Καιρός

Ας μας πει και ο Περικλής για την χιονωστρωση στην Στενή και παρακάτω σημερα. Ήταν κάτι που δεν το έδινε τίποτα. Θερμοκρασία στα 850 και επίπεδα παγοποιησης με τις φτωχές γνώσεις που έχω ηταν απαγορευτικά για τόσο χιόνι τόσο χαμηλά. Ο ξάδερφος που βολταρε στα χιόνια το μεσημέρι μου είπε ότι από τα 800 μέτρα και μετα είχε πάνω από 40-45 εκατοστά χιόνι και έριχνε πατσαβουρια.
Και μάλλον θα πέσει και άλλο αυτές τις μέρες.
 
Ας μας πει και ο Περικλής για την χιονωστρωση στην Στενή και παρακάτω σημερα. Ήταν κάτι που δεν το έδινε τίποτα. Θερμοκρασία στα 850 και επίπεδα παγοποιησης με τις φτωχές γνώσεις που έχω ηταν απαγορευτικά για τόσο χιόνι τόσο χαμηλά. Ο ξάδερφος που βολταρε στα χιόνια το μεσημέρι μου είπε ότι από τα 800 μέτρα και μετα είχε πάνω από 40-45 εκατοστά χιόνι και έριχνε πατσαβουρια.
Στην έξαρση των φαινομένων ,η θερμοκρασία πέφτει έως και 2/3 βαθμούς κάτω ,από την τιμή που έχει το περιβάλλον πριν.....
Η Δίρφη είχε χιονοκαταιγιδες ουσιαστικά ,μιας και ο στροβιλισμός ήταν πολύ κοντά ...
Τα βουνά στην Στερεά που είχαν τις ίδιες θερμοκρασίες δεν είχαν τόσο χαμηλά υψόμετρα ,γιατί δεν είχαν αυτόν τον παράγοντα .
Ελπίζω να σε βοήθησα αδερφέ μου ..
 
Στην έξαρση των φαινομένων ,η θερμοκρασία πέφτει έως και 2/3 βαθμούς κάτω ,από την τιμή που έχει το περιβάλλον πριν.....
Η Δίρφη είχε χιονοκαταιγιδες ουσιαστικά ,μιας και ο στροβιλισμός ήταν πολύ κοντά ...
Τα βουνά στην Στερεά που είχαν τις ίδιες θερμοκρασίες δεν είχαν τόσο χαμηλά υψόμετρα ,γιατί δεν είχαν αυτόν τον παράγοντα .
Ελπίζω να σε βοήθησα αδερφέ μου ..
Δηλαδή Περικλή τώρα που έχει πέσει η θερμοκρασία από Θεσσαλία και κάτω η χιονόπτωση που δείχνει το Σάββατο λες να είναι πιο καλή στα χαμηλά?
 
Για τα χιόνια του Σαββάτου..
Με ένα ψοφιο -5 ,και το χαμηλό κεντρικό Αιγαίο ..
Από τα 500μ και πάνω θα πέσει πολύ χιόνι..
Ιδικά Ευρυτανία Φθιώτιδα Βοιωτία Αρκαδία Κορινθία Εύβοια ...
Χιονοστρωσεις χαμηλότερα ,με τα σημερινά δύσκολα ..
Το είπα και τις προάλλες πρέπει να πάμε πιο κοντά ,όταν μιλάμε για χιονοστρωσεις σε χαμηλά υψόμετρα ,..
Η κατάβαση αυτή δεν έχει καλή υποστήριξη ούτε στα 850 ούτε στα 500 ...

Η μόνη περιοχή της χώρας που μπορούμε να μιλάμε για χιόνι ,μέρες πριν με 90% πιθανότητες.... είναι η Φλώρινα...Καμία άλλη ...

Το μόνο που κρατάμε είναι αυτό που είπαμε και τις προάλλες..
Μπαίνουμε σε χειμερινό μοτίβο για πολλές μέρες ...
 
Δηλαδή Περικλή τώρα που έχει πέσει η θερμοκρασία από Θεσσαλία και κάτω η χιονόπτωση που δείχνει το Σάββατο λες να είναι πιο καλή στα χαμηλά?
Ναι θα είναι καλύτερη...Βγάλε έξω την Αττική όμως ..
Η Αττική έχει άλλο καιρό ..Θέλει πολλά ακόμα να γίνουν ...
Στην Πάρνηθα ναι θα ρίξει παπούτσια ,..Μιλάμε για τα χαμηλά της Αττικής ...
 
Πόσες μέρες δείχνει να κρατάει αυτό το χειμωνιάτικο σκηνικό πέρι; Επειδή είπες πολλές μέρες.
Το κρύο θα μπει δυναμικά κεντρικη και Βόρεια.Α Ευρώπη ..
Με τον Υ να κρατάει εκεί που δείχνει τώρα ,
Σίγουρα θα πάμε μέχρι τα Χριστούγεννα...

Εγώ έγραψα και πριν λίγες μέρες ,περιμένω κάτι καλό να έρθει ..Και δεν είναι αυτό του Σαββάτου ..

Μιλάω για κεντρική και βόρεια Ελλάδα....
Θα δούμε...
 
Το κρύο θα μπει δυναμικά κεντρικη και Βόρεια.Α Ευρώπη ..
Με τον Υ να κρατάει εκεί που δείχνει τώρα ,
Σίγουρα θα πάμε μέχρι τα Χριστούγεννα...

Εγώ έγραψα και πριν λίγες μέρες ,περιμένω κάτι καλό να έρθει ..Και δεν είναι αυτό του Σαββάτου ..

Μιλάω για κεντρική και βόρεια Ελλάδα....
Θα δούμε...
Ευχαριστώ, μακάρι να μείνει αυτό το σκηνικό όσο το δυνατόν περισσότερες μέρες.Να προσθέσω ότι σκ δεν μας βλέπω να βγαίνουμε έξω.
 
Ναι θα είναι καλύτερη...Βγάλε έξω την Αττική όμως ..
Η Αττική έχει άλλο καιρό ..Θέλει πολλά ακόμα να γίνουν ...
Στην Πάρνηθα ναι θα ρίξει παπούτσια ,..Μιλάμε για τα χαμηλά της Αττικής ...
Ναι η Αττική με τόση κλιματική αλλαγή που δέχεται ....που να κάτσει χιόνι.
 
Back
Top