Κυνήγι στην Ευρώπη

Τα φουσέκια ήρθαν, τώρα περιμένω και το όπλο, HOYT Satori 65 lbs, και από βδομάδα πάμε για γουρουνάκια σε ιδιωτικό δάσος!

Και θα πέσει το γουρούνι με αυτό φίλε μου???Δεν γνωρίζω για αυτό ρωτάω.....Μου φαίνεται περίεργο γτ εδώ αδιαζουμε την καραμπίνα και μερικές φορές δεν πέφτουνε με τπτ
 
Και θα πέσει το γουρούνι με αυτό φίλε μου???Δεν γνωρίζω για αυτό ρωτάω.....Μου φαίνεται περίεργο γτ εδώ αδιαζουμε την καραμπίνα και μερικές φορές δεν πέφτουνε με τπτ
θα πεσει φιλεμου και ουτε κιχχχχχ θα καμηηηηη ;) ;)
 
Και θα πέσει το γουρούνι με αυτό φίλε μου???Δεν γνωρίζω για αυτό ρωτάω.....Μου φαίνεται περίεργο γτ εδώ αδιαζουμε την καραμπίνα και μερικές φορές δεν πέφτουνε με τπτ
Οχι μονο θα πέσει θα ριξει πρωτα και ενα χορό ! :)
 
Οχι μονο θα πέσει θα ριξει πρωτα και ενα χορό ! :)
θα πεσει φιλεμου και ουτε κιχχχχχ θα καμηηηηη ;) ;)
Τι λέτε τώρα μωρέ μπράβο...Δλδ μέχρι πόσα μέτρα το καταβάλει και για πόσα κιλά ζώο μιλάμε μπορεί να το καταβάλει??
 
Και θα πέσει το γουρούνι με αυτό φίλε μου???Δεν γνωρίζω για αυτό ρωτάω.....Μου φαίνεται περίεργο γτ εδώ αδιαζουμε την καραμπίνα και μερικές φορές δεν πέφτουνε με τπτ
Θα πέσει, αλλά:
  • έχεις ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ βολή! Αν δεν πετύχεις καρδιά ή πνευμόνια θα το φάνε τα τσακάλια ή οι λύκοι και η ομάδα θα σε στείλει για βρούβες - δηλ. για σκοποβολή που να αποδεικνύει πως πετυχαίνεις 5 βελη στο χαρτονάκι μπύρας (5εκ x 5εκ) στα 25 μέτρα πριν να σε ξαναπάρουν μαζί τους. Γιαυτό τον λόγο αφήνεις πολλές φορές το θήραμα απλά να φύγει, ακόμα και στο τελευταίο δεκατο δευτερολέπτου.
  • άμα το πετύχεις, τότε αρχίζει το ψάξιμο ακολουθώντας το ίχνος αίματος που αφήνει - συνήθως το βρίσκεις σε μιά ακτίνα 40-50 μέτρων.
 
Τι λέτε τώρα μωρέ μπράβο...Δλδ μέχρι πόσα μέτρα το καταβάλει και για πόσα κιλά ζώο μιλάμε μπορεί να το καταβάλει??
Απαγορεύται να ρίξεις σε ζώο που είναι πιο μακρυά από 25 μέτρα, εγώ ποτέ δεν ρίχνω όταν είναι πάνω από 15-17 μέτρα. Τα κιλά δεν παίζουν κανένα ρόλο, απλά πρέπει να πετύχεις καρδιά ή πνευμόνια. Γιαυτό και πρέπει να είσαι απόλυτα σίγουρος του τι κάνεις και στην παραμικρή αμφιβολία απλά δεν ρίχνεισ και αφήνεις το θήραμα να φύγει.
 
Απαγορεύται να ρίξεις σε ζώο που είναι πιο μακρυά από 25 μέτρα, εγώ ποτέ δεν ρίχνω όταν είναι πάνω από 15-17 μέτρα. Τα κιλά δεν παίζουν κανένα ρόλο, απλά πρέπει να πετύχεις καρδιά ή πνευμόνια. Γιαυτό και πρέπει να είσαι απόλυτα σίγουρος του τι κάνεις και στην παραμικρή αμφιβολία απλά δεν ρίχνεισ και αφήνεις το θήραμα να φύγει.
Τι να πω μου φαίνονται όλα τόσο περίεργο γτ δεν έχω δει ποτέ και δεν μπορώ να καταλάβω την δύναμη ενός βέλους.... Πάντως είναι σωστοί με αυτό που κάνουνε σας βάζουν και ρίχνετε να δουν αν μπορείτε στο στοχο
 
Τι να πω μου φαίνονται όλα τόσο περίεργο γτ δεν έχω δει ποτέ και δεν μπορώ να καταλάβω την δύναμη ενός βέλους.... Πάντως είναι σωστοί με αυτό που κάνουνε σας βάζουν και ρίχνετε να δουν αν μπορείτε στο στοχο
Είναι σαν να κυνηγάς με μονόκαννο Cal 36!
 
Τι λέτε τώρα μωρέ μπράβο...Δλδ μέχρι πόσα μέτρα το καταβάλει και για πόσα κιλά ζώο μιλάμε μπορεί να το καταβάλει??
Ριχνει κατω ακομα και Μους που ζυγίζει ενα τονο !
Αρκει να υπάρχουν συγκεκριμένες παράμετροι οπως το είδος της μύτης του βέλους , το βάρος έλξης της χορδής και επίσης η απόσταση απο το θήραμα και το σημείο που θα εισχωρήσει το βέλος . Το μέγιστο για μια καλη βολη ειναι μέγιστη αποσταση εως και 40 μέτρα αλλα με προϋπόθεση να χτυπήσεις το ζώο στα ζωτικα όργανα μπροστά απο το διάφραγμα , το βέλος δεν προκαλει σοκ όπως η βολίδα πυροβολου όπλου αλλα κοβει / τρυπαει τους ιστους και τα όργανα με αποτέλεσμα το θήραμα να ξεματωνει πολυ γρήγορα .
 
Τι να πω μου φαίνονται όλα τόσο περίεργο γτ δεν έχω δει ποτέ και δεν μπορώ να καταλάβω την δύναμη ενός βέλους.... Πάντως είναι σωστοί με αυτό που κάνουνε σας βάζουν και ρίχνετε να δουν αν μπορείτε στο στοχο
 
Ωραία τώρα ψιλοκαταλαβαινω την δύναμη του.... Πάντως για την εμπειρία θα ήθελα να το κυνηγισω το γουρούνι έτσι
Σε ενα τόξο η ταχυτητα του βέλους αγγίζει τα 320 ποδια το δευτερολεπτο , στις δε βαλίστρες αγγιζει πλεον και τα 420 με 440 ποδια το δευτερολεπτο . Η ταχύτητα του βέλους οσο και η κινητική του ενέργεια μειώνετε πολυ γρήγορα αλλα σε αποστασεις εως 40 μέτρα *έχει ακόμα υπερβολική δυναμη να καταβάλει το θήραμα .

( επαναλαμβάνω τα 40 μέτρα και ο λογος είναι οτι ο ήχος της χορδής μπορει να κανει το θήραμα να τιναχτει για να φυγει λογο του ήχου με αποτελεσμα ειτε η βολή να παει εκτος στοχου , είτε να χτυπησει το βελος σε σημείο που δεν θα προσβάλει τα ζωτικα όργανα κατι το οποίο θα δώσει την δυνατότητα στο θήραμα να φύγει μακριά και να εχει αργο θάνατο κατι το οποίο δεν θέλουμε και να προσθέσω οτι για να φτασεις μετά στο σημείο που εχει πέσει το θήραμα μπορεί να ειναι και απόσταση χιλιομέτρου . )
 
Σε ενα τόξο η ταχυτητα του βέλους αγγίζει τα 320 ποδια το δευτερολεπτο , στις δε βαλίστρες αγγιζει πλεον και τα 420 με 440 ποδια το δευτερολεπτο . Η ταχύτητα του βέλους οσο και η κινητική του ενέργεια μειώνετε πολυ γρήγορα αλλα σε αποστασεις εως 40 μέτρα *έχει ακόμα υπερβολική δυναμη να καταβάλει το θήραμα .

( επαναλαμβάνω τα 40 μέτρα και ο λογος είναι οτι ο ήχος της χορδής μπορει να κανει το θήραμα να τιναχτει για να φυγει λογο του ήχου με αποτελεσμα ειτε η βολή να παει εκτος στοχου , είτε να χτυπησει το βελος σε σημείο που δεν θα προσβάλει τα ζωτικα όργανα κατι το οποίο θα δώσει την δυνατότητα στο θήραμα να φύγει μακριά και να εχει αργο θάνατο κατι το οποίο δεν θέλουμε και να προσθέσω οτι για να φτασεις μετά στο σημείο που εχει πέσει το θήραμα μπορεί να ειναι και απόσταση χιλιομέτρου . )
Γιώργο κυνηγάς με τόξο?
 
Back
Top