Ερώτηση περί τόξου .

Περιοχή
καρδιτσα-λιμνη πλαστηρα.....
Όνομα
Λάμπρος
Επίσης βρήκα τα ελληνικής ραφής
ρούχα της εταιρείας «Αετός» εξαιρετικά !

Εξαιρετική ποιότητα 100% βαμβακερού υφάσματος και οι ραφές φαίνονται ανθεκτικές !

Σε αυθεντική φθινοπωρινή παραλλαγή «Mossy Oak Break Up Country “ :

https://www.armyhouse.gr/index.php?route=product/product&path=92_93&product_id=200

https://www.armyhouse.gr/index.php?route=product/product&path=92_93&product_id=262

https://www.mossyoak.com/camouflage/break-up-country

Ή στην αυθεντική παραλλαγή Real Tree Edge
(φθινοπωρινή επίσης) https://www.armyhouse.gr/index.php?route=product/product&path=92_93&product_id=261

https://www.armyhouse.gr/index.php?route=product/product&path=92_93&product_id=431

https://www.realtree.com/realtree-edge

Και σε καμμία περίπτωση δεν περίμενα τόσο καλές και προσιτές τιμές !
Μεγάλο Μπράβο στην ΑΕΤΟΣ !
Έτσι θα κυκλοφορείς στο δάσος? Θα την φας την μπιχτη εσύ. Δεν την γλυτώνεις.
ΧΑ ΧΑ ΧΑ

Περιοχή
Όνομα
Λάμπρος
Aλλο ενα βιντεο.....ευχομαι να ανεβει....
Ο τυπος θα με μουρλανει με το σημαδι του!!!!

ΥΓ. Σκεφτειται.....κυνηγι φασσας με μονοβολο!!!! :D

Ρε φίλε τι φάλτσο βάζει στην δεύτερη βολή...

Όνομα
Νίκος
Ρε φίλε τι φάλτσο βάζει στην δεύτερη βολή...

Λαμπρο , δεν ξερω τι...και ποσο βαζει!!! Ο ανθρωπος ''κενταει'' με το τοξο του...και οχι ενα,,,,αλλα πολλα
ΜΠΡΑΒΟ του!!!
Σκεψου εμας τους κυνηγους.....της ριχνουμε 300 σκαγια....και πολλες φορες της κανουμε ''αερα''....
Αυτος.......Αξιζει συγχαρητηρια φιλε !!!!!!

Περιοχή
Όνομα
Λάμπρος
Εννοώ οτι μαλλον πρέπει να ακουμε και να μαθαίνουμε απο διαφορετικές πρακτικές - τακτικές... και να μην θεωρούμε σωστο μόνο οτι μάθαμε κάποτε.
1 Καταρχήν μέχρι να πεθάνουμε θα μαθαίνουμε.

2 δεν θεώρησα ποτέ σωστό ότι μου μάθανε και αυτό ήτανε τέλος.

3 είναι επιλογή τι σού αρέσει και τι όχι.

4 και πιο σημαντικό. Έχει μεγάλη σημασία που μεγάλωσες και πώς μεγάλωσες.

5 και για τον στέφανο που είπα για την μπιχτη. Είναι χιούμορ και όχι μαγκιά και ειρωνία.

Και σήμερα το πρωί μιλούσα για το παιδί, γιατί έχω 2 συνάδελφους στην βάρδια μου από το χωριό του.

Όνομα
Στέφανος
Έτσι θα κυκλοφορείς στο δάσος? Θα την φας την μπιχτη εσύ. Δεν την γλυτώνεις.
ΧΑ ΧΑ ΧΑ
Γεγονός παραμένει πως αρκετοί κυνηγοί ή παρευρισκόμενοι σε θήρα έχουν τραυματιστεί σοβαρά ή έχουν χάσει τη ζωή τους ,επειδή κάποιος θεώρησε πως ο θάμνος ή οτιδήποτε άλλο που κουνιέται κρύβει κάποιο θήραμα. Πυροβολισμοί «στα τυφλά»,
δίχως κάποιος να έχει ευδιάκριτη θέα του θηράματος είναι μια απαράδεκτη και εγκληματική τακτική .
Πίσω από το θάμνο ενδέχεται να είναι κάποιος άλλος κυνηγός ,ή κάποιο ζευγάρι που ερωτοτροπεί ( συγνώμη αλλά τα δάση σε κυνηγετική περίοδο δεν «ανήκουν» αποκλειστικά σε κυνηγούς ) ή κάποιο παιδάκι που ξέφυγε για να παίξει ενώ οι γονείς του κάνουν πικ-νικ λίγο παραπέρα,κάποιος υλοτόμος ,φυσιοδίφης ή περιπατητής που κάνει την ανάγκη του και ότι άλλο χωρά ο ανθρώπινος νους και η φαντασία ,αλλά και η πραγματικότητα των πιθανοτήτων.
Και μόνο το γεγονός που χρησιμοποιείται για χιούμορ ,
πιστοποιεί πως αποτελεί συνήθη τακτική για κάποιους κυνηγούς που
εγωιστικά και βλακωδώς,θεωρούν
πως στο δάσος εκείνη τη στιγμή βρίσκονται μόνο οι ίδιοι και οτιδήποτε άλλο έμβιο αποτελεί πιθανό θήραμα .
Το γεγονός πως ακόμη θρηνούμε θύματα αποτελεί αδιάψευστη μαρτυρία πως η βλακεία είναι
όχι μόνο ανίκητη αλλά και αάατη.
Ο κάθε θηρευτής ,είτε άνθρωπος είναι -είτε ζώο ,παρατηρεί προσεκτικά το θήραμα και ζυγιάζει την επόμενη κίνηση του ,υπολογίζοντας κάθε πιθανή παράμετρο του περιβάλλοντος ,ώστε να αυξήσει τις πιθανότητες της κάρπωσης.
Τα όποια «τυφλά» χτυπήματα αποτελούν εκδηλώσεις παρανοϊκής
ψυχολογίας και δεν απέχουν να χαρακτηρισθούν ως «ξεσπάσματα»
δολοφονικών ενστίκτων .

Και επειδή ήδη αρκετές φορές μου επισημάνθηκε «το τυχαίο μοιραίο» λόγω παραλλαγής ή απόκρυψης,υπό τον μανδύα του
κωμικοτραγικού μακάβριου χιουμορ
θεωρώ πως κάτι τέτοιο δεν τιμά κανέναν κυνηγό.
Ούτε δύναμαι να το εκλάβω ως καλοπροαίρετο χωρατό ή πείραγμα.

Περιοχή
Όνομα
Λάμπρος
Γεγονός παραμένει πως αρκετοί κυνηγοί ή παρευρισκόμενοι σε θήρα έχουν τραυματιστεί σοβαρά ή έχουν χάσει τη ζωή τους ,επειδή κάποιος θεώρησε πως ο θάμνος ή οτιδήποτε άλλο που κουνιέται κρύβει κάποιο θήραμα. Πυροβολισμοί «στα τυφλά»,
δίχως κάποιος να έχει ευδιάκριτη θέα του θηράματος είναι μια απαράδεκτη και εγκληματική τακτική .
Πίσω από το θάμνο ενδέχεται να είναι κάποιος άλλος κυνηγός ,ή κάποιο ζευγάρι που ερωτοτροπεί ( συγνώμη αλλά τα δάση σε κυνηγετική περίοδο δεν «ανήκουν» αποκλειστικά σε κυνηγούς ) ή κάποιο παιδάκι που ξέφυγε για να παίξει ενώ οι γονείς του κάνουν πικ-νικ λίγο παραπέρα,κάποιος υλοτόμος ,φυσιοδίφης ή περιπατητής που κάνει την ανάγκη του και ότι άλλο χωρά ο ανθρώπινος νους και η φαντασία ,αλλά και η πραγματικότητα των πιθανοτήτων.
Και μόνο το γεγονός που χρησιμοποιείται για χιούμορ ,
πιστοποιεί πως αποτελεί συνήθη τακτική για κάποιους κυνηγούς που
εγωιστικά και βλακωδώς,θεωρούν
πως στο δάσος εκείνη τη στιγμή βρίσκονται μόνο οι ίδιοι και οτιδήποτε άλλο έμβιο αποτελεί πιθανό θήραμα .
Το γεγονός πως ακόμη θρηνούμε θύματα αποτελεί αδιάψευστη μαρτυρία πως η βλακεία είναι
όχι μόνο ανίκητη αλλά και αάατη.
Ο κάθε θηρευτής ,είτε άνθρωπος είναι -είτε ζώο ,παρατηρεί προσεκτικά το θήραμα και ζυγιάζει την επόμενη κίνηση του ,υπολογίζοντας κάθε πιθανή παράμετρο του περιβάλλοντος ,ώστε να αυξήσει τις πιθανότητες της κάρπωσης.
Τα όποια «τυφλά» χτυπήματα αποτελούν εκδηλώσεις παρανοϊκής
ψυχολογίας και δεν απέχουν να χαρακτηρισθούν ως «ξεσπάσματα»
δολοφονικών ενστίκτων .

Και επειδή ήδη αρκετές φορές μου επισημάνθηκε «το τυχαίο μοιραίο» λόγω παραλλαγής ή απόκρυψης,υπό τον μανδύα του
κωμικοτραγικού μακάβριου χιουμορ
θεωρώ πως κάτι τέτοιο δεν τιμά κανέναν κυνηγό.
Ούτε δύναμαι να το εκλάβω ως καλοπροαίρετο χωρατό ή πείραγμα.
Εχω μάθει στην ζωή μου να ζητάω συγνώμη.
Συγνώμη λοιπόν για το χιούμορ.

Αλλά δεν χρειάζονταν να γράψεις μια έκθεση.

Και σου δίνω μια συμβουλή η μια γνώμη. Πάρτο όπως θες.

Είναι κρίμα να στιγματιστεί ένας άνθρωπος κυνηγός γιατί εσύ θα είσαι καμουφλαρισμένος από πάνω μέχρι κάτω και θα είσαι ακίνητος μέσα σε ένα δάσος.

Εσύ θα είσαι αυτός που θα φταίει για το συμβάν αν γίνει. Να σεβαστείς τους νόμους. Φορά πορτοκαλί από πάνω μέχρι κάτω.

Καλά και ασφαλές κυνήγια.

Περιοχή
Καναδάς
Εχω μάθει στην ζωή μου να ζητάω συγνώμη.
Συγνώμη λοιπόν για το χιούμορ.

Αλλά δεν χρειάζονταν να γράψεις μια έκθεση.

Και σου δίνω μια συμβουλή η μια γνώμη. Πάρτο όπως θες.

Είναι κρίμα να στιγματιστεί ένας άνθρωπος κυνηγός γιατί εσύ θα είσαι καμουφλαρισμένος από πάνω μέχρι κάτω και θα είσαι ακίνητος μέσα σε ένα δάσος.

Εσύ θα είσαι αυτός που θα φταίει για το συμβάν αν γίνει. Να σεβαστείς τους νόμους. Φορά πορτοκαλί από πάνω μέχρι κάτω.

Καλά και ασφαλές κυνήγια.
Ποιος κυνηγός θα στιγματιστεί Λαμπρο; Αυτός που ρίχνει όπου να ναι χωρίς να δει τι ακριβώς πυροβολεί ; Αυτός Λαμπρο μου στιγματίζει το κυνήγι και μάλλον θα έπρεπε να βρίσκεται εκτός κυνηγετικής δράσης .Όσο για το πορτοκαλί γιλέκο μην το πιάσουμε κουβέντα γιατί θα σε στεναχωρήσω και δεν το θέλω .

Περιοχή
Καναδάς
Πάντως, σύμφωνα με αυτό:
https://www.mtlawms.com/personal-injury/hunting-accidents/
Οι "εκπαιδευμένοι κυνηγετικά" Αμερικάνοι έχουν περισσότερα ατυχήματα, στατιστικά, από τους "ανεκπαίδευτους κυνηγετικά" Έλληνες.
Μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα .

Περιοχή
Κερατσίνι - Αργολίδα
Όνομα
Κυριάκος
.Όσο για το πορτοκαλί γιλέκο μην το πιάσουμε κουβέντα γιατί θα σε στεναχωρήσω και δεν το θέλω .
Γιώργο μπορείς σε παρακαλώ να εξηγήσεις τί εννοείς; Είσαι αντίθετος με το πορτοκαλί;

Όνομα
Στέφανος
Πάντως, σύμφωνα με αυτό:
https://www.mtlawms.com/personal-injury/hunting-accidents/
Οι "εκπαιδευμένοι κυνηγετικά" Αμερικάνοι έχουν περισσότερα ατυχήματα, στατιστικά, από τους "ανεκπαίδευτους κυνηγετικά" Έλληνες.
Διάβασε προσεκτικά και θα διαπιστώσεις πως το άρθρο αναφέρεται επί το πλείστον σε ατυχήματα που αφορούν τα tree-stands .Άλλος έπεσε την ώρα της
αναρρρίχησης του στο δέντρο κσι στη πλάτη του είχε περασμένο πυροβόλο ,το οποίο και οπλισμένο ήταν και δίχως ασφάλεια .
Άλλος έπεσε μαζί με το ...σάπιο δέντρο.Άλλος δεν φρόντισε να χρησιμοποιήσει ιμάντα ασφαλείας και
ούτω καθ’εξής.
Κυνηγός να σκοτώσει άλλον κυνηγό , επειδή... « τον πέρασε» (!!!) για αγριογούρουνο/ελάφι/αρκούδα/ορεινό λιοντάρι (πουμα) και δεν ξερω ‘γω τί άλλο ,είναι εξαιρετικά σπάνιο συμβάν στις ΗΠΑ & Καναδά.
Σε πλήρη αντίθεση με την Ελλάδα.

Στις ΗΠΑ θεωρώ πως αρκετά συχνά
συναντάς κυνηγούς που θα μπορούσαν να χαρακτηρισθούν ως
υπερφίαλοι ,διότι εκεί η κατοχή και
η χρήση ακόμη και πολεμικών πυροβόλων όπλων είναι εξαιρετικά
διαδεδομένη .Πολλές φορές λοιπόν ,έχει παρατηρηθεί ο οπλοφόρος να πυροβολεί τα πόδια του ,επειδή ο
«γελαδάρης» είναι αρκετά εξοικειωμένος με τα όπλα ,σε σημείο που πλείστες φορές το
«Safety On” το θεωρεί αχρείαστο .

Όνομα
Στέφανος
Γιώργο μπορείς σε παρακαλώ να εξηγήσεις τί εννοείς; Είσαι αντίθετος με το πορτοκαλί;
Γνωρίζω πως δεν απευθύνεσαι σε εμένα ,αλλά από τη στιγμή που δεν
περπατάς στα τέσσερα,δεν μουγκανίζεις ,δεν έχεις χαίτη από σκληρές όρθιες τρίχες στην πλάτη σου ,σε τυχόν δικαστήριο , η δικαιολογία «τον πέρασα για αγριογούρουνο» ,το μόνο που σημαίνει είναι πως « δεν κοίταξα καν ,δεν είδα καν τι ακριβώς πυροβόλησα» .
Ασχέτως αν έφερες πορτοκαλί γιλέκο ,καπέλο με φάρο και ηχητικό συναγερμό ή τίποτε από αυτά .

Δηλαδή τι ;
Αν δεν βλέπουμε πορτοκαλί ,
έστω και με την άκρη του ματιού μας πιάσαμε μια σκία ,μια κίνηση ,
ένα θρόϊσμα ,γυρνάμε και αδειάζουμε το όπλο ;
Με την ελπίδα ό,τι κατεβάσαμε κάτι ;
Δίχως καν να παρατηρήσουμε τι ακριβώς είναι αυτό στο οποίο θα ρίξουμε ;
Ποιος ο λόγος να φοράω δηλαδή
πορτοκαλί ;

Να σου πω ..,
Προστατεύει από τη βλακεία των άλλων !
Και όχι πάντα .
Ίσως μαζί με ένα φαροκάπελο ,
να γίνει πιο ασφαλές το κυνήγι ,ε;

Δε βάζουμε και μια κόρνα ,σαν αυτές που έχουν τα τρένα ;
Καλή ιδέα ,τι λες ;

Μέχρι και οι σκοποί ρωτάνε πρώτα !
«Αλτ ! Τις ει ;»

Άμα πρώτα ρίχνεις και μετά ρωτάς ,ειδικά στη θήρα ,δεν θα έπρεπε να κρατάς όχι όπλο ,αλλά ούτε νυχοκόπτη.

(Δίχως παρεξήγηση -Δεν απευθύνομαι σε εσένα προσωπικά.)

Last edited: