ΚΟΝΤΑΚΙ ΟΞΥΑ

Χαιρετω ολη την ομορφη παρεα .
Ειμαι καινούριος στο forum αλλα και καινούριος κυνηγος αφου εχω ασχοληθει μονο ένα χρονο με το κυνηγι (τσιχλοκοτσυφα όπως είναι λογικο για καινούριος) και παρολα αυτά εχω μεγευτει και παθιαστεί τοσο πολύ από όλα αυτά που επεσα με τα μουτρα στα βαθεια και εχω φαει πακετο :

Αποφασισα λοιπον να ανακατασκευαω ένα baikal s/p που μου χαρισαν (μετα από ατελειωτες ωρες διαβάσματος στο διαδυκτιο) και εβαψα κανες στον οπλουργο, το καθαρισα, το λαδωσα εφερα το κοντακι στα μετρα μου, και αποφασισα να κανω ατ ξυλα με λινελαιο.
Τα ξυλα δυστυχως όμως είναι οξυα και δεν ηταν τοσο ευκολο να πετυχω αυτό που ειχα ακριβως στο μυαλο μου.
Παρολα αυτά μετα από πολύ περιπετεια ηρθαν σε ένα ικανοποιητικο σημειο (πολύ καλυτερα από πριν που ο προκάτοχος του τα ειχε πλακωσει στην ανελινη αρπα κολα).
Αυτή την στγμη βρίσκομε στο τελικο σταδιο που το λινελαιο δεν τραβαει άλλο και περιμενω να στεγνωσει, αλλα δεν στεγνωνει εντελως αφηνωντας μια κολωδη ηφη και με το παραμικρο σημαδεύονται. Το λινελαιο ηταν του Κυργιά και μαλον χριαζοταν μικρότερες ποσοτητες στα περασματα.
Τι κανω τωρα?
ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!
http://postimg.org/image/721czosp7/
 
Last edited:
Όταν λες, δεν στεγνώνει, πόσο καιρό το έχεις αφήσει και δεν στεγνώνει; Τι λινέλαιο είναι αυτό που χρησιμοποίησες; Μπορείς να μας γράψεις πως το περιγράφει ο κατασκευαστής;
 
Δεν δίνει αρκετές πληροφορίες η ετικέτα για να σου πω, αν θα στεγνώσει κάποια στιγμή ή δεν θα στεγνώσει ποτέ. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αγοράσεις μερικά πανάκια μικροινών που να μην αφήνουν χνούδι και ένα μπουκάλι νέφτι πεύκου. Τα πρώτα θα τα βρεις σε super market και το δεύτερο σε χρωματοπωλείο. Θα βρέξεις ένα πανάκι αρκετά και θα "πλύνεις" ουσιαστικά το κοντάκι, τρίβοντας το ελαφρά για να αφαιρέσεις το περίσσιο λινέλαιο. Σκούπισε το με ένα στεγνό πανάκι, άστο να στεγνώσει, τώρα θα στεγνώσει και μετά θα βάλεις μια φώτο να δούμε σε τι φάση είναι και θα δούμε πως θα συνεχίσουμε :)
 
Από όσο γνωρίζω , τεχνικά το λινέλαιο πρέπει να συνοδεύεται από μια μικρή ποσότητα στεγνωτικού-καταλύτη.
Πιθανόν να έπεσε παραπάνω από όσο έπρεπε σε αναλογία και δυστυχώς δεν θα στεγνώσει ποτέ διότι "κρεμάστηκε" το λινέλαιο.
Αυτό επιδιορθώνεται εξαρχής με ειδικό διαβρωτικό ζελέ χρωμάτων και λίγο πέρασμα με μαλακό σύρμα κατσαρόλας και στέγνωμα 1-2 ημέρες.δεν χρειάζεται τρίψιμο με γυαλόχαρτο.
Ύστερα το ξαναπερνάς πάλι από την αρχή, μόνο να προσέξεις τις αναλογίες του λινελαίου.
Καλή επιτυχία εύχομαι.
 
Δεν δίνει αρκετές πληροφορίες η ετικέτα για να σου πω, αν θα στεγνώσει κάποια στιγμή ή δεν θα στεγνώσει ποτέ. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αγοράσεις μερικά πανάκια μικροινών που να μην αφήνουν χνούδι και ένα μπουκάλι νέφτι πεύκου. Τα πρώτα θα τα βρεις σε super market και το δεύτερο σε χρωματοπωλείο. Θα βρέξεις ένα πανάκι αρκετά και θα "πλύνεις" ουσιαστικά το κοντάκι, τρίβοντας το ελαφρά για να αφαιρέσεις το περίσσιο λινέλαιο. Σκούπισε το με ένα στεγνό πανάκι, άστο να στεγνώσει, τώρα θα στεγνώσει και μετά θα βάλεις μια φώτο να δούμε σε τι φάση είναι και θα δούμε πως θα συνεχίσουμε :)
Γνώμη μου.
Δεν συνιστώ στα ξύλα να καθαρίζονται με νέφτι πεύκου , διότι η ρετσίνα που έχει μέσα έχει λάδι και αφήνει σημάδια - λεκέδες.
Το πιο υγιεινό καθαριστικό για ξύλα είναι βιομηχανικός νέφτης αέρος.
 
ΜΕ ΤΙ ΥΛΙΚΟ ΑΛΛΑΞΕΣ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΗΣ ΟΞΙΑΣ;
Το χρωμα το σκουρινα με βερνικι νερου και δεν εμεινα ευχαρισστημενος ως προς το ότι μετα με το τρίψιμο μου ασπριζε από κατω η οξια και αναγκαζομουν να το ξαναπερναω τοπικα και να τριβω πολύ ελαφρα με αποτέλεσμα να μην το λειανω τοσο καλα οσο θα ηθελα και ακομα και στο τελικο σταδιο να εχω στις γωνιες ελαφρα διχρωμια.
Αυτό που καταλαβα από τα παθηματα μου είναι ότι δεν επρεπε να βαλω καθολου sealer και να το σκουρινω με καποιο χρωματιστο λαδι για να ποτισει το χρωμα στο ξυλο και όχι να κατσει επιφανιακα.
Ηταν κατι που εκανα πειραματικα χωρις να εχω καποια εμπειρια μονο με πληροφοριες από το Internet.
 
Αν το αφηνω για καποιες μερες στον ηλιο και κάθε βραδυ το τριβω με υφασμα υπαρχεει περιπτωση να σρτωσει?
Γιατι αν τριψω με συρμα νεφτι η διαβρωτικο το ασπρισμα της οξυας από κατω θα είναι αναποφευκτο αν σκεφτητε ότι το αρχικο χρωμα μετα το νεροχρωμα ηταν ετσι...
http://postimg.org/image/ohulyngxn/
 
Last edited:
ΝΑΙ ΤΟ SEALER ΣΦΡΑΓΙΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΣΕ ΣΚΛΗΡΟ ΞΥΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΟΞΙΑ ΝΑ ΠΟΤΙΣΕΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΝΕΡΟΧΡΩΜΑ ΘΑ ΠΑΩ ΜΑΛΛΟΝ ΧΩΡΙΣ SEALER. ΤΩΡΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΣΤΕΓΝΩΝΕΙ ΤΟ ΛΙΝΕΛΑΙΟ.
 
Αν μετα την εφαρμογη του Sealer δεν το ετριψες κ παλι καλα για να μεινει υλικο μονο μεσα στους πορους του ξυλου, τοτε εξηγειται το φαινομενο που περιγραφεις Τασο... Την ειχα πατησει κ εγω στο πρωτο κοντακι που εφτιαξε κ τελικα το ξανακανα απο την αρχη...
 
ΝΑΙ ΤΟ SEALER ΣΦΡΑΓΙΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΣΕ ΣΚΛΗΡΟ ΞΥΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΟΞΙΑ ΝΑ ΠΟΤΙΣΕΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΝΕΡΟΧΡΩΜΑ ΘΑ ΠΑΩ ΜΑΛΛΟΝ ΧΩΡΙΣ SEALER. ΤΩΡΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΣΤΕΓΝΩΝΕΙ ΤΟ ΛΙΝΕΛΑΙΟ.
Το sealer εφαγε παρα πολύ τρίψιμο μεχρι να φτασω στο ξυλο αλλα δεν ξερω τελικα αν εφτεγε αυτό η μονο αυτό και κατι άλλο.
 
Καλυτερα πισω απο μια κουρτινα σε μερος ηλιολουστο. Η αμεση εκθεση στον ηλιο νομιζω οτι θα ξερναει το λαδι χωρις να τραβαει. Δωστου χρονο. Τι βερνικι νερου του εβαλες ; μου αρεσε η εικονα του χρωματος.
 
Τασο δοκιμασε και πιστολακι μαλλιων απο καποια αποσταση με κρυο αερα να δεις αν βοηθαει.
 
Καλυτερα πισω απο μια κουρτινα σε μερος ηλιολουστο. Η αμεση εκθεση στον ηλιο νομιζω οτι θα ξερναει το λαδι χωρις να τραβαει. Δωστου χρονο. Τι βερνικι νερου του εβαλες ; μου αρεσε η εικονα του χρωματος.
Το βερνικι είναι Vernilac σκουρα καρυδια, θα το βρεις ευκολα.

Σε ευχαριστω όπως και τα αλλα παιδια για τις συμβουλες. μολις είναι ετοιμο θα ανεβασω φωτο μαζι με την βαλιτσα με βελουδο που ετοιμάζω...
 
Τασο ετοιμο η με στεγανοτικο; Το γυαλοχαρτιζες μετα το περασμα; Σε ρωταω γιατι θελω να κανω το δικο μου ij58m και θελω να μου βγει χωρις φιλμ η λουστραριστο να το πω ετσι. Αμα ειναι μην παω στην κασια
 
Τασο ετοιμο η με στεγανοτικο; Το γυαλοχαρτιζες μετα το περασμα; Σε ρωταω γιατι θελω να κανω το δικο μου ij58m και θελω να μου βγει χωρις φιλμ η λουστραριστο να το πω ετσι. Αμα ειναι μην παω στην κασια
πρωτα διαβρωτικο 4 χερια, μετα τριψιμο πολυ απο Νο 100 εως 250, μετα sealer 2 χερια, μετα τριψιμο με Νο απο 250 εως 1500 μεχρι να φτασω ξυλο, μετα νεροχρωμα (απλο νεροχρωμα της vernilac αποχρωση σκουρα καρυδια) και μετα οταν επιχειρουσα τριψιμο γιατι ειχε σηκωσει ακιδα μου ασπριζε απο κατω η οξυα και το περναγα τοπικα μεχρι να δεσει με το υπολοιπο χρωμα και ετριβα ελαφρα μην μου ξαναασπρισει και μετα εφαγα το πακετο με το λινελαιο που δεν στεγνωνει
ουφ κουραστικα αλλα που θα μου παει θα το φτιαξω και θα γινει και καλο τουλαχιστον πολυ καλυτερο απο οτι ηταν και για οξυα....hair.
 
Last edited:
Σιγουρα θα πετυχει. Και ναι οταν θα κυνηγησεις μ αυτο θα ειναι αλλη η χαρη του. Θα εχει κοπο σου και το ζεστο του χρωμα. Και θα το καταλαβουν και τα πουλια αυτο;);)
 
Βοηθεια φιλοι πριν κανω λαλακια. Εχω το κοντακι απο οξια σεbaikal καθαρισει τριψει ετοιμο για βαφη στο χρωμα καρυδιας. Μου ειπε ομως ενας ξυλουργος οτι αν μετα του βαλω λαδι ειτε τικ ειτε λινελαιο δεν τραβαει και με την ζεστη θα κολαει στη αφη. Ισχυει να το κανω; εμπειριες σας παρακαλω
 
Back
Top