Εύστοχος στα πιατάκια, άστοχος στα θηράματα. Τι συμβαίνει;

Ξαναδες το πρώτο ποστ μου!
Το ξαναείδα και δεν διάβασα κάτι διαφορετικό από αυτό που συμπέρανα... Οι διαφορές εντοπίζονται από όλους στο πλάνο και την προετοιμασία. Για όλους αυτούς τους λόγους συμφωνώ κι εγώ ότι για έναν έμπειρο σκοπευτή, τα πιάτα προφανώς είναι πιο εύκολα από τα πουλιά. Αλλά ο λόγος που άνοιξα αυτό το νήμα δεν είναι οι μικρές διαφορές στις επιδόσεις αλλά οι μεγάλες. Διαβάζω για πρωταθλητές που δεν σταυρώνουν πουλί! Αυτό είναι αξιοσημείωτο. Δεν γίνεται να οφείλεται μόνο στην έλλειψη πλάνου...
 
Άρα οι έως τώρα τοποθετήσεις συγκλίνουν ότι η αιτία κυνηγετικών αστοχιών ενός έμπειρου σκοπευτή είναι η έλλειψη προετοιμασίας της βολής.
Εγώ αυτό το επιβεβαιώνω ως προς εμένα. Όποτε είχα τον χρόνο/άνεση κλπ να κάνω στο κυνήγι ό,τι ακριβώς και στο σκοπευτήριο, το αποτέλεσμα ήταν θετικό. Το θέμα είναι ότι συνήθως και για διάφορους λόγους οι συνθήκες στον κυνηγότοπο σε παρασύρουν να κάνεις άλλα από αυτά που έχεις μάθει στο σκοπευτήριο.
 
Το πιάτο είναι θέμα προπόνησης.Αν κάποιος σου δείξει τη σωστή στάση στον βατήρα το μάτι συνηθίσει τις τροχιές και την ταχύτητα όλα τα υπόλοιπα βελτιώνονται με την επανάληψη...Το ίδιο και στο κυνήγι αλλά εδώ υπεισέρχεται και ο παράγοντας "άγχος καρπωσης" ,συνθήκες ,στάση σώματος και άλλες πολλές μεταβλητές...
Η δυσκολία που αντιμετωπίζω τουλάχιστον προσωπικά είναι η προσαρμογή στις ταχύτητες του θηράματος(πολλές φορές μέχρι να συνηθίσω βγαίνω αρκετά μπροστά) καθως και η ανάκρουση που παρουσιάζουν τα βαριά κυνηγετικά φυσίγγια...
 
Εγώ αυτό το επιβεβαιώνω ως προς εμένα. Όποτε είχα τον χρόνο/άνεση κλπ να κάνω στο κυνήγι ό,τι ακριβώς και στο σκοπευτήριο, το αποτέλεσμα ήταν θετικό. Το θέμα είναι ότι συνήθως και για διάφορους λόγους οι συνθήκες στον κυνηγότοπο σε παρασύρουν να κάνεις άλλα από αυτά που έχεις μάθει στο σκοπευτήριο.
Πολύ σωστός!
 
...
Η δυσκολία που αντιμετωπίζω τουλάχιστον προσωπικά είναι η προσαρμογή στις ταχύτητες του θηράματος(πολλές φορές μέχρι να συνηθίσω βγαίνω αρκετά μπροστά)
Αυτό είναι θέμα τεχνικής. Ο συγχρονισμός οφείλει να είναι αναπόσπαστο μέρος της τουφεκιάς.
 
Άρα οι έως τώρα τοποθετήσεις συγκλίνουν ότι η αιτία κυνηγετικών αστοχιών ενός έμπειρου σκοπευτή είναι η έλλειψη προετοιμασίας της βολής.
Δεν μπορούν να συγκλίνουν πουθενά γιατί είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.Το δισκάκι είναι ένα άψυχο πράγμα με σταθερή τροχιά ενώ το φτερωτό ένα έμψυχο με τυχαίες πορείες -ταχυτητες μα πάνω από όλα αντανακλαστικά.Αληθεια...Αν βάλεις σκοπευτές στους βατηρες και τους πετάς τυχαία δισκάκια από τις μηχανες χωρίς να τους προειδοποιείς τι έχει να γίνει?
 
Άρα οι έως τώρα τοποθετήσεις συγκλίνουν ότι η αιτία κυνηγετικών αστοχιών ενός έμπειρου σκοπευτή είναι η έλλειψη προετοιμασίας της βολής.
Νομίζω ότι η σωστή λέξη είναι η "εκμάθηση"... όχι η προετοιμασία απλά! Ο βατηρας με την επανάληψη,τη καθοδήγηση,την διόρθωση των λαθών, τη προπόνηση γενικά,μπορεί να σε κάνει έμπειρο σκοπευτή! Στο θήραμα αυτό είναι πιο δύσκολο κ σίγουρα πιο χρονοβόρο!
 
Διαβάζω για πρωταθλητές που δεν σταυρώνουν πουλί! Αυτό είναι αξιοσημείωτο. Δεν γίνεται να οφείλεται μόνο στην έλλειψη πλάνου...
πιστευω οτι περισσοτερο ευθυνετε
Νευρικοτιτα
αγχος (με ολα τα παρεσκομενα που περνανε στο μυαλο)
α κ τωρα μου θυμησες αλλο ενα ιδιο ερωτημα απο αλλο αθλημα .big smile.
 
Δεν μπορούν να συγκλίνουν πουθενά γιατί είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.Το δισκάκι είναι ένα άψυχο πράγμα με σταθερή τροχιά ενώ το φτερωτό ένα έμψυχο με τυχαίες πορείες -ταχυτητες μα πάνω από όλα αντανακλαστικά.Αληθεια...Αν βάλεις σκοπευτές στους βατηρες και τους πετάς τυχαία δισκάκια από τις μηχανες χωρίς να τους προειδοποιείς τι έχει να γίνει?
Το κάνω πάντα στα τελευταία μαθήματα σε κυνηγούς για να εξανεμιστεί η καχυποψία της "στημένης φάσης". Το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό.
 
Διαβάζω για πρωταθλητές που δεν σταυρώνουν πουλί!
Αν δεν είμαι αυτόπτης μάρτυς σε ένα γεγονός, δεν το υιοθετώ από ένα ποστ σε ένα φόρουμ.
Το φόρουμ διαθέτει έμπειρους κυνηγούς. Δεν πιστεύω ότι διαθέτει αντίστοιχα μεγάλης πείρας σκοπευτές. Άρα για μένα είναι απόλυτα φυσιολογικό να υπάρχουν χαμηλά επίπεδα ευστοχίας από έμπειρους κυνηγούς, οι οποίοι σαν εξοικειωμένοι με τη χρήση του λειοκαννου όταν πάνε σκοπευτήριο μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα να κάνουν με 25 φυσίγγια 20 δισκάκια. Άντε κάνε με 25 φυσίγγια 20 τσιχλακια στο περπατητο. Πρέπει να σε λένε Νίκο και να είσαι και απ' τα Χανιά.
 
Το κάνω πάντα στα τελευταία μαθήματα σε κυνηγούς για να εξανεμιστεί η καχυποψία της "στημένης φάσης". Το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό.
Δεύτερη θεμελιώδη διάφορα.Το σκοπευτήριο δεν βγάζει κυνηγούς.Βγαζει σταθερές επωμισεις σε στείρο περιβάλλον.
 
Με κάλυψε απόλυτα ο Λεωνίδας. Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι το γιατί.
Γιατί το δισκάκι σπάει με 24γρ και η μπεκάτσα με 38γρ με ελικοειδή διασπορεα............ και δεν εννοώ φυσικά από βλητική άποψη
 
Δεύτερη θεμελιώδη διάφορα.Το σκοπευτήριο δεν βγάζει κυνηγούς.Βγαζει σταθερές επωμισεις σε στείρο περιβάλλον.
Και ποιό σκοπευτήριο?? Εννοώ άθλημα,το επωμιζόμενο Τραπ? Το σκητ? Το Σπόρτινγκ? Όπως επίσης και τι εννοούμε κυνήγι? Τις μπεκάτσες στα γ@μήδια ? Το παπί? Ούτε η σύγκριση δεν είναι εύκολη κ απλή....
 
Άρα οι έως τώρα τοποθετήσεις συγκλίνουν ότι η αιτία κυνηγετικών αστοχιών ενός έμπειρου σκοπευτή είναι η έλλειψη προετοιμασίας της βολής.
Αν είναι έμπειρος σκοπευτής θεωρώ ότι δεν θα έχει θέμα από έλλειψη προετοιμασίας ‼️αν έχει,φουτσες έμπειρος είναι‼️
 
Διακρίνω έναν αρνητισμό προς το θεσμό του σκοπευτηρίου, όχι μόνο σε αυτό αλλά και σε άλλα νήματα, ο οποίος προφανώς πηγάζει από τις συνθήκες ενασχόλησης (συνδρομές, γιατροί, έξοδα κλπ) αλλά δυστυχώς μετουσιώνεται σε εχθρικότητα απέναντι στην ίδια την ουσία της σκοποβολής πήλινου στόχου και αυτό είναι άδικο.

Η συναισθηματική προσέγγιση οποιουδήποτε θέματος θολώνει την κρίση.
 
Να πω εγω τι μου συμβαινει .....με τον δικο μου εκτοξευτη.
Τα δισκακια οπως πολυ σωστα ειπαν οι προηγουμενοι φιλοι....ξερεις την τροχια τους και την ταχυτητα τους !!!
Εκει πιστευω οτι ειναι η διαφορα.....χωρις να σημαινει οτι εχω δικιο !!!
Αλλαζω σκοπευτικες γωνιες η και μετρα....η χειροτερη μου 18/25...με την καλυτερη ( μια και μοναδικη φορα )
25/25....Συνηθως ειμαι στα 20- 21-22/25...Αυτο το ποσοστο στα κυνηγια μου δεν το επιασα ΠΟΤΕ !!!
Επισεις εχω δοκιμασει απο 28 γραμμαρια μεχρι και 50 γραμμαρια σε χοντρα σκαγια .
Τα 28ρια εως και τα 32 γραμ. σε ψιλα σκαγια....παντα με 4*αστρα.
Οταν εβαλα 3* αστρα τα βρηκα δυσκολα....και οταν εβαλα φουλ τσοκ.....σταματησα να ριχνω....λυπομουν
τα δισκακια που εσπαγαν στο χωραφι...
Μετρησα 50 μετρα και σταθηκα εκει και αρχισα να ριχνω....Απο 44 μεχρι 50 γραμ , σκαγια Ν5-Ν4 -Ν3.
Αρχισα να βελτιωνομαι....απο το τιποτα επιασα ενα 15-20%...δλδ 5/25
Στα 45 μετρα επιασα ενα 40%....δλδ 10-11 στα 25. Αυτος ειναι και ο λογος που δεν σηκωνω οπλο οταν
θεωρω οτι θηραμα ειναι πανω απο τα 45 μετρα και εχω φουλ τσοκ. Ολα αλλαζουν με 2* ή 3* αστρα.
στα 45 μετρα....
Τα φυσιγγια μου ειναι τσεκαρισμενα...οχι μονο σε στοχους.....αλλα και απο καλα τουφεκια....και μονο τα
καλυτερα μου εχουν πει...χωρις να μου χα'ι'δευουν τα αυτια !!!
Δεν εχω χερια να υποστηριξω τα φυσιγγια μου σε αυτα τα μετρα...( 50 ).

Δεν ειναι τυχαιο που θελω να δω τον δασκαλο....Τι συμβαινει ...ή τι ''φταιει'' ...ειλικρινα δεν ξερω....
Αλλα πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα σκοπευσης !!!
 
Αν βάλεις σκοπευτές στους βατηρες και τους πετάς τυχαία δισκάκια από τις μηχανες χωρίς να τους προειδοποιείς τι έχει να γίνει?
Το είχα σκεφτεί από πολύ παλιά αυτό και πιστεύω ότι θα ήταν η τέλεια προπόνηση!!
 
Back
Top