Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Χωρίς να σχολιάσω αν είναι σωστά τα σχόλια η λάθος, νομίζω ότι ρουφιανεύουμε τους εαυτούς μας χωρίς στοιχεία και δεν βοηθάει. Μην αναφέρεται στοιχεία δεν θα θεωρηθούν αληθή
 
Χωρίς να σχολιάσω αν είναι σωστά τα σχόλια η λάθος, νομίζω ότι ρουφιανεύουμε τους εαυτούς μας χωρίς στοιχεία και δεν βοηθάει. Μην αναφέρεται στοιχεία δεν θα θεωρηθούν αληθή
Τι στοιχεία ρε φιλε? Εδώ ανέβαζαν φωτογραφίες με γουρούνια σε όλη την απαγόρευση. Εδω στην περιοχή τους μόνους που έγραψαν γουρουναδες ηταν γιατί πήγαιναν σαν να μην συμβαίνει τιποτα. Αυτο το τελευταίο δεν θα το κατεκρινα αλλά ακόμη και χωρίς θηροφυλακη ο σωστός κυνηγός τηρεί τον νόμο και δεν βγαίνει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ενώ πρέπει να βγει 3 την εβδομάδα.
 
Τι στοιχεία ρε φιλε? Εδώ ανέβαζαν φωτογραφίες με γουρούνια σε όλη την απαγόρευση. Εδω στην περιοχή τους μόνους που έγραψαν γουρουναδες ηταν γιατί πήγαιναν σαν να μην συμβαίνει τιποτα. Αυτο το τελευταίο δεν θα το κατεκρινα αλλά ακόμη και χωρίς θηροφυλακη ο σωστός κυνηγός τηρεί τον νόμο και δεν βγαίνει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ενώ πρέπει να βγει 3 την εβδομάδα.
Το κωμικοτραγικό είναι ότι σε αυτές τίς μεγάλες παρέες πάτησε στην αρχή ο Χαρδαλιάς για να αναστηλει το κυνήγι .
 
Ντροπη μεγαλη του κυνηγιτηκου κοσμου...ρουφιανοι του κουλι....μεγαλητεροι λαθροθηρες απο τους γουρουναδες δεν υπαρχουν...ΑΙΣΧΟΣ
Σεβομαι την αγανακτηση σου....αλλα μη μας τσουβαλιαζεις ολους.....ή συγκεκριμενοποιησε το λαθροθηρες..
 
Χωρια από αυτό χτυπάνε και άλλα θηράματα η κάνω λάθος.. που δεν κάνω.
Δεν νομίζω να υπάρχει γουρουνας που να σηκώσει οπλο σε άλλο θήραμα εκτός από γουρουνι......
Όταν τελείωνε το γουρουνι καποιοι απο αυτους μπορεί να πηγαιναν για κανα τσιχλοκοτσυφο,μόνο κ μόνο για να μην κάθονται σε "αδράνεια" αφου τα υπόλοιπα κυνήγια συνεχίζονταν.....

ΥΓ Εφόσον γεννάνε τώρα οι αγριοχοιροι είμαι εντελώς αντίθετος για το κυνήγι τους ακόμα κ αν ο πλυθησμος τους βρίσκεται σε πολυ υψηλά επίπεδα.........
 
Δεν νομίζω να υπάρχει γουρουνας που να σηκώσει οπλο σε άλλο θήραμα εκτός από γουρουνι......
Όταν τελείωνε το γουρουνι καποιοι απο αυτους μπορεί να πηγαιναν για κανα τσιχλοκοτσυφο,μόνο κ μόνο για να μην κάθονται σε "αδράνεια" αφου τα υπόλοιπα κυνήγια συνεχίζονταν.....

ΥΓ Εφόσον γεννάνε τώρα οι αγριοχοιροι είμαι εντελώς αντίθετος για το κυνήγι τους ακόμα κ αν ο πλυθησμος τους βρίσκεται σε πολυ υψηλά επίπεδα.........
Χαχα το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις δλδ αν βρουν έναν λαγό ένα ζαρκάδι δεν θα τόν χτυπήσουν συνάδελφε δεν τους τσουβαλιαζω όλους αλλά δυστυχώς οι πλειοψηφία τό κάνει.
 
Σεβομαι την αγανακτηση σου....αλλα μη μας τσουβαλιαζεις ολους.....ή συγκεκριμενοποιησε το λαθροθηρες..
Εχεις δικιο συγνωμη ....το τσουβαλιασμα σε ολλους ειναι λαθος μου ...αφου κυνηγας γουρουνια ξερης καλητερα απο εμενα τι γινεται....ευτηχως οχι απο ολλες της ομαδες αλλα απο της περισσοτερες
 
Νικος Κραλης
Γιώργο Αραμπατζή ακόμα δεν έχετε καταλάβει πως αντιμετωπίζετε μια ολόκληρη ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΗ ατζέντα απαξίωσης των ΚΟ …έκπτωσης…διάλυσης που εκπορεύεται κατευθείαν από το Μαξίμου και το ΥΠΕΚΑ. Φάνηκε με την διάθεση του Χδακη να μη δει το προεδρειο. Ξεκινήσατε να βγάζετε τα μάτια σας μόνοι σας με την ΗΛΙΘΙΑ πρόταση ΑΥΤΟΑΚΡΩΤΗΡΙΑΣΜΟΥ για τα όπλα. Και ακολούθησε μια ατέλειωτη σειρά φάπες και σφαλιάρες…το τρελόχαρτο…τα κυνηγομαγαζα…η σήμανση των όπλων…τα μολύβδινα σκάγια …το κλείσιμο του κυνηγιού…εσύ στο καραούλι…και συνεχίζεται με το νομοσχέδιο για στείρωση όλων των σκύλων και των κυνηγόσκυλων…που πάλι εκπορεύεται από το Μαξίμου. Τι άλλο περιμενετε πια για να σηκώσετε τους τόνους?????? Και τι βγήκες να πεις??? Τις ανακολουθίες της κυβέρνησης για τα γουρούνια? Τις ξέρουμε. Ποια είναι η θέση της ΚΣΕ για τη διαχείριση των γουρουνιών εκτός σαιζόν? Ραβδωτό? Διόπτρες? Καρτέρι με δόλωμα? Επιλεκτική θήρευση αρσενικών? Αυτά δε πρότεινε η ευρωπαϊκή επιτροπή? Και η ΚΣΕ? Ακόμα φοβάται τον ίσκιο της …και φοβάται να πει τα πράγματα με το όνομα τους? Το θέμα Γιώργο που βασανίζει όλο το κόσμο είναι τα σκυλιά μας….όχι τα γουρούνια εκτός σαιζόν. Συνέλθετε…ξυπνήστε …είναι πια αργά!!!!!αποχώρησα γιατί διαφώνησα ριζικά σε σημαντικότατα θέματα [όπως αυτά τον όπλων]και για αρκετά ακόμη θέματα. Δεν θα μπορούσα για κανένα λόγο να είμαι στο σημερινό προεδρείο, υπο τις παρούσες καταστάσεις διαμορφωμένες με τον αφελή τρόπο που όλοι γνωρίζουμε[ καραούλια , κατέβασμα βίντεο νόμου στειρώσεων κλπ] . Πιστεύω πως σήμερα οι παραιτήσεις όλου του εκλεγόμενου ΔΣ είναι μονόδρομος. Η ΚΣΕ παραπαίει, απογοήτευσε και φθίνει οικονομικά . Η παραίτηση και οι εκλογές χωρίς τους ίδιους υποψήφιους είναι η μόνη αξιοπρεπής εξέλιξη. Για να ξαναβρεί την αξιοπρέπεια της και την αξία της στη συνείδηση των κυνηγών που εκπροσωπεί.΄΄
+1000%...και καποιος με αξιοπρεπια .RESPECT.
 
Χαχα το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις δλδ αν βρουν έναν λαγό ένα ζαρκάδι δεν θα τόν χτυπήσουν συνάδελφε δεν τους τσουβαλιαζω όλους αλλά δυστυχώς οι πλειοψηφία τό κάνει.
Ο λαγός άλλοτε έπεφτε η περιοδος του μαζί με το γουρουνι κ οκ....
Αλλά με τι θα του έριχναν με μονοβολα κ δράμια?
βασικά δεν νομίζω κ να ασχολιοντουσαν....

Όσο αφορά το ζαρκαδι εδώ φιλε μιλάμε για λαθροθηρες κ οχι απλά "γουρουναδες"
Για αυτό κ όπως λες κ εσυ δεν πρεπει να μπαίνουν όλοι στο ίδιο τσουβαλι....
 
Εχεις δικιο συγνωμη ....το τσουβαλιασμα σε ολλους ειναι λαθος μου ...αφου κυνηγας γουρουνια ξερης καλητερα απο εμενα τι γινεται....ευτηχως οχι απο ολλες της ομαδες αλλα απο της περισσοτερες
Ηλια σε ευχαριστω....
 
Χαχα το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις δλδ αν βρουν έναν λαγό ένα ζαρκάδι δεν θα τόν χτυπήσουν συνάδελφε δεν τους τσουβαλιαζω όλους αλλά δυστυχώς οι πλειοψηφία τό κάνει.
Yπαρχει γουρουνας-λαγας που εχει φτυσει αιμα πληρωνοντας ενα σκασμο λεφτα για να φτιαξει σκυλια
πανω στο θηραμα που κυνηγα χωρις μπερδεματα και ιδιαιτεροτητες,που να σηκωνει οπλο σε κατι αλλο
ενω τα σκυλια του ειναι σε αναζητηση η καταδιωξη?Το μαζευτηκαμε 7-8 και αμολησαμε σκυλια με
τσοκανακια και οτι βγει πεφτει λεγεται ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ απο καραπ@υτσαριο μπουλουκι συναδελφε.
 
Last edited:
Yπαρχει γουρουνας-λαγας που εχει φτυσει αιμα πληρωνοντας ενα σκασμο λεφτα για να φτιαξει σκυλια
πανω στο θηραμα που κυνηγα χωρις μπερδεματα και ιδιαιτεροτητες,που να σηκωνει οπλο σε κατι αλλο
ενω τα σκυλια του ειναι σε αναζητηση η καταδιωξη?Το μαζευτικαμε 7-8 και αμολησαμε σκυλια με
τσοκανακια και οτι βγει πεφτει λεγεται ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ απο καραπ@υτσαριο μπουλουκι συναδελφε.
Οπως τα λεει ο Αλεξ.....εχει δικιο....δεν χαλαμε τα σκυλια για αλλο θηραμα.....μια φορα αν το κανεις....θα τα χαλασεις.....γνησια παρεα γουρουνοκυνηγων δεν το κανει....και με αυστηρες ποινες - αποχωρηση για οποιον δεν "ακουει"....
 
Το κωμικοτραγικό είναι ότι σε αυτές τίς μεγάλες παρέες πάτησε στην αρχή ο Χαρδαλιάς για να αναστηλει το κυνήγι .
Και τώρα τους επιτρέπει να κυνηγάνε όλο τον χρονο. Εκεί πάνω τουλάχιστον. Όντως πιο κωμικοτραγικό δεν γινεται.
 
Yπαρχει γουρουνας-λαγας που εχει φτυσει αιμα πληρωνοντας ενα σκασμο λεφτα για να φτιαξει σκυλια
πανω στο θηραμα που κυνηγα χωρις μπερδεματα και ιδιαιτεροτητες,που να σηκωνει οπλο σε κατι αλλο
ενω τα σκυλια του ειναι σε αναζητηση η καταδιωξη?Το μαζευτηκαμε 7-8 και αμολησαμε σκυλια με
τσοκανακια και οτι βγει πεφτει λεγεται ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ απο καραπ@υτσαριο μπουλουκι συναδελφε.
Υπάρχουν και αυτοι που λες , είναι ομως μικρη μειοψηφία. Στην περιοχή μου ολες οι συμμορίες που κυνηγάνε γουρούνια , ρίχνουν στα πάντα ( ελάχιστες οι εξαιρεσεις) .
 
Υπάρχουν και αυτοι που λες , είναι ομως μικρη μειοψηφία. Στην περιοχή μου ολες οι συμμορίες που κυνηγάνε γουρούνια , ρίχνουν στα πάντα ( ελάχιστες οι εξαιρεσεις) .
Τοτε παμε χαμενοι παιδες και δεν μας σωζει κανενα κομμα και μια κυβερνηση.Το καστρο
εχει πεσει απο μεσα απο τους γνωστους-αγνωστους.Οσοι δεν ξερετε να δενετε αγκιστρια
ανοιξτε θεμα εδω μεσα γιατι θα το χρειαστειτε προσεχως....Οι υπολοιποι θα βοηθαμε!
 
Τοτε παμε χαμενοι παιδες και δεν μας σωζει κανενα κομμα και μια κυβερνηση.Το καστρο
εχει πεσει απο μεσα απο τους γνωστους-αγνωστους.Οσοι δεν ξερετε να δενετε αγκιστρια
ανοιξτε θεμα εδω μεσα γιατι θα το χρειαστειτε προσεχως....Οι υπολοιποι θα βοηθαμε!
Αλεξ δεν ζεις Ελλάδα? Ισως η περιοχή μου να είναι πρωτη σε παραβατικότητα αλλά σε ολη η πατρίδα μας είναι κάπως έτσι. Και μιλάω για την συντριπτική πλειοψηφία. Αυτο για τα σκυλιά ισχύει για αρκετούς λαγαδες. Γνωρίζεις κάποια χώρα όπου να φτάσανε στην νομιμότητα χωρίς προσπάθεια και τιμωρία? Εδω οι ίδιοι οι σύλλογοι και οι αρμόδιες αρχές πρωτοστατούν στο έγκλημα.
 
Το πλιάτσικο το χετε ακουστα αυτό συμβαινει σε όλη τη χωρα και σε ολα οποιος μπορει οτι μπορει αρπαει παντου ειναι κατι που δεν θα σταματησει ποτε διοτι οι εκάστοτε κουμανταδοροι δεν θελουν να σταματησει. Δεν αλαζουν οι νεοτροπιες ετσι αλαζουν μονο με την τηρηση μέτρων και την σωστη παιδεια των παιδιων από μικρά ωστε να αλαξει η επομενη γενιά σιγά σιγά έγραψα παιδεία ποιός έχει να μας δώσει λίγη ειναι ανεκδοτο εδώ είμαστε στη χώρα του δε γαμιεται θα κάνω ότι γουστάρω αφού μπορώ και μου περναει και τι με νοιάζει για τους αλλους στα αρχ/μου εδώ ειχαμε πόλεμο και πολεμαγαμε τον ιδιο εχθρό χωρισμένοι και στο τελος σύνταξη για την αντίσταση πηραν οι περισσότεροι που δεν πολεμησαν και θα τα βρούμε στο κυνήγι .
 
Έχει μάθει κανεις για το νέο κόμμα των κυνηγών πόσο νέο θα είναι απο συντελεστες εννοώ γιατί βλέπω τη σούπα να αναμιγνύεται και πάλι να δούμε μέσα παλιά ξινα σταφύλια και μετά να απορουν Γιατί δεν ψηφίζεται.
 
Υπάρχουν και αυτοι που λες , είναι ομως μικρη μειοψηφία. Στην περιοχή μου ολες οι συμμορίες που κυνηγάνε γουρούνια , ρίχνουν στα πάντα ( ελάχιστες οι εξαιρεσεις) .
Δηλαδη ο αλλος εχει δωσει 2-5.000 ευρω για να αγορασει ενα καλο σκυλι για γουρουνοκυνηγι
και αλλα τοσα σε εξοδα για εκπαιδευτικα τροφες γιατρους κτλ
και στο γουρουνοκυνηγι θα σηκωσει οπλο να τουφεκισει εναν κοτσυφα που θα εμφανιστει μπροστα του ?
Δεν ξερω δεν το εχω συναντησει αλλα μου φαινεται τελειως παραλογο
Συνηθως καποιες αξιες και καποιες αρχες σε καθε κυνηγι δεν αλλοιωνονται για να γεμισει η σακουλα
εκτος αν οι συγκεκριμενοι χανουν το χρονο τους περιπλανωμενοι στα κατσαβραχα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top