Κυνήγι στην Γερμανία

Πλάκα πλάκα μια χαρά είμαστε εδώ.Μπορει να έχουμε τους αυστηρότερους νόμους περί κυνηγίου στην Ευρώπη αλλά με 165€ πας για φτερωτά και τριχωτά στην επιτρεπόμενη περίοδο όσο θέλεις και μπορείς.Πρεπει να βγάζουμε ειδικές άδειες για κάθε γουρούνι που θηρευεται,να κυνηγάμε σε δημόσιες και ιδιωτικές περιοχές,να ζητάμε άδεια για θήρα εκτός ορίων και να μοιραζόμαστε τα θηράματα με μεγαλογαιοκτημονες για να καταλάβουμε το αυτονόητο?Ας προσέχαμε να έχουμε κυνηγετική ομοσπονδία όπως έξω και όχι καρεκλοκενταυρους μάγειρες ισολογισμών και ο-μελετων.Ας προσέχαμε και την μονοκαλλιέργεια- ακαλλιεργεια.Το τρυγόνι ψάχνει τροφή όχι ξαπλώστρα στην Μύκονο.Οσο αφορά την άσκηση της θήρας προτιμώ να κάτσω σπίτι μου παρά να περιμένω τον Κότσο να καβαλήσει το ομοίωμα της θηλυκιας για να τον εκτελέσω π.χ.(Ισπανία) ή άλλα πολλά κουλά που γίνονται.Ας είμαι υγιής να φτιάχνω σκυλιά και να σπάω τα πόδια μου για να θηρευσω το 1% από τους έξω.Δεν θέλω νούμερα.Ενα μεζέ θέλω να μοιραστώ με τους φίλους μου μόνο και να γεμίσει το κεφάλι μου εικόνες.
 
Πλάκα πλάκα μια χαρά είμαστε εδώ.Μπορει να έχουμε τους αυστηρότερους νόμους περί κυνηγίου στην Ευρώπη αλλά με 165€ πας για φτερωτά και τριχωτά στην επιτρεπόμενη περίοδο όσο θέλεις και μπορείς.Πρεπει να βγάζουμε ειδικές άδειες για κάθε γουρούνι που θηρευεται,να κυνηγάμε σε δημόσιες και ιδιωτικές περιοχές,να ζητάμε άδεια για θήρα εκτός ορίων και να μοιραζόμαστε τα θηράματα με μεγαλογαιοκτημονες για να καταλάβουμε το αυτονόητο?Ας προσέχαμε να έχουμε κυνηγετική ομοσπονδία όπως έξω και όχι καρεκλοκενταυρους μάγειρες ισολογισμών και ο-μελετων.Ας προσέχαμε και την μονοκαλλιέργεια- ακαλλιεργεια.Το τρυγόνι ψάχνει τροφή όχι ξαπλώστρα στην Μύκονο.Οσο αφορά την άσκηση της θήρας προτιμώ να κάτσω σπίτι μου παρά να περιμένω τον Κότσο να καβαλήσει το ομοίωμα της θηλυκιας για να τον εκτελέσω π.χ.(Ισπανία) ή άλλα πολλά κουλά που γίνονται.Ας είμαι υγιής να φτιάχνω σκυλιά και να σπάω τα πόδια μου για να θηρευσω το 1% από τους έξω.Δεν θέλω νούμερα.Ενα μεζέ θέλω να μοιραστώ με τους φίλους μου μόνο και να γεμίσει το κεφάλι μου εικόνες.
Τζάμπα το κυνήγι … όντως !
 
Τζάμπα το κυνήγι … όντως !
Δεν το λες και τσάμπα, αν υπολογίσεις όλα τα έξοδα πχ ενός περδικοκυνηγου στην ηπειρωτική Ελλάδα που ξοδευεται έναν χρόνο για 2 ή τρία ή κάποτε όπως πέρυσι εγώ για κανένα πουλί. Αντίθετα για τους λαθροκυνηγους η Ελλάδα είναι ο τελευταίος παράδεισος στην Ευρώπη.
 
Δεν το λες και τσάμπα, αν υπολογίσεις όλα τα έξοδα πχ ενός περδικοκυνηγου στην ηπειρωτική Ελλάδα που ξοδευεται έναν χρόνο για 2 ή τρία ή κάποτε όπως πέρυσι εγώ για κανένα πουλί. Αντίθετα για τους λαθροκυνηγους η Ελλάδα είναι ο τελευταίος παράδεισος στην Ευρώπη.
Τζάμπα είναι σε σχέση με τις χώρες που θελουμε να συγκρινόμαστε … πιο τζάμπα δεν γίνεται … ξέρεις ποσό κοστίζει ένα κυνήγι Άλκης ; Ελάχιστο 3.000 τα εξοδα … και αν σου βγει μπροστά …
 
Μεταλλαχτηκαμε σε λαό χαμηλών προσδοκιών, βλέπουμε μόνο την άσχημη πλευρά των άλλων και όχι την δική μας καμπούρα. Δηλαδή το να αναλάβουμε την ευθύνη και να προσπαθήσουμε να έχουμε ελεύθερο κυνήγι αλλά και μείωση της παραβατικοτητας και αύξηση του θηραματικου πλούτου δεν είναι επιλογή ; Είναι όπως η μοιρολατρικη αποδοχή από πολλούς των ατσαλινων και όλων γενικά των περιορισμών εις βάρος μας ,πριν καν προβληθούν από τους πολεμιους του κυνηγιού. Ας αρχίσουμε τότε να κλαίμε ομαδικά, όπως κάνουν σε κάτι ανατολίτικα σήριαλ, μήπως και μας λυπηθουν.
 
Μεταλλαχτηκαμε σε λαό χαμηλών προσδοκιών, βλέπουμε μόνο την άσχημη πλευρά των άλλων και όχι την δική μας καμπούρα. Δηλαδή το να αναλάβουμε την ευθύνη και να προσπαθήσουμε να έχουμε ελεύθερο κυνήγι αλλά και μείωση της παραβατικοτητας και αύξηση του θηραματικου πλούτου δεν είναι επιλογή ; Είναι όπως η μοιρολατρικη αποδοχή από πολλούς των ατσαλινων και όλων γενικά των περιορισμών εις βάρος μας ,πριν καν προβληθούν από τους πολεμιους του κυνηγιού. Ας αρχίσουμε τότε να κλαίμε ομαδικά, όπως κάνουν σε κάτι ανατολίτικα σήριαλ, μήπως και μας λυπηθουν.
Όταν λες να προσπαθήσουμε να έχουμε ελεύθερο κυνήγι τι εννοείς ακριβώς?
 
Όταν λες να προσπαθήσουμε να έχουμε ελεύθερο κυνήγι τι εννοείς ακριβώς?
Να διατηρήσουμε την ελεύθερη πρόσβαση σε όλους τους κυνηγοτοπους για όλους τους κυνηγούς και επιπλέον να διεκδικησουμε τις φιλοθηραματικες και φιλοπεριβαλλοντικες αρμοδιότητες που τώρα έχουν θεσμικά το υπουργείο και οι διάφοροι φορείς και που στην πράξη πληρώνονται και αδρανούν. Πχ φροντίδα βιοτόπων, έλεγχος επιβλαβών, θηροφυλαξη, μελέτη θηρευσιμων και μη πληθυσμών, αυτό που λέμε διαχείριση, αλλά από εμάς για εμάς και όχι από αδιάφορους θεσμούς ή εχθρικές υστεροβουλες ΜΚΟ όπως συμβαίνει. Όλα αυτά σημαίνουν ευθύνες και συλλογική προσπάθεια, κάτι που γίνεται σε πολλές χώρες και όχι να περιμένουμε από τους εκτός του χώρου μας λύσεις για εμάς.
 
Να διατηρήσουμε την ελεύθερη πρόσβαση σε όλους τους κυνηγοτοπους για όλους τους κυνηγούς και επιπλέον να διεκδικησουμε τις φιλοθηραματικες και φιλοπεριβαλλοντικες αρμοδιότητες που τώρα έχουν θεσμικά το υπουργείο και οι διάφοροι φορείς και που στην πράξη πληρώνονται και αδρανούν. Πχ φροντίδα βιοτόπων, έλεγχος επιβλαβών, θηροφυλαξη, μελέτη θηρευσιμων και μη πληθυσμών, αυτό που λέμε διαχείριση, αλλά από εμάς για εμάς και όχι από αδιάφορους θεσμούς ή εχθρικές υστεροβουλες ΜΚΟ όπως συμβαίνει. Όλα αυτά σημαίνουν ευθύνες και συλλογική προσπάθεια, κάτι που γίνεται σε πολλές χώρες και όχι να περιμένουμε από τους εκτός του χώρου μας λύσεις για εμάς.
Υπάρχει μια βασική διαφορά η οποία κρίνει τα πάντα … αυτοί που κάνουν τα παραπάνω έχουν κράτος ( σωστό ή στραβό δεν το εξετάζω ) … Οταν λοιπόν υπάρχει έλλειψη κράτους τι περιμένεις ; Από την μια θελουμε να το παίζουμε ατίθασα νιάτα και να κάνουμε τις τσαχπινιές μας … Ελεύθερο κυνήγι λέει. ( γιατί εκεί στις δυτικές χώρες είναι υπόδουλο το κυνήγι , φυλακισμένο ; ) και από την άλλη το γλυκοκοίταμε και το κρυφό γουστάρουμε και το ραβδωτό και τα οπτικά κτλ αλλα ξεχάσαμε ότι σε αυτές τις κοινωνίες όπου τα σπίτια είναι γεμάτα ραβδωτά υπάρχει κράτος οπως είπαμε πιο πριν , εκεί ο αστυνομικός σε σταματάει σου μιλάει και εσυ εκτελείς αλλιώς παίζει και να εκτελεστείς ….Ρεζέρβες !… Ποιος τα είπε αυτά και μας έμαθε να τα λέμε και εμείς σαν ποιηματάκι δίπλα από την έδρα του δασκάλου στο δημοτικό ; Ακούω μερικούς να λένε οι ρεζέρβες και άλλες ιστορίες , παραμύθια της χαλιμάς … άνθρωποι που δεν έχουν ταξιδέψει πέντε χιλιόμετρα μακριά από το χωριό τους αλλά έχουν άποψη για τα ατσάλινα φυσίγγια , για το ένα για το άλλο … τα διαβάσανε στο Ίντερνετ κάποιοι από αυτούς ( διαβασμένοι από το γκουγκλ και αυτοί ) … Ηλεκτρονική ανανέωση κυνηγετικής άδειας / Η Γη είναι στρογγυλή ! Ανακοίνωσε ο κρατικός λειτουργός με την παρουσία του στην κυνηγετική έκθεση ότι θα υπάρχει η δυνατότητα ηλεκτρονικής ανανέωσης , μας έκανε την μούρη κρέας και δεν του το είπανε … αλλά λέει θα έχει και φιλοθηραματικο έργο με point system… ποσό καιρό το σκεφτόντουσαν μέχρι να το ανακοινώσουν ; Είναι για γέλια και για κλάματα μαζί …
 
Παίδες, το τζάμπα πέθανε πολύ πριν την πρώτη βιομηχανική επανάσταση - από την εποχή το Αχένατον...
Εάν καρπωθεις παράνομα κάποιοι μεγάλο θήραμα στην Γερμανία ποσα € πρόστιμο θα πέσει όταν σε πιάσουν ;

Έδω πάνω τσακώσανε κάτι πονηρούς … «έξι τύποι ντροπή των κυνηγων» !!! Τους κέρασε ο δικαστής 50.000 να τα μοιραστούν και επιπλέον κατάσχεση αδειών κυνηγιού , ανανέωσης, υλικών κτλ

 
Θεωρητικά μπορεί να είναι τσάμπα η άδεια κυνηγίου στην Ελλάδα ,με την οποία μπορείς να κυνηγήσεις τα πάντα και σε οποιαδήποτε περιοχή , σε σχέση με τις τιμές και τα κόστη που μπορεί να ισχύουν σε άλλες χώρες.Το πώς διαχειρίζονται αυτά τα χρήματα και πώς κατανέμονται είναι ένα θέμα.
Αυτό όμως από μόνο του δεν λέει τίποτα . Είναι η μία πλευρά της υπόθεσης κυνήγι αλλά για όλα τα υπόλοιπα τι γίνεται εδώ ;
Υπάρχουν ένα σωρό προβλήματα και οι ευθύνες βαραίνουν πολλούς. Προβλήματα και θέματα τα οποία δεν αγγίζει κανείς οπότε η όλη κατάσταση γίνεται αλλο ενα ελληνικό μπάχαλο.
Αν αρχίσω να απαριθμώ θα πρέπει να δημιουργήσω κατεβατό ολόκληρο αλλά νομίζω δεν χρειάζεται γιατί όλοι τα ξέρουμε.
Που θέλω να καταλήξω ;
Στο να μη νιώθουμε ικανοποιημένοι και βολεμένοι επειδή πληρώνουμε 160 ευρώ και μπορούμε να κυνηγάμε σε όλη την Ελλάδα . Σιγά μην τους πούμε και ευχαριστώ απο πάνω Αυτό απο μονο του δεν λέει απολύτως μα απολύτως τίποτα . Μας έχουν εγκλωβίσει σε αυτό και πέρα από όλο το μπάχαλο την απραξία και την ανικανότητα όλων των υπευθύνων να διαχειριστούν το θέμα κυνήγι, ετοιμάζονται κι άλλα πράγματα για μας ,χωρίς εμάς, που τα καταλαβαίνουμε ,απλά απέχουμε οπως σε ολα .
 
Άλλο τα κόστη θήρας,άλλο οι ελεύθεροι κυνηγότοποι,άλλο τα έξοδα της χρονιάς και άλλο τα προβλήματα της Ομοσπονδίας.Ειμαστε σε θέματα ελευθερίας-κοστος άδειας ΓΕΝΙΚΗΣ θηρας κλάσεις ανώτεροι από τους έξω και ταυτόχρονα τελευταίοι σχεδόν σε όλα τα άλλα.Ενα παράδειγμα για να μπαίνετε στο νόημα.Στην Λετονία ανήκω στην κυνηγετική ομάδα του Μπαμπιτ (πόλη λίγο έξω από την Ρήγα). Έχουμε έκταση καθορισμένη για θήρα και έναν αρχηγό ο οποίος ενημερώνεται για τις καρπωσεις όλων εντός περιοχής.Μια φορά ήθελα να κυνηγήσω με έναν φίλο Ρώσσο εκτος ορίων στέλνοντας email στον αρχηγό της άλλης περιοχής για να μας αποδεχτεί.Περναει μια μέρα... Βρίσκουμε τηλ... παίρνουμε... τίποτα.Ο τύπος ήταν διακοπές και εμείς κάτσαμε στον παπαρο.Μιλαμε για μια απόσταση Αθήνα Άργος ένα πράγμα.Φανταστείτε τώρα τον εαυτό σας ενώ παίρνεται το καπελάκι σας ότι ώρα σας καπνίσει να πάτε στο χωριό σας για κυνήγι να πρέπει να γίνεται δεκτοί από τον εκεί αρχηγό.Ομως να δούμε και την άλλη πλευρά που μας λείπει.Ο τοπικός αρχηγός που είναι ένας απλός κυνηγός στην τελική ψηφισμένος από τα μέλη του είναι γνώστης της περιοχής και γνωρίζει τι προβλήματα έχει,τι πληθυσμούς έχει,τι πρέπει να θηρευτει για να υπάρχει ισορροπία.Ολα τα στοιχεία από όλες τις περιοχές πάνε στην Riga forest (ΚΣΕ).Εκει οι κυνηγοί μιλάνε μεταξύ τους και συνεργάζονται για την καλύτερη λειτουργία.Θυμαμαι ένα τηλ που είχα δεχτεί ενώ βρίσκομαι Ελλάδα ότι στην περιοχή μας είχε μπει ένα κοπάδι ελάφια με πολλά μικρά και πως αναστέλλεται το κυνήγι με σκύλο μέχρι να δουν που θα πιάσουν ή θα μετακινηθούν.Στην Ελλάδα αυτό θα ήταν πληροφορία για μπιστολιδι π.χ.
 
Άλλο τα κόστη θήρας,άλλο οι ελεύθεροι κυνηγότοποι,άλλο τα έξοδα της χρονιάς και άλλο τα προβλήματα της Ομοσπονδίας.Ειμαστε σε θέματα ελευθερίας-κοστος άδειας ΓΕΝΙΚΗΣ θηρας κλάσεις ανώτεροι από τους έξω και ταυτόχρονα τελευταίοι σχεδόν σε όλα τα άλλα.Ενα παράδειγμα για να μπαίνετε στο νόημα.Στην Λετονία ανήκω στην κυνηγετική ομάδα του Μπαμπιτ (πόλη λίγο έξω από την Ρήγα). Έχουμε έκταση καθορισμένη για θήρα και έναν αρχηγό ο οποίος ενημερώνεται για τις καρπωσεις όλων εντός περιοχής.Μια φορά ήθελα να κυνηγήσω με έναν φίλο Ρώσσο εκτος ορίων στέλνοντας email στον αρχηγό της άλλης περιοχής για να μας αποδεχτεί.Περναει μια μέρα... Βρίσκουμε τηλ... παίρνουμε... τίποτα.Ο τύπος ήταν διακοπές και εμείς κάτσαμε στον παπαρο.Μιλαμε για μια απόσταση Αθήνα Άργος ένα πράγμα.Φανταστείτε τώρα τον εαυτό σας ενώ παίρνεται το καπελάκι σας ότι ώρα σας καπνίσει να πάτε στο χωριό σας για κυνήγι να πρέπει να γίνεται δεκτοί από τον εκεί αρχηγό.Ομως να δούμε και την άλλη πλευρά που μας λείπει.Ο τοπικός αρχηγός που είναι ένας απλός κυνηγός στην τελική ψηφισμένος από τα μέλη του είναι γνώστης της περιοχής και γνωρίζει τι προβλήματα έχει,τι πληθυσμούς έχει,τι πρέπει να θηρευτει για να υπάρχει ισορροπία.Ολα τα στοιχεία από όλες τις περιοχές πάνε στην Riga forest (ΚΣΕ).Εκει οι κυνηγοί μιλάνε μεταξύ τους και συνεργάζονται για την καλύτερη λειτουργία.Θυμαμαι ένα τηλ που είχα δεχτεί ενώ βρίσκομαι Ελλάδα ότι στην περιοχή μας είχε μπει ένα κοπάδι ελάφια με πολλά μικρά και πως αναστέλλεται το κυνήγι με σκύλο μέχρι να δουν που θα πιάσουν ή θα μετακινηθούν.Στην Ελλάδα αυτό θα ήταν πληροφορία για μπιστολιδι π.χ.
Με τους τσαρλατάνους που έχουμε μπλέξει εδώ φίλε, αυτό ακριβώς φοβάμαι και εγώ . Οτι θα οδηγηθούμε σε τέτοιες καταστάσεις που όσο και να μας φαίνονται φανταστικά σενάρια ή υποθέσεις είναι πολύ πιθανό να τα βρούμε μπροστά μας.
 
Με τους τσαρλατάνους που έχουμε μπλέξει εδώ φίλε, αυτό ακριβώς φοβάμαι και εγώ . Οτι θα οδηγηθούμε σε τέτοιες καταστάσεις που όσο και να μας φαίνονται φανταστικά σενάρια ή υποθέσεις είναι πολύ πιθανό να τα βρούμε μπροστά μας.
Ξέρεις Δημήτρη...από εκείνη την ημέρα στην έκθεση που ήμασταν και έχω εικόνα για τον ακατανομαστο δεν ελπίζω σε τίποτα,όνειρα κάνω απλά.
 
Σιγά μην τους πούμε και ευχαριστώ για τις χαμηλές τιμές στις άδειες που πάνε στο πράσινο ταμείο - ΜΚΟ και όχι για κυνηγετικές φιλοθηραματικές δράσεις.
Ρε ούρτ ...

Πανάκριβες είναι οι άδειες για μηδέν διοίκηση και ανταποδοτικότητα.

Από την άλλη, ας γίνουμε Λετονία και ας πληρώνω σαν π@ύστης, no problem.
 
Last edited:
Ξέρεις Δημήτρη...από εκείνη την ημέρα στην έκθεση που ήμασταν και έχω εικόνα για τον ακατανομαστο δεν ελπίζω σε τίποτα,όνειρα κάνω απλά.
Αν καταφέρνεις και κάνεις και όνειρα είσαι αισιόδοξος φίλε, γιατί εγώ δεν κάνω ούτε όνειρα.
 
Να πω ένα παράδειγμα. Σε ΟΛΕΣ τις χώρες που απαντώνται αγριογιδα, από την Ισπανία, μέχρι την Τουρκία, και Ελβετία μέχρι Γεωργία, άσχετα με το τι ισχύει στα κυνηγετικά, πολιτικά ή οικονομικά, γίνεται διαχείριση ( φροντίδα, αξιολόγηση και προστασία) των αγριογιδων και κυνηγιούνται συστηματικά, με χρηματικό αντίτιμο και αριθμητικό όριο ανά κυνηγό/σαιζόν, ανάλογα την αφθονία και παντού υπάρχει μέριμνα ώστε το κόστος να είναι κάπως λογικότερο για τον ντόπιο σε σύγκριση με τον επισκέπτη. Πάνω κάτω αυτό ισχύει σε όλα τον κόσμο όπου κυνηγιούνται μεγάλα θηράματα και κατά κανόνα υπάρχει αειφορια. Εδώ πως αντιλαμβανεστε το < ελεύθερο >κυνήγι των μεγάλων θηραμάτων ; Όπως γίνεται σήμερα με το αγριογουρουνο ; Μαζεύονται 20 σε ένα καφενείο βάζουν ρεφενέ για σκυλιά και βουρ στο βουνό και όποιον πάρει ο χάρος ; Αν επιτραπεί έτσι και το κυνήγι ζαρκαδιου ,αγριογιδου ( που άτυπα αυτό ισχύει), κάποιοι ταλιμπαν θα γεμίσουν τα ψυγεία τους σε ένα μήνα με ότι βρεθεί μπροστά τους και κατόπιν εορτής θα βγει μια απαγόρευση κυνηγιού επ αόριστον , όταν ίσως δεν θα έχει μείνει τίποτα ζωντανό. Εγώ που πολύ θα ήθελα να αξιωθώ να κυνηγήσω νόμιμα αγριογιδα, και μάλιστα με ραβδωτό και επιπλέον στα ελληνικά βουνά ( τα κορυφαία τρόπαια αγριογιδου στον κόσμο έχουμε), κατά πάσα πιθανότητα θα ψοφησω ακούγοντας για ελεύθερες τρίχες και παραδοσιακές μάλα.. ες.
 
Back
Top