλογισμού», να τος ο Αλέξης (Overload), με το γνώριμο ορθολογισμό του και τον καθησυχαστικό του λόγο, με τα χέρια του γεμάτα δώρα ομόνοιας και ειρήνης, να μας προετοιμάσει για το κυνηγετικό επέκεινα.

Και, μιας και το μέλλον και το παρελθόν, δεν είναι παρά παιχνίδια της ίδιας μας της φαντασίας, ας πάρουμε μια γεύση από το μέλλον:

Ποιος εγγυάται ότι δεν θα χάσουμε όλο το 2021-2022-2023 μέχρι να βγει όχι απλά εμβόλιο, αλλά ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ εμβόλιο ? Κανένας.
Υπομονή λοιπόν αδέρφια! Ζωή είναι – θα περάσει.
t0817.gif


@Overload
Φέτος να δώσεις και σε μας κανένα Πρόζακ, και κανένα άλλο χρήσιμο χαπάκι, γαλάζιας κατά προτίμηση απόχρωσης. Τώρα με το Φαγοπότι 2.0, μην τα πετάξεις όλα σε κανένα πηγάδι!...
 
Έχω υπέροχα νέα.
Μην αγχώνεστε για την ρυθμιστική.
Ο πρόεδρος κανόνισε να επιτρέπονται τα πάντα σε άπειρες ποσότητες.
Απλά δεν θα μπορούμε να βγούμε από το σπίτι. :)
 
Είχα κάτι μέρες που ένιωθα μια ένταση και αναρωτιόμουν: Πότε θα αρχίσει το χαλαρωτικό μασάζ;

Και πάνω που θα έγραφα «Μην ανησυχείτε αδέρφια! όπου να ‘ναι θα έρθει ο Overload να μας αναπληρώσει με υπομονή και να μας εμβολιάσει με ισχυρές δόσεις ελπίδας. Έχουμε Νέο κύμα εμπαιγμού μπροστά μας, αυταρχισμού, εκφοβισμού και παραλογισμού», να τος ο Αλέξης (Overload), με το γνώριμο ορθολογισμό του και τον καθησυχαστικό του λόγο, με τα χέρια του γεμάτα δώρα ομόνοιας και ειρήνης, να μας προετοιμάσει για το κυνηγετικό επέκεινα.

Και, μιας και το μέλλον και το παρελθόν, δεν είναι παρά παιχνίδια της ίδιας μας της φαντασίας, ας πάρουμε μια γεύση από το μέλλον:
















Υπομονή λοιπόν αδέρφια! Ζωή είναι – θα περάσει.
t0817.gif


@Overload
Φέτος να δώσεις και σε μας κανένα Πρόζακ, και κανένα άλλο χρήσιμο χαπάκι, γαλάζιας κατά προτίμηση απόχρωσης. Τώρα με το Φαγοπότι 2.0, μην τα πετάξεις όλα σε κανένα πηγάδι!...
Χωρις ελπιδα και ονειρα για το αυριο ο ανθρωπος δεν ζει τουλαχηστον εγω.....αλοιμονο αν κοψουμε και αυτα
 
Στη ζωη μας υπηρχαν και θα υπαρχουν παντα δυο βασικες αποψεις:
Υπαρχει το θετικο και το μη θετικο.
Οι αισιοδοξοι και οι μη αισιοδοξοι.
Οι μαχητες και οι μη μαχητες..
Οι αρνητες και οι μη αρνητες.
Οι πιστευοντες και οι μη πιστευοντες.
Οι μπολιασμενοι και οι μη μπολιασμενοι.
κλπ, κλπ, κλπ.........
Οι ολες αποψεις ειναι σεβαστες..
Απλα, κανενας δεν εχει το δικαιωμα να επιβαλλει στον αλλον την αποψη του.....
 
Χωρις ελπιδα και ονειρα για το αυριο ο ανθρωπος δεν ζει τουλαχηστον εγω.....αλοιμονο αν κοψουμε και αυτα

Στη ζωη μας υπηρχαν και θα υπαρχουν παντα δυο βασικες αποψεις:
Υπαρχει το θετικο και το μη θετικο.
Οι αισιοδοξοι και οι μη αισιοδοξοι.
Οι μαχητες και οι μη μαχητες..
Οι αρνητες και οι μη αρνητες.
Οι πιστευοντες και οι μη πιστευοντες.
Οι μπολιασμενοι και οι μη μπολιασμενοι.
κλπ, κλπ, κλπ.........
Οι ολες αποψεις ειναι σεβαστες..
Απλα, κανενας δεν εχει το δικαιωμα να επιβαλλει στον αλλον την αποψη του.....

Αυτό ακριβώς!

Αλλίμονο αν καθόμασταν να κλαίμε πάνω από το χυμένο γάλα!

Είμαι και παραμένω αισιόδοξος...και χωρίς "πολιτικές" σκοπιμότητες που κάποιοι προσπαθούν ατέχνως να μου προσάψουν! Όσοι με ξέρουν δια ζώσης...και όσοι έχουν κυνηγίσει μαζί μου....ξέρουν πολύ καλά ποιός είμαι...τι είμαι...και τι πρεσβεύω!

ΥΓ: @Μονήρης χαράς το κουράγιο σου...να μαζέψεις όσα μάζεψες! Είναι σίγουρο ότι αν έδειχνες τον ίδιο ζήλο και την ίδια μεθοδικότητα σε άλλους τομείς....θα είχες μεγαλύτερο όφελος!
 
Καλή η προσπάθεια άμβλυνσης των αντιθέσεων, αλλά τι άποψη να επιβάλεις και σε ποιόν, αν δε διαθέτεις αληθινή Εξουσία;
Οι απόψεις δεν επιβάλλονται, αλλά διαμορφώνονται με την γνώση και την επεξεργασία όλων των δεδομένων. Η δε επεξεργασία των δεδομένων πραγματοποιείται με την παράθεση λογικών επιχειρημάτων που προέρχονται από τη γνώση και την εμπειρία.
Η εξουσία επίσης στις δημοκρατίες δεν είναι προνόμιο ενός (ενός ανδρός αρχή) αλλά μοιράζεται θεσμοθετημένα σε περισσότερους θεσμούς (νομοθετική, δικαστική, εκτελεστική, ανεξάρτητες αρχές κ.λ.π.)
Οι ηγέτες που προσπαθούν να καπελώσουν τις υπόλοιπες εξουσίες, ανεξάρτητα αν τα καταφέρνουν ή όχι δεν είναι δημοκράτες, το ίδιο φυσικά ισχύει και για τους πολίτες. Τελικά ότι ιδεολογία και αν λέει ο κάθε ένας μας ότι υποστηρίζει, τελικά όλοι μας την μόνη ιδεολογία που υπηρετούμε είναι μόνο ο χαρακτήρας μας ... (σκεφτείτε τον χαρακτήρα του συμφεροντολόγου πόσο δημοκράτης μπορεί να είναι! το ίδιο ο άκρατος εγωιστής, ο σελέμης, ο μυθομανής, ο εξουσιομανής, ο ξερόλας, ο εκ γενετής παράγων! κ.λ.π.)
 
Στη ζωη μας υπηρχαν και θα υπαρχουν παντα δυο βασικες αποψεις:
Υπαρχει το θετικο και το μη θετικο.
Οι αισιοδοξοι και οι μη αισιοδοξοι.
Οι μαχητες και οι μη μαχητες..
Οι αρνητες και οι μη αρνητες.
Οι πιστευοντες και οι μη πιστευοντες.
Οι μπολιασμενοι και οι μη μπολιασμενοι.
κλπ, κλπ, κλπ.........
Οι ολες αποψεις ειναι σεβαστες..
Απλα, κανενας δεν εχει το δικαιωμα να επιβαλλει στον αλλον την αποψη του.....
Η μεγαλη μου αγωνια φιλε ειναι μην καταφερουν και επερθει διχονοια μεταξυ του κοσμου
Ειδικα στον ελληνισμο ηταν παντα το σαρακι που τον ετρωγε και δεν αρκει να ξυπνησει ενας τετοιος εφιαλτης ξανα
Ολα τα κακα που μας βρηκαν ηταν παντα λογο της διχονοιας
 
Καλημέρα σε όλους,

Το τι θα κάνει ο καθένας με την άδεια του είναι προσωπικό θέμα.

Σε ότι αφορά τον Οκτώβριο και τις φιμολογίες......ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ούτε μια στο μύριο να υπάρξει οριζόντιο lockdown. Τελειώσαμε με αυτά.

Έχουν ήδη εμβολιαστεί 4.000.000 Έλληνες και άλλα 5.000.000 έχουν κάνει την 1η δόση ενώ περισσότεροι απο 400.000 έχουν νοσήσει. Πώς θα κλείσει ξανά η χώρα? Με ποιά δικαιολογία?? Πως θα κρατηθούν οι εμβολιασμένοι μακρία από τις εργασίες τους και μέσα στα σπίτια τους?

Ας σταματήσουμε να αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια. Δεν κάνουν καλό σε κανέναν!
Απλή η απάντηση , όποιος δεν έχει κάνει τρίτη δόση μέσα ,κάτσε να δούμε και πόσοι εμβολιασμενοι θα νοσήσουν .Άσε που από νομό σε άλλον το βλέπω χλωμό,είδη ο Βορίδης κάτι είπε για από νομό σε νομό.
 
Οι απόψεις δεν επιβάλλονται, αλλά διαμορφώνονται με την γνώση και την επεξεργασία όλων των δεδομένων. Η δε επεξεργασία των δεδομένων πραγματοποιείται με την παράθεση λογικών επιχειρημάτων που προέρχονται από τη γνώση και την εμπειρία.
Η εξουσία επίσης στις δημοκρατίες δεν είναι προνόμιο ενός (ενός ανδρός αρχή) αλλά μοιράζεται θεσμοθετημένα σε περισσότερους θεσμούς (νομοθετική, δικαστική, εκτελεστική, ανεξάρτητες αρχές κ.λ.π.)
Οι ηγέτες που προσπαθούν να καπελώσουν τις υπόλοιπες εξουσίες, ανεξάρτητα αν τα καταφέρνουν ή όχι δεν είναι δημοκράτες, το ίδιο φυσικά ισχύει και για τους πολίτες. Τελικά ότι ιδεολογία και αν λέει ο κάθε ένας μας ότι υποστηρίζει, τελικά όλοι μας την μόνη ιδεολογία που υπηρετούμε είναι μόνο ο χαρακτήρας μας ... (σκεφτείτε τον χαρακτήρα του συμφεροντολόγου πόσο δημοκράτης μπορεί να είναι! το ίδιο ο άκρατος εγωιστής, ο σελέμης, ο μυθομανής, ο εξουσιομανής, ο ξερόλας, ο εκ γενετής παράγων! κ.λ.π.)
Ε, όχι φίλε μου! Αυτή ακριβώς την προσπάθεια αποπροσανατολισμού,κατέκρινα.Εμείς μπορεί να συζητάμε και έντονα,εκείνο όμως που ενδιαφέρει είναι ο Άλλος που κάθεται με τη χαντζάρα από πάνω και...ΧΡΑΑΠ κόβει κάθε συζήτηση!Και φυσικά το πρόβλημα δεν είναι η αντίθεση εμβολιασμένος-ανεμβολίαστος, αλλά οι συνταγματικά κατοχυρωμένες ελευθερίες που καταλύονται.Και σε όποιον σηκώνει αδιάφορα τους ώμους γιατί το θέμα δεν τον αγγίζει, να του πω ότι αν αύριο του χτυπήσουν την πόρτα για κάτι που τον αφορά, αλλά αφήνει παγερά αδιάφορους τους άλλους, μη ρωτήσει για ποιον ήρθαν!
 
Οι απόψεις δεν επιβάλλονται, αλλά διαμορφώνονται με την γνώση και την επεξεργασία όλων των δεδομένων. Η δε επεξεργασία των δεδομένων πραγματοποιείται με την παράθεση λογικών επιχειρημάτων που προέρχονται από τη γνώση και την εμπειρία.
Η εξουσία επίσης στις δημοκρατίες δεν είναι προνόμιο ενός (ενός ανδρός αρχή) αλλά μοιράζεται θεσμοθετημένα σε περισσότερους θεσμούς (νομοθετική, δικαστική, εκτελεστική, ανεξάρτητες αρχές κ.λ.π.)
Οι ηγέτες που προσπαθούν να καπελώσουν τις υπόλοιπες εξουσίες, ανεξάρτητα αν τα καταφέρνουν ή όχι δεν είναι δημοκράτες, το ίδιο φυσικά ισχύει και για τους πολίτες. Τελικά ότι ιδεολογία και αν λέει ο κάθε ένας μας ότι υποστηρίζει, τελικά όλοι μας την μόνη ιδεολογία που υπηρετούμε είναι μόνο ο χαρακτήρας μας ... (σκεφτείτε τον χαρακτήρα του συμφεροντολόγου πόσο δημοκράτης μπορεί να είναι! το ίδιο ο άκρατος εγωιστής, ο σελέμης, ο μυθομανής, ο εξουσιομανής, ο ξερόλας, ο εκ γενετής παράγων! κ.λ.π.)
Εσύ καλά τα λες ,έλα μου όμως που εδώ εμείς ως κυνηγοί βιώσαμε ακριβώς το αντίθετο .Απαγόρευσαν το κυνήγι χωρίς δεδομένα ,χωρίς επιχειρήματα ,χωρίς μελέτες χωρίς τίποτα ,που ήταν η νομοθεσία ;που ήταν η δικαστική αρχή ;που ήταν οι εκτελεστικές αρχές .Εδώ να μου πεις πληρώνουμε ΕΝΦΙΑ και μπήκαμε σε μνημόνια με το έτσι θέλω στο κυνήγι θα κολλούσαν .
 
Το Σύνταγμα η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη όσο και εάν προσπαθούν να την διαστρεβλώσουν ,οποίος δεν θέλει να κάνει εμβόλιο δεν κάνει ,τέλος για εμένα, και είναι δικαίωμα του να μην εμβολιαστεί όσο δικαίωμα μου είναι να εμβολιαστω.
 
Απλή η απάντηση , όποιος δεν έχει κάνει τρίτη δόση μέσα ,κάτσε να δούμε και πόσοι εμβολιασμενοι θα νοσήσουν .Άσε που από νομό σε άλλον το βλέπω χλωμό,είδη ο Βορίδης κάτι είπε για από νομό σε νομό.

To σίγουρο είναι ότι όσοι επιλέξουν να μην εμβολιαστούν θα έχουν κάποια δυσκολία σε διάφορους τομείς. Σίγουρα στα ταξίδια και στις μετακινήσεις.

Για την κυβέρνηση αλλά και για την ΕΕ στο σύνολο της το διαβατήριο για την ελευθερία είναι ο εμβολιασμός και μονό. Θεωρώ βέβαιο ότι τους εμβολιασμένους δεν μπορεί πλέον κανείς να τους σταματήσει από μια ομαλή καθημερινότητα.

Σήμερα άκουγα τον Γιεραπετρίτη να λέει ότι τους εμβολιασμένους δεν μπορούμε να τους περιορίσουμε και οφείλουμε να τους δώσουμε πίσω την "ελευθερία" τους.

Θεωρώ λοιπόν....ότι και θα κυνηγίσουμε τον χειμώνα....αλλά και ότι θα έχουμε μια πιο εύκολη καθημερινότητα όσοι από εμάς επέλεξαν να εμβολιαστούν.

Περισσότεροι από 4.000.000 Έλληνες έχουν πλήρως εμβολιαστεί!

Σε ότι αφορά την απορία σου..πόσοι εμβολιασμένοι θα αρρωστήσουν.....οι νεότερες μελέτες έδειξαν ότι περίπου ένα 5% των εμβολιασμένων νοσεί...αλλά και όσοι νοσούν έχουν περισσότερο από 40% χαμηλότερο ιικό φορτίο σε σχέση με τους ανεμβολίαστους....καθώς και δεν χρίζουν νοσηλείας αφού έχουν ήπια συμπτώματα.

Στην Ελλάδα τα χθεσινά νούμερα στις ΜΕΘ έδειξαν ότι οι 168 διασωληνωμένοι ανα την επικράτεια είναι όλοι ανεμβολίαστοι.

Αυτά γνωρίζω!
 
Ε, όχι φίλε μου! Αυτή ακριβώς την προσπάθεια αποπροσανατολισμού,κατέκρινα.Εμείς μπορεί να συζητάμε και έντονα,εκείνο όμως που ενδιαφέρει είναι ο Άλλος που κάθεται με τη χαντζάρα από πάνω και...ΧΡΑΑΠ κόβει κάθε συζήτηση!Και φυσικά το πρόβλημα δεν είναι η αντίθεση εμβολιασμένος-ανεμβολίαστος, αλλά οι συνταγματικά κατοχυρωμένες ελευθερίες που καταλύονται.Και σε όποιον σηκώνει αδιάφορα τους ώμους γιατί το θέμα δεν τον αγγίζει, να του πω ότι αν αύριο του χτυπήσουν την πόρτα για κάτι που τον αφορά, αλλά αφήνει παγερά αδιάφορους τους άλλους, μη ρωτήσει για ποιον ήρθαν!
Εσύ καλά τα λες ,έλα μου όμως που εδώ εμείς ως κυνηγοί βιώσαμε ακριβώς το αντίθετο .Απαγόρευσαν το κυνήγι χωρίς δεδομένα ,χωρίς επιχειρήματα ,χωρίς μελέτες χωρίς τίποτα ,που ήταν η νομοθεσία ;που ήταν η δικαστική αρχή ;που ήταν οι εκτελεστικές αρχές .Εδώ να μου πεις πληρώνουμε ΕΝΦΙΑ και μπήκαμε σε μνημόνια με το έτσι θέλω στο κυνήγι θα κολλούσαν .

Ξαναδιαβάστε την πρόταση του Σπύρου για την οποία έκανα τη διευκρίνιση...
Οι απόψεις δεν επιβάλλονται! ... μπορεί να σου επιβάλουν να κάνεις πράγματα που δεν θέλεις αλλά η άποψή σου δεν αλλάζει επειδή σου ασκούν εξουσία.
Αν αισθάνεστε ότι μπορεί όποιος σας ασκεί εξουσία, να αλλάζει και την άποψή σας, σε εμένα δεν συμβαίνει έτσι! ... αν δεν με πείσει με λογικά επιχειρήματα η άποψή μου δεν αλλάζει ... :)
 
οι νεότερες μελέτες έδειξαν ότι περίπου ένα 5% των εμβολιασμένων νοσεί...αλλά και όσοι νοσούν έχουν περισσότερο από 40% χαμηλότερο ιικό φορτίο σε σχέση με τους ανεμβολίαστους....καθώς και δεν χρίζουν νοσηλείας αφού έχουν ήπια συμπτώματα.
Μήπως θα μπορούσες να μας παραθέσεις αυτές τις μελέτες??? Η κάποιο λινκ που να παραπέμπει σε αυτές???
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top