"Κοντακίαση"

Μήπως να απλοποιήσουμε λίγο την κατάσταση ;
Σταθερή επωμιση έστω και με λαθη
Μήκος το ελάχιστο έτσι ώστε με ελαφρύ ντύσιμο να μη χτυπάει η μύτη μας στον αντίχειρα.
Ύψος να είμαστε λιγο πάνω από τη Ρίγα
Πάλι μετεξεταστεος θα μείνω; Χαχαχα
 
Μήπως να απλοποιήσουμε λίγο την κατάσταση ;
Σταθερή επωμιση έστω και με λαθη
Μήκος το ελάχιστο έτσι ώστε με ελαφρύ ντύσιμο να μη χτυπάει η μύτη μας στον αντίχειρα.
Ύψος να είμαστε λιγο πάνω από τη Ρίγα
Πάλι μετεξεταστεος θα μείνω; Χαχαχα
Αν συνεχίσεις έτσι την έχασες τη χρονιά. .sarcastic.
 
Βρε Γιάννη πόσα όπλα είχες μέχρι τώρα ;;;
10 ; 15 ;
Ήταν οι διαστάσεις όλων αυτών των όπλων ίδιες στο χιλιοστό ;
Τον χειμώνα άλλαζες κοντάκια ;

Ο καθένας επωμίζει όπως γουστάρει και έτσι ώστε να έχει τις επιτυχίες που επιθυμεί.
Το σωστό (για εμένα) είναι να μην γέρνεις κεφάλι, προσωπικά δεν πιέζω το κοντάκι προς τα πάνω στο ζυγωματικό (πιθανόν δεν είναι σωστό στην θεωρία, αλλά το κάνουν ολυμπιονίκες σκοπευτές) και όταν κλείνω τα μάτια, επωμίζω σε διάφορες οριζόντιες και κατακόρυφες γωνίες του όπλου και όταν μετά τα ανοίγω, πρέπει να βλέπω την ίδια ρίγα, να μην είναι στραβή και να βλέπω την ίδια εικόνα όσο το δυνατόν περισσότερες φορές.
Αν το όπλο τουφεκάει ίσια και ανάλογα αν το θήραμα γουστάρεις να το βλέπεις floating ή όχι κάνεις κάνα Τσώρτσιλ και αυτό είναι όλο.
Δεν είναι πυρηνική φυσική.
Δηλαδή ο κοντακάς στο εργαστήριό του τι περισσότερο θα κάνει ;
Θα σου πει ενδεχομένως να διορθώσεις κάνα χοντρό λάθος στην σκόπευση, θα σε ρωτήσει πως το αισθάνεσαι, αν θέλεις διαφορετική λαβή, πέλμα, ανυψούμενη ράχη και το θέμα τελειώνει εκεί.
Πας μετά στο σκοπευτήριο τα κάνεις μαντάρα και πάλι πίσω (αστείο).

Δεν χρειάζεται τόση λεπτομέρεια.
5 βασικά πράγματα στην σκόπευση, ένα κοντάκι που δεν μας δημιουργεί πρόβλημα, σταθερή επώμιση (δεν είναι πάντα εφικτή στο κυνήγι) και χιλιάδες βολές με το ΙΔΙΟ ΟΠΛΟ.

Αυτό πιστεύω ...
Αυτό το κλείνω τα μάτια και επωμιζω εμένα δεν μου κάθεται με τίποτα.Προτιμω να κάνω πολλές επωμισεις μπροστά στον καθρέφτη.Απο εκεί και μετά στις καραμπίνες με τις φλάντζες ,τα πράγματα είναι ευκολότερα.Για τα δίκανα όπως ξαναγραψα αν η πλαγιά κλίση είναι από την μεριά που επωμιζεις η ίσιο , το μήκος- πιτς φτιάχνονται εύκολα ,μια ρυθμιζόμενη ράχη θα ολοκληρώσει κατά πολύ το εγχείρημα κοντάκι και έτσι να χαρείς το όπλο στο κυνήγι και να κάνεις το κέφι σου στο σκοπευτήριο.
 

εγω απορώ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ αυτά;
.hair.
Βασίλης ο Οδοστρωτήρας
απ΄'οπου περνάει τα κάνει όλα ίσιωμα
.very funny.
δείτε αυτό το βίντεο οι πάσχοντες από ανίατη κοντακίτιδα
και κοφτε φλέβεεεεεεςςςςςς
peng
κι η πλάκα είναι πως δεν μπορείς να το αντικρούσεις!!!!
.my man.
 
εγω απορώ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ αυτά;
.hair.
Βασίλης ο Οδοστρωτήρας
απ΄'οπου περνάει τα κάνει όλα ίσιωμα
.very funny.
δείτε αυτό το βίντεο οι πάσχοντες από ανίατη κοντακίτιδα
και κοφτε φλέβεεεεεεςςςςςς
peng
κι η πλάκα είναι πως δεν μπορείς να το αντικρούσεις!!!!
.my man.
Η πλάκα είναι ότι αυτός ο τύπος είναι γνωστός του @ΝίκοςΠ αν θυμάμαι καλά αχαχα
Ολυμπιονίκης νομίζω στο τραπ.
Τον γουστάρω ...
 
Και αυτός λέει κάτι ωραίο για το μάγουλο.
Εγώ έτσι ρίχνω.
Ούτε ζυγωματικά ούτε μαλακίες αχαχα (αστείο)

Και σε αυτό στο 10:50.

Φυσικά ποτέ δεν λέω ότι το κοντάκι το επιλέγουμε ώστε να μην είναι στα μέτρα μας.
Μην γινόμαστε όμως παρανοϊκοί.
 
Η ουσία στην επώμιση είναι η ευχαρίστηση, η άνεση και οι επιτυχίες ... δεν υπάρχει απόλυτα σωστό και λάθος.
Ούτε απόλυτα μέτρα κοντακίου.
Αυτό πιστεύω παίδες ...
 
τον είχα δει στο video από το πανευρωπαϊκό φέτος στην Ισπανία και μου έκανε τρελή εντύπωση .
δες στο 17,10 και στο 18,39 και στο 20,58 και κάπου αλλού , αλλά δεν θυμάμαι και βαριέμαι να ψάξω .
Γενικά πάντως πολύ ωραίο video .Και νομίζω ότι μάλλον πρέπει να το δείξουμε στον κ.Μιχάλη μας ώστε να ξέρει τι πρέπει να κάνει.
λέω εγώ τώρα ........... ;)

βάλτε υπότιτλους γιατί είναι στα ισπανικά , εκτός και αν ξέρετε .:p

 
Παιδιά με αυτό το όπλο κυνηγάω μπεκατσες beretta es 100 66 cm.Εδω έχω ρίξει με 3 τσοκ στα 15 μέτρα να δω πως μου κάθεται.Λοιπον τι λετε;Τη μπορώ να κάνω η θεωρείτε καλή την τουφεκιά;
Θέλει cast off το όπλο, να στρίψει δηλαδή το κοντάκι προς τα δεξιά.
 
Λεωνίδα σε ευχαριστώ πάρα πολύ αυτό είπα στον οπλουργο σήμερα αλλά μου είπε δεν γινεται....από ύψος πως το βλέπεις δεν ήθελε να ψηλοτουφεκαει λίγο;
Θέλει cast off το όπλο, να στρίψει δηλαδή το κοντάκι προς τα δεξιά.
 
Λεωνίδα σε ευχαριστώ πάρα πολύ αυτό είπα στον οπλουργο σήμερα αλλά μου είπε δεν γινεται....από ύψος πως το βλέπεις δεν ήθελε να ψηλοτουφεκαει λίγο;
Φυσικά και γίνεται. Ας φάει λίγο τις εφαρμογές δεξιά και θα γυρίσει. Δεν γίνονται όλα με τις φλάντζες.

Εγώ τα κυνηγετικά όπλα μου δεν θέλω να ψηλοτουφεκανε καθόλου. Άσε που άλλο το κούμπωμα του μαγουλου στον πίνακα και άλλο στην έξαψη του θηράματος.

Υ.γ. Πριν πειράξεις το κοντάκι ρίξε και μερικές τουφεκιές στην ίδια απόσταση κλείνοντας το αριστερό μάτι, για να σιγουρευτούμε ότι δεν "τραβάει' λόγω σταθερού στόχου.
 
Back
Top