Κυνήγι & Πολιτική

Διονύση, καλά τα ωραία λόγια και οι αβρότητες , αλλα αυτό το ´´ Κανείς δεν ξέρει τις επίσημες θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ για το κυνήγι " δεν μου κολλάει ... Οι θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ είναι ήδη γνωστές και είναι αυτές που οταν δημοσιοποιήθηκαν ξεσήκωσαν τόσες αντιδράσεις....
 
Διονύση, καλά τα ωραία λόγια και οι αβρότητες , αλλα αυτό το ´´ Κανείς δεν ξέρει τις επίσημες θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ για το κυνήγι " δεν μου κολλάει ... Οι θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ είναι ήδη γνωστές και είναι αυτές που οταν δημοσιοποιήθηκαν ξεσήκωσαν τόσες αντιδράσεις....

Για αυτές τι θέσεις λές;;;;;
Η κ. Γεροβασίλη καταλήγει υπογραμμίζοντας: «Για τον ΣΥΡΙΖΑ και την αυριανή κυβέρνηση της αριστεράς, όπως και για την συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων κυνηγών, στόχος είναι η δημιουργία του θεσμικού πλαισίου για την προστασία της πανίδας, αλλά και η θωράκιση της άσκησης μιας δραστηριότητας, που διαχρονικά έχει συνδεθεί με τον τρόπο ζωής των ανθρώπων της υπαίθρου».
http://www.inepirus.gr/haberi/62366-apantisi-gerovasili-stis-phimes-peri-katargisis-kunigiou
 
Παραθέτω αυτούσια τη σχετική παράγραφο από το πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ:

"Αυστηρή εφαρμογή κείμενης νομοθεσίας περί κυνηγετικών αδειών.

Περαιτέρω περιορισμός της κυνηγετικής δραστηριότητας, χρονικά/χωρικά.

Δημιουργία νέων/επέκταση υφιστάμενων πάρκων προστατευόμενης άγριας ζωής.

Ουσιαστική πάταξη λαθροθηρίας με αυτόφωρες διαδικασίες/αύξηση προστίμων/αποτελεσματικότερη φύλαξη.

Τακτικοί έλεγχοι για εξακρίβωση προϊόντων λαθροθηρίας σε καταστήματα εστίασης/πώλησης κρέατος και υπαίθριες αγορές/ αυστηροποίηση ποινών.

Αναβάθμιση της θηροφυλακής, μη εξαρτώμενης από το κυνηγετικό λόμπι.

Κατάργηση διατάξεων με τις οποίες παραχωρούνται δημόσιες εξουσίες σε ιδιωτικούς φορείς στον τομέα της δασοφυλακής-θηροφυλακής".

Τα ωραία λόγια τα προσπερνάω ... Δημόσια θηροφυλακή, χαχαχα...
Πρακτικά, τέλος το κυνήγι υδροβίων ΠΑΝΤΟΥ, έναρξη κυνηγιού Οκτώβριο και λήξη Ιανουάριο ... Η παρουσία των Οικολόγων σε θέσεις κλειδιά θα αποτελέσει πολυ κακή εξέλιξη ...
Μακάρι να βγω ψεύτης...
 
Αυτά τα τελευταία είναι εκπληκτικά γελοία να θέλουν να τα εφαρμόσουν
ευτυχώς που τα Ελληνικά κόμματα γράφουν στα παπάρια τους, τα προγράμματά τους .buy buy.
 
Μου κανει εντυπωση , οχι μονο σε μενα , που συνεχίζουμε να επιμένουμε στις προγραμματικές δηλώσεις ( που ως γνωστόν ποτε δεν εφαρμόζονται) και παρακαμπτουμε τις διευκρινιστικές δηλώσεις στελεχών του κόμματος :)
 
.....όπως επίσης, οι διευκρινιστικές δηλώσεις προ κάλπης απέχουν πολύ από αυτές , μετά τις κάλπες....smashfrak.
 
.....όπως επίσης, οι διευκρινιστικές δηλώσεις προ κάλπης απέχουν πολύ από αυτές , μετά τις κάλπες....smashfrak.
Σωστα...
Αλλα κανεις δεν ασχολείται με τις διευκρινιστικές δηλώσεις ...παρα μονο με τις προγραμματικές δηλώσεις.
Εχω πει άλλωστε οτι δεν θα ειναι μονο ο ΣΥΡΙΖΑ στο ψηφοδέλτιο.Θα ειναι και αλλα κόμματα , θα ειναι και το ΚΚΕ.
Θα ψηφίσουμε ΚΚΕ ;;.sarcastic.
Διαβάστε προσεκτικά το άρθρο που παρέθεσα.
 
Καλώς ή κακώς ΔΕΝ εμπιστεύομαι καμιά προγραμματική δήλωση. Πιστεύω μόνον ότι διαβάσω στο ΦΕΚ. Ακόμα και στο δρόμο από τη Βουλή μέχρι το Εθνικό Τυπογραφείο, πολλά μπορούν να γίνουν.....επίσης, από το ΦΕΚ μέχρι τη πραγματική εφαρμογή των νόμων και πάλι ο δρόμος είναι μακρύς....το ζήτημα είναι να υπάρξει η λεγόμενη πολιτική βούληση να εφαρμόσει δηλώσεις, νόμους, εγκυκλίους κτλ κτλ κτλ......στο ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ ούτε αυτό το τελευταίο είναι σίγουρο .asking.
 
Ειδες που με την κουβεντα παντα βρίσκεται η ακρη.
Οπως εχω πει η απόσταση απο τις προγραμματικές δηλώσεις μεχρι την ουσιαστική εφαρμογή τος απέχει έτη φωτός.
Αν σε ολους αυτους , που καίγονται σημερα για το μέλλον του κυνηγιου προτείνεις να ψηφίσουν το θεωριτικα φιλικά προσκείμενο προς το κυνήγι ΚΚΕ , θα σφυρίζουν αδιάφορα .
ΝΔ-ΠΑΣΟΚ θα ψηφίσουν ολοι ......γιατι ετσι απλα γουσταρουν , ολα τα αλλα ειναι για να εχουμε κατι να λεμε.
 
Εγώ ρε παιδιά πάντως που δεν χρησιμοποιώ το κυνήγι σαν πρόσχημα για να κατηγορήσω τον Σύριζα, θεωρώ ότι δυστυχώς θα έχουμε σοβαρά προβλήματα. Επίσης θεωρώ αδιανόητο να υπάρχει κυνηγός που να ψηφίσει τον Συριζα, από την στιγμή που αγκάλιασε τον "ξεβράκωτο" με το ποδήλατο. Από εκεί και πέρα βέβαια δεν μπορείς και να κρίνεις κάποιον που βγάζει τον μήνα ασθμαίνοντας και έχει εναποθέσει τις ελπίδες του εκεί. Θα σου πει, ότι δεν μπορεί να γίνει το κυνήγι κριτήριο για την ψήφο μου. Δυστυχώς, δεν μπορείς να του πεις τίποτα.
 
Να ρωτήσω κάτι; Ο "ξεβράκωτος με το ποδήλατο" (μου άρεσε πολύ χαρακτηρισμός :)) έχει τόσο μεγάλη πολιτική δύναμη;
 
Να ρωτήσω κάτι; Ο "ξεβράκωτος με το ποδήλατο" (μου άρεσε πολύ χαρακτηρισμός :)) έχει τόσο μεγάλη πολιτική δύναμη;

Αν στον κάνει Υπουργό ΥΠΕΚΑ, η Μπιρμπίλη θα σου φαίνεται πταίσμα...:mad:
 
Αν στον κάνει Υπουργό ΥΠΕΚΑ, η Μπιρμπίλη θα σου φαίνεται πταίσμα...:mad:

Γιώργο αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι. Έχει τόσο μεγάλη πολιτική δύναμη ώστε να υπάρχει το ενδεχόμενο να τον κάνουν υπουργό ΥΠΕΚΑ;
Ερώτηση: Αυτός ο Χρυσόγελος που πήγε με τη ΔΗΜΑΡ δεν ήταν μαζί του;
 
Έχει τόσο μεγάλη πολιτική δύναμη ώστε να υπάρχει το ενδεχόμενο να τον κάνουν υπουργό ΥΠΕΚΑ ;

Γιατί η Μπιρμπίλω είχε πολιτική δύναμη; Βαράκια με τον ΓΑΠ "ανεβοκατέβαζαν" στο γυμναστήριο και εξαργυρώθηκε ο κόπος της. Μην ξεχνάς ότι αυτές οι συνεργασίες είναι βερεσέδια, σου φέρνω ψήφους μου δίνεις θέση. Για να κόψεις το κυνήγι, δεν χρειάζεται να είσαι υπουργός και γγ ή υφυπουργός φτάνει.
 
Εγώ ρε παιδιά πάντως που δεν χρησιμοποιώ το κυνήγι σαν πρόσχημα για να κατηγορήσω τον Σύριζα,
Αμε γεια σου.....
Αυτοί που έχουν ανακινήσει θεούς και δαίμονες για το κακό που θα κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ στο κυνήγι και δεν παύουν να μας λένε για την κομματική τους ουδετερότητα είναι γνωστοί απο τα παλιά....απλά υπενθυμίζω http://kynoclub.gr/2013/02/14/στην-υπηρεσία-της-νέας-δημοκρατίας-η-δ/

Ναι Χρήστο πράγματι θα μπορούσες να δεις ΥΠΕΚΑ τον ξεβράκωτο του ποδήλατου.Ας ελπίσουμε οι κυνηγετικές οργανώσεις να μην πέσουν στην παγίδα (έχουν πέσει ήδη δηλαδή) της κομματικής αντιπαράθεσης με τον ΣΥΡΙΖΑ και να κάτσουν να συζητήσουν με τους αυριανούς υπουργούς και να εξηγήσουν με επιχειρήματα στην ηγεσία τι σημαίνει κυνήγι για τον τόπο και τι σημαίνει ο ΥΠΕΚΑ να είναι ένας δίκαιος και συνεργάσιμος άνθρωπος.

Οπως έχουμε ξαναπεί , αν κάποιος κυνηγός έχει λύσει ΟΛΑ του τα προβλήματα , τότε γιατί να ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ;;;;;
Το κακό είναι ή μάλλον το απίστευτα αδιανόητο είναι να ακούς ανθρώπους άνεργους , κατεστραμμένους, με απίστευτα οικονομικά προβλήματα που δεν έχουν βγάλει καν άδεια , να ανησυχούν για το μέλλον του κυνηγίου και να ψηφίζουν με κριτήριο μόνο τις προγραμματικές δηλώσεις του ΣΥΡΙΖΑ που έντεχνα του σέρβιραν την κατάλληλη στιγμή
 
Last edited by a moderator:
μέχρι να ασχοληθούν οι καινούριοι με το κυνήγι θα περάσει αρκετός καιρός.......έχουν άλλα επείγοντα θέματα να κανονίσουν.....
 
Το κακό είναι ή μάλλον το απίστευτα αδιανόητο είναι να ακούς ανθρώπους άνεργους , κατεστραμμένους, με απίστευτα οικονομικά προβλήματα που δεν έχουν βγάλει καν άδεια , να ανησυχούν για το μέλλον του κυνηγίου και να ψηφίζουν με κριτήριο μόνο τις προγραμματικές δηλώσεις του ΣΥΡΙΖΑ που έντεχνα του σέρβιραν την κατάλληλη στιγμή

Όντως έτσι είναι.
 
μέχρι να ασχοληθούν οι καινούριοι με το κυνήγι θα περάσει αρκετός καιρός.......έχουν άλλα επείγοντα θέματα να κανονίσουν.....

Δεν νομίζω Βασίλη, έχουν αποδείξει ότι λόγω ανικανότητας να ασχοληθούν με οτιδήποτε άλλο, η μόνη διαφήμιση που μπορούν να κάνουν στον εαυτό τους και να παρουσιαστούν σαν ενεργοί, είναι η επίθεση στο κυνήγι. Το κυνήγι βλέπεις είναι από τους πλέον αθωράκιστους θεσμούς στην Ελλάδα, αφού δεν υπόκειται σε νομοθεσία. Φρόντισαν οι συνδικαλιστές του χώρου, να το κρατήσουν δέσμιο των κομματικών τους σκοπιμοτήτων, με την ανοχή φυσικά όλων μας.
 
Ειναι φοβερο αυτο που συμβαινη ,μια ΚΣΕ με υφος χιλιων καρδιναλιων στο κοσμο της ,οταν θα επρεπε να τρεχη και να μην φτανη ......
Οργανωση εχουν οι αντικυνηγοι ,και τους παρεκαλεσαν να μπουν στο ψηφοδελτιο του συριζα ,ενω το υπολοιπο κομμα κατεβαινη σε συνεργασια με την δημαρ!!!!!!!!!!!!!!!
Το τη θα υλοποιηση ο συριζα κοντος ψαλμος αλληλουια,ενας νεος ΓΑΠ ερχετε,αυτο που ειναι ευκολο και θα την πληρωση ειναι το κυνηγι.
Σαφως κατι ταξανε του επαγγελματια οικολογου,μενη να δουμε τη !!!!!!!!!!!!!
 
Back
Top