Καιρός

Θες να γελάσω τώρα. Ο περί ενα στα δέκα βρίσκει. ΧΑ ΧΑ ΧΑ. Εσένα το βρήκε με την πρώτη. Τα άλλα 9 θα είναι λάθος. ΧΑ ΧΑ ΧΑ
Και ομως το βρικε με την πρωτη!Ισως να φταιει που εκανε πρωτη φορα προβλεψη για την περιοχη μου..ξερεις,η τυχη του πρωταρη!!ΧΑΧΑΧΑΧΑ(φυσικα και αστειευομαι)
 
Και ομως το βρικε με την πρωτη!Ισως να φταιει που εκανε πρωτη φορα προβλεψη για την περιοχη μου..ξερεις,η τυχη του πρωταρη!!ΧΑΧΑΧΑΧΑ(φυσικα και αστειευομαι)
Λεω να του ζητήσω τα νουμερα του Τζοκερ. :rolleyes:
Λες να ;
 
Πολυ νερό όλη νυχτα έριχνε με ορμή μεχρι τις 8 το πρωι έριξε τόνους νερού τώρα το παει σιγά σιγά. Αγρίνιο Αρτα γενικά δυτικά η χθεσινή νυχτα ήταν η ποιο δυσκολη
Αφου στέγνωσε ο τόπος φετος φιλε Σώτο , ξεράθηκαν δέντρα κλπ και τώρα αποφάσισε να το ρίξει μαζεμένο .
 
E ναι,συνήθως εκει αν αρχίσει ξεχνάει να σταματήσει. Ειδικα μεχρι πριν λίγα χρόνια.
Εχω φαει εκει κλεισιμο 13 μερες ,νυχτα μερα βροχη με ομίχλη. :mad:
Γενικα η Δυτικη ελλαδα το εχει αυτο..
Το εχω παθει και εγω κατω σε εμας ,, 12 μερες εβρεχε την μερα, ανοιγε το βραδυ , και την επομενη παλι τα ιδια...hair.
 
Αυτό δεν θέλαμε ρε μάγκες; Δεν νομίζω να παραπονιέται κανείς.
Μακάρι να βρέχει μέχρι τις 18 και μετά να ξαστερώσει με βοριά μέχρι 5.
Πολλά ζητάω ; :D :p :p
Καπως ετσι θα παει..
Εννοειτε οτι το θελαμε αυτο..
Εγω ομως φοβαμαι τον κορεσμο του εδαφους... γιατι τα νερα ειναι μαζεμενα χρονικα....
Και φαινεται οτι οι βροχες που ερχονται θα ειναι περισσοτερες σε χιλιοστα απο αυτες που περασαν,,,
 
Καπως ετσι θα παει..
Εννοειτε οτι το θελαμε αυτο..
Εγω ομως φοβαμαι τον κορεσμο του εδαφους... γιατι τα νερα ειναι μαζεμενα χρονικα....
Και φαινεται οτι οι βροχες που ερχονται θα ειναι περισσοτερες σε χιλιοστα απο αυτες που περασαν,,,
αν έχει ανόιγματα Πέρι έστω και κάποιων ωρών ειδικά μέρα και προλαβαίνουν και τραβάνε τα δέντρα με τις ρίζες, πίστεψέ με ούτε που θα φανούν τα νερά σε περιοχές. Μερικές ελιές θα καταναλώσουν 200 κιλά η μια με το καλημέρα για να συνέλθουν ρίζες, κλωνάρια, φυλλα και όποιος έχει μεινει καρπός και θα χρειαστούν το πενταπλάσιο για να χορτάσουν. Αν είναι όμως απότομα, απανωτά χωρίς ανοίγματα τα νερά, τότε ναι θα υπάρξουν θέματα. Και στα καμένα επίσης.
 
Καπως ετσι θα παει..
Εννοειτε οτι το θελαμε αυτο..
Εγω ομως φοβαμαι τον κορεσμο του εδαφους... γιατι τα νερα ειναι μαζεμενα χρονικα....
Και φαινεται οτι οι βροχες που ερχονται θα ειναι περισσοτερες σε χιλιοστα απο αυτες που περασαν,,,
Περικλή μην τον φοβάσαι τον κορεσμό του εδάφους, γιατί θα γίνει κορεσμός στο έδαφος και όσο νερό περισσεύει θα περάσει στο υπέδαφος και θα πάει στον υδροφόρο. Στα περισσότερα μέρη τα πετρώματα είναι τέτοια (κυρίως ασβεστολιθικά) που το νερό τα διαπερνά. Εκεί που γίνονται ζημιές είναι σε ρέματα και τις εκβολές τους καθώς και εκεί που μαζεύονται τα νερά, μέρη που πάντα βάλτωναν, χαμηλά, χωρίς κλίσεις και με αδιαπέραστα πετρώματα. Τέτοια μέρη, που ήταν και οι καλύτεροι κυνηγότοποι, κακώς έχουν χτιστεί, όλο ζημιές θα βγάζουν που θα τις μοιραζόμαστε όλοι...
 
E ναι,συνήθως εκει αν αρχίσει ξεχνάει να σταματήσει. Ειδικα μεχρι πριν λίγα χρόνια.
Εχω φαει εκει κλεισιμο 13 μερες ,νυχτα μερα βροχη με ομίχλη. :mad:
Ακομα και η βροχή εκεί είναι μεγάλη καβλ@ .my man.
IMG_20200926_120206.jpg
Εδώ απλά χρησιμεύει για να ξεπλένει τις κουτσουλιές των δεκαοχτουρων
και τα κατουρα από τα πεζοδρόμια που αμολανε τα καρβελοσκυλα δίποδα και τετράποδα
 
@periklis-ath για Τετάρτη πως το βλέπεις;;
Κοιτάζοντας λίγο τα μοντέλα βλέπω ένα άνοιγμα του καιρού για τότε.
Eγραψα και στο θεμα της τσιχλας οτι εδειχνε κατι τετοιο απο εχθες...
Δειχνει ενα κενο στα φαινομενα τριτη βραδυ , ειναι γεγονος , αν και θελει να το δουμε λιγο ακομα ,
Το θεμα ειναι να εχουμε και ανοιγμα στις συννεφιες ομως..το να μην βρεχει δεν μας βοηθαει καπου ,,
Λογικα το μεγαλυτερο κομματι της χωρας θα ειναι καθαρο , αλλα στα υπολοιπα βαλκανια οχι...
Αυτο θα το δουμε 10-12 ωρες πριν , δηλαδη τριτη θα ειναι ξεκαθαρο..
Παντως πιστευω οτι στα βορεια της χωρας ακομα και ετσι θα εχει κινηση...
 
Eγραψα και στο θεμα της τσιχλας οτι εδειχνε κατι τετοιο απο εχθες...
Δειχνει ενα κενο στα φαινομενα τριτη βραδυ , ειναι γεγονος , αν και θελει να το δουμε λιγο ακομα ,
Το θεμα ειναι να εχουμε και ανοιγμα στις συννεφιες ομως..το να μην βρεχει δεν μας βοηθαει καπου ,,
Λογικα το μεγαλυτερο κομματι της χωρας θα ειναι καθαρο , αλλα στα υπολοιπα βαλκανια οχι...
Αυτο θα το δουμε 10-12 ωρες πριν , δηλαδη τριτη θα ειναι ξεκαθαρο..
Παντως πιστευω οτι στα βορεια της χωρας ακομα και ετσι θα εχει κινηση...
Μάλλον θα την κάνω μια βολτα τη Τετάρτη και ότι γίνει.Αν βοηθήσει και ο καιρός και κινηθεί κάτι ακόμα καλύτερα,αλλιώς έχουμε μέρες μπροστά μας.
 
Back
Top