ΚΟΝΤΑΚΙ ΟΞΥΑ

Δεν κατάλαβα, με ρωτάς; :) Προτείνω νεροχρωμα. Κάθε χέρι νεροχρωμα μετά πολυ ελαφρύ τρίψιμο με ψιλό γυαλοχαρτο για να φεύγει η περιττή μπογιά και να ξυριζεις τις ακίδες που θα πετάει. Όταν θα φτάσεις στην απόχρωση που θες, θα περάσεις λινελαιο. Ξέρεις τι λινελαιο περνάμε τα ξύλα και πως;
 
Δεν κατάλαβα, με ρωτάς; :) Προτείνω νεροχρωμα. Κάθε χέρι νεροχρωμα μετά πολυ ελαφρύ τρίψιμο με ψιλό γυαλοχαρτο για να φεύγει η περιττή μπογιά και να ξυριζεις τις ακίδες που θα πετάει. Όταν θα φτάσεις στην απόχρωση που θες, θα περάσεις λινελαιο. Ξέρεις τι λινελαιο περνάμε τα ξύλα και πως;
Βεβαιως και ρωταω η εμπειρια μετραει. Ναι ξερω για το λινελαιο απλα σκεφτηκα και το τικ οιλ για να κοκκινησει ελαχιστα. Τι λες; για το τικ;;;.xm.;) θα κανει δουλεια;.RESPECT.
 
Βεβαιως και ρωταω η εμπειρια μετραει. Ναι ξερω για το λινελαιο απλα σκεφτηκα και το τικ οιλ για να κοκκινησει ελαχιστα. Τι λες; για το τικ;;;.xm.;) θα κανει δουλεια;.RESPECT.
Δεν έχω ιδέα, δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.
 
Τι λες; για το τικ;;;.xm.;) θα κανει δουλεια;.RESPECT.
Το Teak oil έχει μια έντονη μυρωδιά που -αρχικά τουλάχιστον- μπορεί να σε ενοχλεί...
δοκίμασε το πρώτα σε ένα άλλο κομμάτι ξύλου πριν το περάσεις στο κοντακι...

Εναλλακτικά του λινελαίου, ενα καλό (εγγλέζικο) προϊόν που είχα περάσει ένα επιπλακι καρυδιάς και μ' αρεσε ήταν το Danish oil satin...πολύ ποιο γρήγορο στην εφαρμογή απο το λινέλαιο και έβγαλε μια πολύ ωραία σατινατη επιφάνεια...αν θυμάμαι καλά προοριζόταν και για εξωτερική χρήση...

Δυστυχώς δεν το ξαναβρήκα...ίσως σε χρωματοπολεία της Αθήνας υπάρχει...
 
Εναλλακτικά του λινελαίου, ενα καλό (εγγλέζικο) προϊόν που είχα περάσει ένα επιπλακι καρυδιάς και μ' αρεσε ήταν το Danish oil satin...πολύ ποιο γρήγορο στην εφαρμογή απο το λινέλαιο και έβγαλε μια πολύ ωραία σατινατη επιφάνεια.....
Σπύρο λίγο που το χάζεψα πρέπει να κάνει καλή δουλειά .. και εύκολα!!
Όχι, έχω δει διάφορους στο youtube που το χρησιμοποιουν όμως.
Γιώργο είδα το δουλεύουν αρκετά σε μουσικά όργανα .. λεπτοδουλειά και θελει ποιοτικό αποτέλεσμα , οπότε λογικά θα παει καλα και στο κοντάκι !
 
Σπύρο λίγο που το χάζεψα πρέπει να κάνει καλή δουλειά .. και εύκολα!!
Χρήστο στο επιπλάκι που το είχα δουλέψει θυμαμαι βγάζει πιο γρήγορα επιφάνεια από το λινέλαιο και δίνει μια σατινέ αρχοντική όψη θα έλεγα, μου αρεσε μπορώ να πω περισσότερο απο το λινέλαιο και σαφώς περισσότερο από το true oil και το beretta oil (που στην ουσία είναι true oil με ετικέτα Beretta) που στην ουσία είναι περισσότερο βερνίκια παρά λινελαιο...
Σε γυαλί που είχα απλώσει καλλιτεχνικό λινέλαιο και danish oil να δω πως στεγνώνουν, το danish oil στέγνωσε γρηγορότερα και όταν τα έξυσα το λινέλαιο θρυμματίστικε ενώ το danish oil βγήκε σαν φλίδα.
 
Back
Top