Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έβλεπα χτες ντοκιμαντέρ με το πρόβλημα που έχουν δημιουργήσει τα feral pigs στην Αυστραλία. Τεράστιες καταστροφές και κίνδυνο αφανισμού ενδημικών ειδών ζώων. Αναγκάζονται και τα κυνηγάνε με ελικόπτερα καθώς ζουν σε ανοιχτές εκτάσεις και με ρίψεις δηλητηριασμενου κρέατος στα μέρη που κινούνται την νύχτα...
 
. Στον αποκλεισμό αυτό, καθώς και στην υποβοήθηση της δράσης, είναι δυνατό να συμμετέχουν η Αστυνομία, οι Δήμοι, οι Ενώσεις Αγροτών,
Εγώ λέω να συμμετέχει και το Λιμενικό
γιατί οι αγριόχοιροι μπορεί να στραφούν προς την θάλασσα ως έξοδο διαφυγης ή για καμία βουτιά και ηλιοθεραπεία
όπως επίσης και το Στράτευμα πχ Δυναμεις Καταδρομών Πεζοναύτες κτλ
είναι ισχυρός ο αντίπαλος χρειάζεται στρατηγική και μεθοδικές κινήσεις :p:p:p


-Εκδίωξη με τη μέθοδο της «παγάνας»: Στη μέθοδο αυτή δεν χρησιμοποιείται κυνηγετικό όπλο, εντοπίζονται οι θέσεις των αγριόχοιρων από τα συνεργεία και γίνεται «παγάνα» με κυνηγετικούς σκύλους για την εκδίωξή τους.
Δηλαδή για να καταλάβω
Θα μαζευτούν σε μια περιοχή γύρω στα 20-50 άτομα
μαζί με τα κυνηγόσκυλα
και θα ξεκινήσει η παγανα με κραυγές
πχ ουυυυυ-ααααα-φςςςςςς-ουρτουυυυ -χιιιιχααααα κτλ
και το αποτέλεσμα ?
Πόσο μακριά θα κινηθούν οι αγριοχοιροι 2-3-5-10 χλμ ?
Και μετά δεν θα ξαναγυρίσουν την επόμενη μέρα στην ίδια περιοχή ? thinkthink

 
Γ@μησε τα Κωστή...
Να προσπαθείς να περιγράψεις κάτι χωρίς να το έχεις κάνει ποτέ, αντε να οργανώσει την παγανα τώρα, άνθρωπος που δεν έχει ιδέα από το κυνήγι του αγριόχοιρου...
Βέβαια για να είμαι ειλικρινής δεν είναι κάτι καινούργιο, τα ίδια γίνονται κ με τις νομοθετησεις σε ασφαλιστικό, φορολογικό κτλ κτλ... Νομοθετουν άνθρωποι που μπορεί να έχουν διαβάσει τη θεωρία αλλά δεν έχουν ιδέα από την πραγματική οικονομία, την πιάτσα...
 
Σίγουρα στο κυνήγι δεν εκτιμάται χρηματικά τίποτα με το κομμάτι. Οι συνεχείς περιορισμοί είναι που προβληματίζουν. Βρίσκουν κάτι να πριονίσουν κάθε χρόνο εκτός από τις οικονομικές εισφορές. Δηλαδή εμείς εδώ και χρόνια πληρώνουμε το ίδιο για κάτι που αυτοί όλο και μας μειώνουν είτε ποσοτικά, είτα χρονικά χωρίς κανένα θετικό αποτέλεσμα. Δηλαδή τώρα που μας μείωσαν το όριο του τρυγονιού και το ποσό που πληρώνουμε παραμένει το ίδιο, με τα χρήματα αυτά, θα έχουμε ως ανταποδοτικό χαρακτήρα κάποιες ενέργειες για την αύξηση του τρυγονιού; think

Το χειρότερο βέβαια είναι ότι όλα τα δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα, τουλάχιστον από τους επίσημους εκπροσώπους μας...
Μα το κόλπο είναι να σταματήσει το κυνήγι. Να στο σταματήσουν δεν μπορούν. Να σε κάνουν να το σταματήσεις όμως ;..............
 
ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΘΗΡΑΣ : Πισώπλατη μαχαιριά του κ. Φάμελλου στους κυνηγούς της Θεσσαλονίκης
Υποβλήθηκε από admin στις Παρ, 24/08/2018 - 09:47.
Εκτυπώσιμη μορφήΑποστολή με email
sokratis-famellos_1.jpg


Με χτύπημα κάτω από τη μέση προσπαθεί ο κ. Φάμελλος να απαγορεύσει τη θήρα σε μια μεγάλη περιοχή λίγο έξω από τη Θεσσαλονίκη εκεί όπου χιλιάδες κυνηγοί από την συμπρωτεύουσα ασκούν την κυνηγετική δραστηριότητα.

Και λέμε με χτύπημα κάτω τη μέση γιατί χωρίς να έχει καν συζητήσει το θέμα με τις κυνηγετικές οργανώσεις υπογράφει μια απόφαση με την οποία ανοίγει ο δρόμος για την πλήρη απαγόρευση στην περιοχή του "Δέλτα Αξιού - Λουδία - Αλιάκμο-
να στην Ευρύτερη περιοχή Αξιούπολη"

Στην ουσία πρόκειται για όλη την περιοχή που βρίσκεται κάτω από την Εθνική οδό από το Καλοχώρι Θεσσαλονίκης έως λίγο έξω από την Κατερίνη.

apag.jpeg


Η απόφαση αυτή βάζει ταφόπλακα στο κυνήγι υδροβίων για τους Θεσσαλονικείς κυνηγούς και όχι μόνο.

Η απόφαση αυτή καθορίζει τους όρους και τους περιορισμούς για την προστασία του δικτύου Natura 2000 στην εν λόγω περιοχή. Αυτό είναι μόνο η αρχή για αυτά που θα ακολουθήσουν και έχει την υπογραφή του κ. Φάμελλου.

Πιο συγκεκριμένα αναφέρει μεταξύ άλλων η απόφαση :

"… Απαγορεύονται τα έργα, οι εγκαταστάσεις και οιδραστηριότητες που μπορούν διασπάσουν τη συνοχή του οικοσυστήματος και να θέσουν σε κίνδυνο τα είδη πανίδας και ορνιθοπανίδας και τα ενδιαιτήματά τους στην περιοχή….."

Η εν λόγω απόφαση έχει δημοσιευτεί στην εφημερίδα της κυβέρνησης.

Είναι προφανές ότι μετά την παραλαβή της απόφασης από την αποκεντρωμένη διοίκηση θα εκδοθεί ΔΑΔ με την οποία θα απαγορεύεται η θήρα στην περιοχή αυτή.

Αυτό που μένει να δούμε είναι ποια θα είναι η αντίδραση της ΣΤ' ΚΟΜΑΘ η οποία δεν δίστασε να κατεβάσει ανακοίνωση από την ιαστοσελίδα της η οποία δεν "άρεσε" στον κ. Φάμελλο. Θα δώσει μάχη για να υπερασπιστεί τα συμφέροντα των κυνηγών της ή θα συνεχίσει να ποιεί τη νήσσα;

Κώστας Λουρής για το iHunt.gr

Μπορείτε να δείτε ΕΔΩ όλη την απόφαση
 
Καλημέρα και καλή επάνοδο σε όλους!

Νέα σεζόν ξεκίνησε...και δυστηχώς μαζί με την έναρξη...άρχησαν και τα παρατράγουδα!

Εκτός από τον θάνατο συναδέλφου στο καρτέρι (ποιός ξέρει τι και πώς) άρχησαν και τα γκρούπ στο facebook να βγαίνουν από την "καλοκαιρινή" νάρκη τους...και να παίρνουν φωτιά!
Να οι "ανήλικοι" κυνηγοί στα καρτέρια...να τα πουλιά κρεμασμένα από εδώ και από εκεί...και να τα like να πέφτουν βροχή! Όποιος τολμά για μια ακόμη φορά να πεί μια κουβέντα...μπας και μαζευτεί αυτή η κατάρα της "κακής" και ανώφελης "αυτοπροβολής"....απλά με γρήγορες διαδικασίες ή τον διαγράφουν ή τον βάζουν στο περιθώριο ώς οικολογούντα!
Μετά....απλά μας φταίει μόνο η κυνηγετική ηγεσία...οι καρεκλοκένταυροι όπως τους λέμε....γιατί μας περιόρισαν το όριο στο τρυγόνι!
Ο κακός μας ο καιρός λοιπόν....και σε αναμονή τι άλλο θα κοπεί...και πότε!!
Καλή συνέχεια σε όλους!!

ΥΓ: Πουλιά (για όποιον δεν τον ενδιαφέρει το νούμερο και το Facebook) υπάρχουν! Δύσκολα ακόμα τα ορτύκια...αλλά τα τρυγόνια δεν μας "δυσκόλεψαν" και πάρα πολύ στην έναρξη!
ΥΓ2¨Όχι σκουπίδια Όχι πλαστικά...όχι μόνο σε θάλασσες και ακτές...αλλά και ούτε στα καρτέρια!!
 
Καλημέρα και καλή επάνοδο σε όλους!

Νέα σεζόν ξεκίνησε...και δυστηχώς μαζί με την έναρξη...άρχησαν και τα παρατράγουδα!

Εκτός από τον θάνατο συναδέλφου στο καρτέρι (ποιός ξέρει τι και πώς) άρχησαν και τα γκρούπ στο facebook να βγαίνουν από την "καλοκαιρινή" νάρκη τους...και να παίρνουν φωτιά!
Να οι "ανήλικοι" κυνηγοί στα καρτέρια...να τα πουλιά κρεμασμένα από εδώ και από εκεί...και να τα like να πέφτουν βροχή! Όποιος τολμά για μια ακόμη φορά να πεί μια κουβέντα...μπας και μαζευτεί αυτή η κατάρα της "κακής" και ανώφελης "αυτοπροβολής"....απλά με γρήγορες διαδικασίες ή τον διαγράφουν ή τον βάζουν στο περιθώριο ώς οικολογούντα!
Μετά....απλά μας φταίει μόνο η κυνηγετική ηγεσία...οι καρεκλοκένταυροι όπως τους λέμε....γιατί μας περιόρισαν το όριο στο τρυγόνι!
Ο κακός μας ο καιρός λοιπόν....και σε αναμονή τι άλλο θα κοπεί...και πότε!!
Καλή συνέχεια σε όλους!!

ΥΓ: Πουλιά (για όποιον δεν τον ενδιαφέρει το νούμερο και το Facebook) υπάρχουν! Δύσκολα ακόμα τα ορτύκια...αλλά τα τρυγόνια δεν μας "δυσκόλεψαν" και πάρα πολύ στην έναρξη!
ΥΓ2¨Όχι σκουπίδια Όχι πλαστικά...όχι μόνο σε θάλασσες και ακτές...αλλά και ούτε στα καρτέρια!!
ΠΟΛΥ σωστα τα λες, εγω πλεον εχει3-4 χρονια δεν ανεβαζω φωτο στο face αν και δεν μπαινω πλεον συχνα , και ο λογος που δεν βαζω το θεωρω υποτιμιτικο προς το θυραμα να το δειχνω νεκρο, και πλεον και εδω μεσα μαλλον το σκεφτομαι τα μην βαζω φετος φωτο, εχω ενα σωρο φιλους γερμανους κυνηγους με σκυλαρες και ποτε δεν εχουν βαλει φωτο με νεκρο θυραμα , τυχαιο; δεν νομιζω μαλλον η παιδεια τους φταιει;)
 
Το να βάλεις μια όμορφα στημένη κυνηγετικη φωτο δε θεωρώ πως είναι προσβλητικο για το θηραμα. Αντιθέτως το να πετάξεις σε ένα καπό θηρευμενα ζώα προάγει την θηρευση μόνο ως ποσότητα. Κάθε φωτο έχει έναν στόχο και μια φιλοσοφία. Το να να μαζέψεις χυμα θηραματα και να τα τραβήξεις μια φωτογραφία δείχνει πως σαν επιτυχημένο κυνηγι θεωρείς το κυνηγι με την υπέρογκη καρπωση. Επίσης τέτοιες φωτο αποζητούν τον ευρύτερο μπράβο η το ξαναμα της επιθυμίας για κυνηγι συνήθως στερημενων κυνηγετικα ατομων (βλ. Φωτο πρακτορείων για κυνηγι στο εξωτερικό).
Προσωπικα δεν πολυ ανεβάζω δημοσια φωτο, αλλά όταν το κάνω προσπαθώ οι φωτογραφίες μου να είναι στην πρώτη κατηγορία.
Εξάλλου το παράνομο και το προσβλητικο για το οικοσύστημα θεωρώ πως δεν ειναι ταυτοσημα.
 
Υπογράφηκε η απόφαση για την απαγόρευση του κυνηγίου στις περιοχές που είχαν απομείνει για να κυνηγάμε παπιά στην Θεσσαλονίκη.
Τέλειωσε το παραμύθι!Δυστυχώς πλέον θα βλέπουμε παπιά μόνο στις φωτογραφίες παλαιών κυνηγίων!!
Ειλικρινά μου έφυγε το ενδιαφέρον για την φετινή κυνηγετική χρονιά!
 
Το να βάλεις μια όμορφα στημένη κυνηγετικη φωτο δε θεωρώ πως είναι προσβλητικο για το θηραμα. Αντιθέτως το να πετάξεις σε ένα καπό θηρευμενα ζώα προάγει την θηρευση μόνο ως ποσότητα. Κάθε φωτο έχει έναν στόχο και μια φιλοσοφία. Το να να μαζέψεις χυμα θηραματα και να τα τραβήξεις μια φωτογραφία δείχνει πως σαν επιτυχημένο κυνηγι θεωρείς το κυνηγι με την υπέρογκη καρπωση. Επίσης τέτοιες φωτο αποζητούν τον ευρύτερο μπράβο η το ξαναμα της επιθυμίας για κυνηγι συνήθως στερημενων κυνηγετικα ατομων (βλ. Φωτο πρακτορείων για κυνηγι στο εξωτερικό).
Προσωπικα δεν πολυ ανεβάζω δημοσια φωτο, αλλά όταν το κάνω προσπαθώ οι φωτογραφίες μου να είναι στην πρώτη κατηγορία.
Εξάλλου το παράνομο και το προσβλητικο για το οικοσύστημα θεωρώ πως δεν ειναι ταυτοσημα.
Εκτός του Άρη που οι φωτογραφίες του έχουν καλλιτεχνικό ενδιαφέρον όλες οι άλλες πρέπει να περνάνε από επιτροπή λογοκρισίας!...
 
Υπογράφηκε η απόφαση για την απαγόρευση του κυνηγίου στις περιοχές που είχαν απομείνει για να κυνηγάμε παπιά στην Θεσσαλονίκη.
Τέλειωσε το παραμύθι!Δυστυχώς πλέον θα βλέπουμε παπιά μόνο στις φωτογραφίες παλαιών κυνηγίων!!
Ειλικρινά μου έφυγε το ενδιαφέρον για την φετινή κυνηγετική χρονιά!

Να διορθώσω θα πρέπει να περιμένουμε ακόμα.
Έχει μέλλον από ότι φαίνεται το συγκεκριμένο θέμα.
 
Δεν βρίσκω κανένα...μα ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανένα λόγο...γιατί κάποιος πρέπει να "ανεβάσει" μια φωτογραφία με νεκρά θηράματα πάνω σε ένα καπό!
Μα κάνενα λόγο όμως!!
Δεν το παίζω τιμητής των πάντων...και εγώ έχω βγάλει φωτογραφίες με τα θηράματα μου...και του φίλους μου στο κυνήγι....και σε καπό επάνω...και δεν ξέρω ξέρω που αλλού....αλλά ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν τις ανέβασα σε κανένα φόρουμ ή μέσο κοινωνικής δικτύωσης.
ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ!!
 
Όπως έχω ξαναπεί δεν έχουμε λόγο να φοβόμαστε κανέναν αλλα ουτε να απολογηθουμε από την στιγμή που στον κυνηγότοπο είμαστε νόμιμοι και από πλευράς θήρευσης θηραμάτων
αλλά και από έγγραφα και οπλισμό
Το σιγουρο είναι ότι ένα καπό με 100 τσιχλοκοτσυφα ή 70 τρυγονια ή 5 λαγούς
δεν είναι ότι καλύτερο σαν εικόνα
ειδικα απο την στιγμή που δεν αναφέρεται ο αριθμός των Κυνηγων που έλαβαν μέρος αλλά όχι ότι είναι και κατακριτέο
Με την ίδια λογική που κάποιοι ευαίσθητουληδες παθαίνουν κοκό μπλόκο σε μια τέτοια εικόνα θηρευσημων πτηνών
γιατί δεν το παθαίνουν με τα κρεωπολεια τις ταβέρνες τις κεντρικές κρεαταγορες ή στα σφαγεια
που χιλιάδες αμνοερίφια κρέμονται στο τσιγκελι ;
Αυτά τα ζώα δεν έχουν ψυχή ή ανήκουν σε άλλη κατηγορία για τους αγαπητούς βρουβοφαγους ;
think
 
KYNIGOSDK καλημέρα!
Ασφαλώς και δεν έχουμε κανένα λόγο να φοβόμαστε εφόσον όλα είναι μέσα στα πλαίσια της νομιμότητας...κανείς δεν λέει κάτι τέτοιο!! Έχουμε όμως την υποχρέωση να προστατεύουμε το κυνήγι από κάθε λογής "επίθεση" δεδομένου όπως και εσύ σωστά παρατήρησες....μια εικόνα...μια φωτογραφία είναι 1000 λέξεις! 1000 λέξεις διαφορετικές όμως για τον κάθε ένα! Ακόμα και μεταξύ μας όταν δούμε μια θηραματική φωτογραφία....άλλα λόγια μπορεί να πεις εσύ...και άλλα εγώ! Άλλά συναισθήματα μπορεί να βγάλει σε εσένα και άλλα σε εμένα! Υπάρχει λοιπόν λόγος να μπούμε σε τέτοιες περιπέτειες? Κατηγορηματικά απαντώ....ΟΧΙ!

Για θυμίσου πως ήταν το κυνήγι πριν το facebook...και πως είναι τώρα! Αν το καλοσκεφτείς...θα δείς ότι η διαφορά είναι τεράστια!!
Σε ότι αφορά...την σύγκριση μεταξύ των ζώων εκτροφής όπως τα αρνιά, τα μοσχάρια τις κότες κτλ κλτ....με τα άγρια και ελεύθερα ζώα που θηρεύουμε είναι λάθος να την κάνουμε! Δεν είναι το θέμα μας ποία έχουν ψυχή και ποιά όχι...αλλά για ποιά ζώα είμαστε όλοι "μαθημένοι" να καταναλώνουμε.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα....αν και είμαι κυνηγός...και θηρεύω τσίχλες και κοτσίφια....δεν έχω την ίδια "συναισθηματική άνεση" να θηρέψω ένα ρινόκερο έναν ελέφαντα ή μια καμηλοπάρδαλη! Τι θέλω να πώ....αν και κυνηγός...δεν θα έκανα ποτέ "σαφάρι" κάτι που για έναν Αμερικανό ή Αφρικανό είναι συνηθισμένο!

Θα παραφράσω κάτι που λέει..... "Ότι συμβαίνει στο Βουνό...μένει στο Βουνό"

Με εκτίμηση,
 
Πως ήταν πριν το facebook το κυνήγι και πως είναι τώρα;
Εγώ δεν βλέπω καμία διαφορά. Πριν ήταν το καφενείο για τους επιδειξίες, τώρα το facebook, σε είκοσι χρόνια κάτι άλλο...
"Πριν" άπλωναν τα πουλιά και τους λαγούς στα αγροτικά και γύρναγαν το χωριό δυο κύκλους πριν μπουν σπίτι...
Η κυνηγετική φωτογραφία ολοκληρώνει τη διαδικασία του κυνηγιού, καθώς κρατά ζωντανές στη μνήμη τις όμορφες στιγμές που περάσαμε αποτυπωμένες στην κάρπωση. Ή ακόμα και να μην υπάρχει κάρπωση, μια φωτογραφία μπορεί να μας θυμίζει κάτι το αξιοθαύμαστο που ζήσαμε στην συγκεκριμένη εξόρμηση.
Το ταλέντο, την εμπειρία και τα εργαλεία ενός φωτογράφου δεν τα διαθέτουμε όλοι μας. Αυτό δεν πρέπει να είναι απαγορευτικό από το να αποτυπώνουμε όσο καλύτερα μπορούμε σε μια εικόνα το κυνήγι μας και να το προβάλουμε στους διαδικτυακούς μας φίλους. Αυτή η εικόνα είναι συμπυκνωμένη ευτυχία και θέλουμε να την μοιραστούμε. Μιλώ πάντα για τους υγιείς και νόμιμους κυνηγούς. Για μένα μια τέτοια φωτογραφία μπορεί να είναι καλοστημένη ακόμα και σε ένα καπό. Ακόμα και τότε φαίνεται ότι δεν είναι προκλητική, γιατί δεν θα είναι απλά αραδιασμένα 10 στραπατσαρισμένα πτηνά. Θα υπάρχει το όπλο, τα θηράματα σε καλή κατάσταση σε μια ωραία τοποθέτηση, ένα κυνηγόσκυλο επίσης, μπορεί ακόμα και κάποιες φάτσες γεμάτες χαρά και χαμόγελο! Τι πιο όμορφο???
Μην τα δαιμονοποιούμε όλα. Το ότι μειώνονται τα θηράματα ή ότι οι αντικυνηγοί ήταν, ειναι και θα είναι πάντα αντικυνηγοί δεν φταίνε οι φωτογραφίες!
Ξαναλέω, οι φωτογραφίες των σωστών και νόμιμων κυνηγών!
Στο φόρουμ μας δεν πιστεύω ότι υπάρχουν σε δημόσια θέα "κακές" ή και παράνομες φωτογραφίες! Ό,τι παρεκκλίνει διορθώνεται άμεσα. Ίσα ίσα έχουμε άτομα εδώ μέσα που με τις φωτογραφίες τους και τις διηγήσεις τους ανεβάζουν κατακόρυφα την ποιότητα του φόρουμ!
 
Πως ήταν πριν το facebook το κυνήγι και πως είναι τώρα;
Εγώ δεν βλέπω καμία διαφορά. Πριν ήταν το καφενείο για τους επιδειξίες, τώρα το facebook, σε είκοσι χρόνια κάτι άλλο...

Καλησπέρα φίλε!
Επέτρεψε μου να σου γράψω μερικές διαφορές που τις έχω πρόχειρες μέσα στο μυαλό μου!

1ον....Σε αντίθεση με τα καφενεία όπου οι φωτογραφίες "έμεναν" στο καφενειό...οι φωτογραφίες του facebook έγιναν βορά σε κάθε πολέμιο του κυνηγίου και στολίζουν τα 100δες γκρούπ αντικυνηγών και οχι μόνο!
2ον...Το facebook... και τα γκρούπ που έχουν τέτοιες φωτογραφίες χώρισαν του κυνηγούς σε διάφορες ομάδες και κατηγορίες. Ενδεικτικά αναφέρω τους "οικολογούντες κυνηγούς" τους "ζηλιάρηδες κυνηγούς" τους "'άσχετους κυνηγούς" τους "κυνηγαράδες" κτλ κτλ
3ον...Το facebook...τόσο με τα γκούπ όσο και με τις αγγελίες και τις διαφημήσεις ανέδειξε πολλά κακά....όπως την αγοροπωλησιά παρανόμων κυνηγετικών εργαλείων όπως τους κράχτες! Αυτό για μια ακόμα φορά μαζί με τις φωτογραφίες γίνεται εργαλείο στα χέρια των αντικυνηγών.
4ον... Το facebook έφερε τους κυνηγούς σε άμεση αντιπαράθεση με τον "έξω κόσμο" Πριν από το facebook το να συναντήσεις κάποιον αντικυνηγό και να ανοίξεις κουβέντα μαζί του ήταν τουλάχιστον σπάνιο. Τώρα διαδικτυακά... ίσως και καθημερινά συναντάς 10δες άτομα που έρχεσαι σε άμεση αντιπαράθεση!

Δεν χρειάζεται να επεκταθώ άλλο...όσοι παρακολούθησαν την ομιλία στην προηγούμενη έκθεση με Θέμα το κυνήγι και τα Μέσα κοινωνικής δικτύωσης είναι σίγουρο ότι κατάλαβαν την διαφορά και την δύναμη που έχουν τα μέσα αυτά...σε σχέση με το καφενείο του χωριού!

Ναι λοιπόν...δεν τα δαιμονοποιούμε όλα...συμφωνώ!
Λέω ναι στις όμορφες φωτογραφίες...που όπως λες περιέχουν συμπυκνωμένη την επιτυχία και την χαρά! Λέω όμως όχι στις φωτογραφίες με τα αιματοβαμένα γουρούνια σε καρότσες...τα "κόκκινα" καπό με τους λαγούς..και τα δεκάδες στραπατσαρισμένα πουλιά τόσο στο χώμα όσο και στο καπό.

Φιλικά,
 
Last edited:
Οι φωτο νομιζω ειναι για το αρχειο του καθενος δεν εχω να αποδειξω κατι οτ
Καλησπέρα φίλε!
Επέτρεψε μου να σου γράψω μερικές διαφορές που τις έχω πρόχειρες μέσα στο μυαλό μου!

1ον....Σε αντίθεση με τα καφενεία όπου οι φωτογραφίες "έμεναν" στο καφενειό...οι φωτογραφίες του facebook έγιναν βορά σε κάθε πολέμιο του κυνηγίου και στολίζουν τα 100δες γκρούπ αντικυνηγών και οχι μόνο!
2ον...Το facebook... και τα γκρούπ που έχουν τέτοιες φωτογραφίες χώρισαν του κυνηγούς σε διάφορες ομάδες και κατηγορίες. Ενδεικτικά αναφέρω τους "οικολογούντες κυνηγούς" τους "ζηλιάρηδες κυνηγούς" τους "'άσχετους κυνηγούς" τους "κυνηγαράδες" κτλ κτλ
3ον...Το facebook...τόσο με τα γκούπ όσο και με τις αγγελίες και τις διαφημήσεις ανέδειξε πολλά κακά....όπως την αγοροπωλησιά παρανόμων κυνηγετικών εργαλείων όπως τους κράχτες! Αυτό για μια ακόμα φορά μαζί με τις φωτογραφίες γίνεται εργαλείο στα χέρια των αντικυνηγών.
4ον... Το facebook έφερε τους κυνηγούς σε άμεση αντιπαράθεση με τον "έξω κόσμο" Πριν από το facebook το να συναντήσεις κάποιον αντικυνηγό και να ανοίξεις κουβέντα μαζί του ήταν τουλάχιστον σπάνιο. Τώρα διαδικτυακά... ίσως και καθημερινά συναντάς 10δες άτομα που έρχεσαι σε άμεση αντιπαράθεση!

Δεν χρειάζεται να επεκταθώ άλλο...όσοι παρακολούθησαν την ομιλία στην προηγούμενη έκθεση με Θέμα το κυνήγι και τα Μέσα κοινωνικής δικτύωσης είναι σίγουρο ότι κατάλαβαν την διαφορά και την δύναμη που έχουν τα μέσα αυτά...σε σχέση με το καφενείο του χωριού!

Ναι λοιπόν...δεν τα δαιμονοποιούμε όλα...συμφωνώ!
Λέω ναι στις όμορφες φωτογραφίες...που όπως λες περιέχουν συμπυκνωμένη την επιτυχία και την χαρά! Λέω όμως όχι στις φωτογραφίες με τα αιματοβαμένα γουρούνια σε καρότσες...τα "κόκκινα" καπό με τους λαγούς..και τα δεκάδες στραπατσαρισμένα πουλιά τόσο στο χώμα όσο και στο καπό.

Φιλικά,
Συμφωνώ στα γραφόμενα σου σε ολα.shake hands.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top