Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νίκο ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ. Ευτυχώς η δυστυχώς τα πράγματα έτσι έχουν, και πρέπει όλοι να το καταλάβουμε
Κώστα καλημέρα, μπράβο που εφαρμόζει τους νόμους ακόμα και αν είναι άδικοι. ( Ο Σωκράτης αυτό δίδαξε στην ανθρωπότητα)
Μπράβο που η ενσυναίσθηση του είναι τέτοια, ώστε να αντιλαμβάνεται τον πόνο των άλλων.
Αλλά το κυνήγι πως δημιουργεί πρόβλημα, εγώ δεν το καταλαβαίνω ...
 
Στην ενημέρωση της ημερήσιας έκθεσης για τις εξελίξεις στο μέτωπο της πανδημίας, ο υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας και Διαχείρισης Κρίσεων, Νίκος Χαρδαλιάς, αναφέρθηκε στο θέμα των αδειών θήρας. Όπως δήλωσε, «δρομολογείται στις επόμενες ημέρες και σχετική ρύθμιση ώστε η ισχύς των αδειών κυνηγιού να επεκταθεί για ένα επιπλέον έτος ώστε να μη χρειάζεται η ανανέωση τους του χρόνου και οποιαδήποτε περαιτέρω δαπάνη για τις σχετικές άδειες και την ανανέωσή τους».

Πιο συγκεκριμένα, κ. Χαρδαλιάς δήλωσε τα εξής:

«Υπενθυμίζεται ότι η κίνηση για ψάρεμα ή κυνήγι δεν επιτρέπεται. Δεν υπάρχει καμία κατ’ εξαίρεση μετακίνηση που να δικαιολογεί τη κίνηση είτε για κυνήγι είτε για ψάρεμα. Πόσο μάλλον που η επιτροπή των λοιμοξιολόγων κάθετα έχει αντιταχθεί στην προοπτική τής οποιαδήποτε κίνησης τέτοιας. Αντιλαμβανόμενοι σε κάθε περίπτωση, όμως, τα έξοδα που μπορεί να έχουν γίνει από τους φίλους κυνηγούς, σε κάθε περίπτωση, δρομολογείται στις επόμενες ημέρες και σχετική ρύθμιση ώστε η ισχύς των αδειών κυνηγιού να επεκταθεί για ένα επιπλέον έτος ώστε να μη χρειάζεται η ανανέωση της του χρόνου και οποιαδήποτε περαιτέρω δαπάνη για τις σχετικές άδειες και την ανανέωσή τους».
Όπερ σημαίνει ξεχάστε το για φέτος και του χρόνου βλέπουμε με το καλό για ποιο λόγο θα σας το κόψουμε
 
Σε δασική περιοχή με κυνηγετικό οπλικό εξοπλισμό σίγουρα δεν μπορεί κανένας να βρεθεί όσο ισχύουν τα μέτρα, άρα ναι είναι σαν να είναι από Μάρτιο έως 19 Αυγούστου. Για οποιαδήποτε άλλη στιγμή και περιοχή δεν νομίζω να ψάξει κανένας το αμάξι κανενός και να πει το οτιδήποτε και ακόμα και αν το βρει, αλλά σε έλεγχο πρωινή ή άλλη ώρα σε δασική περιοχή θα ψάξουν για όπλο, γιατί είναι ειλικρινά σα να ρωτάμε τι κάνει νιαου νιάου στα κεραμίδια...
Κάνεις λάθος, μπορεί κάποιος να σε γράψει αν έχεις στο αυτοκίνητο κουτάκια μπύρας χωρίς να σου κάνει αλκοτέστ.. Όχι... Για το μόνο που μπορεί να φας κουστούμι είναι για ασκοπη μετακίνηση.. Για τίποτα άλλο.
 
Δεν μπορεί να σταθεί ούτε να σου κάνει κανείς κατάσχεση όπλου,, να σε γράψει για 300 μόνο. Τίποτα άλλο..
Πες το στον μπατσο που θα σου το παρει και δεν θα μπορεις να κανεις τιποτα
 
Σωστα ολλα αυτα.....αλλα που φταιει το κυνηγι στον covid..εμεις τον διασπηραμε ......
Ηλία δεν ισχυρίζομαι αυτό.. Το πλέον αδικο είναι. Αλλά πρέπει όλοι να συμβάλουμε στην καταπολέμηση αυτής της μαλ#€&¥κιας. Και αν ο σκορδαλιας είναι(που είναι) αντικυνηγος, εμείς πρέπει να του σπάσουμε τα νεύρα με την συμπεριφορά μας και όχι να κυνηγάμε στα κρυφά και άκουσον άκουσον να ανεβάζουμε και φωτό........ Κάτι που εμένα με βρίσκει αντίθετο έτσι και αλλιώς
 
Κάνεις λάθος, μπορεί κάποιος να σε γράψει αν έχεις στο αυτοκίνητο κουτάκια μπύρας χωρίς να σου κάνει αλκοτέστ.. Όχι... Για το μόνο που μπορεί να φας κουστούμι είναι για ασκοπη μετακίνηση.. Για τίποτα άλλο.
Συνάδελφε αν η περιοχή ήταν non-alcohol θα σε έγραφε ακόμα και αν απλά είχες τα κουτάκια και θα είχε και δίκιο. Έτσι είναι τώρα και τα βουνά, από εκεί και πέρα το έχουμε πει εκατό φορές, ο καθένας κάνει ό,τι θέλει με δική του ευθύνη... Μην το κουράζουμε...
 
Πες το στον μπατσο που θα σου το παρει και δεν θα μπορεις να κανεις τιποτα
Να κουβαλάς το φεκ μαζί σου. Να στο πάρει με το ζόρι δεν μπορεί. Όλα για κατασχεσεις είναι κατασκευασματα για τρομοκρατία,, κ βλέπω πιάνει
 
Eγώ προσωπικά πάντως, το πήρα απόφαση και κάνω... "τουμπεκί" (υπομονή)!!! Δεν γίνεται κι αλλιώς! Πώς να το κάνουμε...? Στο κάτω-κάτω της γραφής, υποχρεωνόμαστε όλοι, είτε μας αρέσει είτε όχι, να συμμορφωνόμαστε με τους εκάστοτε νόμους που μας επιβάλλονται από την πολιτεία...!
Παίδες, η κατάσταση είναι στην κυριολεξία δολοφονικά σοβαρή!!! Εδώ χάνονται πολλές ανθρώπινες ζωές, συμβαίνουν κυριολεκτικά εκατόμβες...!!! Κι εμείς οι κυνηγοί (όχι όλοι ευτυχώς) δίνουμε προτεραιότητα στο χόμπι...!!!
Ας σοβαρευτούμε λιγάκι κι ας αντιμετωπίσουμε την τραγική αυτή κατάσταση που μάς ηύρε με την απαιτούμενη λογική, ψυχραιμία και σοβαρότητα...!!!
Το χόμπι θα το βρούμε και του χρόνου και του παραχρόνου, τα θύματα του κορωνοϊού θα τα ξαναβρούν οι συγγενείς και οι φίλοι τους...???
Bρισκόμαστε, δυστυχέστατα, σε μια εμπόλεμη κατάσταση...!
+1000
 
Η "τρομοκρατία" το πέτυχε τον σκοπό της......κατάφερε να μας πείσει (ευτυχώς όχι όλους) πως για όλα αυτά που συμβαίνουν φταίει ο κόσμος!!!! Όπως είπε και ο τεράστιος Κικίλιας.....δεν φταίει το Νοσοκομείο Δράμας που δεν μπορεί να ανταπεξέλθει.....φταίει η πόλη που έχει πολλά κρούσματα!!!
 
Κώστα καλημέρα, μπράβο που εφαρμόζει τους νόμους ακόμα και αν είναι άδικοι. ( Ο Σωκράτης αυτό δίδαξε στην ανθρωπότητα)
Μπράβο που η ενσυναίσθηση του είναι τέτοια, ώστε να αντιλαμβάνεται τον πόνο των άλλων.
Αλλά το κυνήγι πως δημιουργεί πρόβλημα, εγώ δεν το καταλαβαίνω ...
Φίλε Γιώργο είδα το μήνυμα σου αφού απάντησα σε δύο άλλους φίλους παρακάτω. Κυνήγι=πρόβλημα, είναι η μεγαλύτερη μαλ#&€κια δεν το υποστηρίζω,λάθος κατάλαβες. Διάβασε τα μηνύματα μου και θα καταλάβεις
 
Ηλία δεν ισχυρίζομαι αυτό.. Το πλέον αδικο είναι. Αλλά πρέπει όλοι να συμβάλουμε στην καταπολέμηση αυτής της μαλ#€&¥κιας. Και αν ο σκορδαλιας είναι(που είναι) αντικυνηγος, εμείς πρέπει να του σπάσουμε τα νεύρα με την συμπεριφορά μας και όχι να κυνηγάμε στα κρυφά και άκουσον άκουσον να ανεβάζουμε και φωτό........ Κάτι που εμένα με βρίσκει αντίθετο έτσι και αλλιώς
Σε αυτο μαζη σου....το καταδικάζω και εγω.....
 
Και μου αρέσει που υπολογίζουμε ποτέ θα μας αμολησουν. Να η απάντηση: τον ερχόμενο Αύγουστο!

Πες το στον μπατσο που θα σου το παρει και δεν θα μπορεις να κανεις τιποτα
Ακριβώς αυτό λέω και στους φίλους μου όταν με ρωτάνε ως συγκυνηγό και νομικό: η κατάσχεση του όπλου είναι μάλλον προβληματική και υπάρχει ισχυρή πιθανότητα να το πάρεις πίσω στο δικαστήριο. Πότε όμως; Μετά από πόσα έξοδα και ταλαιπωρία; Όταν αυτό το θέατρο σκιών θα τελειώσει και η παρέα σου θα είναι στον κυνηγότοπο, εσύ θα διαγκωνιζεσαι στα ποινικά ακροατήρια για να βρεις (αν το βρεις) το δίκιο σου
 
Η "τρομοκρατία" το πέτυχε τον σκοπό της......κατάφερε να μας πείσει (ευτυχώς όχι όλους) πως για όλα αυτά που συμβαίνουν φταίει ο κόσμος!!!! Όπως είπε και ο τεράστιος Κικίλιας.....δεν φταίει το Νοσοκομείο Δράμας που δεν μπορεί να ανταπεξέλθει.....φταίει η πόλη που έχει πολλά κρούσματα!!!
Ακριβώς. Τρομοκρατία, μετατόπιση ευθύνης, στοχοποίηση κοινωνικών ομάδων. Αλάνθαστες μέθοδοι
 
Κυριοι για αλλη μια φορα η ΚΣΕ απων . Και λεω απων γιατι δεν εχει ξεκαθαριση αν και παραβατης καποιος (βαση χαρδαλια ) εχουν το δικαιομα περα απο το 300 να του παρουν οπλο. Τελικα εχουν νομικη υπηρεσια Ειναι το συνδικαληστικο οργανο των κυνηγων εμεις θα κανουμε και τον δικηγόρο.
 
Κυριοι για αλλη μια φορα η ΚΣΕ απων . Και λεω απων γιατι δεν εχει ξεκαθαριση αν και παραβατης καποιος (βαση χαρδαλια ) εχουν το δικαιομα περα απο το 300 να του παρουν οπλο. Τελικα εχουν νομικη υπηρεσια Ειναι το συνδικαληστικο οργανο των κυνηγων εμεις θα κανουμε και τον δικηγόρο.
Φυσικά και είναι ανύπαρκτη!!! Όπως ήταν πάντα έτσι και αλλιώς!!!! Ούτε μια φορά δεν λειτούργησε υπέρ του κυνηγού!!! ΠΟΤΕ!!! Και λέω εγώ μετά.....ποιος ο λόγος να υπάρχει??? Μήπως να το κλείσουμε το μαγαζάκι??? Τσάμπα "πληρώνουμε" καρεκλοκένταυρους!!
 
Φυσικά και είναι ανύπαρκτη!!! Όπως ήταν πάντα έτσι και αλλιώς!!!! Ούτε μια φορά δεν λειτούργησε υπέρ του κυνηγού!!! ΠΟΤΕ!!! Και λέω εγώ μετά.....ποιος ο λόγος να υπάρχει??? Μήπως να το κλείσουμε το μαγαζάκι??? Τσάμπα "πληρώνουμε" καρεκλοκένταυρους!!
Κάτσε ρε ,αύριο έχει 30/11.Τότε δεν ειπε ο Αραμπατζομαγκας ότι θα εφαρμοστεί το plan b??? Τα παπαγαλάκια τους παντου σε YouTube και φορουμ δεν μας λένε ότι αγωνίζονται σκληρά οοοοοοολο αυτό τον καιρό για να εξαιρεθεί το κυνήγι μετά τις 30/11??? Και να μην ξεχάσουμε όλοι σαν τα γίδια του χρόνου να πάμε να τους τα σκάσουμε τα ευρω παλι. Γιατί ακόμα και αν γίνει ρύθμιση από μέρους του κράτους για τα χρήματα θα είναι για τα τέλη αδείας και μονο.Δηλαδή για τα χρήματα που του αναλογουν.Αυτούς της ΞΕ θα τους πληρώσουμε κανονικά για να ξεσκίσουν το νερό στις τρύπες.
 
Φιλε οντος κι εγω μήπως τζάμπα πληρώνουμε.(και να μας πουν αν αυτους που τους πήραν τα οπλα θα νομική καλυψη )
Νομική κάλυψη εεεε ?? Αστεία και αυτό...ξέρω 2 άτομα από Άρτα που είχαν και σοβαρό ατύχημα στο κυνήγι...και ακόμη περιμένουν εδώ και 3 χρόνια!!!
 
Last edited:
Κάτσε ρε ,αύριο έχει 30/11.Τότε δεν ειπε ο Αραμπατζομαγκας ότι θα εφαρμοστεί το plan b??? Τα παπαγαλάκια τους παντου σε YouTube και φορουμ δεν μας λένε ότι αγωνίζονται σκληρά οοοοοοολο αυτό τον καιρό για να εξαιρεθεί το κυνήγι μετά τις 30/11??? Και να μην ξεχάσουμε όλοι σαν τα γίδια του χρόνου να πάμε να τους τα σκάσουμε τα ευρω παλι. Γιατί ακόμα και αν γίνει ρύθμιση από μέρους του κράτους για τα χρήματα θα είναι για τα τέλη αδείας και μονο.Δηλαδή για τα χρήματα που του αναλογουν.Αυτούς της ΞΕ θα τους πληρώσουμε κανονικά για να ξεσκίσουν το νερό στις τρύπες.
Αααα ναι έχεις δίκιο.....είμαι παλιόπαιδο και κακεντρεχείς .....δεν εκτιμάω τον αγώνα που κάνουν γιατί καλό μας, τρέχουν οι άνθρωποι δίνουν αγώνα και εμείς αραχτοί στο καναπέ τσιπουρακια κτλ και απλά κράζουμε!!!! Οι μόνοι που δεν τρέχουν είναι ο καράφλας και ο μουσάτος το σκληρό αγόρι!!!! Ευτυχώς που υπάρχουν και αξιόλογες φωνές μέσα στην "οικογένεια" όπως ο Μπάμπης Μπρέχας και σίγουρα και αρκετοί ακομη που τρέχουν να συμαζεψουν αυτά που δεν μαζεύονται.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top