Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ο καραφλας και ο μουσατος δεν μπορούν να πανε κόντρα στην πολιτική τους στεγη. Έχει πέσει τράβηγμα στα αφτιά σίγουρα . Ο πρώτος τουμπεκί και εξαφανιζολ μέρες τωρα και ο δεύτερος βγήκε σε κανάλι και τραυλισε μερικές αρλούμπες. Αυτα!!!!
 
Παιδιά τα πράγματα είναι ξεκάθαρα στο μυαλό μου και τα παραθέτω ,νομίζω πως λίγο πολύ όλοι συμφωνούμε .1) ο ιός είναι εδώ και αφαιρεί ζωές ,ελπίζω κάνεις μας να μην χάσει κάποιον δικο του άνθρωπο και λυπούμαι πολύ για τους ανθρώπους που έχασαν την ζωή τους 2)το κράτος μας αδίκησε παράφορα και όλοι καταλάβαμε ότι δεν μας γουστάρουν 3) οφείλουμε να σεβαστούμε την νομοθεσία 4) μην κατακεραυνουμε αυτούς που ακόμα μπορούν να πάνε στο βουνό για το χόμπι τους μακάρι να μπορούσαμε και εμείς 5) Αυτοί πού μας εκπροσωπούν δεν κατάφεραν να κάνουν τίποτα ,οπότε πρέπει να πάμε για άλλους 6) Τελικά τα λόγια είναι λόγια τα πάντα σε χαρτί με υπογραφές .7) Πρέπει να κινηθούμε πολιτικά ,πρέπει το κόμμα Ελλήνων κυνηγών η όπως το πούμε τέλος πάντων να δημιουργηθεί και να στηριχτεί ενεργά από όλους μας . Αυτήν την στιγμή δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο ,οποίος κυνηγός πιάνεται στο βουνό αυτόματα από την κυβέρνηση και τα ΜΜΕ γίνεται στιλέτο που το χώνουν βαθειά στην καρδιά του κυνηγιού το χρησιμοποιούν για να μας κατακεραυνώνουν στην συνείδηση των υπολοίπων πολιτών της χώρας και να μας παρουσιάζουν όπως μας παρουσιάζουν και εμείς αυτοί την στιγμή δεν έχουμε φωνή να ακούστουμε ,μην τους κάνουμε αυτή την χάρη ρε παιδιά ,ξέρω πόσο μας έχει λήψη το κυνήγι ξέρω πόσο απογοητευμένοι και νευριασμένοι και προδομένοι νιώθουμε όλοι αλλά μην τους κάνουμε την χάρη αυτή ,έτσι ας το δούμε και νομίζω θα είναι καλύτερα για όλους μας .
 
Παιδιά τα πράγματα είναι ξεκάθαρα στο μυαλό μου και τα παραθέτω ,νομίζω πως λίγο πολύ όλοι συμφωνούμε .1) ο ιός είναι εδώ και αφαιρεί ζωές ,ελπίζω κάνεις μας να μην χάσει κάποιον δικο του άνθρωπο και λυπούμαι πολύ για τους ανθρώπους που έχασαν την ζωή τους 2)το κράτος μας αδίκησε παράφορα και όλοι καταλάβαμε ότι δεν μας γουστάρουν 3) οφείλουμε να σεβαστούμε την νομοθεσία 4) μην κατακεραυνουμε αυτούς που ακόμα μπορούν να πάνε στο βουνό για το χόμπι τους μακάρι να μπορούσαμε και εμείς 5) Αυτοί πού μας εκπροσωπούν δεν κατάφεραν να κάνουν τίποτα ,οπότε πρέπει να πάμε για άλλους 6) Τελικά τα λόγια είναι λόγια τα πάντα σε χαρτί με υπογραφές .7) Πρέπει να κινηθούμε πολιτικά ,πρέπει το κόμμα Ελλήνων κυνηγών η όπως το πούμε τέλος πάντων να δημιουργηθεί και να στηριχτεί ενεργά από όλους μας . Αυτήν την στιγμή δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο ,οποίος κυνηγός πιάνεται στο βουνό αυτόματα από την κυβέρνηση και τα ΜΜΕ γίνεται στιλέτο που το χώνουν βαθειά στην καρδιά του κυνηγιού το χρησιμοποιούν για να μας κατακεραυνώνουν στην συνείδηση των υπολοίπων πολιτών της χώρας και να μας παρουσιάζουν όπως μας παρουσιάζουν και εμείς αυτοί την στιγμή δεν έχουμε φωνή να ακούστουμε ,μην τους κάνουμε αυτή την χάρη ρε παιδιά ,ξέρω πόσο μας έχει λήψη το κυνήγι ξέρω πόσο απογοητευμένοι και νευριασμένοι και προδομένοι νιώθουμε όλοι αλλά μην τους κάνουμε την χάρη αυτή ,έτσι ας το δούμε και νομίζω θα είναι καλύτερα για όλους μας .
Λεφτέρη καλημέρα,
Λίγο ως πολύ οι περισσότεροι συμφωνούμε σε όσα έγραψες, παραμένουν όμως τα ερωτήματα :
Για εφέτος παραιτούμαστε και το ξεχνάμε ;;;
Tι πιστεύεις ότι μπορούμε να κάνουμε ;;;
 
Λεφτέρη καλημέρα,
Λίγο ως πολύ οι περισσότεροι συμφωνούμε σε όσα έγραψες, παραμένουν όμως τα ερωτήματα :
Για εφέτος παραιτούμαστε και το ξεχνάμε ;;;
Tι πιστεύεις ότι μπορούμε να κάνουμε ;;;
Φίλε μου νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε υπομονή ,θεωρώ ότι οι φωνές μας από την στιγμή που δεν έχουμε ουσιαστική και δυναμική εκπροσώπηση από το όργανο που θα έπρεπε είναι φωνή βοώντος εν τη ερήμου δυστυχώς ,υπομονή και σύνεση θέλει τώρα .Μελλοντικά τώρα πρέπει όλοι μας να σκεφτούμε και να είμαστε πιο ενεργοί στα δρώμενα για το κυνήγι ,να εμπλακούμε πιο πολύ με τους συλλόγους μας να μιλήσουμε να παρακινήσουμε να απαιτήσουμε να σηκώσουμε το ανάστημα μας και να μην ξεχάσουμε .Είναι τεράστια συζήτηση αυτή φίλε μου .
 
Πες το στον μπατσο που θα σου το παρει και δεν θα μπορεις να κανεις τιποτα
Βαγγέλη αυτό είναι παράνομο κ επδ έγινε σε κάποιες περιπτώσεις έχουν φάει μυνηση τώρα τα όργανα αυτά κ τρέχουν δν φτάνουν...ενημερωτικά στο λέω...
 
Βαγγέλη αυτό είναι παράνομο κ επδ έγινε σε κάποιες περιπτώσεις έχουν φάει μυνηση τώρα τα όργανα αυτά κ τρέχουν δν φτάνουν...ενημερωτικά στο λέω...
Τα εχουν παρει πισω αυτο θελω να μου πεις σιγουρα θα κινηθηκαν και νομικα. Οσο για το τρεχουν και δεν φτανουν δεν νομιζω με την σημερινη κυβερνηση να ιδρωνει καποιο αυτι.
 
Στοχευμένους ελέγχους σε κυνηγούς που παραβιάζουν τα περιοριστικά μέτρα και το λοκ ντάουν διενεργεί η Ελληνική Αστυνομία. Όπως αναφέρουν πληροφορίες από διάφορα μέρη επιβάλλονται πολλά πρόστιμα ενώ έχουν αναφερθεί και κατασχέσεις όπλων για λόγους που δεν έχουν γίνει γνωστοί. Πιθανότατα για ΄΄άσκοπη΄΄ μεταφορά. Αρθρο στο Kynoclub.
 
Ο νόμος νομίζω ότι είναι ξεκάθαρος για κυνήγι θες άδεια κυνηγίου ,για να μεταφέρεις νόμιμα ένα λειοκανο πρέπει να έχεις δελτίο κατοχής όπλου που αυτό σου δίνει το δικαίωμα να το μεταφέρεις μόνον την περίοδο του κυνηγιού για αυτό άλλωστε και όσοι θέλουν να πάνε σκοπευτήριο και ειδικά εκτός κυνηγετικής σεζόν πρέπει να έχουν δελτίο σκοπευτή όπου και δικαιολογεί την μεταφορά του όπλου από και προς το σκοπευτήριο .Η μεταφορά του όπλου και ας έχεις δελτίο κατοχής δικαιολογείται μόνον για κυνήγι και σκοπευτήριο και εφόσον έχεις άδεια κυνηγίου η δελτίο σκοπευτή ,κανονικά για οποιονδήποτε άλλο λόγω μεταφέρεις το όπλο σου πχ επισκευή θέλει άδεια από την αστυνομία .Τώρα τι από τα παραπάνω γίνεται η όχι είναι άλλο θέμα .Νομίζω πως έτσι είναι τα πράγματα ,οπότε εάν σε πιάσουν και έχεις το όπλο στο αυτοκίνητο είναι άσκοπη μεταφορά αλλά για να ισχύει αυτό πρέπει το κυνήγι να είναι σε απαγόρευση ,έτσι εάν όντως τους γράψανε για άσκοπη μεταφορά εγώ ρωτάω τελικά απαγορεύεται η όχι? Για τα όργανα της τάξης απαγορεύεται σίγουρα και για αυτό η άσκοπη μεταφορά .
 
Ο νόμος νομίζω ότι είναι ξεκάθαρος για κυνήγι θες άδεια κυνηγίου ,για να μεταφέρεις νόμιμα ένα λειοκανο πρέπει να έχεις δελτίο κατοχής όπλου που αυτό σου δίνει το δικαίωμα να το μεταφέρεις μόνον την περίοδο του κυνηγιού για αυτό άλλωστε και όσοι θέλουν να πάνε σκοπευτήριο και ειδικά εκτός κυνηγετικής σεζόν πρέπει να έχουν δελτίο σκοπευτή όπου και δικαιολογεί την μεταφορά του όπλου από και προς το σκοπευτήριο .Η μεταφορά του όπλου και ας έχεις δελτίο κατοχής δικαιολογείται μόνον για κυνήγι και σκοπευτήριο και εφόσον έχεις άδεια κυνηγίου η δελτίο σκοπευτή ,κανονικά για οποιονδήποτε άλλο λόγω μεταφέρεις το όπλο σου πχ επισκευή θέλει άδεια από την αστυνομία .Τώρα τι από τα παραπάνω γίνεται η όχι είναι άλλο θέμα .Νομίζω πως έτσι είναι τα πράγματα ,οπότε εάν σε πιάσουν και έχεις το όπλο στο αυτοκίνητο είναι άσκοπη μεταφορά αλλά για να ισχύει αυτό πρέπει το κυνήγι να είναι σε απαγόρευση ,έτσι εάν όντως τους γράψανε για άσκοπη μεταφορά εγώ ρωτάω τελικά απαγορεύεται η όχι? Για τα όργανα της τάξης απαγορεύεται σίγουρα και για αυτό η άσκοπη μεταφορά .
Μπορεις να μου πεις που προβλεπεται αυτο που λες οτι το οπλο μεταφερεται μονο στο κυνηγι ή στο σκοπευτηριο και χρειαζεται αδεια απο την αστυνομια για να το μεταφερεις εκτος κυνηγετικης περιοδού
 
Πληθαίνουν οι φωνές......https://www.kathimerini.gr/society/561176632/diamartyria-erasitechnon-psaradon-gia-tin-apagoreysi-tis-alieias/
Ετσι ξεκινησε το κακο τον Μαρτιο οταν το απαγορευσαν παλι και δεν διαμαρτυρηθηκε κανεις και μαζι με αυτο πηρε και το κυνηγι τωρα. Με τις αστειες δικαιολογιες οτι το απαγορευουν οι λοιμωξιολογοι το ερασιτεχνικο και επιτρεπουν τον ατρωτο αντιcovid επαγγελματια
 
Τα εχουν παρει πισω αυτο θελω να μου πεις σιγουρα θα κινηθηκαν και νομικα. Οσο για το τρεχουν και δεν φτανουν δεν νομιζω με την σημερινη κυβερνηση να ιδρωνει καποιο αυτι.
εγώ γνωρίζω ότι όλο αυτό το νταβαντουρι που γίνεται με μηνύσεις επί μηνύσεων είναι ο λόγος που θα ανοίξει το κυνηγι στις 7του μήνα...γτ πολύ απλά δν υπάρχει νόμος κ με τα έτσι θέλω κάποιων ατόμων από κυβέρνησης μεριά έχει ξεκινήσει ολόκληρο πανηγύρι.με κυνηγούς αστυνομικούς δασαρχες κυνηγιτικους συλλόγους βουλευτές κλπ κλπ...τώρα ας κάνουμε λίγο υπομονή κ θα φανεί αν αυτά που γνωρίζω έχουν κάποια βάση η αν είναι λόγια του αέρα...θα φανεί...καλή υπομονή επομένως σε όλους....
 
Μπορεις να μου πεις που προβλεπεται αυτο που λες οτι το οπλο μεταφερεται μονο στο κυνηγι ή στο σκοπευτηριο και χρειαζεται αδεια απο την αστυνομια για να το μεταφερεις εκτος κυνηγετικης περιοδού
Είναι νόμος του κράτους.
 
Στην ενημέρωση της ημερήσιας έκθεσης για τις εξελίξεις στο μέτωπο της πανδημίας, ο υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας και Διαχείρισης Κρίσεων, Νίκος Χαρδαλιάς, αναφέρθηκε στο θέμα των αδειών θήρας. Όπως δήλωσε, «δρομολογείται στις επόμενες ημέρες και σχετική ρύθμιση ώστε η ισχύς των αδειών κυνηγιού να επεκταθεί για ένα επιπλέον έτος ώστε να μη χρειάζεται η ανανέωση τους του χρόνου και οποιαδήποτε περαιτέρω δαπάνη για τις σχετικές άδειες και την ανανέωσή τους».

Πιο συγκεκριμένα, κ. Χαρδαλιάς δήλωσε τα εξής:

«Υπενθυμίζεται ότι η κίνηση για ψάρεμα ή κυνήγι δεν επιτρέπεται. Δεν υπάρχει καμία κατ’ εξαίρεση μετακίνηση που να δικαιολογεί τη κίνηση είτε για κυνήγι είτε για ψάρεμα. Πόσο μάλλον που η επιτροπή των λοιμοξιολόγων κάθετα έχει αντιταχθεί στην προοπτική τής οποιαδήποτε κίνησης τέτοιας. Αντιλαμβανόμενοι σε κάθε περίπτωση, όμως, τα έξοδα που μπορεί να έχουν γίνει από τους φίλους κυνηγούς, σε κάθε περίπτωση, δρομολογείται στις επόμενες ημέρες και σχετική ρύθμιση ώστε η ισχύς των αδειών κυνηγιού να επεκταθεί για ένα επιπλέον έτος ώστε να μη χρειάζεται η ανανέωση της του χρόνου και οποιαδήποτε περαιτέρω δαπάνη για τις σχετικές άδειες και την ανανέωσή τους».
Είναι παλιό αυτό το είχε πει στην αρχή της απαγόρευσης.
 
Μπορεις να μου πεις που προβλεπεται αυτο που λες οτι το οπλο μεταφερεται μονο στο κυνηγι ή στο σκοπευτηριο και χρειαζεται αδεια απο την αστυνομια για να το μεταφερεις εκτος κυνηγετικης περιοδού

Άρθρο 10 - Νόμος 2168/1993. Ρίξε μια ματιά στο 7 και στο 10β ,πέραν από αυτό το έχω ρωτήσει και στο αστυνομικό τμήμα ,και στο σκοπευτήριο ένας βασικός λόγος που σου λένε να βγάλεις δελτίο σκοπευτή είναι ακριβώς αυτός .Δεν είμαι παντογνώστης και νομικός ειδικευμένος περι του θέματος και ίσως να κάνω και λάθος ,για αυτό άλλωστε και δύο φορές γράφω την λέξει νομίζω .​

 
Το γραφει και αδεια κατοχης οπλου ποτε να φερεται. Η ερωτηση ειναι οτι αν καποιος μετακομιση πρεπει να το κανει σε κυνηγετικη περιοδο
Δεν το γνωρίζω αυτό που λες και εάν εμπίπτει σε κάποια εξαίρεση ,άσε που στην πραγματικότητα δεν νομίζω ότι κάποιος που θα σε ελέγξει ότι θα έχεις πρόβλημα εάν ποτέ σε ελέγξει βέβαια.Μην πιάνεται στης λέξης διότι έτσι και αλλιώς δεν νομίζω ότι η νομοθεσία έχει πραγματική εφαρμογή σε πολλά σε αυτήν την χώρα ,εγώ το έγραψα για να δείξω με ποια δικαιολογία μπορούν να σε γράψουν για άσκοπη μεταφορά ,τώρα οκ εάν σκοπό έχεις να υπάρχει αντιπαράθεση για αυτό πάω πάσο διότι εγώ δεν έχω κανέναν τέτοιο σκοπό ,και για να είσαι σίγουρος δεν έχεις παρά να πας στην ασφάλεια του τόπου σου στους αρμόδιους για τα όπλα και να σου πουν ,και εγώ άλλωστε όταν έχω πάει όπλο για επισκευή δεν πήγα να πάρω άδεια από κανέναν ,είχα το όπλο μου στην.θηκη του με το δελτίο κατοχής και το πηγα .
 
ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΓΡΑΦΕΤΕ ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΑ ΓΡΑΦΩ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΞΙΚΙΝΑΝΕ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΛΑΟΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΝΟΩ ΠΟΛΥ ΑΤΟΜΙΣΤΕΣ ΣΕ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΔΕ ΓΑΜΙΕΤΕ ΑΜΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑΥΤΟ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΦΤΑΣΑΜΕ ΕΔΩ ΣΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΣΠΑΣΗ ΚΑΙ Η ΔΙΧΟΝΟΙΑ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΜΑΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟ ΦΕΙΣΜΠΟΥΚ ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΡΩΤΑ ΤΙ ΘΑ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΧΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ ΕΙΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ ΣΥΝ ΟΤΙ ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ ΟΠΟΛΦΟΒΙΚΟ ΠΟΥ ΕΝΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΛΑΘΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΗ ΣΥΝΟΧΗΣ ΜΑΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΙ ΟΥΣΙΩΔΗ ΛΟΓΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ ΝΑ ΚΟΒΕΤΕ ΚΑΤΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΔΥΟ ΤΡΟΠΟΥΣ ΑΛΑΖΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟΚΤΟΥΜΕ ΣΥΝΟΧΗ ΔΕ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ ΟΠΟΤΕ ΨΗΣΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑΝΑΙ ΠΑΜΕ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΩΝ ΠΙΟ ΠΟΛΛΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΕΞΑΣΚΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΨΥΧΗ ΜΑΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top