Η μαγεία του φινιρίσματος από τον Γιώργο (Altair)

  • Thread starter Deleted member 2
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
IMG_20180602_090938.jpg
 
Γιωργάρα .. κάθε φορά κ άλλη τεχνοτροπία βλέπουμε .. σαν να το έχεις κλείσει σε γυάλα δείχνει:)
Δυστυχώς πάσχω από φωτογραφία, με τα κινητά δεν αποδίδεται η όλη αλήθεια και όμως η "γυαλάδα" οφείλεται στο κερί.
 
"Σπασε"λιγο την γυαλαδα!
Ειναι παλιο το οπλο...
Μην ακους τον νεαρο σπεσιαλιστα!
Καποιος μου ειπε πως ειναι λιγο της μοστρας!:p
Ωραιο σφραγισμα!:)
Πρέπει να βγάλω από την ναφθαλίνη την φωτογραφική :D
Την γυαλάδα από κεράκι την επιδιώκω. Σε ένα μήνα θα έχει σβήσει από μόνη της.
Εδώ έχουμε γυαλάδα λαδιού, είναι δύσκολο να το πετύχεις. Δεν είναι γυαλάδα λούστρου. :)
Δεν μου πάει καρδιά να δώσω ξύλα αγυαλιστα, νοιώθω ότι υστερούν :).
Μπορείς να διακρίνεις αυτό που προσπαθώ να περιγράψω στην αντανάκλαση του φωτός στα γυρίσματα π.χ. χτένι....φαίνεται καθαρά η λαδερη γυαλάδα από μια γυαλάδα λούστρου ;)
Το όπλο είναι παλιό αλλά είναι πρώιμο famars....μικρομεσαίας κατηγορίας.
 
Τα δυο προϊόντα κάνουν φοβερή δουλειά ειδικά αυτο στο τσιγγινο δοχείο

Μπράβο Γιώργη πολύ ωραίο το αποτέλεσμα
Τυχαία το είχα ανακαλύψει Παύλο, δεν αποτελούν μυστικό. Πρόκειται για το BLO της Liberon με στεγνωτικά και όντως δίνει γρήγορα εξαιρετικό αποτέλεσμα.
Την κρέμα αν και την είχα πληρώσει χρυσή, δεν την πολύ χρησιμοποιώ γιατί όταν την είχα πάρει δεν ήξερα και αν θυμάμαι καλά είναι grade normal, κανονικά θέλει fine ή super fine. Η νορμάλ είναι χοντρή και αν δεν προσέξεις στο καίει το φινίρισμα για πλάκα.
Άσε που το λινελαιο για μένα δεν θέλει αλοιφή, θέλει μαμβακερο τροχό και λευκό ροσετο (σαπούνι).
Μέχρι να φτάσεις όμως εκεί παίζει ρόλο η προετοιμασία. Για μένα η λείανση του ξύλου και το σφράγισμα είναι τα πιο βασικά. Ειδικά το σφράγισμα είναι αυτό συμβάλει όσο τίποτα άλλο στο οπτικό αποτέλεσμα.
Μεγάλο και πολύ δύσκολο κομμάτι το σφράγισμα του ξύλου.
 
Εμενα αυτο το αποτελεσμα καθρεφτης με τρελαινει παντως... Μπορει να φταιει κ που ειμαι κ λιγο ψωνιο κ μου αρεσει να γυαλιζει... .micle..big smile.
Ιδιο γουστο εχουμε......
Οσο περισσοτερο γυαλιζει.....τοσο περισσοτερο μου αρε
 
Δυστυχώς πάσχω από φωτογραφία, με τα κινητά δεν αποδίδεται η όλη αλήθεια και όμως η "γυαλάδα" οφείλεται στο κερί.
Γιώργο δοκίμασε να βγάζεις τισ φώτο σου στο φως της μέρας .. θα έρθεις πολύ ποιο κοντά στην αλήθεια , είναι κρίμα να μην μπορούμε να το δούμε ;)

Πρόκειται για το BLO της Liberon με στεγνωτικά και όντως δίνει γρήγορα εξαιρετικό αποτέλεσμα..
Αυτή η εταιρία πρέπει να εχει μόνο καλά προϊόντα ... καιρό ήθελα να τα δοκιμάσω .
Μπράβο για την επεξεργασία σου πάντως .. όπως τα λες , εκεί είναι το μυστικό .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top