"Κοντακίαση"

Ειναι για μένα το σημαντικότερο κομμάτι του όπλου και αυτό που πρέπει να προσέχει ο κάθε ένας όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα κρίνοντας κιόλας ότι το 80% των βολών τις κάνουμε εντός 36.5 μέτρων που όλα σκοτώνουν μέχρι εκεί και παραπάνω όλα εξαρτώνται από τη συνεργασία κοντάκι /σωματότυπος/σωστος υπολογισμός απόστασης /εμπειρία και κατανόηση ταχύτητας θηράματος για υπολογισμό προσκοπευσης........
+++ ......... κίνηση, ισορροπία, επιλογή τεχνικής σκόπευσης, ψυχραιμία, αποφασιστικότητα στο πάτημα της σκανδάλης, ηρεμίας, φυσιγγίου, απόστασης, υπολογισμός χρόνου για να γίνει η τουφεκιά, πιθανός περιορισμός χρόνου κτλ κτλ


Εδώ ξεκινάμε με πουκαμισάκι ή tshirt και φτάνουμε να φοράμε 4 ρούχα σε πολύ κρύο που δυσκολεύουν ακόμα και το ανέβασμα του όπλου. Κάνεις την ίδια κίνηση και κολλάει το πέλμα στα ρούχα !!! Τα +3 εκατοστά τα έχεις μέσα στο νερό.

Άρα η πρόταση "όταν έχω σταθερή επώμιση και κοντάκι στα μέτρα μου, αυτόματα θα ρίχνω εκεί που βλέπω" για εμένα δεν είναι απόλυτη, χρειάζονται ακόμα πολλά προαπαιτούμενα. Eίναι υπεραπλουστευμένη.

Και η σταθερή επώμιση είναι δύσκολη και πρέπει να καλλιεργείται, και το κοντάκι πάντα μπορεί να γίνεται καλύτερο και χρειάζεται να προσθαφαιρείς μήκος αλλά και όλα τα προηγούμενα να πετύχεις πάλι δεν συνεπάγεται αυτόματα ότι το όπλο θα ρίχνει πάντα εκεί που βλέπεις.

Το κοντάκι ΣΥΜΦΩΝΩ είναι το πιο σημαντικό στοιχείο ενός όπλου αλλά δυστυχώς και εκεί αναγκαστικά πρέπει να βολευτούμε με κάτι λιγότερο από το απόλυτο, διότι το απόλυτο οδηγεί σε οξεία κοντακίαση.

Το ξεσκίσαμε το browning ;)
 
Κλειδώνεις το όπλο κεντράρεις το θήραμα και κάνεις την απαραίτητη προσκοπευση όταν χρειαστεί
Αυτό καταλαβαίνω εγώ και έτσι κάνω
Για όλους Γιώργο ...
Και την προσκόπευση πως την κάνεις αν δεν πάρεις τα μάτια σου από το θήραμα ?
Τα παίρνεις ?
Έχεις προσπαθήσει να πατήσεις την σκανδάλη ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ το κοντάκι ακουμπά ή κλειδώνει στο ζυγωματικό ?
Αν δεν κάνεις ήρεμη κίνηση το έχασες, αν δεν την έχεις κάνει εκατοντάδες φορές πάλι το έχασες, αν δεν έχεις ψυχραιμία πάλι το έχασες.
Δεν συνεπάγεται ότι με κοντάκι και σταθερή επώμιση, ρίχνω πάντα εκεί που βλέπω ... ή τέλος πάντως δεν είναι τόσο απλό όσο λέγεται.
Το πρόβλημα είναι να το κάνεις να συμβεί.
Το κοντάκι είναι ένα μεγάλο μέρος το προβλήματος αλλά όχι το μόνο ...

ps
Παιδιά κουβέντα κάνουμε ... μην φορτώσει κανένας :)
 
Η be diamond που πήρα με την b φλάντζα ίσως να ψηλοτουφεκάει λίγο. Δεν θα την αλλάξω, θα τη δω κι αν δεν, τότε θα την αλλάξω. Όπλα χωρις λόγο κατα τη γνώμη μου δεν τα πειράζουμε.
Εγώ την έβαλα την C για δοκιμή :)
Καλύτερα να χάνω δισκάκια παρά θηράματα ..
 
Εγώ την έβαλα την C για δοκιμή :)
Καλύτερα να χάνω δισκάκια παρά θηράματα ..
Βασικά δεν είδα να 'ανηφορίζει' η ρίγα όταν επωμίζω σαν δικη μου εικόνα οκ φαίνεται απλώς ο άνθρωπος στο μαγαζί όταν επώμισα μου είπε είναι λίγο πάνω. Θα δοκιμάσω και θα δώ. Έχει αρκετή διαφορα η c; το κατεβάζει πολύ; δηλ εβλεπες ολόκληρη ριγα και βλέπεις μισή ας πούμε; Ή μόνο στόχαστρο;
 
Βασικά δεν είδα να 'ανηφορίζει' η ρίγα όταν επωμίζω σαν δικη μου εικόνα οκ φαίνεται απλώς ο άνθρωπος στο μαγαζί όταν επώμισα μου είπε είναι λίγο πάνω. Θα δοκιμάσω και θα δώ. Έχει αρκετή διαφορα η c; το κατεβάζει πολύ; δηλ εβλεπες ολόκληρη ριγα και βλέπεις μισή ας πούμε; Ή μόνο στόχαστρο;
Από λίγο ρίγα => σχεδόν μόνο στόχαστρο
 
Και την προσκόπευση πως την κάνεις αν δεν πάρεις τα μάτια σου από το θήραμα ?
Τα παίρνεις ?
Το στόχαστρο φαίνεται σαν σημείο αναφοράς χωρίς να το κεντράρεις περνάω μπροστά όσο χρειάζεται και ρίχνω
Αν τα πάρω και μείνω πίσω παίρνω τα π@π@ρι@ μου μετά
Αν δεν κάνεις ήρεμη κίνηση το έχασες, αν δεν την έχεις κάνει εκατοντάδες φορές πάλι το έχασες, αν δεν έχεις ψυχραιμία πάλι το έχασες.
Αφήνω να ζήσει και κανένα μέσα μέσα .yelling.
 
Το θέμα ρούχων με το θέμα μήκους κοντακιου τη σημερινή εποχή δεν υπάρχει δεν μέτρας το κοντάκι ούτε με φανελάκι ούτε με 5 μπλούζες απλά έχεις ένα καλό φλισ και μια μπλούζα από μέσα εγώ έτσι ντύνομαι όσο κρύο και να κάνει ποτέ δε φοράω πολλά ρούχα φοράω τόσα και τέτοια ώστε να είμαι άνετος και από κρύο και από κοντάκι
 
Οι Αμερικανοι που ειναι πρακτικος λαος εχουν λυσει τετοια θεματακια με κοντα λεπτα και ισια κοντακια χωρις μεγαλη διαφορα στο DAC και DAH
Αυτό είναι γενικότητα τη σημερινή εποχή και για όποιον έχει μάθει να προσαρμόζει το σώμα στο κοντάκι η δεν έχει χρήματα για διορθώσεις και κατάλληλο άνθρωπο να τις πετύχει.Για να βελτιωθείς πρέπει να στάνταρ εις κάποια πράγματα και ένα από αυτά είναι και το βασικότερο η σταθερή επωμιση και το κοντάκι που σου ταιριάζει .Ακούω από πολλούς καλά κάθεται αυτό καλά κάθεται και το άλλο και μεταξύ τους δεν έχουν σχέση άρα καταλαβαίνεις πως έχει μάθει να προσαρμόζει το σώμα στο κοντάκι και ποτέ δεν θα εκμεταλλευτεί όλες τις δυνατότητες του σαν σκοπευτής
 
Αυτό είναι γενικότητα τη σημερινή εποχή και για όποιον έχει μάθει να προσαρμόζει το σώμα στο κοντάκι η δεν έχει χρήματα για διορθώσεις και κατάλληλο άνθρωπο να τις πετύχει.Για να βελτιωθείς πρέπει να στάνταρ εις κάποια πράγματα και ένα από αυτά είναι και το βασικότερο η σταθερή επωμιση και το κοντάκι που σου ταιριάζει .Ακούω από πολλούς καλά κάθεται αυτό καλά κάθεται και το άλλο και μεταξύ τους δεν έχουν σχέση άρα καταλαβαίνεις πως έχει μάθει να προσαρμόζει το σώμα στο κοντάκι και ποτέ δεν θα εκμεταλλευτεί όλες τις δυνατότητες του σαν σκοπευτής
Βρε Γιάννη πόσα όπλα είχες μέχρι τώρα ;;;
10 ; 15 ;
Ήταν οι διαστάσεις όλων αυτών των όπλων ίδιες στο χιλιοστό ;
Τον χειμώνα άλλαζες κοντάκια ;

Ο καθένας επωμίζει όπως γουστάρει και έτσι ώστε να έχει τις επιτυχίες που επιθυμεί.
Το σωστό (για εμένα) είναι να μην γέρνεις κεφάλι, προσωπικά δεν πιέζω το κοντάκι προς τα πάνω στο ζυγωματικό (πιθανόν δεν είναι σωστό στην θεωρία, αλλά το κάνουν ολυμπιονίκες σκοπευτές) και όταν κλείνω τα μάτια, επωμίζω σε διάφορες οριζόντιες και κατακόρυφες γωνίες του όπλου και όταν μετά τα ανοίγω, πρέπει να βλέπω την ίδια ρίγα, να μην είναι στραβή και να βλέπω την ίδια εικόνα όσο το δυνατόν περισσότερες φορές.
Αν το όπλο τουφεκάει ίσια και ανάλογα αν το θήραμα γουστάρεις να το βλέπεις floating ή όχι κάνεις κάνα Τσώρτσιλ και αυτό είναι όλο.
Δεν είναι πυρηνική φυσική.
Δηλαδή ο κοντακάς στο εργαστήριό του τι περισσότερο θα κάνει ;
Θα σου πει ενδεχομένως να διορθώσεις κάνα χοντρό λάθος στην σκόπευση, θα σε ρωτήσει πως το αισθάνεσαι, αν θέλεις διαφορετική λαβή, πέλμα, ανυψούμενη ράχη και το θέμα τελειώνει εκεί.
Πας μετά στο σκοπευτήριο τα κάνεις μαντάρα και πάλι πίσω (αστείο).

Δεν χρειάζεται τόση λεπτομέρεια.
5 βασικά πράγματα στην σκόπευση, ένα κοντάκι που δεν μας δημιουργεί πρόβλημα, σταθερή επώμιση (δεν είναι πάντα εφικτή στο κυνήγι) και χιλιάδες βολές με το ΙΔΙΟ ΟΠΛΟ.

Αυτό πιστεύω ...
 
Όλα τα είχα πάει οπλουργο Βασίλη για μετατροπές όσο γίνονταν πιο κοντά αλλά επειδή το έχω κάνει σε όλα μου τα όπλα γι'αυτό γράφω όταν επωμιζεις το ίδιο αυτό που είναι σωστό σου χαρίζει αλλά έργα ευστοχία ταχύτητα επαναλαμβανόμενες συνεχόμενες βολές σε δεύτερο τρίτο θήραμα κτλ.
 
Back
Top