Καιρός

Μολις περασε ενα μπουρινι ζορικο,του μισαωρου αλλα πολυ νερο,καταρακτωδης μπορα,αστραποβροντα και τρελος ΝΝΔ ανεμος
Το συμπλεγμα καταιγιδων που εστειλα φωτο απο δορυφορο το μεσημερι,σαρωσε ολη την πελλοπονησο .
Αν και τα μοντελα εδειχναν να σταματησει στα παραλια , αυτο λογο ν.δ stream περασε ...Και τωρα ενα μικρο κομματι φτανει και αττικη
Μακαρι το βορειο ακρο μην φτασει Ευβοια.....Αν και το βλεπω να τα καταφερνει..Τουλαχιστον να εξασθενισει
 
Το συμπλεγμα καταιγιδων που εστειλα φωτο απο δορυφορο το μεσημερι,σαρωσε ολη την πελλοπονησο .
Αν και τα μοντελα εδειχναν να σταματησει στα παραλια , αυτο λογο ν.δ stream περασε ...Και τωρα ενα μικρο κομματι φτανει και αττικη
Μακαρι το βορειο ακρο μην φτασει Ευβοια.....Αν και το βλεπω να τα καταφερνει..Τουλαχιστον να εξασθενισει
Έφτασε ρε. Της πουτανας γινεται. Καταιγιδαρα!!!!
 
Έφτασε ρε. Της πουτανας γινεται. Καταιγιδαρα!!!!
Προσοχή πατρίδα και εδώ χαμός.
Στην Ερέτρια πέταξε σπίθα κολώνα της ΔΕΗ και έχει αρπάξει φωτιά τώρα.
Εγώ έτσι όπως βλέπω τον καιρό μετά το άλλο ΣΚ θα είναι καλά για κυνήγι
 
Προσοχή πατρίδα και εδώ χαμός.
Στην Ερέτρια πέταξε σπίθα κολώνα της ΔΕΗ και έχει αρπάξει φωτιά τώρα.
Εγώ έτσι όπως βλέπω τον καιρό μετά το άλλο ΣΚ θα είναι καλά για κυνήγι
Θα είναι μπουκαρισμενα τα πουλιά κ θα κάνουν μαζικά μπασιματα μετά τις 20 του μηνός
 
Προσοχή πατρίδα και εδώ χαμός.
Στην Ερέτρια πέταξε σπίθα κολώνα της ΔΕΗ και έχει αρπάξει φωτιά τώρα.
Εγώ έτσι όπως βλέπω τον καιρό μετά το άλλο ΣΚ θα είναι καλά για κυνήγι
Στην τελευταια φραση "ειπρς το βαγγελιο".
 
Άμα φτάσουμε πάλι μετά της 20 για να δούμε πουλιά, καλά κρασιά!!
Εγώ νομίζω πως αν είμαστε πολλές μέρες "αποκλεισμένοι" με συννεφιές και βροχές πολλές τσίχλες που ήδη κατηφορίζουν, δεν θα μπορέσουν να φτάσουν εδώ αλλά θα κατευθυνθούν αλλού ... όμως και πάλι, θα είναι καλύτερα για όλα τα κυνήγια και για τις τσίχλες, από ότι αν δεν έβρεχε ή έριχνε λίγο νερό ή έριχνε το ίδιο νερό σε λιγότερες μέρες ...
 
Εγώ νομίζω πως αν είμαστε πολλές μέρες "αποκλεισμένοι" με συννεφιές και βροχές πολλές τσίχλες που ήδη κατηφορίζουν, δεν θα μπορέσουν να φτάσουν εδώ αλλά θα κατευθυνθούν αλλού ... όμως και πάλι, θα είναι καλύτερα για όλα τα κυνήγια και για τις τσίχλες, από ότι αν δεν έβρεχε ή έριχνε λίγο νερό ή έριχνε το ίδιο νερό σε λιγότερες μέρες ...
Είπαμε την πατάμε τρία χρόνια από νοτιαδες και ζεστες και τώρα μας την χαλάει η ασταμάτητη παρέλαση βαρομετρικων χαμηλων. Δεν έχει χαθεί τίποτα μέχρι τωρα. Έχει μέρες να βάλει πουλιά. Τα μπασιματα δεν τελειώνουν τον Οκτώβριο αλλά μετά τα μέσα του Νοεμβρη.
 
Εγώ νομίζω πως αν είμαστε πολλές μέρες "αποκλεισμένοι" με συννεφιές και βροχές πολλές τσίχλες που ήδη κατηφορίζουν, δεν θα μπορέσουν να φτάσουν εδώ αλλά θα κατευθυνθούν αλλού ... όμως και πάλι, θα είναι καλύτερα για όλα τα κυνήγια και για τις τσίχλες, από ότι αν δεν έβρεχε ή έριχνε λίγο νερό ή έριχνε το ίδιο νερό σε λιγότερες μέρες ...
Πολυ λογικη και σωστη η σκεψη σου φιλε ,μου.
Εαν δεν ειμασταν 10-15 του μηνα αλλα 25-30 τοτε ναι , θα ηταν 100% σιγουρο αυτο..
Γενικα στις χωρες αφιξης ακομα, δεν εχουμε μεγαλα νουμερα..Οποτε δεν εχουμε χασει κατι ,.
Για εμενα σημαδιακη μερα θα ειναι η τεταρτη το πρωι , που ο αυλωνας θα δειχνει μας,,σαν πορεια αλλα θα εχουμε συννεφιες.
Εαν δουμε κινηση ιδικα στην βορεια χωρα, αληθεια δεν φοβαμαι τιπτ μετα..
Επισης να πω , δεν θυμαμαι τα τελευταια 21 χρονια που ασχολουμαι με τα καιρικα, ξηρο φθινοπωρο με καλη περιοδο τσιχλας στην χωρα μας μεχρι τον Γεναρη..Απο Γεναρη και μετα ειναι αλλο κομματι εντελως..

Ολες οι καλες χρονιες ειχαν νερα...
Υπηρξαν και χρονιες κακες , που ειχαν νερα. Υπηρξαν και αυτες,..λιγες ομως..
Με ξερα ποταμια, ομως καλη χρονια δεν εχει υπαρξει ποτε..
Οποτε εχουμε ενα +φετος
 
Last edited:
Πολυ λογικη και σωστη η σκεψη σου φιλε ,μου.
Εαν δεν ειμασταν 10-15 του μηνα αλλα 25-30 τοτε ναι , θα ηταν 100% σιγουρο αυτο..
Γενικα στις χωρες αφιξης ακομα, δεν εχουμε μεγαλα νουμερα..Οποτε δεν εχουμε χασει κατι ,.
Για εμενα σημαδιακη μερα θα ειναι η τεταρτη το πρωι , που ο αυλωνας θα δειχνει εμας,,σαν πορεια αλλα θα εχουμε συννεφιες.
Εαν δουμε κινηση ιδικα στην βορεια χωρα, αληθεια δεν φοβαμαι τιπτ μετα..
Ακριβώς έτσι που το λες το βλέπω, η μόνη ανησυχία είναι ότι έχει κρυώσει πολύ απότομα ο καιρός στα Βαλκάνια και ίσως "τα σπρώξει" πριν της ώρας τους. Θα δούμε ελπίζω να πάνε όλα καλά ...
 
Last edited:
Πολυ λογικη και σωστη η σκεψη σου φιλε ,μου.
Εαν δεν ειμασταν 10-15 του μηνα αλλα 25-30 τοτε ναι , θα ηταν 100% σιγουρο αυτο..
Γενικα στις χωρες αφιξης ακομα, δεν εχουμε μεγαλα νουμερα..Οποτε δεν εχουμε χασει κατι ,.
Για εμενα σημαδιακη μερα θα ειναι η τεταρτη το πρωι , που ο αυλωνας θα δειχνει μας,,σαν πορεια αλλα θα εχουμε συννεφιες.
Εαν δουμε κινηση ιδικα στην βορεια χωρα, αληθεια δεν φοβαμαι τιπτ μετα..
Επισης να πω , δεν θυμαμαι τα τελευταια 21 χρονια που ασχολουμαι με τα καιρικα, ξηρο φθινοπωρο με καλη περιοδο τσιχλας στην χωρα μας μεχρι τον Γεναρη..Απο Γεναρη και μετα ειναι αλλο κομματι εντελως..

Ολες οι καλες χρονιες ειχαν νερα...
Υπηρξαν και χρονιες κακες , που ειχαν νερα. Υπηρξαν και αυτες,..λιγες ομως..
Με ξερα ποταμια, ομως καλη χρονια δεν εχει υπαρξει ποτε..
Οποτε εχουμε ενα +φετος

Πρέπει να έιναι κοντά μια πενταετία που τέτοια εποχή δεν έριχνε ούτε καν ψιλόβροχο
Μέχρι και ο Blackman λάλησε με αυτήν την μεταβολή του καιρού λεμεεεεεε
.hunter..hunter..hunter.




 
Back
Top