Κυνηγετικά & Σκοπευτικά Video προς συζήτηση

Τεράστια προπόνηση για την αξιολόγηση των αποστάσεων παίζει η συχνή χρήση του πίνακα. Την Κυριακή που μας πέρασε, μετά το τέλος του αγώνα στο σκοπευτήριο, υπήρχε στο κοινό μια διχογνωμία για την απόσταση ενός στόχου. Άλλος έλεγε 25μ, άλλος έλεγε 40μ. Παρατηρώντας την απόσταση προσεκτικά, για την οποία γινόταν η συζήτηση, είπα και γω την γνώμη μου, ότι ο δίσκος την ώρα που περνά μπροστά από τον σκοπευτή είναι 32 μέτρα. Τότε με την παραίνεση των υπολοίπων, πήγε ένα παιδί και έκατσε ακριβώς κάτω από την τροχιά του δίσκου. Βγήκε ένα range finder και η απόσταση έδειξε ... 32μ.
Ένα ακόμα από τα μεγάλα οφέλη της συχνής χρήσης του πίνακα ... ;)
Μαγος εισαι;.yelling.
 
δεν εχω ηχο τωρα...

τα λεει γερμανικα ρεσεις ....
επειδή δεν έχω ήχο ούτε εγώ τώρα, αλλά γερμανικά ξέρω, αν ακούτε στο στιγμιότυπο τη φράση "φίαρτσιχ μέταρ" (vierzig meter) σημαίνει σαράντα μέτρα. "φουνφ ουντ φιαρτσιχ" (fünf und vierzig) είναι το σαράντα πέντε...
 
επειδή δεν έχω ήχο ούτε εγώ τώρα, αλλά γερμανικά ξέρω, αν ακούτε στο στιγμιότυπο τη φράση "φίαρτσιχ μέταρ" (vierzig meter) σημαίνει σαράντα μέτρα. "φουνφ ουντ φιαρτσιχ" (fünf und vierzig) είναι το σαράντα πέντε...
Βασικά τώρα που μπήκα στο βιντεάκι, είναι γερμανογενής η γλώσσα, όχι γερμανικά, λογικά κάποια σκανδιναβική χώρα, οπότε ενδέχεται να ακούγονται διαφορετικά οι φράσεις που σας είπα. .off topic.
 
Είναι βαριά η καλογερική .pop.. Πρέπει να μέτρησα καμιά 50αρια τουφεκιές χωρίς πουλί. Λες και τουφεκάει τσίχλες στα 15 μέτρα και ξανά και ξανά και ξανά μανά......hair.. Μέχρι την μέση το είδα, δεν άντεξα άλλο .hit.

Απλα δυσκολευεται το παιδι να ακολουθησει την πτωση των χτυπημενων πουλιων....χαχαχαχαχα
 
Εκατσα και το ειδα ολο το βιντεο.....τα περισσοτερα πηγαν απο ανακοπή.... Απλα ο φιλος εχει προβλημα στην προσκοπευση και συγκεκριμενα στην τεχνικη του...ειδικα στα εισερχομενα κατακεφαλα πουλια ενω το μαζευει την τελευταια στιγμη κανει ατσαλο τραβηγμα και σταματημα του οπλου....εκτος και αν πηρε λαθος οδηγιες στην σοτ καμ που ελεγαν να βαζει τα πουλια μεσα στον κυκλο....χαχαχαχαχα
 
Είναι βαριά η καλογερική .pop.. Πρέπει να μέτρησα καμιά 50αρια τουφεκιές χωρίς πουλί. Λες και τουφεκάει τσίχλες στα 15 μέτρα και ξανά και ξανά και ξανά μανά......hair.. Μέχρι την μέση το είδα, δεν άντεξα άλλο .hit.

πολυ ωρα επωμισμενος,τι περιμενε...ο διπλανος του γκρεμισε 1-2....
 
Βαζει τη μιση και λιγοτερη προσκοπευση απ' οση πρεπει....
Κοβει την κινηση....
Καποιες φορες ειναι εκτος αξονα της πορειας του πουλιου....
Το τράβηγμα μπροστα και πατημα....
Καποιος θα του ειπε πως θα τον βολεψει....ισως
Αποτομες κινησεις....
Οοοσα πεφτουν,ειναι χτυπημενα απο....ερωτα και πίσω!
Σιγουρα πισω...
Ωραιο βιντεάκι, αν θελεις να μαθεις κάτι απο την ανάποδη!
Τι δεν πρεπει να κανεις!
 
Κ εγώ δεν ειχα αντέξει να το δω ολο...  .hair.
Ειναι αυτο το ξεβολεμα που λεμε από τις προσκοπευσεις των 20 μέτρων...
Αν εισαι πίσω, οτι τσοκ κ φυσιγγια κ να εχεις, είσαι πίσω... ΤΕΛΟΣ...
Ναι ρε μαστορακο!!
Το "πισω"ειναι...."αντε γεια"!!!:p
 
Το παληκαρι,εφαρμοζει μια τεχνικη τυποποιημένη...
Κοντα-μακρυα,ρίχνει με τον ιδιο τροπο...
Παραπεμπει σε τεχνικη skeet..
Αν και κει,δεν ριχνουν ετσι ,συνηθως...
Δεν εχει ρυθμό, δεν "πιανει"τις ταχυτητες των πουλιων,δεν σιγουρευει το στόχο, δεν τον οδηγεί ο στοχος,δεν δειχνει να 'χει την ικανότητα του υπολογισμου....
Ειναι πολλα"δεν"μαζεμένα!!
Το τραβηγμα ,που εφαρμοζει,δε νομιζω να βολεύει σαν τεχνικη,σ'αυτο το θηραμα...
Δεν υπαρχει και λογος να το κανει ετσι...
Ανοιχτο πεδίο, σταθερες κατα βαση πορείες...
Δεν εχω ιδιαιτερη εμπειρια,σαν εικονα ομως,αυτο μου δείχνει .
Μαλλον ,η μονιμη προπορεια θα βολευει καλύτερα...
Το βασικοτερο είναι, γενικοτερα,πως πρεπει να τουφεκαμε για το στόχο, σε "επαφη"μ'αυτον και οχι κάπου μπροστα απ'τον στοχο!
Για να βαζουμε και τίποτα στην τσάντα !
 
, σε "επαφη"μ'αυτον και οχι κάπου μπροστα απ'τον στοχο!

δεν τον οδηγεί ο στοχος

Δεν εχει ρυθμό,
Τα σημαντικοτερα στοιχεία της σωστης σκοπευσης με λειοκαννο (απο οσα εχω αντιληφθει εως τωρα) .
Αν εφαρμόσεις αυτα, η προσκοπευση βγαινει μονη της και αναρωτιεσαι πως διαολο σπανε τόσο ευκολα τα πιατακια η πεφτουν τα πουλια.
Οτι εγραψες Γιαννη το αντιληφθηκα φετος στις 25 ίσως και λιγοτερες πουλες που εριξα.
Εστιαση στον στοχο, σιγουριά για το που πηγαινει η βολη (αν και όχι απαραιτητα) κατα την επωμιση, και ασε τον στοχο να σε οδηγήσει ποτε θα πατησεις. Κρατας έναν ρυθμο και λοκαρεις τον στοχο για να μην χασεις την "συνδεση" οταν βγεις μπροστα. Μιλαω για αποστασεις μαξ 40 μέτρων. Δεν εχω πειρα στις πολυ μακρυνες.

Βεβαια για να εφαρμόσεις τετοιες συμβουλές θελει πειρα. Να κατανοήσεις εσυ τι "πραγματικα μετρα" εχουν τα παραπανω λογια και πως αυτα αντιστοιχούν στην πραγματικότητα.
 
Τολη,συν τω χρόνω, αποκτας τη σιγουρια!
Το πιατο θα σπάει και το θηραμα θα πέφτει, ΠΡΙΝ πατησεις!
Απο μεσα μας πρεπει να ξεκινάει!
Και ο "ρυθμος"απο μεσα μας ειναι....
Οσο φτιαχνεις την τεχνικη σου,οσο αισθανεσαι σιγουρος,τοσο κατακτας τις επιτυχιες....
Οσο γινεται αυτο,σου εξασφαλιζει τη σιγουρια!
Συγκοινωνούντα δοχεία! ;)
 
Μαζεψα λιγα βιντεκια απο τη φαση του ρυθμισματος της καμερας κ τα "εδεσα" λιγο με το Windows Movie Maker Που ομως ριχνει αρκετα την ποιοτητα...
Σιγα σιγα... :)

Αρη συμφωνω δεν ειναι καλη η ποιότητα και δεν θα κανει δουλεια...στειλτην σε εμενα.....yelling..sarcastic..sarcastic.
 
Αρη συμφωνω δεν ειναι καλη η ποιότητα και δεν θα κανει δουλεια...στειλτην σε εμενα.....yelling..sarcastic..sarcastic.
Χαχαχαχα θυσία γίνεσαι.. .yelling.
Θα μάθω κανένα καινούργιο προγράμματακι να έχει κανένα μυστήριο φίλτρο να την κάνω τηλεόραση...
Στους δίσκους στο χαμηλό φωτισμό ήταν σχεδόν νύχτα αλλά παρόλα αυτά έγραψε αξιοπρεπεστατα..
 
Back
Top