Ερώτηση περί τόξου .

Έτσι θα κυκλοφορείς στο δάσος? Θα την φας την μπιχτη εσύ. Δεν την γλυτώνεις.
ΧΑ ΧΑ ΧΑ
Γεγονός παραμένει πως αρκετοί κυνηγοί ή παρευρισκόμενοι σε θήρα έχουν τραυματιστεί σοβαρά ή έχουν χάσει τη ζωή τους ,επειδή κάποιος θεώρησε πως ο θάμνος ή οτιδήποτε άλλο που κουνιέται κρύβει κάποιο θήραμα. Πυροβολισμοί «στα τυφλά»,
δίχως κάποιος να έχει ευδιάκριτη θέα του θηράματος είναι μια απαράδεκτη και εγκληματική τακτική .
Πίσω από το θάμνο ενδέχεται να είναι κάποιος άλλος κυνηγός ,ή κάποιο ζευγάρι που ερωτοτροπεί ( συγνώμη αλλά τα δάση σε κυνηγετική περίοδο δεν «ανήκουν» αποκλειστικά σε κυνηγούς ) ή κάποιο παιδάκι που ξέφυγε για να παίξει ενώ οι γονείς του κάνουν πικ-νικ λίγο παραπέρα,κάποιος υλοτόμος ,φυσιοδίφης ή περιπατητής που κάνει την ανάγκη του και ότι άλλο χωρά ο ανθρώπινος νους και η φαντασία ,αλλά και η πραγματικότητα των πιθανοτήτων.
Και μόνο το γεγονός που χρησιμοποιείται για χιούμορ ,
πιστοποιεί πως αποτελεί συνήθη τακτική για κάποιους κυνηγούς που
εγωιστικά και βλακωδώς,θεωρούν
πως στο δάσος εκείνη τη στιγμή βρίσκονται μόνο οι ίδιοι και οτιδήποτε άλλο έμβιο αποτελεί πιθανό θήραμα .
Το γεγονός πως ακόμη θρηνούμε θύματα αποτελεί αδιάψευστη μαρτυρία πως η βλακεία είναι
όχι μόνο ανίκητη αλλά και αάατη.
Ο κάθε θηρευτής ,είτε άνθρωπος είναι -είτε ζώο ,παρατηρεί προσεκτικά το θήραμα και ζυγιάζει την επόμενη κίνηση του ,υπολογίζοντας κάθε πιθανή παράμετρο του περιβάλλοντος ,ώστε να αυξήσει τις πιθανότητες της κάρπωσης.
Τα όποια «τυφλά» χτυπήματα αποτελούν εκδηλώσεις παρανοϊκής
ψυχολογίας και δεν απέχουν να χαρακτηρισθούν ως «ξεσπάσματα»
δολοφονικών ενστίκτων .

Και επειδή ήδη αρκετές φορές μου επισημάνθηκε «το τυχαίο μοιραίο» λόγω παραλλαγής ή απόκρυψης,υπό τον μανδύα του
κωμικοτραγικού μακάβριου χιουμορ
θεωρώ πως κάτι τέτοιο δεν τιμά κανέναν κυνηγό.
Ούτε δύναμαι να το εκλάβω ως καλοπροαίρετο χωρατό ή πείραγμα.
 
Εχω μάθει στην ζωή μου να ζητάω συγνώμη.
Συγνώμη λοιπόν για το χιούμορ.

Αλλά δεν χρειάζονταν να γράψεις μια έκθεση.

Και σου δίνω μια συμβουλή η μια γνώμη. Πάρτο όπως θες.

Είναι κρίμα να στιγματιστεί ένας άνθρωπος κυνηγός γιατί εσύ θα είσαι καμουφλαρισμένος από πάνω μέχρι κάτω και θα είσαι ακίνητος μέσα σε ένα δάσος.

Εσύ θα είσαι αυτός που θα φταίει για το συμβάν αν γίνει. Να σεβαστείς τους νόμους. Φορά πορτοκαλί από πάνω μέχρι κάτω.

Καλά και ασφαλές κυνήγια.
Ποιος κυνηγός θα στιγματιστεί Λαμπρο; Αυτός που ρίχνει όπου να ναι χωρίς να δει τι ακριβώς πυροβολεί ; Αυτός Λαμπρο μου στιγματίζει το κυνήγι και μάλλον θα έπρεπε να βρίσκεται εκτός κυνηγετικής δράσης .Όσο για το πορτοκαλί γιλέκο μην το πιάσουμε κουβέντα γιατί θα σε στεναχωρήσω και δεν το θέλω .
 
Πάντως, σύμφωνα με αυτό:
https://www.mtlawms.com/personal-injury/hunting-accidents/
Οι "εκπαιδευμένοι κυνηγετικά" Αμερικάνοι έχουν περισσότερα ατυχήματα, στατιστικά, από τους "ανεκπαίδευτους κυνηγετικά" Έλληνες.
Μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα .
 
Πάντως, σύμφωνα με αυτό:
https://www.mtlawms.com/personal-injury/hunting-accidents/
Οι "εκπαιδευμένοι κυνηγετικά" Αμερικάνοι έχουν περισσότερα ατυχήματα, στατιστικά, από τους "ανεκπαίδευτους κυνηγετικά" Έλληνες.
Διάβασε προσεκτικά και θα διαπιστώσεις πως το άρθρο αναφέρεται επί το πλείστον σε ατυχήματα που αφορούν τα tree-stands .Άλλος έπεσε την ώρα της
αναρρρίχησης του στο δέντρο κσι στη πλάτη του είχε περασμένο πυροβόλο ,το οποίο και οπλισμένο ήταν και δίχως ασφάλεια .
Άλλος έπεσε μαζί με το ...σάπιο δέντρο.Άλλος δεν φρόντισε να χρησιμοποιήσει ιμάντα ασφαλείας και
ούτω καθ’εξής.
Κυνηγός να σκοτώσει άλλον κυνηγό , επειδή... « τον πέρασε» (!!!) για αγριογούρουνο/ελάφι/αρκούδα/ορεινό λιοντάρι (πουμα) και δεν ξερω ‘γω τί άλλο ,είναι εξαιρετικά σπάνιο συμβάν στις ΗΠΑ & Καναδά.
Σε πλήρη αντίθεση με την Ελλάδα.

Στις ΗΠΑ θεωρώ πως αρκετά συχνά
συναντάς κυνηγούς που θα μπορούσαν να χαρακτηρισθούν ως
υπερφίαλοι ,διότι εκεί η κατοχή και
η χρήση ακόμη και πολεμικών πυροβόλων όπλων είναι εξαιρετικά
διαδεδομένη .Πολλές φορές λοιπόν ,έχει παρατηρηθεί ο οπλοφόρος να πυροβολεί τα πόδια του ,επειδή ο
«γελαδάρης» είναι αρκετά εξοικειωμένος με τα όπλα ,σε σημείο που πλείστες φορές το
«Safety On” το θεωρεί αχρείαστο .
 
Γιώργο μπορείς σε παρακαλώ να εξηγήσεις τί εννοείς; Είσαι αντίθετος με το πορτοκαλί;
Γνωρίζω πως δεν απευθύνεσαι σε εμένα ,αλλά από τη στιγμή που δεν
περπατάς στα τέσσερα,δεν μουγκανίζεις ,δεν έχεις χαίτη από σκληρές όρθιες τρίχες στην πλάτη σου ,σε τυχόν δικαστήριο , η δικαιολογία «τον πέρασα για αγριογούρουνο» ,το μόνο που σημαίνει είναι πως « δεν κοίταξα καν ,δεν είδα καν τι ακριβώς πυροβόλησα» .
Ασχέτως αν έφερες πορτοκαλί γιλέκο ,καπέλο με φάρο και ηχητικό συναγερμό ή τίποτε από αυτά .

Δηλαδή τι ;
Αν δεν βλέπουμε πορτοκαλί ,
έστω και με την άκρη του ματιού μας πιάσαμε μια σκία ,μια κίνηση ,
ένα θρόϊσμα ,γυρνάμε και αδειάζουμε το όπλο ;
Με την ελπίδα ό,τι κατεβάσαμε κάτι ;
Δίχως καν να παρατηρήσουμε τι ακριβώς είναι αυτό στο οποίο θα ρίξουμε ;
Ποιος ο λόγος να φοράω δηλαδή
πορτοκαλί ;

Να σου πω ..,
Προστατεύει από τη βλακεία των άλλων !
Και όχι πάντα .
Ίσως μαζί με ένα φαροκάπελο ,
να γίνει πιο ασφαλές το κυνήγι ,ε;

Δε βάζουμε και μια κόρνα ,σαν αυτές που έχουν τα τρένα ;
Καλή ιδέα ,τι λες ;

Μέχρι και οι σκοποί ρωτάνε πρώτα !
«Αλτ ! Τις ει ;»

Άμα πρώτα ρίχνεις και μετά ρωτάς ,ειδικά στη θήρα ,δεν θα έπρεπε να κρατάς όχι όπλο ,αλλά ούτε νυχοκόπτη.

(Δίχως παρεξήγηση -Δεν απευθύνομαι σε εσένα προσωπικά.)
 
Last edited:
Γιώργο μπορείς σε παρακαλώ να εξηγήσεις τί εννοείς; Είσαι αντίθετος με το πορτοκαλί;
Το αντίθετο , χωρίς πορτοκαλί δεν βγαίνεις για κυνήγι τριχωτού θηράματος με πυροβόλο όπλο , επιπλέον η νομοθεσία ορίζει ποσά τετραγωνικά εκατοστά πρέπει να καλύπτει το σώμα και ποσά τετραγωνικά εκατοστά το κεφάλι του κυνηγού και επίσης τα παραλλαγής πορτοκαλί απαγορεύονται .
 
Γνωρίζω πως δεν απευθύνεσαι σε εμένα ,αλλά από τη στιγμή που δεν
περπατάς στα τέσσερα,δεν μουγκανίζεις ,δεν έχεις χαίτη από σκληρές όρθιες τρίχες στην πλάτη σου ,σε τυχόν δικαστήριο , η δικαιολογία «τον πέρασα για αγριογούρουνο» ,το μόνο που σημαίνει είναι πως « δεν κοίταξα καν ,δεν είδα καν τι ακριβώς πυροβόλησα «
Συγκρινεις ανομοια πραγματα...Με τον τροπο που διεξαγεται το κυνηγι στην Ελλαδα ειναι ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ το πορτοκαλι γιλεκο.Δεν εχω κυνηγησει ποτε αγριογουρουνο και τριχωτο,κυνηγω μπεκατσες με σκυλο φερμας.Τα σκυλια τα δικα μου ή αλλων που βρισκονται στον ιδιο κυνηγοτοπο ψαχνουν 100,200,500 μετρα μακρια απο τον κυνηγο οποτε οταν ακους τα σκυλια αλλου πρακτικα δεν ξερεις που ειναι...Στο δασος στα 15,20 μετρα εισαι πρακτικα αορατος αν δεν φορας πορτοκαλι...μου εχει τυχει αρκετες φορες δυστηχως να συναντησω συναδελφους χωρις πορτοκαλι γιλεκο ξαφνικα διπλα μου!Εγω δεν θα τον τουφεκισω γιατι δεν θα τουφεκισω μια αφερμαριστη μπεκατσα.Ο συναδελφος ομως?Μπορει να τουφεκισει ενα πουλι που πεταχτηκε ξαφνικα απο τα ποδια του και καπου στο βαθος να ειμαι εγω αορατος σαν τον ραμπο και να μου βγαλει το ματι...Τοτε φταιω και εγω και ο συναδελφος δεν ειναι απαραιτητα κατσαπλιας...ΦΥΣΙΚΑ το οπλο στα χερια μας ειναι μια τεραστια ευθυνη δεν αντιλεγω και οποιος τουφεκαει κατι επειδη κουνηθηκε ο θαμνος ειναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ..Θελω να πω ομως οτι υπαρχουν και αλλες διαστασεις αναλογα με τον τροπο κυνηγιου
 
Συγκρινεις ανομοια πραγματα...Με τον τροπο που διεξαγεται το κυνηγι στην Ελλαδα ειναι ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ το πορτοκαλι γιλεκο.Δεν εχω κυνηγησει ποτε αγριογουρουνο και τριχωτο,κυνηγω μπεκατσες με σκυλο φερμας.Τα σκυλια τα δικα μου ή αλλων που βρισκονται στον ιδιο κυνηγοτοπο ψαχνουν 100,200,500 μετρα μακρια απο τον κυνηγο οποτε οταν ακους τα σκυλια αλλου πρακτικα δεν ξερεις που ειναι...Στο δασος στα 15,20 μετρα εισαι πρακτικα αορατος αν δεν φορας πορτοκαλι...μου εχει τυχει αρκετες φορες δυστηχως να συναντησω συναδελφους χωρις πορτοκαλι γιλεκο ξαφνικα διπλα μου!Εγω δεν θα τον τουφεκισω γιατι δεν θα τουφεκισω μια αφερμαριστη μπεκατσα.Ο συναδελφος ομως?Μπορει να τουφεκισει ενα πουλι που πεταχτηκε ξαφνικα απο τα ποδια του και καπου στο βαθος να ειμαι εγω αορατος σαν τον ραμπο και να μου βγαλει το ματι...Τοτε φταιω και εγω και ο συναδελφος δεν ειναι απαραιτητα κατσαπλιας...ΦΥΣΙΚΑ το οπλο στα χερια μας ειναι μια τεραστια ευθυνη δεν αντιλεγω και οποιος τουφεκαει κατι επειδη κουνηθηκε ο θαμνος ειναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ..Θελω να πω ομως οτι υπαρχουν και αλλες διαστασεις αναλογα με τον τροπο κυνηγιου
Εδώ όντως έχεις απόλυτο δίκιο.
Ομολογώ πως την κατάσταση που περιγράφεις δεν την υπολόγισα.
Ταπεινά συγνώμη λοιπόν .

Πολλές φορές γίνομαι απόλυτος και ακραίος ,δίχως να υπολογίζω
ενδιάμεσες καταστάσεις.
Πολύ σωστά με έβαλες στη θέση μου .
+1
Σημαντικό μάθημα η ανάρτησή σου.
Thanx !

Edit: Πολυκοσμία δλδ στα ελληνικά δάση ,κατά τη περίοδο θήρας ,ε;
 
Εδώ όντως έχεις απόλυτο δίκιο.
Ομολογώ πως την κατάσταση που περιγράφεις δεν την υπολόγισα.
Ταπεινά συγνώμη λοιπόν .

Πολλές φορές γίνομαι απόλυτος και ακραίος ,δίχως να υπολογίζω
ενδιάμεσες καταστάσεις.
Πολύ σωστά με έβαλες στη θέση μου .
+1
Σημαντικό μάθημα η ανάρτησή σου.
Thanx !

Edit: Πολυκοσμία δλδ στα ελληνικά δάση ,κατά τη περίοδο θήρας ,ε;
Ναι φιλε,ειδικα κοντα στην Αττικη:)
 
Το αντίθετο , χωρίς πορτοκαλί δεν βγαίνεις για κυνήγι τριχωτού θηράματος με πυροβόλο όπλο , επιπλέον η νομοθεσία ορίζει ποσά τετραγωνικά εκατοστά πρέπει να καλύπτει το σώμα και ποσά τετραγωνικά εκατοστά το κεφάλι του κυνηγού και επίσης τα παραλλαγής πορτοκαλί απαγορεύονται .
Με μπέρδεψες. Για την Ελλάδα μιλάς τώρα ή για Αμερική;
Γνωρίζω πως δεν απευθύνεσαι σε εμένα ,αλλά από τη στιγμή που δεν
περπατάς στα τέσσερα,δεν μουγκανίζεις ,δεν έχεις χαίτη από σκληρές όρθιες τρίχες στην πλάτη σου ,σε τυχόν δικαστήριο , η δικαιολογία «τον πέρασα για αγριογούρουνο» ,το μόνο που σημαίνει είναι πως « δεν κοίταξα καν ,δεν είδα καν τι ακριβώς πυροβόλησα» .
Ασχέτως αν έφερες πορτοκαλί γιλέκο ,καπέλο με φάρο και ηχητικό συναγερμό ή τίποτε από αυτά .

Δηλαδή τι ;
Αν δεν βλέπουμε πορτοκαλί ,
έστω και με την άκρη του ματιού μας πιάσαμε μια σκία ,μια κίνηση ,
ένα θρόϊσμα ,γυρνάμε και αδειάζουμε το όπλο ;
Με την ελπίδα ό,τι κατεβάσαμε κάτι ;
Δίχως καν να παρατηρήσουμε τι ακριβώς είναι αυτό στο οποίο θα ρίξουμε ;
Ποιος ο λόγος να φοράω δηλαδή
πορτοκαλί ;

Να σου πω ..,
Προστατεύει από τη βλακεία των άλλων !
Και όχι πάντα .
Ίσως μαζί με ένα φαροκάπελο ,
να γίνει πιο ασφαλές το κυνήγι ,ε;

Δε βάζουμε και μια κόρνα ,σαν αυτές που έχουν τα τρένα ;
Καλή ιδέα ,τι λες ;

Μέχρι και οι σκοποί ρωτάνε πρώτα !
«Αλτ ! Τις ει ;»

Άμα πρώτα ρίχνεις και μετά ρωτάς ,ειδικά στη θήρα ,δεν θα έπρεπε να κρατάς όχι όπλο ,αλλά ούτε νυχοκόπτη.

(Δίχως παρεξήγηση -Δεν απευθύνομαι σε εσένα προσωπικά.)
Στέφανε μάλλον τα πολλά χρόνια στο Αμέρικα δεν σε αφήνουν να δεις μια διαφορετική πραγματικότητα. Εδώ είναι Ελλαντα όπως μας είπες στα πρώτα σου ποστ και οι κυνηγοί δεν ανεβαίνουν πάνω στα δέντρα για καρτέρι.
Σε όλα τα κυνήγια με σκύλους φέρμας ή δίωξης το πορτοκαλί είναι νόμος του κράτους, ακόμα κι δεν ήταν όμως θα ήσουν χαζός να μην τα φορούσες. Τώρα θα μου πεις βέβαια ότι εσύ δεν κυνηγάς με σκύλους έτσι κι αλλιώς. Όποτε αφού δεν σε βλέπω να κυνηγάς στο Ελλαντα ποτέ, αν αποφασίσεις καμία εξόρμηση χωρίς όπλο έτσι για να δεις τί παίζει, δοκίμασε και αυτό με τον περιστρεφόμενο φάρο να μάθουμε αν τρομάζει τα θηράματα ή όχι. Μπορεί να σώσεις μερικούς κυνηγούς από άλλους κατσαπλιάδες...
 
Εδώ όντως έχεις απόλυτο δίκιο.
Ομολογώ πως την κατάσταση που περιγράφεις δεν την υπολόγισα.
Ταπεινά συγνώμη λοιπόν .

Πολλές φορές γίνομαι απόλυτος και ακραίος ,δίχως να υπολογίζω
ενδιάμεσες καταστάσεις.
Πολύ σωστά με έβαλες στη θέση μου .
+1
Σημαντικό μάθημα η ανάρτησή σου.
Thanx !

Edit: Πολυκοσμία δλδ στα ελληνικά δάση ,κατά τη περίοδο θήρας ,ε;
Χωρίς να υπάρχει πολυκοσμία, επίσης μπορεί να γίνει ατύχημα αν δεν υπάρχουν διακριτά χρώματα!... σε εμένα έχει τύχει σε πλαγιά βουνού που συνήθως κυνηγάω μόνος, σε τόπο με λίγη κοντή βλάστηση και βράχους, να σηκώσω το όπλο για να τουφεκίσω μετά από φέρμα και πριν πιέσω τη σκανδάλη στην προέκταση της γραμμής σκόπευσης να εμφανιστεί άλλος κυνηγός (φορούσε και πορτοκαλί και τον είδα αμέσως) που ερχόταν από αντίθετη κατεύθυνση και τον κάλυπτε το ανάγλυφο του εδάφους!... μακρυά 80-90 μέτρα αλλά ευτυχώς τον είδα και κατέβασα το όπλο!
 
Αυτος πού θα προκάλεσει το ατυχήμα θα στιγματιστεί γιατί ο άλλος δεν είχε πάρει τα κατάλληλα μέτρα.

Αυτό που λες φίλε είναι άτοπο. Εγώ είπα να αλλάξει ρουχισμό. Να φέρει. Διακριτικά.

Την επόμενη που θα πεις κάτι που δεν εννοώ και δεν ξέρεις τι εννοώ θα σε απαντήσω κατάλληλο.

Πχ. Εγώ στην ανάρτηση σού,δεν την κατάλαβα και σε ρώτησα τι εννοείς για να μην μπερδευτω και χαθώ στην μετάφραση.

Το έπιασες φιλαράκο.
Μην μου αγριεύεις Λάμπρο μου γιατί την επόμενη φορά θα τρομάξω … αυτά αδερφέ στα καφενεία καλά είναι να λέγονται διότι βγάζουν γούστα…. και περνάμε καλά … αλλά εδώ μέσα δεν το λες και καφενειο …
Οφείλεις πρώτα να αναγνωρίζεις τον στόχο κι μετά να τραβάς σκανδάλη , όλα τα αλλά είναι να χαμε να λέγαμε .
 
Με μπέρδεψες. Για την Ελλάδα μιλάς τώρα ή για Αμερική;

Στέφανε μάλλον τα πολλά χρόνια στο Αμέρικα δεν σε αφήνουν να δεις μια διαφορετική πραγματικότητα. Εδώ είναι Ελλαντα όπως μας είπες στα πρώτα σου ποστ και οι κυνηγοί δεν ανεβαίνουν πάνω στα δέντρα για καρτέρι.
Σε όλα τα κυνήγια με σκύλους φέρμας ή δίωξης το πορτοκαλί είναι νόμος του κράτους, ακόμα κι δεν ήταν όμως θα ήσουν χαζός να μην τα φορούσες. Τώρα θα μου πεις βέβαια ότι εσύ δεν κυνηγάς με σκύλους έτσι κι αλλιώς. Όποτε αφού δεν σε βλέπω να κυνηγάς στο Ελλαντα ποτέ, αν αποφασίσεις καμία εξόρμηση χωρίς όπλο έτσι για να δεις τί παίζει, δοκίμασε και αυτό με τον περιστρεφόμενο φάρο να μάθουμε αν τρομάζει τα θηράματα ή όχι. Μπορεί να σώσεις μερικούς κυνηγούς από άλλους κατσαπλιάδες...
Μιλάω για εκεί που γίνονται τα πιο πολλά ατυχήματα …. Μιλάω για αυτούς που τους λες βάλε πορτοκαλί γιλέκο και αυτοί βάζουν πορτοκαλί κάλτσες και αν τους μιλήσεις λένε το κλασικό , έλα μορε δεν βαριέσαι ; . Αυτό :)
 
Παίδες στη χώρα μας το πρόβλημα είναι διαφορετικό! Η συντριπτική πλειοψηφία των δυστυχημάτων αφορά το κυνήγι του αγριόχοιρου. Η άποψή μου είναι πως το πρόβλημα βρίσκεται στην έλλειψη της αυτοπειθαρχίας που απαιτείται ... Πολλοί σκοτωμοί μεταξύ φίλων και συγγενών που κυνηγούν μαζί χρόνια και δεν αντιλαμβάνονται ότι χρειάζονται κανόνες για τον τρόπο που θα κυνηγήσουν ...
Έχω δε την εντύπωση πως κάποιες φορές φορούσαν και πορτοκαλί!!!
 
Παίδες στη χώρα μας το πρόβλημα είναι διαφορετικό! Η συντριπτική πλειοψηφία των δυστυχημάτων αφορά το κυνήγι του αγριόχοιρου. Η άποψή μου είναι πως το πρόβλημα βρίσκεται στην έλλειψη της αυτοπειθαρχίας που απαιτείται ... Πολλοί σκοτωμοί μεταξύ φίλων και συγγενών που κυνηγούν μαζί χρόνια και δεν αντιλαμβάνονται ότι χρειάζονται κανόνες για τον τρόπο που θα κυνηγήσουν ...
Το θέμα ξεκινάει από την αρχή που επιδιώκει, κάποιος άσχετος με το κυνήγι, όλη την διαδικασία για να γίνει κυνηγός.Παντελώς ελλιπής...
 
Συναδερφοι εκτος ελλαδοσ
Αν θελετε Σταματηστε να περνετε τα κακα παραδειγματα ως κανονα
Αυτος που θα ντουφεκισει χωρις δισταγμο και χωρις συναισθηση του οτι κρατα οπλο που σκοτωνει θα το κανει ειτε φορα καποιος παραλλαγη ειτε φορα πορτοκαλι ειτε οτιδηποτε αλλο
Και αυτο γιατι η διψα για κρεας-και οχι κυνηγι- τον τυφλωνει ασυστολα και καθε κινηση η σκια η υποψια της στο μυαλο του σημαινει ισως θηραμα!!!
Δεν ειναι αυτο
Που ειπωθηκε πιο πανω!!!
Αυτο που ειπωθηκε ειναι οτι μια τετοια παραλλαξη σε συνδιασμο με ενα τετοιο ειδος κυνηγιου με ενεδρα ουσιαστηκα μπορει να φερει μια κακια στιγμη κατα την οποια ενας σωστος κυνηγος ριχνοντας σε ενα εδαφοβιο θηραμα στην ιδια πορεια εντελως τυχαια να βρεθει ενας τετοιος κυνηγος ο οποιος να παθει ζημια
Ντουφεκας αναμεσα στα κλαδια μια μπεκατσα στα 15 μετρα
Στα 35 ειναι ενας κυνηγος που ενεδρευει με τοξο
Του βγαζεις ενα ματι!!!!
Δεν αργει να γινει το κακο!!!
Ουτε διακρινεται ουτε εριξε σε αυτον ο φερμαρζης!!!

επιπλεον

οταν παμε σε μια νεα χωρα να ζησουμε να κυνηγησουμε να δουλεψουμε γενικα δεν απαιτουμε να ερθει αυτη στα μετρα της χωρας που ζησαμε πριν
Εμεις παμε με τους νομους και τα δικα της μετρα
Η νομοθεσια λεει ελαχιστο 30 της εκατο καλυψη με πορτοκαλι χρωμα σε αυτα τα κυνηγια!!!
Οφειλεις να το σεβαστεις
Επιπλεον δεν ειναι φαρμες
Πυτε ιδιωτικες εκτασεις
Πρωτον για να βαρεσεις στην ελλαδα γουρουνι με τοξο πρεπει να βρεις ερημικη απομακρυσμενη και οσο γινεται αγνωστη τιποθεσια που θα σου επιτρεψει να ενεδρευσεις χωρις αλλους κυνηγους να κυνηγανε παραδοσιακα με παγανα και σκυλια
Αλλιως δεν προκειται να εχεις υσηχια και συνεπως αποτελεσμα
Δευτερον
Ειναι βουνα!!!
Οχι ισαδες ουτε φαρμες ουτε υπαρχει βοηθεια απο τριτον σε ενα μοναχικο κυνηγι γιυρουνιου
Θα το βαρεσεις σε μια χαραδρα πχ
Θα χρειαστεις και βοηθεια στο να το βγαλεις
Ισως και στο πως να πας εκει
Ισως και σε οτιδηποτε αλλο οπως τοπογραφικη , οδικη κλπ
Γενικα κατι θα χρειαστεις
Αν ξεκινας κατι νεο με κατακριση και αρνητικοτητα καπου το πιο πιθανον ειναι οτι οταν θα χρειαστεις βοηθεια θα εισαι μονος
Το θεμα ειναι κυνηγι με τοξο
Και ειναι ενδιαφερον
Ας αναλωθει στα μυστικα και στα ενδιαφεροντα που περιλαμβανει ωστε να αναδειχτει η σπουδαιοτητα του και οχι στην κριση της χωρας που μας φιλοξενει
Πολυ σωστα ειπωθηκε οτι δεν ειναι εδω καφενειο!
Ειμαστε ολοι σοβαροι και σωστοι κυνηγοι θελω να πιστευω
Προσωπικα δεν απολαμβανω να με καλουπωνουν σε ενα καλουπι αυτου που θα κανει ζημια σε εναν αλλο κυνηγο ριχνοντας απερισκεπτα οταν προσωπικα ειμαι νομοταγης και προσεκτικος οσο δεν γινεται αφηνοντας θηραματα να διαφυγουν πολλες φορες σε τετοια πιθανη περιπτωση ακομη και αν ο αλλος κυνηγος ηταν ειτε εκτος βεληνεκους ειτε ειχε μπει μπροστα εσκεμενα

το να μαντεψω ομως οτι 30 μετρα πιο μπροστα απο το θηραμα που σημαδευω ειναι ενας στναδερφος πανω στο δεντρο που κυνηγα με τοξο χωρις καν να τον εχω διακρινει το θεωρω αδυνατον με τετοιας τεχνολογιας στολη
Εδω στην φωτο καταβαλεις προσπαθεια να δεις καθαρα τον κυνηγο

στην κυπρο περσι οι οικολογοι πρσοπαθησαν να περασουν νομιθεσια οπως απαγορευτει το κυνηγι περιμετρικα των μονόπατιων της φυσης
Η κυπρος ειναι ενα τεραστιο μονοπατι φυσης!
Ευτυχως δεν εγινε κατι τετοιο
Εαν θελει ο περιπατητης να βγει για περιπατο την μερα που υπαρχει κυνηγι οφειλει να φορα διακριτικα ρουχα οπως ακριβως και εγω!!!!
Δεν θα σταματησει το κυνηγι επειδη θελει να περπαρτησει!!!
Και επιτελους ας καταλαβει ο περιπατητης οτι τα δικαιωματα του σταματανε εκει που αρχιζει να καταπατα τα δικα μου!!!
 
Back
Top