Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κυνηγετική παιδεία και σεβασμός στο θήραμα και στην φύση. Πιστεύετε υπάρχει στην χώρα μας;
Λευτέρη καλημέρα, η παιδεία είτε είναι κυνηγετική, είτε οδηγική, είτε ποδοσφαιρική, είτε επαγγελματική, είτε γενικά ως πολίτες με σεβασμό στις ελευθερίες και τα δικαιώματα των άλλων, στην χώρα μας ατονεί.
Το πρόβλημα έχει πολλές αιτίες, που στο τέλος όλες μαζί συντείνουν να μην γίνεται αντιληπτό ότι τα δικαιώματά μας απορρέουν από τις υποχρεώσεις μας.
Μια εικόνα από την χθεσινή μου βόλτα στους πευκώνες της περιοχής που δείχνει τον σεβασμό μας στην φύση...DSC03154.JPG
 
Λευτέρη καλημέρα, η παιδεία είτε είναι κυνηγετική, είτε οδηγική, είτε ποδοσφαιρική, είτε επαγγελματική, είτε γενικά ως πολίτες με σεβασμό στις ελευθερίες και τα δικαιώματα των άλλων, στην χώρα μας ατονεί.
Το πρόβλημα έχει πολλές αιτίες, που στο τέλος όλες μαζί συντείνουν να μην γίνεται αντιληπτό ότι τα δικαιώματά μας απορρέουν από τις υποχρεώσεις μας.
Μια εικόνα από την χθεσινή μου βόλτα στους πευκώνες της περιοχής που δείχνει τον σεβασμό μας στην φύση...View attachment 24575
απο χωραφακια γηνανε οικοπεδακιαααα ;)
 
Το κυριο προβλημα ως προς την παιδεια προς το θηραμα και με αμεσο αντικτυπο στην κυνηγετικη μας παιδεια δηλαδη σεβασμο ως προς τον συναδερφο ως προς τον αγροτη κλπ προερχεται απο τα μεσα και ειδικα το φεισμπουκ
Δημιουργει ανταγωνισμο και οχι υγιειες ανταγωνισμο
Εχει χαθει σε πολλους το βγαινω για μενα και να χαρω την εξορμηση μου και εχει αντικατασταθει απο το βγαινω για τους αλλους για να δειξω και για να παρω λαικ
Σε βαθμο που σε πολλους εχει καταντησει αγχος!!!
Συγνωμη αλλα να το χ...... για κυνηγι αμα βγαινω για αυτο
Να τα κανω συγκρισεις σε βαθμο που αντι να ωφελει να με καταστρεφει ως προς την απολαυση που εισπρατω βγαινοντας δεν ειναι παιδεια
Απο αυτο εχει γεννηθει και ηνπεποιθηση που οδηγει στην παρανομια που λεει ´´αν δεν το παρω εγω θα το παρει αλλος!!!
Πεποιθηση που οδηγει σε σπασιμο οριων σε παρανομες μεθοδους σε καταστροφες σε κλεψιματα θηραματων καρπων κλπ σε αντιζηλειες στο βουνο και μπαμπεσικες πρακτικες που αναιρουν τους αγραφους νομους του κυνηγιου
Και δυστυχως ολο και περισσοτεροι τα ιοθετουν αυτα γιατι το να μην σε κανει μειοψηφια και αυτοματα σε κανει και λογο για κριτικη τοσο αρνητικη οσο και απαξιωτικη απο τους πολλους!
Το κυνηγι ειναι ανθρωπινη αναγκη και συνεχεια
Και ως τετοια πρεπει να περιεχει αυτοκριτικη
Το αξιζεις αυτο το θηραμα που πηρες;
Το χαρηκες οπως το πηρες;
Εισπραξες την ευχαριστηση του κυνηγιου του;
Παλεψες να το παρεις;
Κουραστικες;
Γιατι ακομη και η τάπεινη τσιχλα κυνηγιεται με κουραση και παιδεια
Το να μαθεις καρτερια το να γινεις καλος σκοπευτικα το να προβλεπεις τα περασματα τον καιρο , το να μαθεις να την περπατας κλπ ειναι υγιειες κυνηγι
Το κυνηγι ειναι υγεια και περιλαμβανει αξιες που σε ξεχωριζουν ως ανθρωπο
Οταν δεν τα χουμε αυτα και καταντα αγχος καλητερα να ασχοληθεις με κατι αλλο
Οι παλιοι ελεγαν πολλες βλακειες αλλα ελεγαν και σωστα πραματα
Ενα απο αυτα ηταν
Το ανθρωπο τον βλεπεις στο μεθυσι του και στο κυνηγι του
Εκει βγαζει τον αληθινο του εαυτο γιατι αγνοει οτι τον βλεπουν πολλοι και νομιζει οτι ειναι μονος
Εγω θα πω και στο οδηγημα του!!!

Για το περιβαλλον τωρα δυστυχως ανεξαρτητα του κυνηγιου η παιδεια ειναι εντελως ανυπαρκτη απο τον ανθρωπο
Ειδικα απο αυτους που αισχροκερδουν στο ονομα του ταχα ως περιβαλλοντιστες και απο τους ανθρωπους που δεν εχουν με την φυση καμια επαφη
Αλλα και απο τους κατοικους των χωριων επειδη ζουν εκει και νομιζουν οτι τους ανηκει
Νομιζουν οτι ειναι κατι ανεξιτηλο αλλα δεν ειναι ετσι
Μπαζα σκουπιδια κλπ ολα στην πλησιεστερη χαραδρα
Μονο που παλια η χαραδρα αυτη προσφερε νερο και ετσι την σεβονταν
Προσφερε προστασια και ετσι την αγαπουσαν
Τωρα πια ειναι απλα φυσικο περιβαλλον
Ας τα ριξουμε εκει ποιος θα τα δει και ποιος θα τα βρει
Ας κτισουμε ανεξελεκτα ας καψουμε ας βαλουμε ανεμογεννητριες και φωτοβολταικα παντου
Ενα καλο που εφερε ο κορονοιος ειναι οτι ξυπνησε μεσα στο ανθρωπο η αναγκη να βγει εξω
Να φυγει απο τις καφετεριες κλπ
Ελπιζω οταν θα φυγει ολο αυτο πρωτα Ο Θεος να εχουν πραγματικα αγαπησει και εκτιμησει οτι η φυση ειναι αν θελετε το σπιτι μας!!!!
Η ελευθερια μας!!!
Δεν πετας σπιτι σου τα μπαζα!
Μην τα πετας ουτε στην φυση

καλη μερα να χετε ολοι με υγεια
Ελπιζω μεσα απο τα πολλα που εγραψα να δουμε ολοι τα λαθη μας
Και αν δεν θεωρουμε οτι τα κανουμε εμεις ας τα δειξουμε στον κυκλο μας
Ας χαθει μια ´´φιλιά´´ αλλα να κυνηγαμε και να ζουμε με αξιοπρεπεια

αν ο φιλος σας πετα σκουπιδια μαζεψτε τα εσεις μπροστα του!!!
Αν σας κλεψουν το θηραμα πειτε του ενα χαλαλι σου φιλε αφου δεν αξιος να το παρεις μονος σου
Καντε ενα βήμα μπροστα γιατι ολο πισω παμε!
Εγω αυτο προσπαθω να κανω
Ειναι δυσκολο
Αλλα οταν ξαπλωνω πριν το κυνηγι ανυπομονω να σηκωστω για να φυγω και οταν ερχομαι νιωθω ωραια που βγηκα!
Και ας ειναι καποιες φορες μηδεν η καρπωση
Εαν δεν βρηκα φταιω εγω και εαν δεν το πηρα απλα με νικησε!
Ας γινουνε καλυτεροι για εμας
 
μονο ο οκαδε φωναξε απαντησε κατι εκανε στο τελος της γραφης...
απαντησε και στην φιλοζωο κατα την ιδια βεβαια για τα απαραδεκτα που ειπε κατα των κυνηγων.

παραιτηση κσε... ομοσπονδιων τωρα ...και εκλογη απο τη βαση.
η ηλεκτρονικα η με την θεωρηση αδειων να ψηφιζουν ολοι!!!!!!!
Σιγα μην παραιτηθουν αυτοι εχουν βυδοθι στην καρεκλα με ουπα 6αρια
 
Το κυριο προβλημα ως προς την παιδεια προς το θηραμα και με αμεσο αντικτυπο στην κυνηγετικη μας παιδεια δηλαδη σεβασμο ως προς τον συναδερφο ως προς τον αγροτη κλπ προερχεται απο τα μεσα και ειδικα το φεισμπουκ
Δημιουργει ανταγωνισμο και οχι υγιειες ανταγωνισμο
Εχει χαθει σε πολλους το βγαινω για μενα και να χαρω την εξορμηση μου και εχει αντικατασταθει απο το βγαινω για τους αλλους για να δειξω και για να παρω λαικ
Σε βαθμο που σε πολλους εχει καταντησει αγχος!!!
Συγνωμη αλλα να το χ...... για κυνηγι αμα βγαινω για αυτο
Να τα κανω συγκρισεις σε βαθμο που αντι να ωφελει να με καταστρεφει ως προς την απολαυση που εισπρατω βγαινοντας δεν ειναι παιδεια
Απο αυτο εχει γεννηθει και ηνπεποιθηση που οδηγει στην παρανομια που λεει ´´αν δεν το παρω εγω θα το παρει αλλος!!!
Πεποιθηση που οδηγει σε σπασιμο οριων σε παρανομες μεθοδους σε καταστροφες σε κλεψιματα θηραματων καρπων κλπ σε αντιζηλειες στο βουνο και μπαμπεσικες πρακτικες που αναιρουν τους αγραφους νομους του κυνηγιου
Και δυστυχως ολο και περισσοτεροι τα ιοθετουν αυτα γιατι το να μην σε κανει μειοψηφια και αυτοματα σε κανει και λογο για κριτικη τοσο αρνητικη οσο και απαξιωτικη απο τους πολλους!
Το κυνηγι ειναι ανθρωπινη αναγκη και συνεχεια
Και ως τετοια πρεπει να περιεχει αυτοκριτικη
Το αξιζεις αυτο το θηραμα που πηρες;
Το χαρηκες οπως το πηρες;
Εισπραξες την ευχαριστηση του κυνηγιου του;
Παλεψες να το παρεις;
Κουραστικες;
Γιατι ακομη και η τάπεινη τσιχλα κυνηγιεται με κουραση και παιδεια
Το να μαθεις καρτερια το να γινεις καλος σκοπευτικα το να προβλεπεις τα περασματα τον καιρο , το να μαθεις να την περπατας κλπ ειναι υγιειες κυνηγι
Το κυνηγι ειναι υγεια και περιλαμβανει αξιες που σε ξεχωριζουν ως ανθρωπο
Οταν δεν τα χουμε αυτα και καταντα αγχος καλητερα να ασχοληθεις με κατι αλλο
Οι παλιοι ελεγαν πολλες βλακειες αλλα ελεγαν και σωστα πραματα
Ενα απο αυτα ηταν
Το ανθρωπο τον βλεπεις στο μεθυσι του και στο κυνηγι του
Εκει βγαζει τον αληθινο του εαυτο γιατι αγνοει οτι τον βλεπουν πολλοι και νομιζει οτι ειναι μονος
Εγω θα πω και στο οδηγημα του!!!

Για το περιβαλλον τωρα δυστυχως ανεξαρτητα του κυνηγιου η παιδεια ειναι εντελως ανυπαρκτη απο τον ανθρωπο
Ειδικα απο αυτους που αισχροκερδουν στο ονομα του ταχα ως περιβαλλοντιστες και απο τους ανθρωπους που δεν εχουν με την φυση καμια επαφη
Αλλα και απο τους κατοικους των χωριων επειδη ζουν εκει και νομιζουν οτι τους ανηκει
Νομιζουν οτι ειναι κατι ανεξιτηλο αλλα δεν ειναι ετσι
Μπαζα σκουπιδια κλπ ολα στην πλησιεστερη χαραδρα
Μονο που παλια η χαραδρα αυτη προσφερε νερο και ετσι την σεβονταν
Προσφερε προστασια και ετσι την αγαπουσαν
Τωρα πια ειναι απλα φυσικο περιβαλλον
Ας τα ριξουμε εκει ποιος θα τα δει και ποιος θα τα βρει
Ας κτισουμε ανεξελεκτα ας καψουμε ας βαλουμε ανεμογεννητριες και φωτοβολταικα παντου
Ενα καλο που εφερε ο κορονοιος ειναι οτι ξυπνησε μεσα στο ανθρωπο η αναγκη να βγει εξω
Να φυγει απο τις καφετεριες κλπ
Ελπιζω οταν θα φυγει ολο αυτο πρωτα Ο Θεος να εχουν πραγματικα αγαπησει και εκτιμησει οτι η φυση ειναι αν θελετε το σπιτι μας!!!!
Η ελευθερια μας!!!
Δεν πετας σπιτι σου τα μπαζα!
Μην τα πετας ουτε στην φυση

καλη μερα να χετε ολοι με υγεια
Ελπιζω μεσα απο τα πολλα που εγραψα να δουμε ολοι τα λαθη μας
Και αν δεν θεωρουμε οτι τα κανουμε εμεις ας τα δειξουμε στον κυκλο μας
Ας χαθει μια ´´φιλιά´´ αλλα να κυνηγαμε και να ζουμε με αξιοπρεπεια

αν ο φιλος σας πετα σκουπιδια μαζεψτε τα εσεις μπροστα του!!!
Αν σας κλεψουν το θηραμα πειτε του ενα χαλαλι σου φιλε αφου δεν αξιος να το παρεις μονος σου
Καντε ενα βήμα μπροστα γιατι ολο πισω παμε!
Εγω αυτο προσπαθω να κανω
Ειναι δυσκολο
Αλλα οταν ξαπλωνω πριν το κυνηγι ανυπομονω να σηκωστω για να φυγω και οταν ερχομαι νιωθω ωραια που βγηκα!
Και ας ειναι καποιες φορες μηδεν η καρπωση
Εαν δεν βρηκα φταιω εγω και εαν δεν το πηρα απλα με νικησε!
Ας γινουνε καλυτεροι για εμας
Πολύ σωστός, δυστυχώς εμείς οι ίδιοι ξεφτίλισαμε το κυνήγι στον βωμό του like και του εγώ μας.
 
Κυνηγετική παιδεία και σεβασμός στο θήραμα και στην φύση. Πιστεύετε υπάρχει στην χώρα μας;
Λιγότερο από το 50% αυτων που ασχολούνται , και πολύ λεω, έχει την στοιχειώδη παιδεία και τον απαιτούμενο σεβασμό. Αυτά που έχουν δει τα μάτια μου αυτό μου αποδεικνυουν. Ευχαριστώ τον πατέρα μου που με έβαλε στην σωστή τροχιά από πολύ μικρο.
 
Λιγότερο από το 50% αυτων που ασχολούνται , και πολύ λεω, έχει την στοιχειώδη παιδεία και τον απαιτούμενο σεβασμό. Αυτά που έχουν δει τα μάτια μου αυτό μου αποδεικνυουν. Ευχαριστώ τον πατέρα μου που με έβαλε στην σωστή τροχιά από πολύ μικρο.
Δημήτρη 50% είναι ίσως μεγάλο ποσοστό! Αλλά και 20% να είναι (ένας στους πέντε) η ζημιά γίνεται ...
Φυσικά το ποσοστό αυτό αφορά την έλλειψη παιδείας γενικά. Αυτός που δεν έχει παιδεία (του αρέσει να γράφει στα @...@ τα δικαιώματα των άλλων προκειμένου να "εξυπηρετηθεί") αν γίνει κυνηγός θα βλάπτει με τη στάση του και την συμπεριφορά του τους κυνηγούς και τη φύση, αν γίνει οδηγός θα βλάπτει την κυκλοφορία και την ασφάλεια, αν γίνει γιατρός (χμμμ!!!!...) αν γίνει αθλητικός παράγοντας (...), αν γίνει πολιτικός :eek: .
Αυτά...
 
Last edited:
Και που να σου πω που έχουν πάρει όλα τα νερά από τα βουνά και τα έχουν βάλει σε σωλήνες... ελεύθερο καθαρό νερό στη φύση γιόκ ...
και γι' αυτό φταίνε οι κυνηγοί!!!
Εγώ δεν ελπίζω σε τίποτα όλα με διάφορες αιτίες και αφορμές μέχρι και τα πιο απλά θα γίνουν ελεγχόμενα και δεν είναι συνωμοσιολογια αυτό είναι γεγονός
Πολλά πράγματα αν τα ακούγαμε δέκα χρόνια πριν θα λέγαμε αποκλείεται και τώρα τα ζούμε
 
Εγώ δεν ελπίζω σε τίποτα όλα με διάφορες αιτίες και αφορμές μέχρι και τα πιο απλά θα γίνουν ελεγχόμενα και δεν είναι συνωμοσιολογια αυτό είναι γεγονός
Πολλά πράγματα αν τα ακούγαμε δέκα χρόνια πριν θα λέγαμε αποκλείεται και τώρα τα ζούμε
Με τη υγεσεια που εχουμε μονο κλησμα δεν μας εχουν κανει..
 
Εγώ δεν ελπίζω σε τίποτα όλα με διάφορες αιτίες και αφορμές μέχρι και τα πιο απλά θα γίνουν ελεγχόμενα και δεν είναι συνωμοσιολογια αυτό είναι γεγονός
Πολλά πράγματα αν τα ακούγαμε δέκα χρόνια πριν θα λέγαμε αποκλείεται και τώρα τα ζούμε

Αφού ζούμε στη χώρα που παίζουν όλοι εναντίων όλων!!! ...
... φυσικά και δεν γίνεται να γίνουν ελεγχόμενα, γιατί κάθε έλεγχος απαιτεί οργάνωση και δεν είμαστε για τέτοια... :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top