Εύστοχος στα πιατάκια, άστοχος στα θηράματα. Τι συμβαίνει;

Διακρίνω έναν αρνητισμό προς το θεσμό του σκοπευτηρίου, όχι μόνο σε αυτό αλλά και σε άλλα νήματα, ο οποίος προφανώς πηγάζει από τις συνθήκες ενασχόλησης (συνδρομές, γιατροί, έξοδα κλπ) αλλά δυστυχώς μετουσιώνεται σε εχθρικότητα απέναντι στην ίδια την ουσία της σκοποβολής πήλινου στόχου και αυτό είναι άδικο.

Η συναισθηματική προσέγγιση οποιουδήποτε θέματος θολώνει την κρίση.
Τώρα γιατί πετάς τη μπάλα στην εξέδρα; Ούτε μισό τέτοιο ποστ δεν έχει γραφτεί σε αυτό το τοπικ. Που κολλάει όλο αυτό (ακόμα και να ισχύει σε άλλα τοπικ) με τα επιχειρήματα που κατατέθηκαν πάρα πάνω εδώ; Μην έχετε συνεχώς τη μύγα οι του σκοπευτηρίου......
 
Πριν πολλά χρόνια ξεκίνησα με ένα φίλο να ρίχνουμε κάθε Σάββατο σκητ, αρχικά στην Μαλακάσα και μετά στην Πάρνηθα. Τρεις πουλες κάθε φορά. Ρωτώντας, διαβάζοντας και παρακολουθοντας, έφθασα λίγο πριν κλείσει η Πάρνηθα σε αγώνα, να κάνω 82/100 με ελαφρύ 67αρι κυνηγετικό σούπερ ποζε.
Αυτά τα 3-4 χρόνια που ασχολήθηκα με το σκητ διαπίστωσα ότι διπλασίασα τις επιτυχίες μου σε μαύρες τσίχλες, πρωί - βράδυ. Τα τελευταία χρόνια ρίχνω Σπόρτινγκ τη νεκρή περίοδο για συντήρηση, όχι βέβαια με τον ρυθμό που έριχνα. Έτσι είμαι πανέτοιμος για τα τρυγόνια και μετά τις τσίχλες. Ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια που τα θηράματα για τους αστους έχουν λιγοστεψει πιστεύω ότι το σκοπευτήριο είναι ακόμα πιο απαραίτητο. Μόνο θετικά αποτελέσματα μπορείς να έχεις με το σκοπευτήριο. Αρκεί να έχεις καλή παρέα, θετικό πνεύμα, κάποια χρήματα αν μπορείς και να μην σκέφτεσαι στην αρχή ότι θα σε κοροϊδεύουν για τις αποτυχίες σου.
Βλέπω ότι κάποιοι με μια η καμμια επίσκεψη στο σκοπευτήριο το απορρίπτουν, ας σκεφτούν ότι πολλά εκατομμύρια κυνηγοί σε όλο τον κόσμο που πάνε στο σκοπευτήριο δεν μπορεί να είναι λάθος, κάτι του βρίσκουν.
Οι εποχές είναι πολύ δύσκολες οικονομικά σύμφωνοι, θα μπορούσαν επιτέλους οι καρεκλοκενταυροι συνδικαλιστές μας να βρουν μια πιο οικονομική λύση να προσελκύσουν κόσμο... Ο κυνηγός δεν είναι ανάγκη να πάρει μέρος σε αγώνες της ΣΚΟΕ, θα μπορούσε επίσης κάθε σκοπευτήριο να έχει ημέρες και ωράριο και συγκεκριμένα γήπεδα όπου θα ρίχνουν οι κυνηγοί χωρίς να ενοχλούν τους αθλητές που προπονούνται.
 
Τώρα γιατί πετάς τη μπάλα στην εξέδρα; Ούτε μισό τέτοιο ποστ δεν έχει γραφτεί σε αυτό το τοπικ. Που κολλάει όλο αυτό (ακόμα και να ισχύει σε άλλα τοπικ) με τα επιχειρήματα που κατατέθηκαν πάρα πάνω εδώ; Μην έχετε συνεχώς τη μύγα οι του σκοπευτηρίου......
Α έχουμε τη μύγα "εμείς του σκοπευτηρίου". Μάλιστα.
 
.....κάποιος που είναι αρκετά εύστοχος στις συνθήκες κυνηγιού‼️στις συνθήκες σκοπευτηρίου θα είναι πρωταθλητής❓
Όχι. Αν και όταν μάθει τα μυστικά του αθλήματος, αν και όταν δουλέψει αρκετά και αν είναι αρκετά ψυχροαιμος να κάνει όσα ξέρει σε συνθήκες πίεσης.... Ίσως!
 
.....κάποιος που είναι αρκετά εύστοχος στις συνθήκες κυνηγιού‼️στις συνθήκες σκοπευτηρίου θα είναι πρωταθλητής❓
Το αντίθετο (πρωταθλητής στο σκοπευτήριο = αρκετά εύστοχος στο κυνήγι) είναι πιο πιθανό. Το σκοπευτήριο περιλαμβάνει και βολές, κάποιες ιδιαίτερα απαιτητικές, που δεν προσομοιάζουν σε καμία κίνηση κανενός θηράματος, άρα πρακτικά δεν τις έχει συναντήσει ποτέ ένας κυνηγός που δεν έχει εξοικείωση με το σκοπευτήριο.
 
Διακρίνω έναν αρνητισμό προς το θεσμό του σκοπευτηρίου, όχι μόνο σε αυτό αλλά και σε άλλα νήματα....
Κατά πρώτον Έλληνες είμαστε ο διχασμός είναι dna! ΔΥΣΤΥΧΏΣ! Προσωπικά μιλώντας,έχω ξεχωρίσει το άθλημα της σκοποβολής (σκητ Τραπ κτλ) από την ανάγκη προπόνησης για βελτίωση της "κυνηγητικής σκοποβολής".
Θα ήθελα πολύ να είχα ακομα και στη γειτονιά μου ένα κυνηγητικό σκοπευτήριο κάτι ανάμεσα σε σπόρτινγκ κ πρακτικής(βασικά τα σενάρια της πρακτικής θέλω, τροποποιημένα).
Δεν μ ενδιαφέρει το άθλημα του Τραπ π.χ. !Είναι άκρως τεχνικό πολύ μακριά από τα θέλω μου! Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι θα ρίξω "ανάθεμα" στην αθλητική σκοποβολή... Απλά δεν μ ενδιαφέρει...
 
Όχι. Αν και όταν μάθει τα μυστικά του αθλήματος, αν και όταν δουλέψει αρκετά και αν είναι αρκετά ψυχροαιμος να κάνει όσα ξέρει σε συνθήκες πίεσης.... Ίσως!
Άρα ,το σκοπευτήριο κ μονο σου δινει το πλεονέκτημα για να φτάσεις εκεί που είναι να φτάσεις‼️
 
Διακρίνω έναν αρνητισμό προς το θεσμό του σκοπευτηρίου, όχι μόνο σε αυτό αλλά και σε άλλα νήματα, ο οποίος προφανώς πηγάζει από τις συνθήκες ενασχόλησης (συνδρομές, γιατροί, έξοδα κλπ) αλλά δυστυχώς μετουσιώνεται σε εχθρικότητα απέναντι στην ίδια την ουσία της σκοποβολής πήλινου στόχου και αυτό είναι άδικο.

Η συναισθηματική προσέγγιση οποιουδήποτε θέματος θολώνει την κρίση.
Κανέναν αρνητικό Λεό.Εδω δεν μιλάμε αν το σκοπευτήριο είναι ακριβό ή φτηνό.Δεν μιλάμε με συναισθηματική προσέγγιση.Μιλαμε για την διαφορά που έχουν μεταξύ τους και φαίνεται στην "καρπωση". Πολύ θα ήθελα να δω έναν δάσκαλο κυνηγετικής σκοποβολής πρωτοπόρο που να λέει στους μαθητές του ότι τα μαθήματα ξεκινούν στα μπασιματα της τσίχλας και φασσας.
 
Η δικια μου ταπεινη γνωμη ειναι οτι οταν συνηθισει το ματι και το σωμα στο σκοπευτηριο γινονται θαυματα στο κυνηγι με εξερεση τις μπηχτες του τουφεκιες... Νομιζω οτι οι αστοχιες στο κυνηγι οφειλονται στην ελειψη συγκεντρωσης και ισως στην υπερβολικη αυτοπεποιθηση , τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση!
 
Κατά πρώτον Έλληνες είμαστε ο διχασμός είναι dna! ΔΥΣΤΥΧΏΣ! Προσωπικά μιλώντας,έχω ξεχωρίσει το άθλημα της σκοποβολής (σκητ Τραπ κτλ) από την ανάγκη προπόνησης για βελτίωση της "κυνηγητικής σκοποβολής".
Θα ήθελα πολύ να είχα ακομα και στη γειτονιά μου ένα κυνηγητικό σκοπευτήριο κάτι ανάμεσα σε σπόρτινγκ κ πρακτικής(βασικά τα σενάρια της πρακτικής θέλω τροποποιημένα).
Δεν μ ενδιαφέρει το άθλημα του Τραπ π.χ. !Είναι άκρως τεχνικό πολύ μακριά από τα θέλω μου! Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι θα ρίξω "ανάθεμα" στην αθλητική σκοποβολή... Απλά δεν μ ενδιαφέρει...
Θα ήθελα πάρα πολύ να υπήρχε ένα γήπεδο με "κυνηγετικό" προσδιορισμό στα υπάρχοντα σκοπευτήρια, με πορείες δίσκων που προσομοιάζουν πραγματικά τα θηράματα σε γραμμές και ταχύτητες, αλλά....🙁
 
Θα ήθελα πάρα πολύ να υπήρχε ένα γήπεδο με "κυνηγετικό" προσδιορισμό στα υπάρχοντα σκοπευτήρια, με πορείες δίσκων που προσομοιάζουν πραγματικά τα θηράματα σε γραμμές και ταχύτητες, αλλά....🙁
Αφού κατά την άποψη σου είναι ίδια, γιατί θες τέτοιο σκοπευτήριο;
 
Κανέναν αρνητικό Λεό.Εδω δεν μιλάμε αν το σκοπευτήριο είναι ακριβό ή φτηνό.Δεν μιλάμε με συναισθηματική προσέγγιση.Μιλαμε για την διαφορά που έχουν μεταξύ τους και φαίνεται στην "καρπωση". Πολύ θα ήθελα να δω έναν δάσκαλο κυνηγετικής σκοποβολής πρωτοπόρο που να λέει στους μαθητές του ότι τα μαθήματα ξεκινούν στα μπασιματα της τσίχλας και φασσας.
Το κάνουν οι Άγγλοι δάσκαλοι στα drives φασιανού που τα πουλιά είναι δεδομένα. Εδώ πώς ακριβώς να γίνει αυτό και ποιος είναι διατεθειμένος να πληρώσει τον χρόνο ενός δασκάλου υπό την αβεβαιότητα της συνάντησης θηράματος;
 
Εγώ το κάνω συχνά πυκνά,με το κυνηγητικό όπλο, ζητώντας πιάτο χωρίς να συμβουλευτώ το πινακακι
Σε ενα φανταστικο σεναριο θα μπορουσε η μηχανη με τα πιατακια να κανει το τσικ της τσιχλας και να βγαινει το πιατο χωρις να ξερεις απο που αλλα θα πρεπει να ακους καλα 🤣🤣🤣
 
Αφού κατά την άποψη σου είναι ίδια, γιατί θες τέτοιο σκοπευτήριο;
Ποτέ δεν είπα ότι είναι ίδια... Είπα ότι η τέχνη είναι ίδια!

Θα άλλαζε απλά απόψεις σαν τη δική σου. Η δική μου άποψη δεν αλλάζει, είτε πρόκειται για κυνηγετική βολή ή για φουλ τεχνικό πιάτο σκοπευτικού αγωνίσματος.
 
Σε ενα φανταστικο σεναριο θα μπορουσε η μηχανη με τα πιατακια να κανει το τσικ της τσιχλας και να βγαινει το πιατο χωρις να ξερεις απο που αλλα θα πρεπει να ακους καλα 🤣🤣🤣
Παίζεις με τον πόνο μου; Εκεί που είσαι ήμουνα και εδώ που είμαι θα έρθεις ;)
 
Το κάνουν οι Άγγλοι δάσκαλοι στα drives φασιανού που τα πουλιά είναι δεδομένα. Εδώ πώς ακριβώς να γίνει αυτό και ποιος είναι διατεθειμένος να πληρώσει τον χρόνο ενός δασκάλου υπό την αβεβαιότητα της
Αυτοί που δεν θέλουν να πάρουν ασπιρίνη για τον καρκίνο δάσκαλε.
 
Back
Top