Καραμπίνα 76 cm

μονο καρτερι και καλη βλητικη αποδοση? αν δεν ηταν τσιμπημενη η τιμη της θα κοιτουσα την xlr 5 velocity
Την έχω ρίξει την Velosity , ωραίο οπλο με θαλαμη 70 χιλ , όταν βγαίνει όμως από την θήκη η testa σταματάνε όλα φίλε
 
Την έχω ρίξει την Velosity , ωραίο οπλο με θαλαμη 70 χιλ , όταν βγαίνει όμως από την θήκη η testa σταματάνε όλα φίλε
Ρε φιλαράκι κ τα μασούρια τι θα τα κάνουμε με 70αρα θαλάμη? :p :p

Κοίτα να δείς τώρα... Η δύναμη που έχουν οι sx είναι εντυπωσιακή στην περιφέρεια... Σε συγκέντρωση πινουν τσάι από τη μ2 αλλά τις βλέπεις μερικές κ κουνάνε τον πίνακα με 5 σκάγια....
Έχουν δυνατή περιφέρεια αυτά τα όπλα, εκεί κερδίζουν κ αβανταρουν τον κυνηγό, με τη μ2 πρέπει να περνάω την τρίχα από το βελόνι κ γερνάω... .pray to God.
 
Last edited:
έχω πάρει τηλέφωνο την καλκο αλλά με 76 πόντους μόνο με τη μακριά αποθήκη βγαίνει, δεν ξέρω βέβαια αν αλλάζει η αποθήκη κ μπαίνει μικρότερη... Αυτή ούτε τη shotkam δεν θα παίρνει από κάτω, πως θα βγάζουμε γούστα? :p
Δεν θα παιρνει shotkam αλλά θα έχεις 12 φυσίγγια για το πασχα και την Πρωτοχρονιά. :p
 
Μου την εχει βαρεσει φετος εξαιτιας πολλων καταστασεων και θελω να κανω ενα δωρο στον εαυτο μου, ενα παιχνιδι για να ειμαι ειλικρινης...
Θελω να κυνηγησω ετσι για την αλλαγη και με μια αλλη καραμπινα περα απο τη Μ2 που με συντροφευει 12 χρονια κ φυσικα θα συνεχισει να υφισταται...
Θελώ λοιπον μια καραμπινα για καρτερι, θα προτιμουσα 76 εκ ετσι για την αλλαγη, ειπαμε παιχνιδι ψαχνω για συγκεκριμενη χρηση, οχι γενικο οπλο...
Θα προτιμουσα και αεριων ετσι για να εχω με κατι να γκρινιαζω και να εχω κ κατι διαφορετικο απο την αδρανεια που την ξερω καλα...

Το οπλο που γουσταρα ειναι η Maxus και προσπαθησα να την φερω παραγγελια μιας κ δεν εχει ερθει ποτε Ελλαδα 76αρα, αλλά η Browning τις εχει αποσυρει προωθοντας τη maxus 2 που παρεπιπτοντως δεν μου αρεσει καθολου...
Eνα οπλο που πραγματικα γουσταρισα πολυ κ στο ριξιμο κ στην αισθηση ηταν η XLR Columba palumbus που κερδιζει αυτη τη στιγμη στο μυαλο μου...
Οι Berettες δεν με φτιαχνουν...
Η V3 που μου κεντριζει την περιεργεια βγαινει μεχρι 71...

Επειδη οπως ειπα θελω να παιξω με ενδιαφερει πολυ το βλητικο κομματι και το καρτερι... Η αξιοπιστια ερχεται δευτερη αφου δεν προκειται να βγω εκτος Μεσσηνιας αν δεν εχω εφεδρικη τη Μ2...

Καμια προταση, καμια ιδεα, κανενα σχολιο?
Πολυ μου αρεση και εμενα η xlr...αντε με το καλο μια καυλ@@@@@ μας εμεινε....βουρ αρι με τα μπουτια
 
Όλα τα ιταλικά είναι λαχείο στις κάννες. Οι Remington ποτέ. Ανάμεσα σε XLR5 & V3 η Αμερικάνα έχει βλητικό πλεονέκτημα ακόμα και απέναντι σε εξαίρετη Fabarm. Το μόνο που θα μπορούσε να της προσάψει κανείς είναι η υποψία της μειωμένης αξιοπιστίας, αλλά αφού δεν θα βγεί μόνη της απ'το νομό δεν σε απασχολεί.
 
Την Columba την έχω ρίξει σε 76αρα στο σκοπευτήριο... Ήταν από τα όπλα που μόλις το έπιασα στα χέρια μου με καύλωσε... Είχα καιρό να το νιώσω αυτό... ωραίες κ οι τουφεκιές της αλλά δεν είχα την τύχη να την κυνηγήσω οπότε δεν έχω άποψη... Θέλω ένα όπλο για ανοιχτό πεδίο όταν δύσκολα τουφεκας κάτω από 40 μέτρα..
Ένας φίλος που έχει την xlr από τις πρώτες κ πήρε κ την sx4 raniero θεωρεί τη δεύτερη ανώτερη βλητικα... Ακριβή όμως για την ποιότητα της στα δικά μου μάτια...
Η remi από την άλλη είναι απωθημένο μου αν κ έχω αρκετά ερωτηματικά ως προς την τύχη της εταιρείας...
 
Την Columba την έχω ρίξει σε 76αρα στο σκοπευτήριο... Ήταν από τα όπλα που μόλις το έπιασα στα χέρια μου με καύλωσε... Είχα καιρό να το νιώσω αυτό... ωραίες κ οι τουφεκιές της αλλά δεν είχα την τύχη να την κυνηγήσω οπότε δεν έχω άποψη... Θέλω ένα όπλο για ανοιχτό πεδίο όταν δύσκολα τουφεκας κάτω από 40 μέτρα..
Ένας φίλος που έχει την xlr από τις πρώτες κ πήρε κ την sx4 raniero θεωρεί τη δεύτερη ανώτερη βλητικα... Ακριβή όμως για την ποιότητα της στα δικά μου μάτια...
Η remi από την άλλη είναι απωθημένο μου αν κ έχω αρκετά ερωτηματικά ως προς την τύχη της εταιρείας...
Άρη έχω πολλές 76αρες Remington 1100 Benelli moldefeltro Baikal 155 και fabarm h368 supper goose καλύτερη βλητικα η 1100 αλλά δεν είναι μαγκουμ το φτινο Baikal μετά από κόνο που του έκανα είναι η ευχαρίστηση έκπληξη σε τουφεκιές σχεδόν πάντα με αυτό πάω στο βάλτο με έχει βγάλει παλικάρι τώρα αν θα επερνα ώμος πάλι καραμπίνα εγώ θα διάλεγα τη fabarm xlr waterfowl σε 76 με τη φαρδιά ρίγα μακριά από Winchester φτινοκατασκευες καμία σχέση με xlr και πολύ χάλια κοντάκια το είχα και το πουλισα σε μια εβδομάδα
 
Όλα τα ιταλικά είναι λαχείο στις κάννες. Οι Remington ποτέ. Ανάμεσα σε XLR5 & V3 η Αμερικάνα έχει βλητικό πλεονέκτημα ακόμα και απέναντι σε εξαίρετη Fabarm. Το μόνο που θα μπορούσε να της προσάψει κανείς είναι η υποψία της μειωμένης αξιοπιστίας, αλλά αφού δεν θα βγεί μόνη της απ'το νομό δεν σε απασχολεί.
@leo πές μερικές λεπτομέρειες ακόμα για την βλητική υπεροχή της v3 και πές τη γνώμη σου για αγορά τώρα σε σχέση με τυχόν κλείσιμο εργοστασίου ή δυσκολία για ανταλλακτικά στο μέλλον. Παίζει ρόλο? Επίσης για την υποψία αξιοπιστίας έχεις διαπιστώσει κάτι στην πράξη μέχρι τώρα, πώς πάει?
 
@leo πές μερικές λεπτομέρειες ακόμα για την βλητική υπεροχή της v3 και πές τη γνώμη σου για αγορά τώρα σε σχέση με τυχόν κλείσιμο εργοστασίου ή δυσκολία για ανταλλακτικά στο μέλλον. Παίζει ρόλο?
Βλητικά δεν έχει αντίπαλο. Φαίνεται και στον πίνακα αλλά η μεγάλη διαφορά είναι στον κυνηγότοπο. Μόνο όποιος το έχει ζήσει μπορεί να καταλάβει. Τα σκοτωματα της έχουν υπογραφή. Δεν τα μπερδεύεις με άλλο όπλο.

Έλλειψη ανταλλακτικών δεν φοβάμαι. Υπάρχουν άπειρα. Άσε που δεν πιστεύω να πάει ακλαφτη... Είναι πολύ μεγάλο το brand name για να εξαφανιστεί.
Επίσης για την υποψία αξιοπιστίας έχεις διαπιστώσει κάτι στην πράξη μέχρι τώρα, πώς πάει?
Προσωπικά το θεωρώ μάλλον προχειροφτιαγμένο σαν όπλο. Σαν να βγήκε στην παραγωγή κάπως βιαστικά, παράλληλα με την εμφανή έκπτωση σε φινίρισμα. Εμπλοκές δεν μου κάνει, ούτε και σοβαρές βλάβες μου έχει βγάλει, αλλά μικροβλάβες και αστοχίες ναι.

Όπως και να'χει όμως την λατρεύω!
 
Back
Top