Η αξιολογηση μιας τουφεκιας

Πάνε χρόνια που είχα αυτή την τρέλα, με 3 αστέρια τσοκ εκανα αυτή τη δοκιμή στα 30 περιπου μέτρα κ με σκάγια εμπορίου με την συνηθισμένη σκληρότητα , τα πιο πολλα σκαγια ήταν κόκκινα της μεσαίας στιβάδας , ελπίζω να απαντήθηκε η απορία σε μερικους πως γίνεται να έχουμε παραμορφωση αφου ειναι ολα μέσα σε συγκεντρωτηρα, σκεφτείτε λίγο την έκρηξη κ την ακαριαία επιτάχυνση της στήλης των σκαγίων προς το περιβαλλον
Λογικό είναι.
Με φουλ και μαλακά μπορεί να ήταν περισσότερα τα άσπρα.

Η φωτό που έβαλα εξηγεί την "μηδενική" διαφορά στο μήκος ατράκτου ανάλογα με το τσοκ, μετά από μια απόσταση.

Δεν είναι τόσο απλό, αλλά το μήκος ατράκτου για μένα δεν παίζει ρόλο.
 
Last edited:
Μην παίρνεις και όρκο ότι είναι έτσι ακριβώς.
Ένα σκίτσο βλέπω εγώ όχι φωτογραφία ...
Όρκο δεν παιρνω για τίποτα...........
Ίσως αν ψαχτεί στο ίντερνετ να βρεθεί κάμμια φωτο.....
Αν θυμάμαι καλά είσαι φυσικός,κ ψαγμενος σε αυτά τα θέματα, το αποκλείεις να συμβαίνει κ κάτι τέτοιο?

Το χρήσιμο θα ήταν να βλέπαμε ένα βίντεο slow motion που θα έδειχνε όλη την πορεια των σκαγιων προς τον στόχο( κ την συγκρουση τους με αυτόν) κ οχι λίγα μέτρα μακριά από το στόμιο.....
 
Last edited:
Τωρα πια τα 4* δινουν 90% στα 36.Δεν βελτιωθηκαν τα τσοκ φυσικα
τοσο πολυ αλλα η ιδιογομωση.
Τότε πολύ απλά δεν είναι 4*!!
Ούτε και του κ.Νίκου Π. είναι φουλ τσοκ με 90% συγκέντρωση. Άσχετα εάν μπορούμε να το καταφέρουμε!!
 
Παιδες , δεν ξερω ποιας χρονολογιας ειναι αυτα τα πειραματα της ρεμικτον......αυτο που ξερω ειναι
οτι το 1977 μεσα στο μαγαζι που δουλευα ( καμια σχεση τοτε εγω με το κυνηγι ) ακουσα συζητηση απο
κυνηγους ( ο ενας απο την πρεβεζα παπιοκυνηγος ).....για βαμμενα σκαγια.... θελω να πω οτι αυτα τα
''κολπα''......ειναι απο τοτε που βγηκαν οι λασπες.....ασχετα εαν ορισμενοι το εμαθαν πριν μερικα χρονια.

ΥΓ. Το 1905 κατοχυρωθηκε το τουρμπο ( υπετροφοδοτηση ) απο τον Alfred Buchi τον Ελβετο μηχανικο
και περασαν πολλες δεκαετιες....μεχρι να μπει στα αυτ/τα.....κατι αναλογο ειναι...
 
Τότε πολύ απλά δεν είναι 4*!!
Ούτε και του κ.Νίκου Π. είναι φουλ τσοκ με 90% συγκέντρωση. Άσχετα εάν μπορούμε να το καταφέρουμε!!

Ο Νικος Π. οτι γραφει στο χαρτι του στοχου,,,,,,αυτο ισχυει.....τιποτα λιγοτερο.....τιποτα περισσοτερο...
Δεν προσπαθω ΠΟΤΕ να ''εντυπωσιασω'' ΚΑΝΕΝΑΝ......ο μονος ανταγωνιστης....ο εαυτος μου!!! ;)
 
Last edited:
Κουζουλε καλα τα λες .....αλλα πολλες φορες....η ακτινογραφια σου χαλαει την κατανομη ....καρατσεκαρισμενο
Κρητικαρε!!!
Δοκίμασε με λεπτό φύλλο teflon. Και δεν χρειάζεται να το ενώσεις. Μπορείς στο link να δεις τις διαστάσεις του αν και το ύψος μπορείς να το αυξομειώσεις ανάλογα με τις απαιτήσεις σου (βάρος σκαγιών).
https://www.ballisticproducts.com/Teflon-Wraps-10-to-12ga-50_pak/productinfo/TEFLON/
 
Δοκίμασε με λεπτό φύλλο teflon. Και δεν χρειάζεται να το ενώσεις. Μπορείς στο link να δεις τις διαστάσεις του αν και το ύψος μπορείς να το αυξομειώσεις ανάλογα με τις απαιτήσεις σου (βάρος σκαγιών).
https://www.ballisticproducts.com/Teflon-Wraps-10-to-12ga-50_pak/productinfo/TEFLON/

ΟΚ. Με τεφλον δεν το εχω δοκιμασει....σε οτι αλλο δοκιμασα....μια κλαιει.....μια γελαει... καμια σταθεροτητα.
Θα δω τι θα ''δωσει'' και το τελφον....Σε ευχαριστω πολυ!!!
 
Ο Νικος Π. οτι γραφει στο χαρτι του στοχου,,,,,,αυτο ισχυει.....τιποτα λιγοτερο.....τιποτα περισσοτερο...
Δεν προσπαθω ΠΟΤΕ να ''εντυπωσιασω'' ΚΑΝΕΝΑΝ......ο μονος ανταγωνιστης....ο εαυτος μου!!! ;)
Ο Νικηφόρος δεν διαφωνεί μαζί σου!
Γίνεται κ παραγίνεται....

Λέει πολυ λογικά κ σωστά ότι μια τέτοια τουφεκια φουλ τσοκ στον πινακα δεν είναι φουλ τσοκ...

Για αυτό κ οταν θέλουμε να δουμε πραγματικη την αποδοση των τσοκ καλό είναι να μην χρησιμοποιουμε τέτοια φυσίγγια....

Δλδ αν εγώ(που δεν γεμιζω) θέλω να δοκιμάσω τα 3* μου για να δω αν είναι "πραγματικό" 3* δεν θα παω να ρίξω rem express, φυσιγγια με αποσπωμενο πατο,που ενδέχεται να μου σφίξουν την τουφεκια μου κατά μια+ σύσφιξη παραπάνω....

Γιατί τότε θα παρω εντελώς λανθασμένες εντυπώσεις.......

Αυτό θα το κάνω σε περιπτωση που δεν διαθέτω πιο κλειστό τσοκ κ θέλω να δω "ποσα παραπανω μέτρα " θα μου δωσει για για κάποιο ενδεχόμενο κυνήγι καρτεριου...
 
Last edited:
Ο Νικηφόρος δεν διαφωνεί μαζί σου!
Γίνεται κ παραγίνεται....

Λέει πολυ λογικά κ σωστά ότι μια τέτοια τουφεκια φουλ τσοκ στον πινακα δεν είναι φουλ τσοκ...

Για αυτό κ οταν θέλουμε να δουμε πραγματικη την αποδοση των τσοκ καλό είναι να μην χρησιμοποιουμε τέτοια φυσίγγια....

Δλδ αν εγώ(που δεν γεμιζω) θέλω να δοκιμάσω τα 3* μου για να δω αν είναι "πραγματικό" 3* δεν θα παω να ρίξω rem express, φυσιγγια με αποσπωμενο πατο,που ενδέχεται να μου σφίξουν την τουφεκια μου κατά μια+ σύσφιξη παραπάνω....

Γιατί τότε θα παρω εντελώς λανθασμένες εντυπώσεις.......

Αυτό θα το κάνω σε περιπτωση που δεν διαθέτω πιο κλειστό τσοκ κ θέλω να δω "ποσα παραπανω μέτρα " θα μου δωσει για για κάποιο ενδεχόμενο κυνήγι καρτεριου...

Δεν ειπα οτι διαφωνει...προς θεου....ποτε δεν εχω σκοπο να ''κατηγορησω'' ΚΑΝΕΝΑΝ....και οπως θα
εχεις διαπιστωσει.....αποφευγω τις ''κοντρες''.....παντα ''μιλαω'' μεσα απο τις δοκιμες μου Τασο μου!!!

Ακου τωρα στο ''θεμα'' μας.....Ενα και μονο βυσμα να αλλαξεις στην ΙΔΙΑ δοσολογια......ολα γυριζουν
τουμπα φιλε!!! Με το ΙΔΙΟ ΤΣΟΚ - τα ιδια μετρα - ιδια δοσολογια - ιδιος καιρος = αλλη ΤΟΥΦΕΚΙΑ...
Για να μαθεις ποια ειναι η καλυτερη....μονο στο ΧΑΡΤΙ θα το δεις.....δεν εχει σημασια εαν ειναι φυσιγγιο
εμποριου ή ιδιογομωσης......για ολα το ιδιο ισχυει.
Για τον λογο του αληθες....θα αναβασω φωτο ( οταν μπορεσω ) στις βλητικες δοκιμες φιλε!!

ΥΓ. Τωρα βεβαια....π@π@ριες σου λεω....και σορρυ για την εκφραση....αλλα ειναι πραγματα που εσυ
και καποιοι αλλοι σιγουρα τα γνωριζουν!!!
 
Είσαι γάτα , γιατί η μεσαία στιβάδα πηγε σχεδόν ατόφια κ η πανω αλλά κ η κάτω έχασαν ένα μεγάλο ποσοστο τους σε flyers ; όλα μέσα στον πλαστικο κυαθιο ξεκίνησαν, τι έγινε ;;
Οι παλιοί....τα ονόμαζαν "κεντρικά"‼️κ είναι αυτά που δημιουργούν το μέτωπο της τουφεκιας 52εκ. (Τα φονικοτερα)Όλα τα άλλα ....περνάνε στην ουρά ....φτιάχνουν περιφέρεια
 
Σκληρά σκάγια ή μαλακά ;
Τι τσοκ ;
Τι ποσοστά από κάθε χρώμα ;

View attachment 23974
Η φωτο αυτή αποδεικνυει αυτο που είχα γράψει πριν καποιους μήνες ότι τα ανοιχτά τσοκ δίνουν τελικά κοντυτερες ατρακτους, κ έπεσαν οι γνωστοί καθηγητές να με κατηγορήσουν , όσο αφορα τα χρωματιστά σκάγια κ τις λάσπες, πρωτος εγώ τα γράφω όλα , πεταγοντε οι ίδιοι άνθρωποι να με μειώσουν, για αυτό λέω να βρεθουμε όλοι όταν ανοίξουν τα συνορα να δουμε τελικά τι φτιάχνει ο καθένας κ πως ρίχνει, όλα στην πιστα θα φανουν
 
Untitled 1.jpg

Σύντομη μετάφραση.
Ο Journee έκανε πρώτος το πείραμα με τα χρώματα.
Δεν μπόρεσε να βγάλει άκρη με την κίνηση των χρωματισμένων σκαγιών στον αέρα ... δεν υπήρχε σταθερή σειρά στα χρώματα.
Στον στόχο φάνηκε ότι τα πίσω σκάγια ήταν πιο διεσπαρμένα από τα μεσαία και τα εμπρός ....

Μην με βάζετε και ψάχνω :) :) :)
 
Η φωτο αυτή αποδεικνυει αυτο που είχα γράψει πριν καποιους μήνες ότι τα ανοιχτά τσοκ δίνουν τελικά κοντυτερες ατρακτους
Δημήτρη η φωτό δείχνει ότι το ίδιο φυσίγγι όταν ρίχνεται με F και C δεν υπάρχει διαφορά στην άτρακτο μετά από κάποια λίγα μέτρα.
Πριν από αυτά τα μέτρα 18 feet (5.5m) πραγματικά ο κύλινδρος έχει μικρότερη άτρακτο σκαγιών.
Ποιος τουφεκάει με cal12 σε αποστάσεις 10μ ή μικρότερες ?

Η άτρακτος είναι κάτι το ανούσιο ... για μένα ... και όχι μόνο γιατί το δείχνει η παραπάνω φωτογραφία.
Για πολλούς λόγους.
 
Η φωτο αυτή αποδεικνυει αυτο που είχα γράψει πριν καποιους μήνες ότι τα ανοιχτά τσοκ δίνουν τελικά κοντυτερες ατρακτους, κ έπεσαν οι γνωστοί καθηγητές να με κατηγορήσουν
Ωπα ρε Δημήτρη:cool: εσύ υποστήριζες ότι το φουλ τσοκ δίνει την πιο κοντή άτρακτο και το είχαμε συζητήσει αναλυτικά και εδώ με ποστ και κατ' ιδίαν!!!
 

ΤΣΟΚ ΚΑΙ ΑΤΡΑΚΤΟΣ​

Η μέχρι τώρα επικρατούσα εντύπωση για το μήκος της ατράκτου των σκαγιών ήταν ότι τα κλειστά τσοκ δίνουν μεγάλο μήκος ατράκτου. Τα ερευνητικά στοιχεία δείχνουν το αντίθετο.

Ο ερευνητής Roger Giblin του Κολεγίου του Λονδίνου έκανε πειράματα μέτρησης και βρήκε ότι τα ανοικτά τσοκ δίνουν μεγαλύτερο μήκος ατράκτου από τα κλειστά. Τα αποτελέσματα των πειραμάτων του ήταν τα εξής:

φουλ τσοκ στα 30 μέτρα έδωσε μήκος ατράκτου 2.37 μέτρα, το ίδιο τσοκ στα 40 μέτρα έδωσε 3.32 μέτρα. Ο κύλινδρος, χωρίς καθόλου τσοκ, έδωσε άτρακτο 3.38 μέτρα σε απόσταση 30 μέτρων και 5.18 μέτρα σε απόσταση 40 μέτρων. Παρόμοια αποτελέσματα δίνουν και οι παρατηρήσεις του Brister και άλλων μελετητών.

Αυτά τα αποτελέσματα είναι πραγματικά αποκαλυπτικά. Βλέπουμε ότι τα σφιχτά τσοκ είναι αυτά που δίνουν τη μικρά άτρακτο σκαγίων και όχι τα ανοικτά. Και η εξήγηση που έχει δοθεί είναι ότι σε ένα ανοικτό τσοκ η επίδραση της αντίστασης του αέρα αντιμετωπίζεται από περισσότερα σκάγια, ενώ στα κλειστά τσοκ τα μπροστινά σκάγια είναι λιγότερα και έχουν μικρότερη συνολική επιφάνεια, επίσης δρούν σαν ασπίδα και έτσι προστατεύουν αυτά που ακολουθούν. Το αποτέλεσμα είναι ότι τα σκάγια διατηρούν μεγαλύτερα ποσοστά της αρχικής τους ταχύτητας και το σύνολο της τουφεκιάς δεν “ανοίγει” στα κλειστά τσοκ.
 

ΤΣΟΚ ΚΑΙ ΑΤΡΑΚΤΟΣ​

Η μέχρι τώρα επικρατούσα εντύπωση για το μήκος της ατράκτου των σκαγιών ήταν ότι τα κλειστά τσοκ δίνουν μεγάλο μήκος ατράκτου. Τα ερευνητικά στοιχεία δείχνουν το αντίθετο.

Ο ερευνητής Roger Giblin του Κολεγίου του Λονδίνου έκανε πειράματα μέτρησης και βρήκε ότι τα ανοικτά τσοκ δίνουν μεγαλύτερο μήκος ατράκτου από τα κλειστά. Τα αποτελέσματα των πειραμάτων του ήταν τα εξής:

φουλ τσοκ στα 30 μέτρα έδωσε μήκος ατράκτου 2.37 μέτρα, το ίδιο τσοκ στα 40 μέτρα έδωσε 3.32 μέτρα. Ο κύλινδρος, χωρίς καθόλου τσοκ, έδωσε άτρακτο 3.38 μέτρα σε απόσταση 30 μέτρων και 5.18 μέτρα σε απόσταση 40 μέτρων. Παρόμοια αποτελέσματα δίνουν και οι παρατηρήσεις του Brister και άλλων μελετητών.

Αυτά τα αποτελέσματα είναι πραγματικά αποκαλυπτικά. Βλέπουμε ότι τα σφιχτά τσοκ είναι αυτά που δίνουν τη μικρά άτρακτο σκαγίων και όχι τα ανοικτά. Και η εξήγηση που έχει δοθεί είναι ότι σε ένα ανοικτό τσοκ η επίδραση της αντίστασης του αέρα αντιμετωπίζεται από περισσότερα σκάγια, ενώ στα κλειστά τσοκ τα μπροστινά σκάγια είναι λιγότερα και έχουν μικρότερη συνολική επιφάνεια, επίσης δρούν σαν ασπίδα και έτσι προστατεύουν αυτά που ακολουθούν. Το αποτέλεσμα είναι ότι τα σκάγια διατηρούν μεγαλύτερα ποσοστά της αρχικής τους ταχύτητας και το σύνολο της τουφεκιάς δεν “ανοίγει” στα κλειστά τσοκ.
Θα σου ζητούσα το πρωτότυπο αλλά ούτε καν ασχολούμαι με ανούσια πράγματα.
:) :) :)

Το μήκος ατράκτου εξαρτάται από 2 παράγοντες.
Ανομοιομορφία σκαγιών και χρόνος απόσπασης σκαγιών από την κεντρική μάζα ώστε να κινούνται ανεξάρτητα.
Αυτό τουλάχιστον γνωρίζω εγώ.

Αν τα σκάγια είναι ίδια τότε ένα ανοιχτό τσόκ δημιουργεί μεγαλύτερη άτρακτο γιατί τα σκάγια αποσπώνται από την κεντρική μάζα νωρίτερα.
Αλλά και πάλι είναι ανούσιο.
Αν τα σκάγια δεν είναι ιδια μπορεί να συμβεί το ανάποδο.

ps
Στείλε μου το πρωτότυπο για το απόγευμα.
Μην κολλάτε στα εκατοστά και στο μέτρο.
Όταν λέω την ίδια άτρακτο εννοώ ότι δεν έχει σημασία η διαφορά αυτών των μηκών στο πραγματικό κυνήγι.
 
Last edited:
Back
Top