Ιδανικη γομωση για το τρυγονι

Τι γρ θα επιλεγατε για το τρυγονι;

  • 24

    Votes: 0 0,0%
  • 28

    Votes: 9 13,2%
  • 30

    Votes: 13 19,1%
  • 31

    Votes: 8 11,8%
  • 32

    Votes: 31 45,6%
  • 33

    Votes: 5 7,4%
  • 34

    Votes: 1 1,5%
  • 35

    Votes: 0 0,0%
  • Αλλο

    Votes: 1 1,5%

  • Total voters
    68
33/34 γρ νουμ 9 είναι ότι πρέπει για μέχρι 36 μέτρα και βάλε τώρα αν ρίχνεις μακριά η είναι τέτοιο το καρτέρι 33/34 νουμ 6 και καθάρισες για παντού αν και εγώ ρίχνω 32 σε αυτά τα νούμερα αλλά είναι σωστότερο το 33/34
 
Last edited:
Post in thread 'Ιδανικό νο σκαγίων για το τρυγόνι' https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Ιδανικό-νο-σκαγίων-για-το-τρυγόνι.4289/post-745705
Σε συνέχεια αυτού του ποστ για τα σκάγια, με αντίστοιχη λογική, έχοντας πάρει πουλιά με 28-30-32γρ, πλέον με το αυτογεμες είπα να καταλήξω στα 32γρ σε κάποιο φυσίγγι που είναι ήπιο για τα γούστα μου.
Συνολικά δλδ ένα φυσίγγι 32γρ νο8 με νορμάλ ταχύτητα νομίζω ότι καλύπτει ένα ευρύ φάσμα αποστάσεων και συνθηκών Αυγούστου Σεπτέμβρη.
 
Αναλογα ποσο μακρια θες να τα τουφεκισεις, αν θες να κανεις ζοκιμες στα 50 μετρα, θες 45 η 50 γραμ... ;)
ολα τα πουλια φιλε alex χανωντε απο λαθος εκτημηση μετρων ,απωστασης παρα απο τα φυσιγκιααααα,,,μια χαρα πευτουνε και με 24 28 καιιιι 30γραμαρια εγω πρωσοπικα αναζηταω της σχετικα κοντινες τουφεκιες εως και τα 25 μετρα;)
 
Μια φορα και εναν καιρο.........Οταν ειχαμε τρυγονια 32 γραμμαρια Ν8,5 και 34 γραμ. Ν7....
Οτι περισσευε ....επεφτε σε τσιχλα και γερακοτσιχλα....
Ολα αυτα....μια φορα και εναν καιρο.....οπως προειπα....
Τωρα για να μου ''κατσει'' να δω τρυγονι...και σε αποσταση βολης....Μονο με ταμα στην Παναγια
θα μου ''κατσει'' !!!
 
ολα τα πουλια φιλε alex χανωντε απο λαθος εκτημηση μετρων ,απωστασης παρα απο τα φυσιγκιααααα,,,μια χαρα πευτουνε και με 24 28 καιιιι 30γραμαρια εγω πρωσοπικα αναζηταω της σχετικα κοντινες τουφεκιες εως και τα 25 μετρα;)
Για χαβαλε το εγραψα φιλε Σακη
Νο7.5 και νο6 ριχνω, το 6 στα μακρινα εννοειται γιατι εχω κι αυτο βλαψιμο...
 
Μια φορα και εναν καιρο.........Οταν ειχαμε τρυγονια 32 γραμμαρια Ν8,5 και 34 γραμ. Ν7....
Οτι περισσευε ....επεφτε σε τσιχλα και γερακοτσιχλα....
Ολα αυτα....μια φορα και εναν καιρο.....οπως προειπα....
Τωρα για να μου ''κατσει'' να δω τρυγονι...και σε αποσταση βολης....Μονο με ταμα στην Παναγια
θα μου ''κατσει'' !!!
Συμφωνώ απόλυτα στα νο. των σκαγιών .
Για δίκαννο μιλώ νο.8.5 η 1η καί νο.7 η 2η .
Τα γραμμάρια τώρα είναι σχετικό ανάλογα με το set up .
Παρά το ότι αγαπώ τα 33γρ (PSB2 ) εντούτοις το μεγαλύτερο νούμερο
τόκανα με 29 γρ ν.8.5 με AS
 
Back
Top