Κυνήγι στην Γερμανία

Εμ,, όταν τα 'λεγα εκείνο το βράδυ ότι συναντάμε ό,τι ψάχνουμε ! Υπάρχει κάτι μεταφυσικό μέσα στο πραγματικό....
Μπας κι έχεις δίκιο;
Για να πω την αλήθεια, μου συμβαίνει τακτικά αυτό - αλλά γυρίζω συνεχώς και μάλλον ισχύει η ρύση του λαού: όποιος γυρνάει, μυρίζει, όποιος κάθεται, ...
ΥΓ: Και στα αεροδρόμια έχω κάνει φοβερές γνωριμίες και έχω κλείσει και παρανοϊκές δουλειές ...
 
Μπας κι έχεις δίκιο;
Για να πω την αλήθεια, μου συμβαίνει τακτικά αυτό - αλλά γυρίζω συνεχώς και μάλλον ισχύει η ρύση του λαού: όποιος γυρνάει, μυρίζει, όποιος κάθεται, ...
ΥΓ: Και στα αεροδρόμια έχω κάνει φοβερές γνωριμίες και έχω κλείσει και παρανοϊκές δουλειές ...
Λογικό .Πολλοί θεωρούν ότι στο αεροδρόμιο ζούν τις τελευταίες τους στιγμές :D:D
 
Συμβαίνει σε έναν παράλληλο κόσμο (οικολογικός κυνηγετικός σύλλογος Βερολίνου - Βραδεμβούργου)
Φθινοπωρινή κυνηγετική εκπαίδευση/εξάσκηση :

24 Σεπτ.: Εκπαίδευση ελεύθερης σκοποβολής - 100μ, 50μ κινούμενος στόχος κάπρος και ελάφι (3m/sec στα 50 μέτρα μέχρι 7m/sec στα 100 μέτρα)
26-29 Σεπτ.: κυνηγετική σκοποβολή, θεωρητική και πρακτική εξάσκηση
30 Σεπτ-02 Οκτ: κυνηγετική εξόρμηση για νέους κυνηγούς που περιλαμβάνει τεχνικά θέματα, οπλογνωσία και τέσσερεις (4) κυνηγετικές εξόδους για ελάφια και αγριογούρουνα (δύο πρωινές και δύο απογευματινές)
13 Οκτ 18:00-22:00: Μαθήμα χρήσεως θερμικής κάμερας στο όπλο- Η τεχνολογία στον άνθρωπο, στο όπλο και στον αέρα
15 Οκτ: Σεμινάριο μακρύκανου όπλου για αρχαρίους (υπάρχουν και ανάλογα σεμινάρια για περίστροφα/πιστόλια που προσφέρονται τον χειμώνα)
19 Οκτ: Εκπαίδευση ελεύθερης σκοποβολής - 100μ, 50μ, 25μ κινούμενος στόχος κάπρος και ελάφι (3m/sec στα 50 μέτρα μέχρι 7m/sec στα 100 μέτρα)

Ολα τα παραπάνω επαναλαμβάνονται και εμπλουτίζονται με άλλα σεμινάρια και εξασκήσεις (π.χ. κατασκευή και χρήση παγίδων που δεν πληγώνουν το θήραμα) για κάθε εποχή και κάθε χρόνο για όλα τα μέλη του κυνηγετικού συλλόγου. Και όλα αυτά με ετήσια συνδρομή 50ευρώ ετησίως - προϋποθέτει κατοχή κυνηγετικής άδειας.
 
Για να μην καρφωθεί γι'αυτό.Δεν ξέρεις τι μαμουνι είναι...
Τελικά ο Αλέξανδρος είχε δίκιο - με βαφτίσια, κυνηγετική έξοδο, και την αργία της 3. Οκτ στην Γερμανία, θα γίνει πενθήμερο

.drunk.bbq2fgr2

ΥΓ: Πρέπει να δω τι προβλέπει ο νόμος για κυνηγούς με άδεια από άλλη ευρωπαϊκή χώρα.
Off topic: ihunt.gr: Γερμανία : Η επίπονη και απαιτητική διαδικασία έκδοσης άδειας θήρας
 
Δημογραφικό πρόβλημα της κυνηγετικής οικογένειας στην Ελλάδα.
Ενώ στην Γερμανία, την χώρα που εφηύρε και υποστηρίζει σθεναρά την οικολογία και την ζωοφιλία, αυξάνονται οι κυνηγοί, στην Ελλάδα αντιμετωπίζουμε "δημογραφικό" πρόβλημα. Μέχρι και το δασαρχείο το έμαθε, δες εδώ.

Κατά την ταπεινή γνώμη μου αυτό προέρχεται κυρίως από την διαχρονική τάση του νεοέλληνα να μαϊμουδίζει, και να ακολουθεί ιδεολογικούς κερδοσκόπους και τυχοδιώκτες, οι οποίοι πλασάρονται ως "πρωωδεφτυκή".
 
Συμβαίνει σε έναν παράλληλο κόσμο (οικολογικός κυνηγετικός σύλλογος Βερολίνου - Βραδεμβούργου)
Φθινοπωρινή κυνηγετική εκπαίδευση/εξάσκηση :

24 Σεπτ.: Εκπαίδευση ελεύθερης σκοποβολής - 100μ, 50μ κινούμενος στόχος κάπρος και ελάφι (3m/sec στα 50 μέτρα μέχρι 7m/sec στα 100 μέτρα)
26-29 Σεπτ.: κυνηγετική σκοποβολή, θεωρητική και πρακτική εξάσκηση
30 Σεπτ-02 Οκτ: κυνηγετική εξόρμηση για νέους κυνηγούς που περιλαμβάνει τεχνικά θέματα, οπλογνωσία και τέσσερεις (4) κυνηγετικές εξόδους για ελάφια και αγριογούρουνα (δύο πρωινές και δύο απογευματινές)
13 Οκτ 18:00-22:00: Μαθήμα χρήσεως θερμικής κάμερας στο όπλο- Η τεχνολογία στον άνθρωπο, στο όπλο και στον αέρα
15 Οκτ: Σεμινάριο μακρύκανου όπλου για αρχαρίους (υπάρχουν και ανάλογα σεμινάρια για περίστροφα/πιστόλια που προσφέρονται τον χειμώνα)
19 Οκτ: Εκπαίδευση ελεύθερης σκοποβολής - 100μ, 50μ, 25μ κινούμενος στόχος κάπρος και ελάφι (3m/sec στα 50 μέτρα μέχρι 7m/sec στα 100 μέτρα)

Ολα τα παραπάνω επαναλαμβάνονται και εμπλουτίζονται με άλλα σεμινάρια και εξασκήσεις (π.χ. κατασκευή και χρήση παγίδων που δεν πληγώνουν το θήραμα) για κάθε εποχή και κάθε χρόνο για όλα τα μέλη του κυνηγετικού συλλόγου. Και όλα αυτά με ετήσια συνδρομή 50ευρώ ετησίως - προϋποθέτει κατοχή κυνηγετικής άδειας.
Πάλι παιδιά ενός κατώτερου Θεού...:mad:
Είναι από τις φορές που μετανοιώνω που έφυγα από το Βερολίνο...
 
Θοδωρή στο πρωωδευτυκη το ε γράφεται με αι. Δεν το παίζω μορφωνομενο αλλά κάποια πράγματα να λέγονται γιατί μάς διαβάζουν πολλοί .
αιφχαρυιστο, θα πρωσαίχο - ώντας πρωωδαιφτικώς;)

ΥΓ: προς αποφυγήν παρεξηγήσεων: τυχαίνει πολλοί τυχοδιώκτες να πουλάνε μούρη προοδευτικότητας, οι οποίοι όμως, ακόμα και ως κάτοχοι πτυχίων πανεπιστημίου, είναι απλά αμόρφωτοι ή ακόμα χειρότερα, ημιμαθείς ημιπιτσιρικάδες που θέλουν να μας πουλήσουν προοδευτικότητα. Δυστυχώς ακόμα και όταν η ψευτιά και η αμορφωσιά στα λόγια τους είναι εμφανέστατη, κάποιοι τους πιστεύουν και αγοράζουν... Για αυτό τον λόγο έγινα "ανορθόγραφος" και όχι για να θίξω κάποιον από εμάς στο φόρουμ.
 
Ο Μουζακης παθιασμένος Κυνηγος σε υπαρθετικο βαθμό ( κλωστές πεταλούδα) έλεγε ότι έχει κυνηγήσει πλάι πλάι με φτωχούς και ξυπόλητους και με αριστοκράτες - βασιλίδες - υπουργούς κτλπ, κόσμοι διαφορετική, ένα πράγμα όμως τους ένωνε το πάθος για το κυνήγι.
 
Με συγχωρείται αλλά δεν νομιζω να είναι το κυνήγι στην Γερμανία ζηλευτό.... αλλά κυρίως έχει να κάνει καθαρά για το χρήμα...και μόνο...Οπως κ σε άλλους τομείς που ενώ τους περιμένεις κορυφή είναι απλά πατος .. ( ενέργεια) κτλ... Από γνωστό μου που κυνήγησε φέτος πρωτη μερα μαζί μας έμαθα.. το θήραμα στην Γερμανία είναι χαμηλοτατης ποιοτητας κυρίως το φτερωτό. Όλα σχεδόν εκτροφής, ακόμα κ τα παπια .. Καλοταισμενοι φασιανοι, κ πεδινες για να τους τα παιρνουν χοντρά κ μόνο... Νόμοι, κόντρα σχολεία, μια τεραστια επιχείρηση με χρήμα χοντρό κυρίως για λίγους που μπορουν. Εννοείται ότι η ελευθερη αγοραπωλησία του θηράματος έχει από πισω πολυ μαυρη αγορά κρέατος λαθροθηρίας, μεγάλων θηραμάτων κ οχι μονο... Προσωπικά προτιμώ ελευθερα βουνά κ κάμπους με άγριο θήραμα κ κυνηγούς. Οχι ρομπότ ανθρωποκυνηγούς που καμαρώνουν γιατί δεν μπορουν να γευτουν τίποτα χωρίς άδεια.... Νομίζω, αν κρίνουμε από την ποιοτητα ενδημικου θηραματος της χώρας μας ,οτι κι άλλες χώρες τις Ευρώπης πρεπει να ακολουθήσουν το δικό μας ελευθερο συστημα.... Όσο παραδοξο κι αν ακούγεται.
 
Η Ένωση (CDU/CSU) θέλει «ζώνες χωρίς λύκους» στη Γερμανία

Η Ένωση θέλει να επιτρέψει αυστηρότερα μέτρα κατά των λύκων στη Γερμανία. «Σε περιοχές όπου η αποτελεσματική προστασία των κοπαδιών δεν μπορεί να εφαρμοστεί τεχνικά και με λογικό κόστος, πρέπει να καθοριστούν ζώνες χωρίς λύκους», αναφέρει μια πρόταση που ψήφισε ο επικεφαλής της κοινοβουλευτικής ομάδας CDU/CSU στη Bundestag το βράδυ της Δευτέρας. «Αυτά περιλαμβάνουν, πάνω απ 'όλα, παράκτιες περιοχές βοσκής και περιοχές βοσκής σε αντιπλημμυρικά αναχώματα καθώς και τις αλπικές περιοχές».

Οι λύκοι προστατεύονται στην Ευρώπη και εξαπλώνονται ξανά στη Γερμανία εδώ και αρκετά χρόνια. Αυτό που ευχαριστεί τους οικολόγους επικρίνεται από πολλούς βοσκούς και άλλους κτηνοτρόφους. Συνεχώς σκοτώνονται ζώα, ακόμα κι αν βόσκουν πίσω από φράχτες. Για πολύ καιρό, μόνο λύκοι που επανειλημμένα ξεπέρασαν τέτοιους προστατευτικούς φράχτες και σκότωναν ζώα μπορούσαν να πυροβοληθούν. Το 2019, το SPD και η Ένωση συμφώνησαν τελικά στη διευκόλυνση του πυροβολισμού των λύκων. Προφανώς αυτό δεν είναι πλέον αρκετό για την Ένωση.
Η ενασχόληση με τους λύκους ήταν ένα σημαντικό ζήτημα προεκλογικής εκστρατείας στο παρελθόν. Η Κάτω Σαξονία θα εκλέξει νέο κρατικό κοινοβούλιο σε δύο εβδομάδες – και πρόσφατα εγκαταστάθηκαν κι εκεί περισσότεροι λύκοι.

Το CDU και το CSU απαιτούν να δημιουργηθούν «απλοποιημένες επιλογές για νομικά ασφαλή απομάκρυνση λύκων». Αυτό σημαίνει ότι οι λύκοι μπορούν επίσης να πυροβοληθούν ακόμα και εάν δεν μπορούν να χαρακτηρισθούν χωρίς αμφιβολία ως επιτιθέμενα ζώα.

Για παράδειγμα, "θα καθοριστούν ενιαία κριτήρια για την απομάκρυνση των λύκων μαζί με τις ομοσπονδιακές πολιτείες, θα καθοριστεί ένας πληθυσμός-στόχος λύκων για τη διατήρηση του πληθυσμού και θα μειωθεί η διοικητική προσπάθεια που απαιτείται για την απομάκρυνση των λύκων". Και τα δύο μέτρα θα πρέπει να αποτελούν μέρος μιας «διαχείρισης του πληθυσμού λύκων», όπως εφαρμόζεται ήδη σε χώρες όπως η Σουηδία.

Πηγή: Online εφημερίδα Spiegel.de
 
Η Γερμανία και γενικά διάφορα γερμανικά συστήματα και νόμοι, χρησιμοποιούνται τακτικά ως πρότυπα για άλλες χώρες, π.χ. η ελληνική εταιρική νομοθεσία των Ε.Π.Ε. είναι σχεδον αντιγραφή της αντίστοιχης γερμανικής. Και επειδή υπάρχουν δικαιολογημένοι φόβοι ότι η επικείμενη ελληνική νομοθεσία για το κυνήγι θα ακολουθήσει τα γερμανικά πρότυπα, σκέφτομαι πως ένα νέο thread για το κυνήγι στην Γερμανία θα μπορεί να παρουσιάζει συγκεντρωμένα τα δρώμενα και τις πιθανές επιδράσεις τους - θετικές και αρνητικές - στο ελληνικό κυνήγι.

Εγώ είμαι μέλος στον Οικολογικό Κυνηγετικό Σύλλογο του Βερολίνου-Βραδεμβούργου (ÖJV), ο οποίος σύλλογος ανοίκει στην Οικολογική Κυνηγετική Ομοσπονδία.

Στην Γερμανία υπάρχουν κυρίως δύο κυνηγετικές ομοσπονδίες, η DJV (Γερμανική Κυνηγετική Ομοσπονδία, Deutscher JagdVerband), και η ÖJV (Οικολογική Κυνηγετική Ομοσπονδία, Ökologischer Jagdverband). Τις διαφορές ανάμεσα στις δύο ομοσπονδίες θα τις γράψω μελλοντικά στο thread.
Καλησπέρα μήπως μπορείτε να νε βοηθήσετε να βγαλω άδεια είμαι κυνηγός πάνω από 20 χρόνια στην Ελλάδα.τωρα ζω στην Λειψία..αν μπορούμε να έρθουμε σε επικοινωνία..ευχαριστώ εκτονπροτερων.
 
Καλησπέρα μήπως μπορείτε να νε βοηθήσετε να βγαλω άδεια είμαι κυνηγός πάνω από 20 χρόνια στην Ελλάδα.τωρα ζω στην Λειψία..αν μπορούμε να έρθουμε σε επικοινωνία..ευχαριστώ εκτονπροτερων.
Φίλε Ιωάννη, για αρχή δες εδώ (παλιά μηνύματα στο HL) καθώς και στον κρατικό κυνηγετικό σύλλογο της Σαξωνίας Landesjagdverband Sachsen και στον κυνηγετικό σύλλογο Λειψίας.
Πριν αρχίσεις την διαδικασία για να γίνεις κυνηγός στην Γερμανία πρέπει να απαντήσεις δύο βασικές ερωτήσεις:
  1. Ξέρεις Γερμανικά; Θα τα χρειαστείς για να περάσεις τις εξετάσεις, γραπτές και προφορικές για το "κυνηγετικό πτυχίο" - χωρίς το πτυχίο δεν μπορείς να βγάλεις άδεια κυνηγίου. Η γλώσσα που χρησιμοποιούν οι κυνηγοί είναι λίγο κρυπτογραφημένη, π.χ. λένε "ιδρώτας" για το "αίμα", λένε "του μίλησα" όταν θέλουν να πουν "το σκότωσα", κλπ. Άσε που οι Σάξωνες έχουν και μια προφορά "εξωτική"...
  2. Έχεις διαθέσιμα 2.000-3.000 Ευρώ για την σχολή κυνηγών και για τις εξετάσεις;
Μέχρι τέλους Οκτώβρη είμαι εκτός Ευρώπης και δεν διαβάζω τακτικά το HL. Για αυτό και για συγκεκριμένες ερωτήσεις και προσωπική επικοινωνία στείλε μου ΠΜ, δεν χρειάζεται να παρενοχλούμε το φόρουμ με λεπτομέριες που δεν έχουν πολύ νόημα για την Ελλάδα.
 
Back
Top