Κουδουνάκι και γριλιδια σκύλου

Και εγω πλέον το χρειάζομαι το gps.
Αν κυνηγήσεις με το GPS θα κατάλαβεις πόση ζημιά κάνει ο θόρυβος στο κυνήγι της... Όσο για τους υπόλοιπους στο βουνό το πορτοκαλί χρώμα να φοράνε.... είναι αρκετό.....αν υπάρχει ησυχία ακούς τα πάντα.....
 
Αν κυνηγήσεις με το GPS θα κατάλαβεις πόση ζημιά κάνει ο θόρυβος στο κυνήγι της... Όσο για τους υπόλοιπους στο βουνό το πορτοκαλί χρώμα να φοράνε.... είναι αρκετό.....αν υπάρχει ησυχία ακούς τα πάντα.....
Σε δάσος φίλε με ΈΛΑΤΑ χάνεται πολύ ο ήχος πολύ επικίνδυνο να περπατάει αθόρυβο.
 
Κουδούνι ειδικά σε σκυλιά που ανοίγονται πρέπει να είναι πολύ βροντοφωνο..... Πυρηναίων κτλ ... έχω τρία τέτοια.... είναι ευηχα αλλά τα σκυλιά τα κουφαινεις..... και δεν σε ακούν όταν φωνάζεις ή σφυρίζεις.....
 
Σε δάσος φίλε με ΈΛΑΤΑ χάνεται πολύ ο ήχος πολύ επικίνδυνο να περπατάει αθόρυβο.
Επικίνδυνο είναι να σηκώνεις το όπλο και να μην βλέπεις που ρίχνεις.....με το να περπατάς αθόρυβα δεν απειλεις κανένα...... επίσης με την ησυχία κάθε τσάκισμα κλαδιού,το λαχάνιασμα και τα τριξιματα του εξοπλισμού μας ακούγεται.....
 
Επικίνδυνο είναι να σηκώνεις το όπλο και να μην βλέπεις που ρίχνεις.....με το να περπατάς αθόρυβα δεν απειλεις κανένα...... επίσης με την ησυχία κάθε τσάκισμα κλαδιού,το λαχάνιασμα και τα τριξιματα του εξοπλισμού μας ακούγεται.....
Φίλε όταν περπατάς αθόρυβα είναι λάθος.
 
Φίλε όταν περπατάς αθόρυβα είναι λάθος.
Όταν περπατάς φυσιολογικά δεν είναι αθόρυβα..... αθόρυβα περπατά κάποιος ο οποίος προσπαθεί και περπατά πολύ σιγά και βλέπει που πατάει.... Σα να προσπαθεί να κρυφτεί....
 
Αν κυνηγήσεις με το GPS θα κατάλαβεις πόση ζημιά κάνει ο θόρυβος στο κυνήγι της...
Χίλια τα εκατό σωστός! Αλλά... Μου κάνει virtual reality η απεικόνιση των σκύλων στην οθόνη,λες και παίζω διαδραστικό Packman! Προσωπική επιλογή...
Όσο για τους υπόλοιπους στο βουνό το πορτοκαλί χρώμα να φοράνε.... είναι αρκετό.....αν υπάρχει ησυχία ακούς τα πάντα.....
Πλήρη ταύτιση...
 
Μου κάνει virtual reality η απεικόνιση των σκύλων στην οθόνη,λες και παίζω διαδραστικό Packman!
Όταν τα σκυλιά είναι από αυτά που δεν έχουν επαφή με τον κυναγωγο τους ή κυνηγάνε για την πάρτη τους ή τρέχουν για να τρέχουν ισχύει..... συναντιούνται μόνο στις φερμες και όχι πάντα..... αυτή την αίσθηση που λες ότι παρακολουθείς μια οθόνη και χάνεις την ουσία του κυνηγιού την ένιωσα στην αρχή όταν δοκίμασα να κυνηγήσω πρώτη φορά μόνο με το GPS....... τώρα που το έχω συνηθίσει δε χρειάζεται να βλέπω συνέχεια την οθόνη...... ακούω πολλές φορές και ξέρω που......είναι τα σκυλιά μου . Επίσης πολύ με έχει βοηθήσει ότι βλέπω τα σκυλιά από το ρολοι και δε χρειάζεται να βάζω -βγαζω τη συσκευή από την τσέπη....με ενοχλεί στο λαιμό που βλέπω κάποιους..... παραξενιές είναι αυτές.... μεγαλώνουμε και παραξενευουμε
 
Στα πανηγηρια φερνουν κουδουνακια για σκυλια αλλα δεν αξιζουν Χειοποιητα μεν αλλα ενα στα 50 χτυπαει καλα .Τωρα ανοιγωντε τα σκυλια πολυ παμε αλλου .Καλη η τεχνολογια αλλα λιγο μου καθετε στραβα να βλεπω στους δρομους οι κυνηγοι και να κοιτανε αυτο το πορτοκαλι εργαλειο .Ειναι χρησιμο δεν λεω πολλες φορες το εχω σκεφτει να παρω .Οταν αργει ο σκυλος ολο το μυαλο μου στο κακο Προχθες στο κυνηγι μπεκατσας ψηλα στα ελατα θα εβγαλα και 30 γουρουνια . Και τα γαλικα δεν βαρανε ολα καλα
 
Έχω κυνηγήσει χρόνια μπεκάτσες με κουδούνι, με μπίπερ και με gps. Ο πρακτικότερος τρόπος για εμένα ήταν όταν έβαζα μόνο κουδούνι, ένα που να ακούω τη συχνότητά του, αλλά όχι πολύ δυνατό. Δεν μου αρέσει η φασαρία στο βουνό. Το πρόβλημα να ψάχνω τον φερμαρισμένο σκύλο το βόηθαγε λίγο ο σκύλος. Όταν πέρναγα κοντά του κουνιώταν λίγο, ίσα να κάνει ένα ντιν αρκετό για να τον βρω.
Μετά εμφανίστηκαν τα μπίπερ και πήρα. Δεν το έβαλα ποτέ στην έρευνα δεν μου άρεσε, το είχα μόνο στη φέρμα. Στο ίδιο λουρί προσάρμοσα ένα μικρό κουδουνάκι. Αυτό με βόηθαγε να ξέρω την πορεία του σκύλου, επίσης όταν έμενα από μπαταρία συνέχιζα να κυνηγάω χωρίς μεγάλο θέμα. Όταν βγήκαν τα gps το έβλεπα υπερβολή ήταν και ακριβό ...
Ο σκύλος που είχα τότε γέρασε και μας άφησε χρόνους, ο νεαρός (αυτός που έχω ακόμα) ήταν πολύ αθόρυβος και σκουρόχρωμος. Επίσης ήταν πολύ ανοιχτός χωρίς να ενδιαφέρεται πως θα τον βρω,ο ήχος από το κουδούνι του όταν ο σκύλος έφευγε, έσβηνε στο υπερπέραν ! Αν δεν ερχόταν με σφύριγμα ή δεν είχε συστηματικές επιστροφές, δεν θα υπήρχε τρόπος να τον ελέγχω! Συνυπολογίζοντας και τα υπόλοιπα πλεονεκτήματα του gps το πήρα. Αμέσως διαπίστωσα πόσο χρήσιμο εργαλείο ήταν. Δεν ήταν μόνο ότι έβρισκα το σκύλο στη φέρμα, έλεγχα την πορεία του (έβλεπα τα άψαχτα) έβρισκα το αυτοκίνητο στην ομίχλη σε άγνωστες περιοχές κ.λ.π.
Από την αρχή της εκπαίδευσης του κουταβιού προσάρμοσα και το κουδουνάκι του στο λουρί του gps και έτσι το δούλεψα μικραίνοντας σιγά σιγά το κουδουνάκι. Σε ένα χρόνο έβαλα μόνο τα υποτυπώδη κουδουνάκια που φαίνονται στη φωτογραφία ... τα οποία βοηθούν 1) να νομίζει το σκυλί ότι το βρίσκω από το κουδούνι και 2) να βοηθούν εμένα όταν είμαι πολύ κοντά στο σκυλί αλλά δεν το βλέπω να ξέρω ακριβώς τη θέση του ειδικά αν στη φέρμα κινηθεί. (επίσης αν οι μπαταρίες σωθούν, συνεχίζω το κυνήγι!)
Ότι γράφω δεν ξέρω αν είναι ο καλύτερος τρόπος, είναι απλά αυτό που κάνω ... :)
 

Attachments

  • DSC02191.JPG
    DSC02191.JPG
    670,3 KB · Προβολές: 33
Έχω κυνηγήσει χρόνια μπεκάτσες με κουδούνι, με μπίπερ και με gps. Ο πρακτικότερος τρόπος για εμένα ήταν όταν έβαζα μόνο κουδούνι, ένα που να ακούω τη συχνότητά του, αλλά όχι πολύ δυνατό. Δεν μου αρέσει η φασαρία στο βουνό. Το πρόβλημα να ψάχνω τον φερμαρισμένο σκύλο το βόηθαγε λίγο ο σκύλος. Όταν πέρναγα κοντά του κουνιώταν λίγο, ίσα να κάνει ένα ντιν αρκετό για να τον βρω.
Μετά εμφανίστηκαν τα μπίπερ και πήρα. Δεν το έβαλα ποτέ στην έρευνα δεν μου άρεσε, το είχα μόνο στη φέρμα. Στο ίδιο λουρί προσάρμοσα ένα μικρό κουδουνάκι. Αυτό με βόηθαγε να ξέρω την πορεία του σκύλου, επίσης όταν έμενα από μπαταρία συνέχιζα να κυνηγάω χωρίς μεγάλο θέμα. Όταν βγήκαν τα gps το έβλεπα υπερβολή ήταν και ακριβό ...
Ο σκύλος που είχα τότε γέρασε και μας άφησε χρόνους, ο νεαρός (αυτός που έχω ακόμα) ήταν πολύ αθόρυβος και σκουρόχρωμος. Επίσης ήταν πολύ ανοιχτός χωρίς να ενδιαφέρεται πως θα τον βρω,ο ήχος από το κουδούνι του όταν ο σκύλος έφευγε, έσβηνε στο υπερπέραν ! Αν δεν ερχόταν με σφύριγμα ή δεν είχε συστηματικές επιστροφές, δεν θα υπήρχε τρόπος να τον ελέγχω! Συνυπολογίζοντας και τα υπόλοιπα πλεονεκτήματα του gps το πήρα. Αμέσως διαπίστωσα πόσο χρήσιμο εργαλείο ήταν. Δεν ήταν μόνο ότι έβρισκα το σκύλο στη φέρμα, έλεγχα την πορεία του (έβλεπα τα άψαχτα) έβρισκα το αυτοκίνητο στην ομίχλη σε άγνωστες περιοχές κ.λ.π.
Από την αρχή της εκπαίδευσης του κουταβιού προσάρμοσα και το κουδουνάκι του στο λουρί του gps και έτσι το δούλεψα μικραίνοντας σιγά σιγά το κουδουνάκι. Σε ένα χρόνο έβαλα μόνο τα υποτυπώδη κουδουνάκια που φαίνονται στη φωτογραφία ... τα οποία βοηθούν 1) να νομίζει το σκυλί ότι το βρίσκω από το κουδούνι και 2) να βοηθούν εμένα όταν είμαι πολύ κοντά στο σκυλί αλλά δεν το βλέπω να ξέρω ακριβώς τη θέση του ειδικά αν στη φέρμα κινηθεί. (επίσης αν οι μπαταρίες σωθούν, συνεχίζω το κυνήγι!)
Ότι γράφω δεν ξέρω αν είναι ο καλύτερος τρόπος, είναι απλά αυτό που κάνω ... :)
Φίλος κυνηγάει κουδουνάκι μπιπερ μόνο φέρμα και gps ο σκυλος είναι σαν τους ανθρωποφαγους τις Αφρικής 😅😅😅 αλλά πρακτικά είναι ότι καλύτερο.
 
Φίλος κυνηγάει κουδουνάκι μπιπερ μόνο φέρμα και gps ο σκυλος είναι σαν τους ανθρωποφαγους τις Αφρικής 😅😅😅 αλλά πρακτικά είναι ότι καλύτερο.
Αφού έχει το gps γιατί χρειάζεται το μπίπερ ; δεν καταλαβαίνω !
 
Στο σακίδιο όμως έχω πάντα και το λουρί με το κουδούνι που του είχα όταν ήταν μικρός !!! (εφεδρικό) το βάζω φωτογραφία γιατί θα σου αρέσει χαχαχα
Φίλε μέσα στο πυκνό πουρνάρι όταν δεν βλέπεις τον σκύλο μπορεί να είναι στο 1μ και εσυ να κοιτάς από την άλλη.
Γιαυτό έχω βάλει τα δύο μικρά κουδουνάκια, μέχρι 20-30 μέτρα ακούγονται ! και ξέρω ακριβώς που είναι το σκυλί και τι κάνει. Τα μέρη που κυνηγάω είναι χειρότερα κουμαριά πυκνή και αριές ... μπορεί το σκυλί να είναι στα 5 μέτρα και να μην το βλέπεις. Επίσης δεν είναι επίπεδοι τόποι είναι όλο ρέματα και αν δεν ξέρεις που είναι το σκυλί μπορεί να το χτυπήσει η τουφεκιά !!! (σκέψου να ρίξεις σε πουλί που βγαίνει στην απέναντι μεριά της ρεματιάς και στην προέκταση πίσω του να είναι πυκνό και κάπου μέσα ο σκύλος)
 

Attachments

  • 1672001724334.jpg
    1672001724334.jpg
    422,9 KB · Προβολές: 40
Πάντως αυτή η αγωνία όταν σταματάει το τροκάνι,κι ακούγεται ο ήχος στο ποντάρισμα και μετά το τρέμουλο στη φέρμα, δεν συγκρίνεται με τίποτα κι ας παίρνεις λιγότερα πουλιά.
Αλλά μετά, μπαίνει ο παράγοντας λύκος κι αλλάζουν τα πράγματα...
 
Έχω κυνηγήσει χρόνια μπεκάτσες με κουδούνι, με μπίπερ και με gps. Ο πρακτικότερος τρόπος για εμένα ήταν όταν έβαζα μόνο κουδούνι, ένα που να ακούω τη συχνότητά του, αλλά όχι πολύ δυνατό. Δεν μου αρέσει η φασαρία στο βουνό. Το πρόβλημα να ψάχνω τον φερμαρισμένο σκύλο το βόηθαγε λίγο ο σκύλος. Όταν πέρναγα κοντά του κουνιώταν λίγο, ίσα να κάνει ένα ντιν αρκετό για να τον βρω.
Μετά εμφανίστηκαν τα μπίπερ και πήρα. Δεν το έβαλα ποτέ στην έρευνα δεν μου άρεσε, το είχα μόνο στη φέρμα. Στο ίδιο λουρί προσάρμοσα ένα μικρό κουδουνάκι. Αυτό με βόηθαγε να ξέρω την πορεία του σκύλου, επίσης όταν έμενα από μπαταρία συνέχιζα να κυνηγάω χωρίς μεγάλο θέμα. Όταν βγήκαν τα gps το έβλεπα υπερβολή ήταν και ακριβό ...
Ο σκύλος που είχα τότε γέρασε και μας άφησε χρόνους, ο νεαρός (αυτός που έχω ακόμα) ήταν πολύ αθόρυβος και σκουρόχρωμος. Επίσης ήταν πολύ ανοιχτός χωρίς να ενδιαφέρεται πως θα τον βρω,ο ήχος από το κουδούνι του όταν ο σκύλος έφευγε, έσβηνε στο υπερπέραν ! Αν δεν ερχόταν με σφύριγμα ή δεν είχε συστηματικές επιστροφές, δεν θα υπήρχε τρόπος να τον ελέγχω! Συνυπολογίζοντας και τα υπόλοιπα πλεονεκτήματα του gps το πήρα. Αμέσως διαπίστωσα πόσο χρήσιμο εργαλείο ήταν. Δεν ήταν μόνο ότι έβρισκα το σκύλο στη φέρμα, έλεγχα την πορεία του (έβλεπα τα άψαχτα) έβρισκα το αυτοκίνητο στην ομίχλη σε άγνωστες περιοχές κ.λ.π.
Από την αρχή της εκπαίδευσης του κουταβιού προσάρμοσα και το κουδουνάκι του στο λουρί του gps και έτσι το δούλεψα μικραίνοντας σιγά σιγά το κουδουνάκι. Σε ένα χρόνο έβαλα μόνο τα υποτυπώδη κουδουνάκια που φαίνονται στη φωτογραφία ... τα οποία βοηθούν 1) να νομίζει το σκυλί ότι το βρίσκω από το κουδούνι και 2) να βοηθούν εμένα όταν είμαι πολύ κοντά στο σκυλί αλλά δεν το βλέπω να ξέρω ακριβώς τη θέση του ειδικά αν στη φέρμα κινηθεί. (επίσης αν οι μπαταρίες σωθούν, συνεχίζω το κυνήγι!)
Ότι γράφω δεν ξέρω αν είναι ο καλύτερος τρόπος, είναι απλά αυτό που κάνω ... :)
Καπως ετσι το εχω σκεφτει και εγω .Ποιο GPS εχεις παρει ;
 
Πάντως αυτή η αγωνία όταν σταματάει το τροκάνι,κι ακούγεται ο ήχος στο ποντάρισμα και μετά το τρέμουλο στη φέρμα, δεν συγκρίνεται με τίποτα κι ας παίρνεις λιγότερα πουλιά.
Αλλά μετά, μπαίνει ο παράγοντας λύκος κι αλλάζουν τα πράγματα...
Σε περδικα τα καλύτερα κυνήγια ήταν με κουδουνάκι αλλά βλέπεις.
 
Back
Top