Καραμπίνα 76 cm

Από λόγια χορτάσαμε παιδιά ... εγώ τουλάχιστον σίγουρα, το ίδιο νομίζω και εσείς. (Teo δεν απαντάω σε εσένα)
Έκανα 2 ερωτήσεις παραπάνω και δεν απάντησε κανένας ... ελπίζω να απαντήσει (τεκμηριωμένα).
Το κατεβάζω το παπί από τον ουρανό ή από τα μεσούρανα με το Χ όπλο όποιο και να είναι αυτό μπορεί να πείθει κανένα παιδάκι αλλά όχι εμένα εκτός και αν ρίχνει ΦΥΣΙΓΓΑΡΕΣ σαν του Teo.
Γιατί για εμένα υπάρχουν 2 θεωρίες.
1. Οι επιστημονικά αποδεδειγμένες
2. Η θεωρία της "αίσθησης" που έχει ο καθένας μας για το όπλο του με τις κουτσοδοκιμές που έχει κάνει (του εαυτού μου συμπεριλαμβανομένου).

Και γιατί λέω κουτσοδοκιμές.
Ο συγχωρεμένος τώρα Neil Winston πήρε 5 perazzi και έριξε 10 φυσίγγια με το καθένα (10 όχι 1) και βρήκε τουλάχιστον 10% διαφορά στην συγκέντρωση με το ίδιο όπλο το ίδιο φυσίγγι και στην ίδια απόσταση. (Πρώτη ερώτηση ... αν έριχνε 20 φυσίγγια θα έβρισκε 15-20% ???)
Τα 2 κόκκινα είναι με διευρυμένο αυλό και δεν υπάρχει κάποια διαφορά.
Τον ρώτησα χθές :) με τι φυσίγγια έριξε και τότε έμαθα ότι μας έχει αφήσει χρόνους.
Το θέμα δεν είναι ο διευρυμένος αυλός ή όχι στην παρούσα φάση.

Το θέμα είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ.

Αν έριχνε από 1 φυσίγγι με 2 πανομοιότυπα όπλα και έβγαζε 10% διαφορά στην συγκέντρωση θα έλεγε ότι 2 ίδιες κάνες της perazzi έχουν μεγάλες διαφορές στην απόδοσή τους, αλλά δεν έχουν.
Αν έριχνε 1 φυσίγγι με την overbored και 1 με την standard bore τότε ανάλογα με το πιο όπλο αποφάσιζε εκείνη την στιγμή να βγάλει την καλύτερη τουφεκιά θα άλλαζε το συμπέρασμα, αλλά φαίνεται πως δεν υπάρχουν διαφορές.
Αν έριχνε φυσίγγια 50γρ ίσως να υπήρχε διαφορά ... ΙΣΩΣ

Και σκέφτομαι τώρα.
Αν ένας άνθρωπος μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο μια εταιρία κατασκευής όπλων τι μπορεί να κάνει ?
Βασικά τα πάντα και προφανώς το εξής απλό.
Να χρηματοδοτήσει μια ανεξάρτητη έρευνα για να αποδείξει τα λεγόμενά της ... όποια και να είναι αυτά.
Κώνος, αυλός, tribore, τσοκ, μέταλλα, και ότι άλλο φανταστείτε ...
Όποιος έχει μια τέτοια μελέτη στα χέρια του ας την παρουσιάσει.
Έχει δει κανένας κάτι τέτοιο ποτέ ?
Εγώ έχω δει από την benelli για να αποδείξει ότι τα όπλα της έχουν την μικρότερη ανάκρουση.
Μετά από την remington για να αποδείξει ότι η V3 έχει την μικρότερη ανάκρουση.
Είναι λοιπόν εύλογο να αναρωτηθεί κάποιος γιατί δεν υπάρχει τίποτα επίσημο για τα παραπάνω (κώνος, αυλός, χρωμιώσεις κτλ) έστω και μελέτη περιορισμένη σε ορισμένο εύρος γόμωσης.

Θέλετε την δική μου απάντηση ... γιατί δεν μπορούν να το αποδείξουν επιστημονικά.

Πολλοί μπερδεύουν την παραπάνω πρόταση με το ότι όλες οι κάνες βγάζουν τις ίδιες τουφεκιές ...
ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ !!!

Ούτε η ίδια κάνη με το ίδιο φυσίγγι δεν βγάζει την ίδια τουφεκιά.
Όμως ...
Το 5% αύξηση στην συγκέντρωση δεν λέει πρακτικά τίποτα.
Το 5% αύξηση στην ταχύτητα δεν λέει πρακτικά τίποτα.
Το ότι το ένα όπλο κατεβάζει τα παπιά από τον θεό και το άλλο μόνο μέχρι τα 35μ είναι μια άποψη.
Το ότι 2 κάνες βγάζουν με το ίδιο φυσίγγι διαφορές στην ταχύτητα 30% πείτε μου ποια βγάζει την μεγαλύτερη να αλλάξω όπλο αμέσως.
Το ότι 2 κάνες βγάζουν με το ίδιο φυσίγγι και τσοκ διαφορές στην συγκέντρωση 50% πείτε μου ποια βγάζει την μεγαλύτερη να αλλάξω όπλο αμέσως.

Και για να γελάσουμε ...
κυνήγι για παπιά με τον ξάδερφο ... :)
- Τι φυσίγγια έχεις ξάδερφε ...
- RIO φίλε πολύ καλά ...
Πολύ κρύο και αρκετά παπιά.
Ο ξάδερφος με την 1100 τα κατέβαζε από τον θεό :) αλλά η δική μου η 1187 όχι.
Στο τέλος αδειάζει την 1100 και βλέπω κάτι Rem nitro magnum μέσα.
- Που είναι τα RIO ρε του λέω ...
- Τα RIO είναι τα εφεδρικά ρε, μου λέει, μόλις τελειώσουν τα nitro, ρίχνω αυτά :)

Ευτυχώς που δεν κυνηγάω παπιά ... θα είχα αλλάξει καμιά 10αριά όπλα μέχρι τώρα .. :)

View attachment 22569
Χρονια γράφω ότι στο φινάλε μετράει πιο πολυ που ρίχνει το όπλο κ οχι τι ρίχνει
 
-δυνατό σκότωμα.
-Ωφελιμες καταβολές ( το γνωστό ακόμη και οταν δεν ημουν κεντρο μου εδωσε το θηραμα).
Αποστολη αδελφέ μου, που τραγουδησε κ ο Μπιθικώτσης....

Στο δευτερο πλεονεκτημα που αναφέρεις (που δεν είσαι πάνω στον στόχο αλλά πεφτει) βλέπεις κ εκει δυνατό σκότωμα?

Η γνώμη μου είναι ότι για να δουμε ένα δυνατό σκότωμα πρεπει το θήραμα να παρει κάποια σκάγια πανω του....

Σε ενα dvd ο συγχωρεμένος ο Λοβέρδος κυνηγουσε τρυγόνια κ τουφεκισε ψηλωμενο ρουαγιάλ κ το ανατίναξε..γυρίζει στην κάμερα κ λεει:
"Εδώ βλέπουμε την δυναμη που έχει το φουλ τσοκ,το θήραμα περνει έναν μεγάλο αριθμό σκαγιων πανω του"
Θα μπορουσε να πει ότι ότι εδώ βλέπουμε μια φοβερή κάννη μιας κ την καραμπίνα που κρατουσε στα χέρια του την διαφήμιζε κιολας.........

Και για να παρεξηγηθω από κανέναν δεν αντιλεγω με τα λεγόμενα κάποιον που προφανώς κάτι παραπανω έχουν δει κ το λένε...............

Νομίζω όμως ότι τα μεγαλυτερα άλματα δεν έχουν γίνει στις καννες αλλά στα τσοκ κ πιο συγκεκριμένα στα αφτερμαρκετ τσοκ.....

Ακουω κατόχους να λένε ότι τα τσοκ της καραμπίνας τους είναι για "πεταμα" κ ότι μολις τα αντικατέστησαν με καποια αλλα τσοκ του εμπορίου ειδαν το φως το αληθινό..............
Και αναρωτιέμαι τι θα ήταν η καννη τους αν δεν υπήρχαν εμπορικά τσοκ......
Θα συνέχιζε να ήταν μια "κακή" καννη.............
Ενώ στην ουσία αυτό που έφταιγε ήταν τα τσοκ της...........

Πραγματικά θα ήθελα κάποια στιγμή να γίνουν καποιες εξονυχιστικες αρα και εξαντλητικες δοκιμες στον πινακα πχ με μια φθηνή καραμπίνα κ με μια πολυ ακριβοτερη, χρωμιωμενες η αχρωμιωτες καννες, αλλά με δυο ίδια τσοκ του εμπορίου, κατά προτιμηση τα πιο σφιχτά σε συγκεντρωση......
Και με διαφορα φυσιγγια.....
Οποιο κ αν είναι το αποτέλεσμα να βγουν να κυνηγήσουν με τα ίδια τσοκ στα χέρια ενός πολυ καλου σκοπευτή κ να δουμε τι θα μας πει κ το πεδιο της μάχης,απο σκοτωματα κλπ, κ αν θα έχουμε ένα όπλο νικητή σε δυο αναμετρήσεις...

Η ίδια δοκιμή μπορεί να γίνει κ με παραπανω απο δυο όπλα............
Αν υπάρχει όρεξη κ αντοχες.......
Αρκετά επίπονη διαδικασία η "βλητικη του τέλους" όπως έλεγε κ ένας παλιος αρθρογράφος....

Βέβαια.. Και για ευνόητους λόγους καλο ειναι αυτες τις δοκιμές να τις κάνουν κάποιοι που θα δηλώνουν οπλοφιλοι κ λάτρεις της βλητικης κλπ, και όχι κάποιοι "βαμμενοι" με την ταδε μαρκα όπλου που έτυχε να δοκιμαστει...........

ΥΓ Με τα παραπανω δεν θέλω να πω πως δεν εχει καλή τουφέκια η Remington η benelli η η οποιοδήποτε άλλο όπλο....

Απλώς είπα και εγώ την μαλακία μου έτσι για να περασει κ η ώρα............
 
Last edited:
Νομίζω όμως ότι τα μεγαλυτερα άλματα δεν έχουν γίνει στις καννες αλλά στα τσοκ κ πιο συγκεκριμένα στα αφτερμαρκετ τσοκ.....
Έχω παραγγείλει το Gemini LM non ported +20mm να δούμε τι ψάρια θα πιάσει και αυτό ... επειδή ακούω και εγώ πολλά για τα aftermarket choke.
Το παράγγειλα απλά για να μου φύγει η απορία και για να το βιδώνω χωρίς κλειδί γιατί μου την σπάει να αδειάζω για να σφίξω το τσοκ.
Το περιμένω ακόμα.
Μην περιμένεις φωτογραφίες από εμένα ... βαριέμαι την όλη διαδικασία.
Ούτε καν μετράω σκάγια ... αν υπάρχουν σοβαρές διαφορές με μια απλή ματιά με τα χαρτιά δίπλα δίπλα το καταλαβαίνεις ...

Το μεγαλύτερο άλμα πάντως λέγεται φυσίγγι των 10€ ανά τεμάχιο ... :)
 
Εγώ έχω 2 βασικές απορίες ήσσονος βέβαια σημασίας για οποιοδήποτε όπλο.
Θα ήθελα τις εμπειρίες σας και την εξήγησή σας.

1. Έχει δει κάποιος 2 ίδια όπλα με ίδιες κάνες πχ 2 beretta 303 που το ένα να βγάζει καλύτερες κατανομές ή ταχύτητες από το άλλο;
Εδώ θέλει μεγάλη προσοχή.
Το να βγάζεις συμπέρασμα από 1-2 τουφεκιές είναι λάθος.
Θέλει τουλάχιστον 10.
Υπάρχει δοκιμή από σχετικό άτομο με 5 διαφορετικά Perazzi με ίδια φυσίγγια που το καθένα έχει εύρη κατανομών από 70-85% στις ίδιες αποστάσεις!!! Το καθένα ... Όχι μεταξύ τους.
Αν ναι πώς το εξηγείτε ;
Μην μου πείτε ότι τα τσόκ μπορεί να διαφέρουν.
Αφαιρούμε το τσόκ από το ένα και το βιδώνουμε στο άλλο.
Για κάνες μιλάμε.

2. Το μέταλλο της κάνης τι ρόλο παίζει στην τουφεκιά; Υποθετικά μιλώντας κατασκευάζουμε 2 κάννες πανομοιότυπες αλλά με διαφορετικά μέταλλα (ίδιες μηχανουργικές κατεργασίες) ... πιστεύει κάποιος ότι θα βγάλουν διαφορετικές κατανομές και ταχύτητες και αν ναι γιατί ;;;
Εδώ δεν μιλάμε για μονόβολα.
στο 2, να σου πω. Αν καταφερεις με μηχανηματα της ΝΑΣΑ να τους δωσεις πανομοιωτυπη γεωμετρια , τοτε η πρωτη τουφεκια καθεμιας που ειναι κρυες , θα σου δωσει διαφορες που θα οφειλονται 100% στο φυσιγγι. Δεν σου λεω να σου φτιαξει και τα φυσιγγια η ΝΑΣΑ γιατι ουτε αυτη μπορει να φτιαξει δυο πανομοιωτυπα, μονο να μειωσει τις διαφορες μεταξυ τους κατω απο 2-3%, οταν στα κορυφαια εμποριακα ειναι 5-7% και στα καλα εμπορικα 7-15%.
 
Το μεγαλύτερο άλμα πάντως λέγεται φυσίγγι των 10€ ανά τεμάχιο ... :)
Οχι και 10€ το τεμάχιο.......
Όμως σαφέστατα κ το φυσιγγι παιζει μεγάλο ρόλο......
κάννες που θα ταιριάξουν γάντι με οποιοδήποτε φυσιγγι που κυκλοφορεί δεν πιστευω να υπάρχουν.....

Η τεράστια πληθωρα υλικών γομωσης-φυσιγγιων που κυκλοφορουν στο εμπόριο δεν βγήκαν μόνο για να καλυψουν τις αναγκες των θηραμάτων κ τα γουστα των κυνηγών αλλά κ των όπλων τους........
 
Έχω παραγγείλει το Gemini LM non ported +20mm να δούμε τι ψάρια θα πιάσει και αυτό ... επειδή ακούω και εγώ πολλά για τα aftermarket choke.
Το παράγγειλα απλά για να μου φύγει η απορία και για να το βιδώνω χωρίς κλειδί γιατί μου την σπάει να αδειάζω για να σφίξω το τσοκ.
Το περιμένω ακόμα.
Μην περιμένεις φωτογραφίες από εμένα ... βαριέμαι την όλη διαδικασία.
Ούτε καν μετράω σκάγια ... αν υπάρχουν σοβαρές διαφορές με μια απλή ματιά με τα χαρτιά δίπλα δίπλα το καταλαβαίνεις ...

Το μεγαλύτερο άλμα πάντως λέγεται φυσίγγι των 10€ ανά τεμάχιο ... :)
Εγώ θα γράψω ένα τελευταίο μήνυμα εδώ, γιατί ο πλεονασμός είναι απλά άσκοπη φθορά. Τα κυνηγετικά όπλα είναι σχεδιασμένα να σκοτώνουν θηράματα, όχι πίνακες και χαρτόνια. Η αξιολόγηση τους λοιπόν γίνεται στο κυνήγι, "στην πίστα" όπως λέει κι ένας καλός μου φίλος. Θα μπορούσα να πιάσω κι εγώ το ποίημα "κοντάκι - επώμιση - τεχνική" και σαν δάσκαλος σκοποβολής έχω όχι μόνο δικαίωμα, αλλά μάλλον υποχρέωση να το κάνω, αλλά δεν θα το κάνω.

Αν μη τι άλλο, η αντικειμενικότητα μου έχει αποδειχθεί μέσω των περιοδικών που με εμπιστεύτηκαν να αξιολογώ όπλα του εμπορίου και να γράφω την (έστω δική μου) αλήθεια. Έχω αρνηθεί συνεργασίες επειδή κάποιοι επιχείρησαν να με καθοδηγήσουν και έχω λήξει συνεργασίες που μου απέφεραν χρήματα επειδή κάποιοι συντάκτες άλλαξαν κάποιες λέξεις των κειμένων μου. Πουλημένη είδηση από μένα δεν θα ακούσεις, ούτε θα διαβάσεις ποτέ.

Η εμπειρία μου και προφανώς πολλών από εδώ μέσα είναι ότι τα Remington στον τομέα "σκότωμα" προφανώς κάτι κάνουν καλύτερα από τον ανταγωνισμό. Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά. Τον πίνακα προσωπικά τον χρησιμοποιώ για να αξιολογήσω ένα καινούριο φυσίγγι ή ένα καινούριο τσοκ, απλά για να έχω μία χοντρική εικόνα για το εύρος της διασποράς. Έχω ρίξει στη ζωή μου χιλιάδες φυσίγγια σε πίνακες και χαρτόνια (σήμερα μόνο έριξα αρκετά) και αυτό που έμαθα είναι ότι φυσίγγια άριστα στον πίνακα ήταν άθλια στο κυνήγι και φυσίγγια άθλια στον πίνακα ήταν άριστα στο κυνήγι. Οποιαδήποτε άλλη άποψη που υποστηρίζει κάποιον άλλο συσχετισμό απλά δεν με αγγίζει πλέον, συγγνώμη. Κορυφαίοι, παγκόσμιοι πρωταθλητές σκοποβολής δηλώνουν ότι δεν ρίχνουν ποτέ στον πίνακα, αλλά μόνο αξιολογούν τα σπασίματα στους δίσκους. Και το τονίζω, αθλητές που στηρίζουν παγκόσμιες νίκες στον εξοπλισμό τους.
 
Οχι και 10€ το τεμάχιο.......
Όμως σαφέστατα κ το φυσιγγι παιζει μεγάλο ρόλο......
κάννες που θα ταιριάξουν γάντι με οποιοδήποτε φυσιγγι που κυκλοφορεί δεν πιστευω να υπάρχουν.....

Η τεράστια πληθωρα υλικών γομωσης-φυσιγγιων που κυκλοφορουν στο εμπόριο δεν βγήκαν μόνο για να καλυψουν τις αναγκες των θηραμάτων κ τα γουστα των κυνηγών αλλά κ των όπλων τους........
10€ το φυσίγγι φίλε !!!
https://www.federalpremium.com/shotshell/premium-turkey/heavyweight-tss/11-PTSSX191F+9.html

Αυτά κατεβάζουν τα παπιά από τον θεό, όχι οι φαρμακερές κάνες, ούτε το όνομα που έχει χτυπημένο το κάθε όπλο πλάι του !!!!
Αυτά και το μέγεθος του σκαγιού ...
 
Τελειώνω και εγώ εδώ με το εξής:
Δεν έχω δει ποτέ στην ζωή μου όπλο με μαγικές κάνες (θα δείτε γιατί γράφω μαγικές) ...
Αξιολογώ τα όπλα και τα φυσίγγια μόνο από τα σκοτώματα που κάνουν και όχι στα χαρτιά.
Έχω δει και έχω κάνει εξωφρενικά μακρινές τουφεκιές, όχι επανειλημμένες, με πολύ χοντρά σκάγια.

Η μάζα των σκαγιών από την στιγμή που θα βγει από την κάνη δεν θυμάται από ποιανού όπλου κάνη βγήκε.
Έχει
1. ταχύτητα
2. παραμορφώσεις σκαγιών
3. σχετικές ταχύτητες σκαγιών
4. αντίσταση αέρα
5. βάρος

Το πως ένα όπλο που σκοτώνει αισθητά περισσότερο από ένα άλλο επηρεάζει κάτι από τα παραπάνω ακόμα το ψάχνω.
Όταν πιάσω στα χέρια μου το πολυπόθητο αυτό όπλο, θα σας πω και πώς τα καταφέρνει ...
 
Τελειώνω και εγώ εδώ με το εξής:
Δεν έχω δει ποτέ στην ζωή μου όπλο με μαγικές κάνες (θα δείτε γιατί γράφω μαγικές) ...
Αξιολογώ τα όπλα και τα φυσίγγια μόνο από τα σκοτώματα που κάνουν και όχι στα χαρτιά.
Έχω δει και έχω κάνει εξωφρενικά μακρινές τουφεκιές, όχι επανειλημμένες, με πολύ χοντρά σκάγια.

Η μάζα των σκαγιών από την στιγμή που θα βγει από την κάνη δεν θυμάται από ποιανού όπλου κάνη βγήκε.
Έχει
1. ταχύτητα
2. παραμορφώσεις σκαγιών
3. σχετικές ταχύτητες σκαγιών
4. αντίσταση αέρα
5. βάρος

Το πως ένα όπλο που σκοτώνει αισθητά περισσότερο από ένα άλλο επηρεάζει κάτι από τα παραπάνω ακόμα το ψάχνω.
Όταν πιάσω στα χέρια μου το πολυπόθητο αυτό όπλο, θα σας πω και πώς τα καταφέρνει ...
Εγώ θα γράψω ένα τελευταίο μήνυμα εδώ, γιατί ο πλεονασμός είναι απλά άσκοπη φθορά. Τα κυνηγετικά όπλα είναι σχεδιασμένα να σκοτώνουν θηράματα, όχι πίνακες και χαρτόνια. Η αξιολόγηση τους λοιπόν γίνεται στο κυνήγι, "στην πίστα" όπως λέει κι ένας καλός μου φίλος. Θα μπορούσα να πιάσω κι εγώ το ποίημα "κοντάκι - επώμιση - τεχνική" και σαν δάσκαλος σκοποβολής έχω όχι μόνο δικαίωμα, αλλά μάλλον υποχρέωση να το κάνω, αλλά δεν θα το κάνω.

Αν μη τι άλλο, η αντικειμενικότητα μου έχει αποδειχθεί μέσω των περιοδικών που με εμπιστεύτηκαν να αξιολογώ όπλα του εμπορίου και να γράφω την (έστω δική μου) αλήθεια. Έχω αρνηθεί συνεργασίες επειδή κάποιοι επιχείρησαν να με καθοδηγήσουν και έχω λήξει συνεργασίες που μου απέφεραν χρήματα επειδή κάποιοι συντάκτες άλλαξαν κάποιες λέξεις των κειμένων μου. Πουλημένη είδηση από μένα δεν θα ακούσεις, ούτε θα διαβάσεις ποτέ.

Η εμπειρία μου και προφανώς πολλών από εδώ μέσα είναι ότι τα Remington στον τομέα "σκότωμα" προφανώς κάτι κάνουν καλύτερα από τον ανταγωνισμό. Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά. Τον πίνακα προσωπικά τον χρησιμοποιώ για να αξιολογήσω ένα καινούριο φυσίγγι ή ένα καινούριο τσοκ, απλά για να έχω μία χοντρική εικόνα για το εύρος της διασποράς. Έχω ρίξει στη ζωή μου χιλιάδες φυσίγγια σε πίνακες και χαρτόνια (σήμερα μόνο έριξα αρκετά) και αυτό που έμαθα είναι ότι φυσίγγια άριστα στον πίνακα ήταν άθλια στο κυνήγι και φυσίγγια άθλια στον πίνακα ήταν άριστα στο κυνήγι. Οποιαδήποτε άλλη άποψη που υποστηρίζει κάποιον άλλο συσχετισμό απλά δεν με αγγίζει πλέον, συγγνώμη. Κορυφαίοι, παγκόσμιοι πρωταθλητές σκοποβολής δηλώνουν ότι δεν ρίχνουν ποτέ στον πίνακα, αλλά μόνο αξιολογούν τα σπασίματα στους δίσκους. Και το τονίζω, αθλητές που στηρίζουν παγκόσμιες νίκες στον εξοπλισμό τους.
Εγώ θα γράψω ένα τελευταίο μήνυμα εδώ, γιατί ο πλεονασμός είναι απλά άσκοπη φθορά. Τα κυνηγετικά όπλα είναι σχεδιασμένα να σκοτώνουν θηράματα, όχι πίνακες και χαρτόνια. Η αξιολόγηση τους λοιπόν γίνεται στο κυνήγι, "στην πίστα" όπως λέει κι ένας καλός μου φίλος. Θα μπορούσα να πιάσω κι εγώ το ποίημα "κοντάκι - επώμιση - τεχνική" και σαν δάσκαλος σκοποβολής έχω όχι μόνο δικαίωμα, αλλά μάλλον υποχρέωση να το κάνω, αλλά δεν θα το κάνω.

Αν μη τι άλλο, η αντικειμενικότητα μου έχει αποδειχθεί μέσω των περιοδικών που με εμπιστεύτηκαν να αξιολογώ όπλα του εμπορίου και να γράφω την (έστω δική μου) αλήθεια. Έχω αρνηθεί συνεργασίες επειδή κάποιοι επιχείρησαν να με καθοδηγήσουν και έχω λήξει συνεργασίες που μου απέφεραν χρήματα επειδή κάποιοι συντάκτες άλλαξαν κάποιες λέξεις των κειμένων μου. Πουλημένη είδηση από μένα δεν θα ακούσεις, ούτε θα διαβάσεις ποτέ.

Η εμπειρία μου και προφανώς πολλών από εδώ μέσα είναι ότι τα Remington στον τομέα "σκότωμα" προφανώς κάτι κάνουν καλύτερα από τον ανταγωνισμό. Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά. Τον πίνακα προσωπικά τον χρησιμοποιώ για να αξιολογήσω ένα καινούριο φυσίγγι ή ένα καινούριο τσοκ, απλά για να έχω μία χοντρική εικόνα για το εύρος της διασποράς. Έχω ρίξει στη ζωή μου χιλιάδες φυσίγγια σε πίνακες και χαρτόνια (σήμερα μόνο έριξα αρκετά) και αυτό που έμαθα είναι ότι φυσίγγια άριστα στον πίνακα ήταν άθλια στο κυνήγι και φυσίγγια άθλια στον πίνακα ήταν άριστα στο κυνήγι. Οποιαδήποτε άλλη άποψη που υποστηρίζει κάποιον άλλο συσχετισμό απλά δεν με αγγίζει πλέον, συγγνώμη. Κορυφαίοι, παγκόσμιοι πρωταθλητές σκοποβολής δηλώνουν ότι δεν ρίχνουν ποτέ στον πίνακα, αλλά μόνο αξιολογούν τα σπασίματα στους δίσκους. Και το τονίζω, αθλητές που στηρίζουν παγκόσμιες νίκες στον εξοπλισμό τους.
Τα είπες όλα Λεωνίδα!! Φυσιγγι που ρίχναμε επί 3 χρόνια στο τρυγόνι με πολύ δυνατά και μακρινά σκοτωματα όταν το δοκίμασαμε στον πίνακα δε το πιστεύαμε. Σε σύγκριση με 4-5 αλλα φυσίγγια ήταν το χειρότερο με διαφορά.
 
Βασιλη η αληθεια ειναι οτι οι δοκιμες που εχω κανει κατα καιρους μετριουνται σιγουρα σε 4 ψηφια και μαλλον εχουν πιασει και δευτερη χιλιαδα και στις περισσοτερες απο αυτες ειναι μετρημενα και τα σκαγια ενα ενα, τοσο για μενα οικειοωθελος όσο και ¨αναγκαστικα¨ για τον εντυπο τυπο παλιοτερα...

Θα σου πω εγω τι εχω δει σε πεντε γραμμες σε σχεση με μια καλη κανη και με μια "χειροτερη¨ τοσο σε εμπορικα φυσιγγια που υπαρχουν αποκλισεις, οσο και σε φυσιγγια ενα ενα στο χερι που οι αποκλισεις ειναι μικροτερες...
Μια καλη κανη απο μια υποδεέστερη εχει μικροτερες αποκλισεις απο την αναμενομενη αποδοση βαση αποστασης και βαθμου συφιξης σε ενα πληθος διαφορετικων φυσιγγιων...

Αν δοκιμασεις για παραδειγμα πεντε διαφορετικα φυσιγγια και πρεπει ας πουμε στα 30 μετρα με 3 αστρα να παρεις μια ονομαστικη αποδοση 70% που ειναι σωστη αποδοση κανης, τσοκ, φυσιγγιου, θα δεις οτι σε μια καλη κανη, ολα τα φυσιγγια θα παιξουν σε αυτο το ποσοστο, σε μια χειροτερη θα δεις αποκλισεις εως και 10-15%... Το καλο και το κακο φυσιγγι ξεχωριζει περισσοτερο σε μια κακη κανη...
Μπορει να εχουν γινει πολλες συζητησεις κ μελετες σχετικα με την εσωτερικη κ εξωτερικη βλητικη και ποσο επηρεαζουν οι εξωτερικες συνθηκες την αποδοση, αλλα υπαρχουν μερες που ενα φυσιγγι σου δειχνει τελειως διαφορετικο αποτελεσμα απο αυτο που επαιρνες τις προηγουμενες μερες, πραγμα που δεν συμβαινει με κανες καλυτερης γεωμετριας... Μειωνεις τις αποκλισεις...
Απο εκει κ περα ειναι κ το οπτικο αποτελεσμα που μπορεις να το κρινεις μονο εφοσον εχεις βεβαιωθει οτι τα σκαγια σου πανε εκει που θελεις, κ σγουρα το οπτικο δεν μετριεται με αριθμους αλλα ειναι παραπανω απο οφθαλμοφανες πολλες φορες...

Φυσικα το πρωτο πραγμα που μετραει ειναι να στελνουμε τα σκαγια εκει που θελουμε κ που πρεπει, το κοντακι λοιπον, αν δεν γινεται αυτο ολα τα αλλα ειναι λεπτομερειες και ανουσια...
Το εχω ξαναπει αν ολοι καναμε εναν κοπο να διαπιστωσουμε που ριχνουν τα οπλα μας και να το διορθωσουμε, τα μισα δεν θα εφταναν ποτε στις αγγελιες... ;)


Το 5% αύξηση στην συγκέντρωση δεν λέει πρακτικά τίποτα.

Σχετικο για καποιον που ψαχνει τη λεπτομερεια στις οριακες αποστασεις... Σε ενα φυσιγγι με σκαγαια νουμερο 1 που πρακτικα σημαινει σκαγι κ πρασινο σε ενα φυσιγγι 39 γρ με 130 ασσους στα 60 μετρα, εχεις σχεδον 7 παραπανω σκαγια στην επιφανεια, 7 παραπανω πιθανοτητες να παρεις το θηραμα, εγω προσωπικα δεν το θεωρω αμελητεο και εχω κανει πολλες δοκιμες και αλλαγες στα φυσιγγια για να βαλω αυτα τα 7 σκαγια στον πινακα....

Τωρα για να κλεισω, μιας και εχουν γινει πολλες φορες αυτες οι συζητησεις και ενω εχω πει οτι δεν θα ξανασχοληθω παρασυρθηκα, στο μεγαλο ερωτημα ¨οι εταιρειες δεν ξερουν?, δεν θελουν πιο σφιχτες τουφεκιες?¨ εγω θα σου πω οτι το ποσοστο των κυνηγων που τους ειναι πρακτικα χρησιμες αυτες οι τουφεκιες ειναι πολυ μικρό...
 
Last edited:
Από λόγια χορτάσαμε παιδιά ... εγώ τουλάχιστον σίγουρα, το ίδιο νομίζω και εσείς. (Teo δεν απαντάω σε εσένα)
Έκανα 2 ερωτήσεις παραπάνω και δεν απάντησε κανένας ... ελπίζω να απαντήσει (τεκμηριωμένα).
Το κατεβάζω το παπί από τον ουρανό ή από τα μεσούρανα με το Χ όπλο όποιο και να είναι αυτό μπορεί να πείθει κανένα παιδάκι αλλά όχι εμένα εκτός και αν ρίχνει ΦΥΣΙΓΓΑΡΕΣ σαν του Teo.
Γιατί για εμένα υπάρχουν 2 θεωρίες.
1. Οι επιστημονικά αποδεδειγμένες
2. Η θεωρία της "αίσθησης" που έχει ο καθένας μας για το όπλο του με τις κουτσοδοκιμές που έχει κάνει (του εαυτού μου συμπεριλαμβανομένου).

Και γιατί λέω κουτσοδοκιμές.
Ο συγχωρεμένος τώρα Neil Winston πήρε 5 perazzi και έριξε 10 φυσίγγια με το καθένα (10 όχι 1) και βρήκε τουλάχιστον 10% διαφορά στην συγκέντρωση με το ίδιο όπλο το ίδιο φυσίγγι και στην ίδια απόσταση. (Πρώτη ερώτηση ... αν έριχνε 20 φυσίγγια θα έβρισκε 15-20% ???)
Τα 2 κόκκινα είναι με διευρυμένο αυλό και δεν υπάρχει κάποια διαφορά.
Τον ρώτησα χθές :) με τι φυσίγγια έριξε και τότε έμαθα ότι μας έχει αφήσει χρόνους.
Το θέμα δεν είναι ο διευρυμένος αυλός ή όχι στην παρούσα φάση.

Το θέμα είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ.

Αν έριχνε από 1 φυσίγγι με 2 πανομοιότυπα όπλα και έβγαζε 10% διαφορά στην συγκέντρωση θα έλεγε ότι 2 ίδιες κάνες της perazzi έχουν μεγάλες διαφορές στην απόδοσή τους, αλλά δεν έχουν.
Αν έριχνε 1 φυσίγγι με την overbored και 1 με την standard bore τότε ανάλογα με το πιο όπλο αποφάσιζε εκείνη την στιγμή να βγάλει την καλύτερη τουφεκιά θα άλλαζε το συμπέρασμα, αλλά φαίνεται πως δεν υπάρχουν διαφορές.
Αν έριχνε φυσίγγια 50γρ ίσως να υπήρχε διαφορά ... ΙΣΩΣ

Και σκέφτομαι τώρα.
Αν ένας άνθρωπος μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο μια εταιρία κατασκευής όπλων τι μπορεί να κάνει ?
Βασικά τα πάντα και προφανώς το εξής απλό.
Να χρηματοδοτήσει μια ανεξάρτητη έρευνα για να αποδείξει τα λεγόμενά της ... όποια και να είναι αυτά.
Κώνος, αυλός, tribore, τσοκ, μέταλλα, και ότι άλλο φανταστείτε ...
Όποιος έχει μια τέτοια μελέτη στα χέρια του ας την παρουσιάσει.
Έχει δει κανένας κάτι τέτοιο ποτέ ?
Εγώ έχω δει από την benelli για να αποδείξει ότι τα όπλα της έχουν την μικρότερη ανάκρουση.
Μετά από την remington για να αποδείξει ότι η V3 έχει την μικρότερη ανάκρουση.
Είναι λοιπόν εύλογο να αναρωτηθεί κάποιος γιατί δεν υπάρχει τίποτα επίσημο για τα παραπάνω (κώνος, αυλός, χρωμιώσεις κτλ) έστω και μελέτη περιορισμένη σε ορισμένο εύρος γόμωσης.

Θέλετε την δική μου απάντηση ... γιατί δεν μπορούν να το αποδείξουν επιστημονικά.

Πολλοί μπερδεύουν την παραπάνω πρόταση με το ότι όλες οι κάνες βγάζουν τις ίδιες τουφεκιές ...
ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ !!!

Ούτε η ίδια κάνη με το ίδιο φυσίγγι δεν βγάζει την ίδια τουφεκιά.
Όμως ...
Το 5% αύξηση στην συγκέντρωση δεν λέει πρακτικά τίποτα.
Το 5% αύξηση στην ταχύτητα δεν λέει πρακτικά τίποτα.
Το ότι το ένα όπλο κατεβάζει τα παπιά από τον θεό και το άλλο μόνο μέχρι τα 35μ είναι μια άποψη.
Το ότι 2 κάνες βγάζουν με το ίδιο φυσίγγι διαφορές στην ταχύτητα 30% πείτε μου ποια βγάζει την μεγαλύτερη να αλλάξω όπλο αμέσως.
Το ότι 2 κάνες βγάζουν με το ίδιο φυσίγγι και τσοκ διαφορές στην συγκέντρωση 50% πείτε μου ποια βγάζει την μεγαλύτερη να αλλάξω όπλο αμέσως.
Γιατί όποιος ισχυρίζεται ότι κατεβάζει πρασινοκέφαλο επανειλημμένα στα 60m και ο άλλος ποτέ για τέτοιες διαφορές μιλάμε.

Και για να γελάσουμε ...
κυνήγι για παπιά με τον ξάδερφο ... :)
- Τι φυσίγγια έχεις ξάδερφε ...
- RIO φίλε πολύ καλά ...
Πολύ κρύο και αρκετά παπιά.
Ο ξάδερφος με την 1100 τα κατέβαζε από τον θεό :) αλλά η δική μου η 1187 όχι.
Στο τέλος αδειάζει την 1100 και βλέπω κάτι Rem nitro magnum μέσα.
- Που είναι τα RIO ρε του λέω ...
- Τα RIO είναι τα εφεδρικά ρε, μου λέει, μόλις τελειώσουν τα nitro, ρίχνω αυτά :)

Ευτυχώς που δεν κυνηγάω παπιά ... θα είχα αλλάξει καμιά 10αριά όπλα μέχρι τώρα .. :)

View attachment 22569
Εγώ άλλαξα δύο μ2 δύο Ρεμινκτον την οποία την μια έχω οι κάννες αυτών των όπλων καμιά σχέση μεταξύ τους η μία καλύτερη από την άλλη και δοκιμές με άπειρα φυσιγγια καμιά σχέση τα όπλα μεταξύ τους στα θυραματα και στα χαρτια
 
Εγώ θα γράψω ένα τελευταίο μήνυμα εδώ, γιατί ο πλεονασμός είναι απλά άσκοπη φθορά. Τα κυνηγετικά όπλα είναι σχεδιασμένα να σκοτώνουν θηράματα, όχι πίνακες και χαρτόνια. Η αξιολόγηση τους λοιπόν γίνεται στο κυνήγι, "στην πίστα" όπως λέει κι ένας καλός μου φίλος. Θα μπορούσα να πιάσω κι εγώ το ποίημα "κοντάκι - επώμιση - τεχνική" και σαν δάσκαλος σκοποβολής έχω όχι μόνο δικαίωμα, αλλά μάλλον υποχρέωση να το κάνω, αλλά δεν θα το κάνω.

Αν μη τι άλλο, η αντικειμενικότητα μου έχει αποδειχθεί μέσω των περιοδικών που με εμπιστεύτηκαν να αξιολογώ όπλα του εμπορίου και να γράφω την (έστω δική μου) αλήθεια. Έχω αρνηθεί συνεργασίες επειδή κάποιοι επιχείρησαν να με καθοδηγήσουν και έχω λήξει συνεργασίες που μου απέφεραν χρήματα επειδή κάποιοι συντάκτες άλλαξαν κάποιες λέξεις των κειμένων μου. Πουλημένη είδηση από μένα δεν θα ακούσεις, ούτε θα διαβάσεις ποτέ.

Η εμπειρία μου και προφανώς πολλών από εδώ μέσα είναι ότι τα Remington στον τομέα "σκότωμα" προφανώς κάτι κάνουν καλύτερα από τον ανταγωνισμό. Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά. Τον πίνακα προσωπικά τον χρησιμοποιώ για να αξιολογήσω ένα καινούριο φυσίγγι ή ένα καινούριο τσοκ, απλά για να έχω μία χοντρική εικόνα για το εύρος της διασποράς. Έχω ρίξει στη ζωή μου χιλιάδες φυσίγγια σε πίνακες και χαρτόνια (σήμερα μόνο έριξα αρκετά) και αυτό που έμαθα είναι ότι φυσίγγια άριστα στον πίνακα ήταν άθλια στο κυνήγι και φυσίγγια άθλια στον πίνακα ήταν άριστα στο κυνήγι. Οποιαδήποτε άλλη άποψη που υποστηρίζει κάποιον άλλο συσχετισμό απλά δεν με αγγίζει πλέον, συγγνώμη. Κορυφαίοι, παγκόσμιοι πρωταθλητές σκοποβολής δηλώνουν ότι δεν ρίχνουν ποτέ στον πίνακα, αλλά μόνο αξιολογούν τα σπασίματα στους δίσκους. Και το τονίζω, αθλητές που στηρίζουν παγκόσμιες νίκες στον εξοπλισμό τους.
Ακριβώς αυτό! Άλλο το κυνήγι κι άλλο τα χαρτόνια. Πόσες φορές το έχουμε δει και το έχουμε πει! Όπως φυσικά όλες οι καννες δεν ίδιες, όλα τα τσοκ δεν είναι ίδια και κυρίως όλα τα φυσίγγια δεν είναι ίδια!
 
Αποστολη αδελφέ μου, που τραγουδησε κ ο Μπιθικώτσης....

Στο δευτερο πλεονεκτημα που αναφέρεις (που δεν είσαι πάνω στον στόχο αλλά πεφτει) βλέπεις κ εκει δυνατό σκότωμα?

Η γνώμη μου είναι ότι για να δουμε ένα δυνατό σκότωμα πρεπει το θήραμα να παρει κάποια σκάγια πανω του....

Σε ενα dvd ο συγχωρεμένος ο Λοβέρδος κυνηγουσε τρυγόνια κ τουφεκισε ψηλωμενο ρουαγιάλ κ το ανατίναξε..γυρίζει στην κάμερα κ λεει:
"Εδώ βλέπουμε την δυναμη που έχει το φουλ τσοκ,το θήραμα περνει έναν μεγάλο αριθμό σκαγιων πανω του"
Θα μπορουσε να πει ότι ότι εδώ βλέπουμε μια φοβερή κάννη μιας κ την καραμπίνα που κρατουσε στα χέρια του την διαφήμιζε κιολας.........

Και για να παρεξηγηθω από κανέναν δεν αντιλεγω με τα λεγόμενα κάποιον που προφανώς κάτι παραπανω έχουν δει κ το λένε...............


Νομίζω όμως ότι τα μεγαλυτερα άλματα δεν έχουν γίνει στις καννες αλλά στα τσοκ κ πιο συγκεκριμένα στα αφτερμαρκετ τσοκ.....

Ακουω κατόχους να λένε ότι τα τσοκ της καραμπίνας τους είναι για "πεταμα" κ ότι μολις τα αντικατέστησαν με καποια αλλα τσοκ του εμπορίου ειδαν το φως το αληθινό..............
Και αναρωτιέμαι τι θα ήταν η καννη τους αν δεν υπήρχαν εμπορικά τσοκ......
Θα συνέχιζε να ήταν μια "κακή" καννη.............
Ενώ στην ουσία αυτό που έφταιγε ήταν τα τσοκ της...........


Πραγματικά θα ήθελα κάποια στιγμή να γίνουν καποιες εξονυχιστικες αρα και εξαντλητικες δοκιμες στον πινακα πχ με μια φθηνή καραμπίνα κ με μια πολυ ακριβοτερη, χρωμιωμενες η αχρωμιωτες καννες, αλλά με δυο ίδια τσοκ του εμπορίου, κατά προτιμηση τα πιο σφιχτά σε συγκεντρωση......
Και με διαφορα φυσιγγια.....
Οποιο κ αν είναι το αποτέλεσμα να βγουν να κυνηγήσουν με τα ίδια τσοκ στα χέρια ενός πολυ καλου σκοπευτή κ να δουμε τι θα μας πει κ το πεδιο της μάχης,απο σκοτωματα κλπ, κ αν θα έχουμε ένα όπλο νικητή σε δυο αναμετρήσεις...

Η ίδια δοκιμή μπορεί να γίνει κ με παραπανω απο δυο όπλα............
Αν υπάρχει όρεξη κ αντοχες.......
Αρκετά επίπονη διαδικασία η "βλητικη του τέλους" όπως έλεγε κ ένας παλιος αρθρογράφος....

Βέβαια.. Και για ευνόητους λόγους καλο ειναι αυτες τις δοκιμές να τις κάνουν κάποιοι που θα δηλώνουν οπλοφιλοι κ λάτρεις της βλητικης κλπ, και όχι κάποιοι "βαμμενοι" με την ταδε μαρκα όπλου που έτυχε να δοκιμαστει...........

ΥΓ Με τα παραπανω δεν θέλω να πω πως δεν εχει καλή τουφέκια η Remington η benelli η η οποιοδήποτε άλλο όπλο....

Απλώς είπα και εγώ την μαλακία μου έτσι για να περασει κ η ώρα............

Καλημέρα Τάσο,

Δυνατο φιλε με την εννοια της κάπνας δεν βλέπω. Βλέπεις να ξεκρεμάει το πουλί, να γινεται μπάλα με κλειστό φτερό και να σβήνει σε μία απόσταση 60+ μέτρων εκεί πάνω. Οχι αφού πέσει, όχι ενώ πέφτει. Το βρίσκεις και είναι στεγνό..

Με τον συγχωρεμένο τον κ. Λοβέρδο συμφωνώ. Προφανώς κάπνισε το πουλί και έκανε το σχόλιο αυτο. Εγω αναφέρθηκα σε θήραμα που δεν εισαι κέντρο όπως ο κ. Λοβέρδος με ενα τσοκ μαμα πχ το 3άρι και βλέπεις το μακρυνό πουλί χωρίς να καπνίσει με πολλά σκάγια, να σβήνει με τον τρόπο που είπα παραπάνω.

Για το θεμα παρεξήγησης δεν τρεχει απολύτως τίποτα. Μαζι εχουμε μιλίσει και 5 φορές στο τήλ αυτα τα χρόνια και μια εικόνα για εμένα την εχεις βγάλει πιστευω.

Τέλος, σχετικά με καλές κάννες και την ποιότητα των τσόκ τους, εδω μπλέκει λίγο το θέμα. Κάθε εταιρία οφείλει να δίνει ενα ποιοτικό μαμα τσόκ ποσο μάλλον σε μια σωστη γεωμετρικά κάννη ( ποιοτικα μεταλλα πλέον ελαχιστες εταιρίες δίνουν ειδικα σε οπλα της σειράς). Ειναι κριμα να αγοράζεις ferrari και να φοράει πάνω της λαστοιχο 50-50 απο hilux...
H διαφορά νομίζω φαίνεται όταν βαζοντας 2 αφτερμαρκετ τσοκ η διαφορά ειναι αισθητη μεταξύ τους..

Κλείνοντας κάτι ακόμη. Για εμένα υπάρχουν καλές και κακκες αγορές όπλων σαν σύνολο. Καλή αγορά είναι αυτη που παίρνεις ενα τουφέκι με δυνατότητες και με όσο το δυνατόν λιγότερο ψαξιμο. Ασχετα αν εμεις εχουμε ψωρα και ψαχνόμαστε, το καλό τουφεκι το βγαζεις απο το κουτί και το κυνηγας με αξιώσεις. Το φερνεις πάνω σου και ρίχνεις. Δεν ψάχνεσαι με φυσίγγια, δεν ψαχνεσαι με τσόκ γιατι ειναι σωστα στημένο και δεν χρειάζεται. Γιατι τα τσοκ του σε καλύπτουν και γιατι δυσκολα βαζεις φυσιγγι που δεν αποδίδει..

Υγ. Χωρις χρωματισμούς. 2 χρόνια εκλεισα με την ρεμι μου. Δεν μπήκα στον κόπο να ψαχτω για τσόκ. Δεν ένοιωσα να υστερω σε καταβολές. Επένδυσα και εξάντλησα τα μέτρα του όπλου, όσο δυσκολο και αν ειναι αυτο στην επαρχία. Τωρα μετα απο δύο χρόνια μία ίσως δύο συσφίξεις θα τις πάρω γιατι μου λείπουν και γνωρίζω που θέλω το κάτι παραπάνω στις ανάγκες μου στον κυνηγότοπο.
Αν επρέπε μαζί με το ψάξιμο των μέτρων να ψάχνω και το τσόκ που πραγματικα χρειαζεται, μπαίνουν πολλές μεταβλητες μαζί και η λύση γίνεται περιπλοκότερη.

Καιρό είχα να γράψω μεγάλο μήνυμα. :)
 
Καλημέρα Τάσο,

Δυνατο φιλε με την εννοια της κάπνας δεν βλέπω. Βλέπεις να ξεκρεμάει το πουλί, να γινεται μπάλα με κλειστό φτερό και να σβήνει σε μία απόσταση 60+ μέτρων εκεί πάνω. Οχι αφού πέσει, όχι ενώ πέφτει. Το βρίσκεις και είναι στεγνό..

Με τον συγχωρεμένο τον κ. Λοβέρδο συμφωνώ. Προφανώς κάπνισε το πουλί και έκανε το σχόλιο αυτο. Εγω αναφέρθηκα σε θήραμα που δεν εισαι κέντρο όπως ο κ. Λοβέρδος με ενα τσοκ μαμα πχ το 3άρι και βλέπεις το μακρυνό πουλί χωρίς να καπνίσει με πολλά σκάγια, να σβήνει με τον τρόπο που είπα παραπάνω.

Για το θεμα παρεξήγησης δεν τρεχει απολύτως τίποτα. Μαζι εχουμε μιλίσει και 5 φορές στο τήλ αυτα τα χρόνια και μια εικόνα για εμένα την εχεις βγάλει πιστευω.

Τέλος, σχετικά με καλές κάννες και την ποιότητα των τσόκ τους, εδω μπλέκει λίγο το θέμα. Κάθε εταιρία οφείλει να δίνει ενα ποιοτικό μαμα τσόκ ποσο μάλλον σε μια σωστη γεωμετρικά κάννη ( ποιοτικα μεταλλα πλέον ελαχιστες εταιρίες δίνουν ειδικα σε οπλα της σειράς). Ειναι κριμα να αγοράζεις ferrari και να φοράει πάνω της λαστοιχο 50-50 απο hilux...
H διαφορά νομίζω φαίνεται όταν βαζοντας 2 αφτερμαρκετ τσοκ η διαφορά ειναι αισθητη μεταξύ τους..

Κλείνοντας κάτι ακόμη. Για εμένα υπάρχουν καλές και κακκες αγορές όπλων σαν σύνολο. Καλή αγορά είναι αυτη που παίρνεις ενα τουφέκι με δυνατότητες και με όσο το δυνατόν λιγότερο ψαξιμο. Ασχετα αν εμεις εχουμε ψωρα και ψαχνόμαστε, το καλό τουφεκι το βγαζεις απο το κουτί και το κυνηγας με αξιώσεις. Το φερνεις πάνω σου και ρίχνεις. Δεν ψάχνεσαι με φυσίγγια, δεν ψαχνεσαι με τσόκ γιατι ειναι σωστα στημένο και δεν χρειάζεται. Γιατι τα τσοκ του σε καλύπτουν και γιατι δυσκολα βαζεις φυσιγγι που δεν αποδίδει..

Υγ. Χωρις χρωματισμούς. 2 χρόνια εκλεισα με την ρεμι μου. Δεν μπήκα στον κόπο να ψαχτω για τσόκ. Δεν ένοιωσα να υστερω σε καταβολές. Επένδυσα και εξάντλησα τα μέτρα του όπλου, όσο δυσκολο και αν ειναι αυτο στην επαρχία. Τωρα μετα απο δύο χρόνια μία ίσως δύο συσφίξεις θα τις πάρω γιατι μου λείπουν και γνωρίζω που θέλω το κάτι παραπάνω στις ανάγκες μου στον κυνηγότοπο.
Αν επρέπε μαζί με το ψάξιμο των μέτρων να ψάχνω και το τσόκ που πραγματικα χρειαζεται, μπαίνουν πολλές μεταβλητες μαζί και η λύση γίνεται περιπλοκότερη.

Καιρό είχα να γράψω μεγάλο μήνυμα. :)
Κανα κοριτσι στα μετρα σου βρηκες;
Γιατι ουτε ιταλιδα ουτε αμερικανα θα σε ανεκτει να το ξερεις .big smile.
 
Κατανοητός φίλε Αποστολη...

Θα πω κ εγώ την γνώμη μου έστω κ αν δεν έχω αλλάξει διάφορα όπλα.....

Για παρα πολλα χρονια κυνηγάω με ένα baikal χρωμιωμενο με 18,2 και με μια Mossberg αχρωμιωτη(έχουν κ αυτες οι κάννες μια Α φήμη) με 18,6...
Με ότι κ αν αυτό μπορεί να συνεπάγεται για κάποιους......
Δεν εχω μπει σε διαδικασία να κάτσω να τα στησω απέναντι σε χαρτιά κ να δω ποιο υπερτερεί κ που γιατί πολυ απλά κ τα δυο μου κάνουν τα κέφια στο κυνήγι...

Στις αποστασεις που σηκώνω το όπλο κ τα δυο μου εχουν δώσει θηραματα, και εκεί δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποιο.....

Η αλήθεια είναι πως καποιες φορες τα σκοτωματα που βλεπω με την Mossberg δεν τα έχω δει με το baikal...
Επίσης πολυ ωραίες τουφεκιές έχω δει και με 36γρ και άνω,κάτι που όπως καταλαβενετε είναι αδυνατον να συγκριθεί με το baikal γιατί δεν του βάζω τέτοια φυσίγγια....
Ουτε κ εγώ άλλη καραμπίνα, αχρωμιωτη η χρωμιωμενη κλπ για να μπορώ να συγκρίνω......

Όμως κ με τα δυο όπλα έχω παρει τραυματισμένα, ματωμένα, και κουτσοφτερουγα θηραματα...
Και λογικό είναι, αν εγώ είμαι ορτσα δεν προκειται να με βοηθησει καμμια κάννη και κανενα.... Perazzi.......

Σκοπός μου παντα είναι να βλέπω ένα νεκρό θηραμα,άσχετα αν αυτο δεν μπορω να το καταφέρνω παντα...
Τώρα, αν θα πεσει λίγο σκοτωμενο η πολυ είναι κάτι που πραγματικα δεν με ενδιαφέρει....

Ουτε ποτε η τρέλα μου ήταν τα όπλα κ αυτά που έχω δεν τα αλλάζω κ δεν βρισκω κ τον λόγο να το κάνω...Εκτός των αλλων δενομαι απιστευτα και με τα αψυχα αντικείμενα.......

Η τρέλα μου ήταν είναι κ θα είναι τα εμπορικά φυσίγγια, κ ο λόγος που γίνεται αυτο είναι όχι γιατί ψάχνω να βρω κάποιο που θα μου δωσει τρομερες τουφεκιές κ θα με βοηθήσει παρα πανω στο κυνήγι..
Γιατί πολυ απλά κάτι τέτοιο δεν υπάρχει.....
Εχω βρει όλα αυτά τα παρα πολλα αξιόλογα φυσίγγια που θα μπορουσα να πω στοπ εδώ είμαστε.......
Αλλά δεν μπορω..... Ελκυομαι από τα κουτιά τους με μέχρι κ τα χρωματα τους..........

Για αυτο κ καταλαβαινω πολυ καλα όσους όσους δεν μπορουν να μεινουν με τα όπλα που έχουν κ συνέχεια αγοραζουν-πουλανε κ εντυπωσιαζονται από κάθε καινουργιο μοντέλο που κυκλοφορεί...
Δεν μπορω όμως να δεχτώ πως υπάρχουν κ κάποιοι άλλοι που αλλάζουν όπλα προσπαθωντας να ανακαλύψουν την τελειοτερη κάννη που υπάρχει κ που θα τους δώσει την τελειοτερη τουφέκια και μεγαλυτερες επιτυχίες και που προφανως θα διορθώσει κάθε σκοπευτικο τους λάθος.....
Αυτοι φοβάμαι πως θα ψάχνονται μια ολόκληρη ζωή κ μόλις ασπρισουν για τα καλά τα μαλλιά τους ίσως κ να έχουν καταλάβει καποια πραγματα........


Τώρα κάτι άλλο για τις τουφεκιές στα χαρτιά,
Πάντοτε δοκιμάζω τα φυσίγγια επιτόπου στο κυνήγι κ οχι στα χαρτια...
Αυτο το έκανα μια κ μοναδικη φορά κ ο λόγος ήταν κάποιες αποτυχίες που με τίποτα δεν μπορουσα να εξηγησω..
Συγκρινα το φυσίγγιο που με απογοήτευσε (31γρ,καλοκαίρι ζέστη, με την mossberg) με ένα άλλο που ήμουν ευχαριστημενος στα ίδια μέτρα κ η διαφορά ήταν τέτοια που την κατάλαβα με την πρωτη ματια,παροτι δεν γνωρίζω από αυτα...
Το φυσιγγι αυτο σκορπαγε αρκετά,ενώ το άλλο εδωσε μια ωραία κατανομη.....
Άρα λοιπόν το χαρτόνι μου "μίλησε" κ μου είπε την αλήθεια δείχνοντας μου τι πραγματικα συμβαίνει.....

Άρα λοιπόν κακό φυσιγγι στο χαρτόνι κ καλο στο κυνήγι είναι κάτι που δεν συμβαίνει (τουλαχιστον όχι παντα...)
Και αν αυτο συνέβαινε τοτε όλοι αυτοί οι βλητικοι,αρθρογραφοι κλπ δεν θα μας έλεγαν να δοκιμάζουμε τα φυσίγγια πριν παμε κυνηγι.....
Θα μας έλεγαν πηγενετε κατευθείαν στο θηραμα κ ότι βγει γιατί ότι κ να δείτε στο χαρτόνι ενδέχεται να μην έχει σχέση με αυτο που θα δείτε στο κυνήγι.....
 
Last edited:
Εγώ προσωπικα πιστευω ακράδαντα στον πινακα κ στα χαρτονια, δεν ξεκινάω να πάω για κυνήγι αν το φυσιγγι που θα ρίξω δεν είναι όπως το θέλω, κ ποτε φυσιγγι άριστο στο χαρτόνι δεν με προδωσε , παντα μάγκα με έκανε
 
Εγώ προσωπικα πιστευω ακράδαντα στον πινακα κ στα χαρτονια, δεν ξεκινάω να πάω για κυνήγι αν το φυσιγγι που θα ρίξω δεν είναι όπως το θέλω, κ ποτε φυσιγγι άριστο στο χαρτόνι δεν με προδωσε , παντα μάγκα με έκανε
Κ εγώ μαζί σου‼️ο Λέο όμως μας την έκανε....δε συμφωνεί μαζί μας....κ αυτό με ανησυχεί...
 
Εγώ προσωπικα πιστευω ακράδαντα στον πινακα κ στα χαρτονια, δεν ξεκινάω να πάω για κυνήγι αν το φυσιγγι που θα ρίξω δεν είναι όπως το θέλω, κ ποτε φυσιγγι άριστο στο χαρτόνι δεν με προδωσε , παντα μάγκα με έκανε
Εγω εντελος αντηθετα ..δοκιμες μονο στα πουλια και ας χασο την μερα (πολυ σπανια ).. Χαρτονια_,πετρολατες,,_ πινακες .
Πολυ σπανια
 
Back
Top