Κυνηγετικά Βιβλία

Ξέχασα να πω . Με την ιδιογομωση δεν ασχολουμαι.με ενδιαφέρουν βιβλία όπως το κυνηγι άθλημα ή συνδρομο και τετοια σχετικά. Δεν θέλω με βλητικη. Βιβλία με το τι είναι το κυνηγι πως γινόταν κάποτε κλπ
Μόνο ένα τέτοιο βιβλίο έχω διαβάσει. Λέγεται “το κυνήγι της μπεκάτσας” του Denuc. Πάντως υπάρχουν πολλά βιβλία αρκεί να έχεις όρεξη να διαβάσεις!
 
Όρεξη έχω πείτε βιβλία και θα διαβάζω εγώ
Δεν έχω να σου προτείνω κάποιο άλλο γτ δεν έχω διαβάσει δυστυχώς. Αν ψάξεις στο Ίντερνετ θα βρεις πολλά αλλά περίμενε να σου απαντήσουν και κάποια ακόμα μέλη από εδώ που σίγουρα έχουν εμπειρία!
 
Το κυνήγι είναι άθλημα η συνδρομο(που ίσως κ να το έχεις διαβάσει αν κατάλαβα καλά) θα πρότεινα που είναι ευκολο να βρεθεί κ που πραγματικα είναι φοβερό βιβλίο, ένα στολιδι στην βιβλιοθήκη κάθε κυνηγου...
Αξίζει να πουμε πως το βιβλίο αυτό που εκδόθηκε πρώτη φορά το 1986 και την δευτερη επανέκδοση την έκανε ο Γιάννης Χριστογιαννης( που του άρεσε πολυ κ "πιστεψε" σε αυτό το βιβλίο) το 1997 με δικά του έξοδα όπου και το διέθετε προς πώληση από την επειχηρηση του(tstv)...

IMG_20201228_232333.jpg
 
θελετε δεν θελετε φιλαρακιαμου πιστεψτε οτι στην αρχη του κυνηγιουμου αυτα τα βιβλια με βωηθισανε παρα πωλη στο κυνηγιιι, ωπος επισης και τα περιοδικααααα,, ;) ;) ,,τελος δωριζω,,σε νεους κυνηγους περιοδικα ,πχ αρτεμις κυνηγυσια κτλ θα εχουνε συγουρα 50 κιλα και ανω,,απο χρονολογια 2003 και ανωωω;) με ωμορφα θεματα,,ωπιως θελη με ΠΜ μιλαη μαζιμουυυυ,,ετσι να κανουμεεε ενα δωρο χριστουγενιατικο σε νεους κυνηγουςςςςς.RESPECT.
 
https://www.hunters.gr/media-1/ekdoseis-komath


Μόλις βρήκα βιβλία της κομαθ σε μορφή PDF δεν διάβασα κανένα αλλά πιστευω θα αξίζουν
Να πάρεις το βιβλίο τού Ελευθερίου Μουζάκι ( πεταλούδας)(δεν θυμάμαι ακριβώς τόν τίτλο τώρα)
 
θελετε δεν θελετε φιλαρακιαμου πιστεψτε οτι στην αρχη του κυνηγιουμου αυτα τα βιβλια με βωηθισανε παρα πωλη στο κυνηγιιι, ωπος επισης και τα περιοδικααααα,, ;) ;) ,,τελος δωριζω,,σε νεους κυνηγους περιοδικα ,πχ αρτεμις κυνηγυσια κτλ θα εχουνε συγουρα 50 κιλα και ανω,,απο χρονολογια 2003 και ανωωω;) με ωμορφα θεματα,,ωπιως θελη με ΠΜ μιλαη μαζιμουυυυ,,ετσι να κανουμεεε ενα δωρο χριστουγενιατικο σε νεους κυνηγουςςςςς.RESPECT.
Μπράβο Σακη για την πραξη σου κ ιδιαίτερα γιατι θες να τα χαρισεις σε νέο κυνηγο...
Να πάρεις το βιβλίο τού Ελευθερίου Μουζάκι ( πεταλούδας)(δεν θυμάμαι ακριβώς τόν τίτλο τώρα)
Και αυτό πολυ ωραίο! "75 χρόνια κυνήγι" έκδοση 1998...αλλα θέλει λίγο διαδυκτιακό ψάξιμο να βρεθεί γιατι εχει εξαντληθεί εδώ κ χρονια..Το εξώφυλλο κ το οπισθόφυλλο είναι μέσα απο την kefalonia game farm που ερχόταν για κυνήγι κ υπάρχει και αναφορά για αυτό μέσα στο βιβλιο...
Ρε τι κυνηγια είχε τότε και έκανε αυτός ο άνθρωπος βέβαια είχε κ την οικονομική δυνατότητα να πηγενει όπου θέλει κ στην Ελλάδα κ στο εξωτερικό...
 
Παλιά τα καλοκαίρια ερχόταν ένα πλασιε στο χωριό με μια βαλίτσα γεμάτη διαφορα βιβλία..
Ήταν κ αυτό μέσα.. Το ξεφυλισα αλλά το απέρριψα γιατί δεν μου άρεσε..
Αν θυμάμαι καλά ο λόγος ήταν γιατί έγραφε κ και για ραβδωτα..
 
Παλιά τα καλοκαίρια ερχόταν ένα πλασιε στο χωριό με μια βαλίτσα γεμάτη διαφορα βιβλία..
Ήταν κ αυτό μέσα.. Το ξεφυλισα αλλά το απέρριψα γιατί δεν μου άρεσε..
Αν θυμάμαι καλά ο λόγος ήταν γιατί έγραφε κ και για ραβδωτα..
Επειδή φαίνεται να έχεις διαβάσει πολλα βιβλία έχεις να προτεινεις κάποια με θέμα οτιδήποτε εκτός από ιδιογωμωση γιατί δεν ασχολουμαι
 
Επειδή φαίνεται να έχεις διαβάσει πολλα βιβλία έχεις να προτεινεις κάποια με θέμα οτιδήποτε εκτός από ιδιογωμωση γιατί δεν ασχολουμαι
Πάρε τη σειρά 1-4 του Χατζιωτη, τα έχω διαβάζονται ευχαριστα και δίνουν αρκετές ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Υπάρχουν στο ebooks διαθεσιμα ( εγώ από εκεί τα πήρα πριν 6 μηνες).
 
Επειδή φαίνεται να έχεις διαβάσει πολλα βιβλία έχεις να προτεινεις κάποια με θέμα οτιδήποτε εκτός από ιδιογωμωση γιατί δεν ασχολουμαι
Τι να σου πω Γιάννη.....
Υπάρχουν πολλα βιβλια..καποια είναι αρκετά καλα κ κάποια άλλα ειναι γραμμένα με προχειροτητα...
Και κάτι που αρέσει σε εμένα μπορεί να μην αρέσει σε εσένα..
" Ο κυνηγός" του παλιου οπλουργου Αντώνη Δεστεφανι διαβάζετε με ευχαρίστηση...
Και αν θες να διαβασεις για την αρχή κ τη πορεια του κυνηγίου στο περασμα των χρόνων καλό ειναι ο " Κυνηγετικος Εξαντας "
του Βασίλη Καμπολη..
και για την "Κυνηγετική" του Κώστα Αμπατζογλου μου εχουν πει καλά λόγια αλλα δεν το έχω διαβάσει...
Οχι πως εχω κ κάτι τόσο σπουδαίο να μάθω μετα απο ανάγνωση τόσων περιοδικων κ βιβλίων αλλά είμαι μεγάλος λατρης του "Χαρτιου" και όχι της ανάγνωσης στο ίντερνετ..
Και όπως έλεγε κ κάποιος άλλος το ιντερνετ σήμερα είναι κ αυριο δεν είναι..
ο άλλος "κατεβάζει" ότι έχει "ανεβασει" γιατί έτσι γουστάρει...
Όπως έγινε κ με τo σαιτ old kinigesia που ανανεώθηκε κ χάθηκαν πολλά άρθρα που είχαν ανεβάσει από παλια τευχη..
Επίσης, καποια πολυ καλά άρθρα δεν προκειται να τα βρεις πουθενα γραμμενα στο ίντερνετ η στο Facebook...

Πάρε τη σειρά 1-4 του Χατζιωτη, τα έχω διαβάζονται ευχαριστα και δίνουν αρκετές ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Υπάρχουν στο ebooks διαθεσιμα ( εγώ από εκεί τα πήρα πριν 6 μηνες).
Kαι αυτά καλά είναι για όποιον θέλει να μάθει χρήσιμες πληροφοριες για τα κυνηγετικά όπλα....
 
Last edited:
Αν σε ενδιαφερει το θεμα οπλα ψαξε να βρεις αρθρα της τοτε εποχης του ελευθεριου συνοδινου.
Γραμενα σε νοσταλγικο τροπο παλιων καλων εποχων παραμενοντας ομως σε αρκετους τομεις επικαιρα επικοδομοιτικα σε γνωση και βοηθητικα για καθε κυνηγο
Αρκετα εχουν αλλαξει σημερα αλλα οπως και δε καθε τι που διαβαζουμε πρεπει να το φερνουμε στα σωστα μετρα με την σωστη αναλυση
Για παραδειγμα τοτε τα 36 μετρα θεωρειτο το δραστικο βεληνεκες
Σημερα αυτο δεν ισχυει
Δεν θα αρχισεις να βαρας οπου δεις φυσικα!
Αλλα σιγουρα αν ψακτεις μπορεις να δεις οτι και στα 45 μπορεις να εχεις αποτελεσμα στο κυνηγι -ειδος κυνηγιου που αυτο μπορει και πρεπει να εφαρμοστει
 
Αν σε ενδιαφερει το θεμα οπλα ψαξε να βρεις αρθρα της τοτε εποχης του ελευθεριου συνοδινου.
Καλώς μας ξαναρθες Χρυσανθε..ολα καλα?
Υπαρχουν βιβλια του Συνοδινού στην Κυπρο?
Για παραδειγμα τοτε τα 36 μετρα θεωρειτο το δραστικο βεληνεκες
Στα τόσα μέτρα περίπου δοκιμαζαν κ τα φυσίγγια.. Αλλά αν η αναφορά ήταν για κυνήγι υδρόβιων με χοντρά σκάγια κ φουλ τσοκ ανεφεραν κ αποστασεις των 40- 45 η κ παραπανω μετρων..
 
Last edited:
κανενας νεως κυνηγος η και παλαιως δεν εχη ενδιαφερων για τα περιωδικα που δωριζωωωωω .think. ναιιι τα μεταφωρεικα ειναι μεγαλαααα μιας και ειναι πωλα τα κιλααα;).think.αλα και η γνωσης που θα παρης ειναι πωλλεςςςςς;););)
 
Back
Top